Wymiana doświadczeń pomiędzy genealogami, dyskusje ogólne na tematy genealogiczne i historyczne, dane dotyczące parafii, archiwów, ciekawych stron, itd
Odpowiedz

Czy istniał browar w Raszkowie w XVIII wieku?

18 lut 2010, 11:56

Witam,

Mam zagwozdkę polegającą na tym, że pierwsza żona Elżbieta mojego (3)pradziadka (Kazimierza) urodzona w 1760 roku w miasteczku Raszków (kilkanaście km od Ostrowa Wielkpolskiego) miała ojca, przy imieniu którego w księdze ślubów (Elżbiety i Kazimierza) wpisano słowo "Braxatorus". Wyczytałam, że słowo braxator = mielcarz = piwowar = słodownik. Sugerowałoby to, że w Raszkowie lub okolicy funkcjonował w XVIII wieku browar (bo chyba "braxator" nie oznaczało osobę zatrudnioną w gorzelni?). Niestety nie natknęłam się na żaden zapis mówiący o tym fakcie.
Jedyny browar, o jakim wiadommo, że istniał w tamtych okolicach to browar w Ostrowie Wielkopolskim, ale on powstał dopiero w 1839 roku.
Czy istnieją jakieś dokumenty na temat browarnictwa Wielkopolski w XVIII wieku? Jesli tak, to gdzie należy szukać?

I jeszcze jedna zagadka (powiązana): Elzbieta (córka mielcarza) z Raszkowa wzięła ślub z Kazimierzem z Sulisławia, zaś wpis o ich ślubie w 1785 roku znajduje się w księdze parafii, do której należał Sulisław. Czy to możliwe, aby ślub odbył się w parafii Pana Małodego (a nie Panny Młodej)?
Czy nie było zwyczajowo przyjęte, że ślub ma miejsce w parafii Pani Młodej?

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.

Re: Czy istniał browar w Raszkowie w XVIII wieku?

18 lut 2010, 12:45

marwierrat napisał(a):Witam,

Mam zagwozdkę polegającą na tym, że pierwsza żona Elżbieta mojego (3)pradziadka (Kazimierza) urodzona w 1760 roku w miasteczku Raszków (kilkanaście km od Ostrowa Wielkpolskiego) miała ojca, przy imieniu którego w księdze ślubów (Elżbiety i Kazimierza) wpisano słowo "Braxatorus". Wyczytałam, że słowo braxator = mielcarz = piwowar = słodownik. Sugerowałoby to, że w Raszkowie lub okolicy funkcjonował w XVIII wieku browar (bo chyba "braxator" nie oznaczało osobę zatrudnioną w gorzelni?).


Witaj,

Chodzi raczej o mielcuch:

Browar, zwany mielcuchem, był więc nieodzownym wyposażeniem folwarku. Nawet w niewielkich majątkach zajmował on ważne miejsce. Niemal każdy dwór produkował piwo dla potrzeb dworskiej karczmy, w której mogli pijać jedynie miejscowi. Najczęściej piwo było niesmaczne, kwaśne, warzone w prymitywny sposób.
http://www.piwo123.terramail.pl/historia.html


Gorzelanego zwano po łacinie: fabricator cremati, względnie braxator cremati.

Re: Czy istniał browar w Raszkowie w XVIII wieku?

22 lut 2010, 15:59

Bardzo dziękuję za podpowiedź w/s mielcucha i za link do strony!
Marlena Ratajczyk

Re: Czy istniał browar w Raszkowie w XVIII wieku?

22 lut 2010, 21:51

Witam!
Wg. książki "Ostrów Wielkopolski -dzieje miasta i regionu" w Raszkowie w XVI wieku były nieczynne dwa browary.
Pozdrawiam Jacek Cyba
Odpowiedz