Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Jak zacząć poszukiwania

19 sty 2010, 10:31

skała: przeniesiono do działu "Wymiana doświadczeń" oraz zmieniono temat - tamten nic nie mówił. Poza tym proszę podpisywać posty przynamniej imieniem.

Witam. Dopiero się zalogowałam na forum i mam pare pytań. Robie drzewo genealogiczne i potrzebuje parę dat urodzin, śmierci, miejsc urodzenia itp, chciałabym się dowidzieć gdzie(pod jakim adresem) i w jaki sposób mogłabym uzyskać takie informacje na temat mojej rodziny.

Re: Jak zacząć poszukiwania

19 sty 2010, 11:04

Witaj na naszym forum!

Napisz coś o krewnych, o których informacji szukasz. W jakich latach żyli, gdzie mieszkali, rodzili się lub umierali, jakie nosili nazwiska. Przede wszystkim należy zacząć od wypytania najbliższej rodziny i spisania wszystkich zdobytych w ten sposób informacji. Może znajdziesz u siebie w domu jakieś dokumenty, na których znajdują się poszukiwane informacje?

Pozdrawiam
Piotr

Re: Jak zacząć poszukiwania

19 sty 2010, 11:04

Witaj Adelo :)
Może na początek poczytaj poradnik genealogiczny na naszej stronie, na pewno rozwieje pierwsze wątpliwości. Na kolejne, już bardziej precyzyjne pytania, pomożemy Ci znaleźć odpowiedź lub podpowiemy gdzie jej szukać.

Re: Jak zacząć poszukiwania

19 sty 2010, 21:06

Witaj!
Z reguły pierwsze informacje na temat przodków zdobywamy od najstarszych członków rodziny- dziadka, babci (jeśli jeszcze żyją). Tak było w moim i chyba nie tylko w moim przypadku. Podstawa to poznać dane dziadków- daty urodzenia, miejsce ich dawnego zamieszkania i pochodzenie. Do tego dochodzą stare fotografie, jeśli nimi dysponujemy. Nie ma problemu, gdy rodzina mało migrowała. Gorzej, gdy pochodzi np. z Kresów, wtedy jest więcej zachodu z poszukiwaniami.
Polecam ci (tak jak już wcześniej ci poradzono) przejrzenie dostępnych poradników genealogicznych, które są bardzo przydatne. Na pewno możesz u nas liczyć na pomoc, w razie pojawienia się wątpliwości czy problemów.
Pozdrawiam serdecznie
Józek

Re: Jak zacząć poszukiwania

19 sty 2010, 23:25

Adelo z mojego doswiadczenia to zdobycie dat ur, mal. i sm. sa najlatwiejsze do zdobycia. Przekazy rodzinne, opowiesci te wiadomosci kto-z kim-gdzie-po co itp sa skarbem nie do zdobycia gdy odejda najstarsze osoby z rodziny. Ciagnij za jezyk wszystkich jak tylko mozesz i zapisuj te opowiesci.
Co do zdobywania danych to juz dostalas wspaniale porady. Nie wstydz sie pytac. Wszyscy kiedys zaczynaja.
Powodzenia
Odpowiedz