Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Parafia w Odrowążu

10 lut 2010, 12:22

W Odrowążu k. Witkowa istniał dawniej kościół parafialny. W roku 1866 kościół się zawalił i został rozebrany, ale parafia formalnie nadal istniała, choć zarządzana przez proboszcza z Mielżyna. Tenże nadal prowadził dla parafii Odrowąż (2 wsie) osobne księgi metrykalne. Czy ktoś się orientuje, kiedy formalnie parafia ta przestała istnieć i czy wsie Odrowąż i Gorzykowo stały się odtąd częścią parafii Mielżyn? Jak jest obecnie?

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Parafia w Odrowążu

10 lut 2010, 15:37

Do 1996 roku istniała parafia Odrowąż z kaplicą w Gorzykowie pełniącą rolę kościoła. Często pod zarządem parafii Witkowo.
Obecnie jest to parafia Gorzykowo do której należy Odrowąż. Kaplica została przebudowana w latach pięćdziesiatych XX wieku.
Wojtek

Re: Parafia w Odrowążu

10 lut 2010, 20:48

Parafia Gorzykowo:
Parafia erygowana w 1958 r.
Początkowo świątynia znajdowała się w Odrowążu. Wzmianki o niej pochodzą z 1461 r. Na skutek pożaru uległa zniszczeniu. Nową świątynię pobudowano w 1643r. Została ona jednak zniszczona przez huragan w 1866 r. Nie została odbudowana.
Dopiero w 1958 r budynek gospodarczy w Gorzykowie zaadaptowano na potrzeby kościoła. W 1981 r został rozebrany, a w jego miejsce zbudowano nowy kościół.
Księgi metrykalne w parafii: BCM od 1868 r
Do parafii należą: Gorzykowo, Odrowąż, Karsewo, Czajki, Huby Mierzewskie

Re: Parafia w Odrowążu

14 lut 2010, 16:51

Ponieważ w Odrowążu zmarł w 1833 roku mój 3xpradziadek Roch Robaszkiewicz a jego syn Karol był tam w 1822 roku - jak wynika z ksiąg metrykalnych - possessoris plebanalis a więc dzierżawca plebańskim, interesują mnie wszystkie informacje o Odrowążu. Był w Odrowążu majątek należący do arcybiskupów gnieźnieńskich. Czy ktoś wie, jak dotrzeć do informacji na ten temat? Może tą drogą dowiem się skąd wziął się w Odrowążu mój przodek Roch (1753-1833)?
Na marginesie dodam, że w Gorzykowie u księdza proboszcza spędziłem bardzo mile całe popołudnie i wieczór na przeglądaniu ksiąg metrykalnych.

Pozdrawiam Kazimierz

Re: Parafia w Odrowążu

14 lut 2010, 18:38

Potem Odrowąż należał do Gutowskich , a nastęnie ok 1880 roku do Stanisława Malczewskiego.
Więcej w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego:)
Wojtek
p.s. ale info na temat Ciebie interesujący nie ma

Re: Parafia w Odrowążu

17 lut 2010, 12:59

Co do majątku w Odrowążu to radzę odwiedzić Salę Historii w Witkowie, mają tam wiele ciekawych eksponatów (np. fotografię pałacu w Odrowążu) sam się interesowałem Odrowążem ponieważ należał on do rodziny Gutowskich, która także była właścicielami sąsiedniej miejscowości Ruchocin. Co do parafii Odrowąż do polecam książkę "Obrazek historyczny Mielżyna i kościoła parafialnego w Mielżynku" autor ks. kan. Hilary Koszutski.

Oto strona Sali Historii w Witkowie:
http://sala-historii-witkowo.cba.pl/

Pozdrawiam *Wojtek*

Re: Parafia w Odrowążu

21 lut 2010, 12:00

Dzięki obu Wojtkom!

Niedługo odwiedzę Salę Historii w Witkowie. Jak dotrzeć do książki "Obrazki..." ks. Koszutskiego?

Kazimierz

Re: Parafia w Odrowążu

22 lut 2010, 14:07

Ja wypożyczyłem ksero tej książki (w bardzo dobrym wykonaniu) z biblioteki szkolnej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mielżynie.

*Wojtek*
Odpowiedz