Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

"Wronow" - Wronów czy Wronowo??

03 lut 2010, 16:21

Witam

Posiadam akt zgonu mojej prababki napisany w j. niemieckim. Wynika z niego, że matka prababki urodziła się we wsi "Wronow"
No i tutaj mam problem bo nie wiem jak to przetłumaczyć, każdy inaczej interpretuje.
Wronow to Wronowo w powiecie Kościan gmina Kościan, dawniej USC Wyskoć.
Natomiast Wronów to wieś w powiecie krotoszyńskim oraz w powiecie pleszewskim.
W projekt Poznań znalazłam akt ślubu praprababki gdzie okazuje się, że ślub był roku 1862 w parafii Wyganów. Czy do tej parafii należał mój nieszczęsny Wronow? to Wronowo? a może Wronów??
Pogubiłam się. Proszę o podpowiedź gdzie szukać.

Pozdrawiam Jola Mazur

Re: "Wronow" - Wronów czy Wronowo??

03 lut 2010, 17:01

Witaj Jolu,

Słownik geograficzny KP oraz Słownik Mycielskiego wskazuje, że w XIX w. koło Krotoszyna leżała wieś Wronowo - niem. Wronow (Kartenmeister) - należąca do parafii Wielowieś.
Na Twoim miejscu tam najpierw bym szukała, tym bardziej, że Wronowo leżało bardzo blisko Wyganowa.

Re: "Wronow" - Wronów czy Wronowo??

03 lut 2010, 17:27

Witam!
Lila ma rację. Wg."Tryptyku Wielkopolski" w XIX wieku parafia Wielowieś leżała w powiecie Kożmin, a w "Słowniku miejscowości woj.poznańskiego z roku 1922" jest w powiecie Kożmin wymieniony w obszarach dworskich "Wronów" nazwa niemiecka "Wronow".
Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Re: "Wronow" - Wronów czy Wronowo??

03 lut 2010, 18:05

W takim razie wyglądałoby to na to, że pradziadkowie wzięli ślub w parafii młodego?
Młody pochodził z Łagiewnik w parafii Wyganów a z tego co piszesz Lilu to Wronowo należało do Parafii Wielowieś.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za podpowiedź
Jola Mazur

Re: "Wronow" - Wronów czy Wronowo??

03 lut 2010, 18:30

Jolanda napisał(a):W takim razie wyglądałoby to na to, że pradziadkowie wzięli ślub w parafii młodego?

Niekoniecznie. Możliwe, że praprababcia w chwili ślubu mieszkała na terenie parafii Wyganów, a tylko urodziła się we Wronowie. Czy widziałaś oryginał ich aktu małżeństwa? Powinny być tam (choć nie zawsze są) miejscowości w których mieszkali młodzi przed ślubem. Czy w przypadku panny młodej jest to Wronowo?

Re: "Wronow" - Wronów czy Wronowo??

03 lut 2010, 19:42

Witam !

Dalaczam jeszcze jedna publikacje. Skorowidz miejscowosci z 1921 r. str.39
http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?i ... m=pubstats

Ja mialam takie przypadki.
Panna mloda slubowala w parafii pana młodego (wdowca) - akurat mieszkala czasowo w tej miejscowości – była pracownica folwarku.
Inny - w zapisie slubu zapisano blednie imie i nazwisko panny młodej (tak tez jest i w Poznan project). Po roku rodzi się 1 –sze dziecko (jak i 6 nastepnych) i matka nazywa się inaczej.

Oczywiście to nie zdarza często. No się zdarza. Warto, jeśli oczywiście to możliwe, sprawdzic i inne zrodla.

Pozdrawiam
Grazyna

Re: "Wronow" - Wronów czy Wronowo??

04 lut 2010, 16:57

Czy widziałaś oryginał ich aktu małżeństwa? Powinny być tam (choć nie zawsze są) miejscowości w których mieszkali młodzi przed ślubem. Czy w przypadku panny młodej jest to Wronowo?[/quote]

Właśnie czekam na odpis aktu małżeństwa z Archiwum Państwowego. Mam akt zgonu ich syna i w zapisie jest podane, że urodził się "Wronow" a zmarł w Unisławiu. Zatem we wszystkich dokumentach figuruje "Wronow" ale blisko Unisławia jest i Wronów i Wronowo stąd moj problem. Faktycznie, może odpis aktu coś więcej powie.
Może być też tak jak podała wcześniej Jolanta, że i Wronów i Wronowo miały tą samą nazwę "Wronow"

Pozdrawiam i raz jeszcze wszystkim dziękuję :)
Jola
Odpowiedz