Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Fiskus

27 gru 2009, 17:26

To wcale nie nowa nazwa - niezbyt przyjemnie brzmi.
Wielkie było moje zdziwienie kiedy w "Umowie w sprawie dziesięciny" z 1835 r znalazłam nazwisko mojego prapradziadka i niemniejsze kiedy przeczytałam Fiskus (myślałam, że tę nazwę wymyślono niedawno).
A pisze tak:
"...Plebanowi katolickiemu w Kostrzynie... od dawna służyło prawo, wybierania dziesięciny wytycznej w zbożu na folwarku dworskim Jagodnie... Wieś Jagodno w powiecie Średzkim w Departamencie Regencyi Poznanskiej polożona, należała dawniej do posiadłości Klasztoru Panien Benedyktynek w Poznaniu, przy zajęciu Dóbr rzeczonych, które w roku 1797 nastąpiło, Dobra te własnością Fiskusa rządu krajowego stały się,-
Ten ostatni nie jest sam wyłącznie właścicielem Dóbr Jagodna i Promna ali raczej jeszcze z miejsca pobytu swego niewiadomym Sukcesorom Cieleckich i Piwnickich prawo własności do Dóbr rzeczonych i przyległości ich, w 1/3 co do całych Dóbr służy..."
"Między Fiskusem jako konferującym grunta a gospodarzami tu osadzonemi ustalono..." że od renty należnej Fiskusowi mają odjąć część należną i do Plebanii Kostrzyńskie najpierw przekazać na Św. Marcina co roku a resztę dopiero Fiskusowi.

Piękny ten nasz polski język tylko nie wiem czy porozumieć byśmy się mogli z naszymi niedalekimi prapradziadkami mówiąc dzisiejszym polskim językiem no a z prapraprapra to jużci chyba wcale... :lol:

Re: Fiskus

06 sty 2010, 22:07

Istniał juz w starozytnym Rzymie! (fiscus)
Stefan

Re: Fiskus

06 sty 2010, 22:56

Gdy byłem mały, pamiętam że moi rodzice mówili żartobliwie "fiskus" na poborcę, który się zjawiał raz na jakiś czas, zresztą myślę że nie po podatki tylko chyba składki na jakieś obowiązkowe wówczas za komuny ubezpieczenia, no i ja myślałem, że tak nazywa się ów zawód :)

Łukasz
Odpowiedz