Poszukiwanie informacji o przodkach, ogłoszenia
Odpowiedz

Kazimierz i Marianna Tobolscy

10 sie 2024, 12:42

Witam poszukuje informacji na temat pewnego małżeństwa Kazimierza Tobolskiego (Topolskiego) i Marianny Olejniczak
Pierwsza wzmianka o tym małżeństwie jest z 1810 kiedy rodzi im się syn Walenty w Racławkach choć nie był to napewno ich pierwsze dziecko ponieważ w październiku tego samego roku umarł im 3 letni syn Wojciech wiec w przed 1808 musieli już być małżeństwem, znalazłem akt ślubu

Parafia katolicka Targowagórka, wpis 1 / 1805
Casimirus ?? (37 lat, wdowiec)
Marianna Stefanianka (30 lat)

odbył się on 13 maja niestety nie mam dostępu do aktu i nie mogę sprawdzić skąd pochodzili nowożeńcy albo kto był ich świadkiem ślubu ani potwierdzić, że to są napewno oni.
Jeśli chodzi o potomstwo jego małżeństwa udało mi się wszystko znaleźć czego szukałem:)
Kazimierz z Marianną przeprowadzili się około 1812 do Obłaczkowa a w 1819 do Skotnik gdzie zmarli.

Poszukuję informacji na temat ich rodziców i skąd pochodzili bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiam
Krystian Walkowiak

ps. wszystkie informacje jakie posiadam znajdują się tu:)
https://gw.geneanet.org/kwalkowiak_w?iz ... &type=tree

Re: Kazimierz i Marianna Tobolscy

11 sie 2024, 08:38

Indeksowałem całą Targową Górkę. Akta są AAG. Czeka Cię wycieczka albo zamówienie odpisu.

Re: Kazimierz i Marianna Tobolscy

11 sie 2024, 10:16

Krystllian2008 napisał(a):... znalazłem akt ślubu

Parafia katolicka Targowagórka, wpis 1 / 1805
Casimirus ?? (37 lat, wdowiec)
Marianna Stefanianka (30 lat)

Witam.

Krystianie, myślę, że ślub 1805/1 Targowa Górka Kazimierza wd. i Marianny Stefanianki, to nie jest ślub Twojego Kazimierza. W akcie zg. Wojciecha Tobolskiego lat 3 w roku 1810 wpisani rodzice to Kazimierz i Marianna Olejnik, więc Kazimierz nie mógł być wdowcem w roku 1805. Nic nie wskazuje też na to, by Marianna podpisywała się dwoma tak różnymi nazwiskami- Olejniczak i Stefanianka. Nazwisko Olejnik pojawiało się już wcześniej w aktach Targowej Górki- w 1805 roku Jan Oleyniczak występuje jako chrzestny syna Sebastiana Tobolskiego i Franciszki.
W roku 1803/5 Targowa Górka ślubują Maciej Stefaniak lat 29 i Marianna Sołtysionka lat 20. Być może Maciej zmarł i Marianna już jako Stefanianka lat 30 wzięła w roku 1805 drugi ślub z Kazimierzem wdowcem. Wprawdzie nie ma przy niej adnotacji "wdowa", ale być może w akcie takiego zapisu nie było (tak się zdarzało, mam wśród swoich przodków), lub w indeksie ślubu nie odnotowano tego. Marianna miała lat 30, mogła być już wdową, różnica wiekowa wyliczona z tych metryk też nie jest duża, więc w granicach normy w tamtych czasach.
Do potwierdzenia tej teorii potrzebny by był akt zgonu Macieja Stefaniaka.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Kazimierz i Marianna Tobolscy

13 sie 2024, 23:49

Krystllian2008 napisał(a):
Parafia katolicka Targowagórka, wpis 1 / 1805
Casimirus ?? (37 lat, wdowiec)
Marianna Stefanianka (30 lat)

odbył się on 13 maja niestety nie mam dostępu do aktu i nie mogę sprawdzić skąd pochodzili nowożeńcy albo kto był ich świadkiem ślubu ani potwierdzić, że to są napewno oni.
Jeśli chodzi o potomstwo jego małżeństwa udało mi się wszystko znaleźć czego szukałem:)
Kazimierz z Marianną przeprowadzili się około 1812 do Obłaczkowa a w 1819 do Skotnik gdzie zmarli.


Ślub faktycznie miał miejsce 13 maja 1805 roku.
Kazimierz był wdowcem, pastuchem z Racławek, mającym 37 lat.
Marianna Stefanianka była panną z Targowej Górki, mającą 30 lat.
Świadkami byli: Wojciech Bugaj z Targowej Górki i Maciej Szwed z Racławek.

Gosia53 napisał(a):Witam.

Krystianie, myślę, że ślub 1805/1 Targowa Górka Kazimierza wd. i Marianny Stefanianki, to nie jest ślub Twojego Kazimierza. W akcie zg. Wojciecha Tobolskiego lat 3 w roku 1810 wpisani rodzice to Kazimierz i Marianna Olejnik, więc Kazimierz nie mógł być wdowcem w roku 1805. Nic nie wskazuje też na to, by Marianna podpisywała się dwoma tak różnymi nazwiskami- Olejniczak i Stefanianka. Nazwisko Olejnik pojawiało się już wcześniej w aktach Targowej Górki- w 1805 roku Jan Oleyniczak występuje jako chrzestny syna Sebastiana Tobolskiego i Franciszki.
W roku 1803/5 Targowa Górka ślubują Maciej Stefaniak lat 29 i Marianna Sołtysionka lat 20. Być może Maciej zmarł i Marianna już jako Stefanianka lat 30 wzięła w roku 1805 drugi ślub z Kazimierzem wdowcem. Wprawdzie nie ma przy niej adnotacji "wdowa", ale być może w akcie takiego zapisu nie było (tak się zdarzało, mam wśród swoich przodków), lub w indeksie ślubu nie odnotowano tego. Marianna miała lat 30, mogła być już wdową, różnica wiekowa wyliczona z tych metryk też nie jest duża, więc w granicach normy w tamtych czasach.
Do potwierdzenia tej teorii potrzebny by był akt zgonu Macieja Stefaniaka.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Sprawdzanie stanu cywilnego nupturientów jest sprawą podstawową, więc to niemożliwe, aby ksiądz czegoś tu "nie dopatrzył", więc ta argumentacja mnie zupełnie nie przekonuje (w końcu po to w Trydencie wymyślili księgi metrykalne, żeby uniknąć bigamii i innych tego typu historii...). Druga sprawa - mogła jak najbardziej "używać" kilku nazwisk, gdyż Stefanianka to patronim od Stefana/Szczepana, a Olejnik/Olejniczanka pochodzi od zawodu.

Tutaj niestety jest za mało pewnych informacji, dlatego wstrzymam się z oceną, czy ten akt ślubu faktycznie dotyczy Tobolskich.

Re: Kazimierz i Marianna Tobolscy

15 sie 2024, 20:51

Dziękuje bardzo za odpowiedzi

Faktycznie trudno potwierdzić to, że to ślub Tobolskich dodatkowo najmłodsze dziecko Kazimierz i Marianny Tobolskich urodziło się w 1828r. co przekłada się, z wiekiem ślubu Marianny z 1805r., że w 1828 miała by 53 lata co wydaje się już mniej prawdopodobne. Wydaje mi się, że chociaż w Targowej Górce nazwisko Tobolski występuje dosyć często na początku XIXw. to Tobolskich których szukam ślub wzięli gdzie indziej i tam urodził się ich syn Wojciech ponieważ w parafii takie dziecko na świat nie przyszło, możliwe, ze w jakieś pobliskiej z jakiejś pobliskiej miejscowości pochodziła Marianna i z tam wzięli ślub i na początku mieszkali, niestety jedynie to są domysły a nie fakty.

Pozdrawiam
Krystian Walkowiak

Re: Kazimierz i Marianna Tobolscy

16 sie 2024, 09:00

Krystianie, przyjrzałabym się temu zapisowi-

https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:6FHB-CLHV

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Kazimierz i Marianna Tobolscy

16 sie 2024, 09:19

Wojciech
ur. Starczanowo
chrz. 18.10.1807, Nekla
Rodzice: Kazimierz Toboleski, owczarz, i Marianna
Chrzestni: Piotr Walgoski, owczarz z Reymondowa [= Rajmundowo, dziś w granicach Nekli], i Zuzanna, sołtyska ze Stroszek

Co ciekawe, w Nekli mamy taki zapis ślubu:

Parafia katolicka Nekla, wpis 4 / 1803
Casimirus ??
Marianna ??

Najprawdopodobniej będzie to ta para. Poniżej szczegóły:

Nekla, 30.11.1803
Kazimierz, kawaler, parobek owczarza z Gąsiorowa
Marianna, panna, córka owczarza ze Starczanowa
Świadkowie: Mateusz Marcinkowski, owczarz z Nekli, i Maciej, kmieć ze Starczanowa

Re: Kazimierz i Marianna Tobolscy

16 sie 2024, 11:34

Bardzo wam dziękuję za odpowiedzi!!!
Myślę, że to są Tobolscy których szukam, przejrzałem na tyle ile miałem dostęp parafię Nekli i jedynymi Olejniczakami jakich znalazłem którzy mieszkali w Starczanowie są Łukasz i Małgorzata

Znalazłem ich akt ślubu
Łukasz Olejniczak i Małgorzata Stachowianka
Uwagi: kawaler i panna
Miejscowość: Stroszki
Data ślubu: 28.07.1757 r.

Niestety szukając ich dzieci w parafii Nekla znalazłem jedynie Petronele urodzoną 15.06.1778 w Starczanowie jest także Katarzyna urodzona 23.11.1767 w Stroszkach lecz w akcie nie ma nazwiska możliwe, że mieszkali chwilowo mieszkali w rodzinnej miejscowości Małgorzaty. Jest także akt zgonu ich syna z 1795r. Jakub Olejniczak parobek syn Łukasza i Małgorzaty zmarł wieku 26 lat w Starczanowie 15.10.1795r. wiec urodził się on około 1769r. lecz aktu urodzenia nie ma w parafii Nekli., wiec Łukasz z Małgorzatą musieli mieszkać gdzie indziej możliwe, że w jakiejś pobliskiej miejscowości.

Jeśli chodzi o Kazimierza przejrzałem na Basi czy któryś z Tobolskich mieszkał na początku XIXw. w Gąsiorowie niestety nie udało mi się nikogo takiego znaleźć. Tobolscy mieszkali w miejscowościach Dzierzchnica, Mystki i Targowa Górka, i potem Kazimierz z Marianną mieszkali w Racławkach więc żadni Tobolscy na początku XIXw. nie mieszkali w tej miejscowości może się przeprowadzili się albo Kazimierz chwilowo tam mieszkał.

Pozdrawiam
Krystian Walkowiak
Odpowiedz