Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Witkowo

18 sty 2010, 05:28

Dzien dobry,

Jak dotad moi przodkowie lubuja sie bawic ze mna w ciciubabke... Mam nastepnego "delikwenta", ktorego polozenia miejsca urodzenia nie moge zlokalizowac. Stanislaw Wolowski pojawia sie w Krosniewicach po nauki w cechu szewskim, w 1827 zostaje wpisany w rejestr cechu mistrzowskiego. Niestety umiera dosc mlodo, w 1831 roku. W akcie zgonu zapisane jest, ze rodzice pochodza z Witkowa. http://picasaweb.google.ca/lh/photo/RH4 ... directlink W akcie slubu nie ma podanego ani rodzicow pana ani panny mlodej.

Przejrzalam Slownik Geograficzny, niestety prawdopodobnych Witkowo jest pare, w parafii Zaduszniki nazwisko Wolowski nie wystepuje. Dlatego chcialabym uprzejmie zapytac czy moze ktos z was przegladal parafie Witkowo i zauwazyl tam poszukiwanie przeze mnie nazwisko.

Dziekuje uprzejmie za odpowiedz. :D
Agnieszka
Ostatnio edytowano 18 sty 2010, 20:45 przez moyra777, łącznie edytowano 1 raz

Re: Witkowo

18 sty 2010, 11:52

moyra777 napisał(a):Dzien dobry,

Stanislaw Wolowski pojawia sie w Krosniewicach po nauki w cechu szewskim, w 1827 zostaje wpisany w rejestr cechu mistrzowskiego. Niestety umiera dosc mlodo, w 1931 roku.


Agnieszko, wg Twoich danych Stanisław ponad 100 lat szkolił się na szewca ;) Popraw daty, bo nie wiadomo, o który wiek chodzi :)
Poza tym zamieszczony przez Ciebie link do zdjęcia nie działa.

Re: Witkowo

18 sty 2010, 20:46

Dzieki tak to jest jak sie w malignie pisze.... poprawione... :)

Re: Witkowo

19 sty 2010, 08:53

Sądzę (na 99%), że chodzi o Witkowo leżące kilka km na pn od Zadusznik. Marek

Re: Witkowo

19 sty 2010, 17:31

msyrek51 napisał(a):Sądzę (na 99%), że chodzi o Witkowo leżące kilka km na pn od Zadusznik. Marek


Marku dziekuje bardzo, ale niestety parafia Zaduszniki zostala juz sprawdzona i moi tam nie wystepuja. Tym razem stawiam na okolice Gniezna....

Re: Witkowo

19 sty 2010, 22:14

Wymienione miejscowości byly (w tamtym czasie) w zaborze rosyjskim. To je łączy. Witkowo koło Gniezna leżało po drugiej stronie granicy. Malo kto emigrował do biednej Kongresówki. Ale wszystko możliwe. Marek

Re: Witkowo

20 sty 2010, 13:34

msyrek51 napisał(a):Wymienione miejscowości byly (w tamtym czasie) w zaborze rosyjskim. To je łączy. Witkowo koło Gniezna leżało po drugiej stronie granicy. Malo kto emigrował do biednej Kongresówki. Ale wszystko możliwe. Marek

Wszystko możliwe, a jakże. Wiedziałam "od zawsze", że moi przodkowie pochodzący z Kongresówki po I wojnie przenieśli się do Wielkopolski, ale gdy odkryłam, że ta gałąź znalazła się w Kongresówce w wyniku emigracji w latach 40-tych XIX w. z ówczesnej Wielkopolski (Kujawy) ... Nie mogłam uwierzyć ... i też tak pomyślałam : w tę biedę :shock: Co prawda nie była to wielka odległość, bo tylko sąsiednia parafia, jednakże już po drugiej stronie granicy. Powodu przeprowadzki na razie nie znam, wiem tylko, że przeprowadzili się całą rodziną.

Re: Witkowo

20 sty 2010, 17:40

Witam.
Po II rozbiorze Polski, Witkowo znalazło się pod panowaniem pruskim. http://www.witkowo.pl/index.php?go=5.

Granica prusko-rosyjska była w nieodległym Strzałkowie.

Pozdrawiam

Ewa

Re: Witkowo

20 sty 2010, 18:48

Kolaczek54 napisał(a):Witam.
Po II rozbiorze Polski, Witkowo znalazło się pod panowaniem pruskim. http://www.witkowo.pl/index.php?go=5.

Granica prusko-rosyjska była w nieodległym Strzałkowie.

Pozdrawiam

Ewa


Z tym że granica znalazła się w pobliżu dopiero 22 lata po II rozbiorze.

Łukasz

Re: Witkowo

20 sty 2010, 18:55

Przypadki emigracji do zaboru rosyjskiego nie były odosobnione.
Były one najprawdopodobniej podyktowane względami ekonomicznymi i lepszymi warunkami rozwoju (możliwość zdobycia większego obszaru ziemi do uprawy w nowozakładanych osadach).
Warto zwrócić uwagę na kierunek emigracji, przeciwny do współczesnego.
Polecam analizę materiałów dotyczących historii rodziny Hahn pod linkami wskazanymi w tej notatce; http://www.oledry.nekla.pl/news/f_20080627.php

Pozdrawiam.
Jerzy

Re: Witkowo

20 sty 2010, 19:06

Agnieszko,
zauważ, że jednym ze zgłaszających śmierć był Stanisław Wolski.
Wolskich jest sporo w niedalekiej od Witkowa Wrześni (patrz - Poznan Project).
Może jakaś rodzina Wolskich, razem z Wołowskimi, zawędrowała do Krośniewic?
Wbrew pozorom - Polacy z Poznańskiego emigrowali do Kongresówki - przychylam się do sugestii Jurka.
Przykładem - mój Prapradziadek, który z żoną i 3 dzieci ok. 1880 r. opuścił na zawsze rodzinne, pod pleszewskie strony i osiedlił się w okolicach dzisiejszej Łodzi.

Pozdrawiam.
Ania.

Re: Witkowo

26 sty 2010, 03:41

Dziekuje wszystkim za wskazowki i podpowiedzi :) trzymajcie kciuki, zeby to bylo to Witkowo... jakos nie mam szczescia do poszukiwan na Wielkopolsce :(
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka

Re: Witkowo

26 sty 2010, 12:34

Trzymamy kciuku i ... napisz, czy to był "celny strzał"...

Pozdrawiam.
Ania.
Odpowiedz