Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Prośba o pomoc z łaciny

04 sty 2010, 02:31

Niestety nie umiem sobie poradzic. Mam teksty z XVII wieku. Czy moge prosic o pomoc chocby w zarysie powiedzenie co tam jest napisane. To link gdzie jest plik .pdf: http://drop.io/gniezno11
Jeden zapis jest chyba o Janie Dobrzynskim,
drugi tam generosus Andrzej Jakubowski a pozniej to juz nie wiem czy z Dobrzynia czy Dobrzynski jako nazwisko czy dobrzynski jako tytul Jakubowskiego (niestety skan jest troche uciety),
trzeci to o Jadwidze w jakies sprawie z Walentynem Balickim w innych zapisach wystepuje jako wdowa po Janie i posadzam ze to moze byc ten punktu pierwszego- lata by sie zgadzaly.
Wszystkie sa z akt miasta Gniezna ale czy wystepuja tam nazwy innych miejscowosci?

Z gory bardzo dziekuje

Re: Prośba o pomoc z łaciny

04 sty 2010, 09:09

Krzysztofie, poproszę o link do dwóch pierwszych dokumentów na WBC, z podaniem stron.

Trzeci wpis to obdukcja Balickiego.
... Szlach. Jadwiga Dobrzynska wdowa przyprowadziła dziecko [a raczej: przyniosła dzieciątko - infantulum] imieniem Jan Chryzostom, syna Szlach. Walentego Balickiego i okazała różne siniaki, znaki zadane mu rózgą i kijem w różnych miejscach między biodrami i na kolanie dnia wczorajszego przez Sław. Walentego Smidowicza mieszkańca gnieźnieńskiego...

Re: Prośba o pomoc z łaciny

04 sty 2010, 15:11

Bartku ogromnie Tobie dziekuje. Jestem teraz w pracy ale z tego co pamietam jest to ksiega 87 strona 87 i 151 (numer strony wyswietlony a nie zapisany olowkiem). http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... tion&tab=1 Niestety w pracy moglem dojsc tylko do tego linku ksiegi 87

Re: Prośba o pomoc z łaciny

04 sty 2010, 17:00

87
Sławetny Dobrzycki wraz z (lub w imieniu?) Sławetnym Maciejem Tyszuka? świadczą? przeciwko Sławetnemu Bartłomiejowi Turoszka? w sprawie trzech... czegoś tam jeden korzec, beczek pięć po? piwie „i szpuli od kołowrotka”.
Dalej trudno mi czytać i tracę wątek, ale rozumiem tyle, że sąd „nakazał spłacić” :)


151
Stroną wnoszącą pozew są Urodzeni Andrzej Jakubowskim chorąży Urodzonego Dobrz..? rotmistrza Jego Królewskiej Mości i Gabriel Stud... Wielmożnego Damazego?... również rotmistrza.

Stawiają się osobiście, ale występują zdaje się w imieniu Urodzonego Mikołaja Stoieckiego (przypis u dołu strony – trudno dociec, do którego fragmentu się odnosi).

Jeszcze na tej samej stronie wymienieni są pozwani – jakiś Miskiewicz i Anna Hodowiczowna?
Chodzi o sumę 600 złotych, licząc po 33? grosze w każdy złoty, pożyczoną od Stoieckiego i jeszcze nie zwróconą. Wyrok zapadł na korzyść Stoieckiego.

Re: Prośba o pomoc z łaciny

04 sty 2010, 17:56

Bartku sam juz nie wiem jak bede mogl sie Tobie odwdzieczyc. Dziekuje Tobie bardzo za pomoc.
Intrygujacym zapisem jest 151 str. Czy ten rotmistrz Dobrz to mieszkaniec Gniezna? Niekoniecznie. Musze teraz pewnie dotrzec do jakiegos spisu wojska Krola i pewnie po tym klebku dojsc co to za Dobrzynski jest.
87 czyli to jest Dobrzycki a nie Dobrzynski. Moze to literowka bo w tamtych czasach nie widzialem zadnych Dobrzyckich w Gnieznie. Byli inni jak Dobrzylewski, Drobylewski, Dybrzylewski. Musze jeszcze troche poszperac.
Teraz po Twojej sugestii widze wyraznie Famata przed nazwiskiem.

Bartku dziekuje bardzo

Re: Prośba o pomoc z łaciny

04 sty 2010, 18:05

Akurat pisownia nazwiska jest tu ostatnią rzeczą, której byłbym pewien.
Może być i "Famata Dobrzyńska". Skryba często gubił litery...

Re: Prośba o pomoc z łaciny

04 sty 2010, 18:57

No wlasnie. A dla nas najwazniejsze sa nazwiska. Tutaj jakby wyraznie widze dlugie "s" tak wiec upieralbym sie przy **ski. Troche n jest niewyrazne. Ale faktycznie wiele osob inaczej bedzie widziec to samo nazwisko. Moze sie jeszcze dokopie do innych dokumentow i bede mial wieksza pewnosc.
Odpowiedz