Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 19 sty 2020, 15:14 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2020, 00:23
Posty: 8
Dzień dobry,

Niedawno zrobiłem test DNA na jednej ze stron, oraz rozpocząłem tworzenie drzewa genealogicznego moich przodków.

próbuję dowiedzieć się czegoś o rodzie Zydor. Z informacji od mojej babci (Wanda Żółtowska, z domu Zydor) wiem że mój pradziadek Wacław Zydor (urodzony w 1900 roku w Pęckowie, powiecie czarnkowsko-trzcianeckim) pochodził z ziemiańskiej rodziny (podobno było w niej sporo księży, posiadali kino, sklepy - ale są to informacje niesprawdzone, pochodzące tylko od babci). Był powstańcem wielkopolskim, a później instruktorem i pilotem w 141 eskadrze myśliwców w Toruniu. Jego matka Jadwiga z domu Zydor, była panną gdy się urodził. Tu zaczyna się problem.
Ojciec mojego pradziadka nie jest znany. To znaczy gdy praprababcia Jadwiga z domu Zydor była w ciąży, ojciec dziecka zmarł (albo w restauracji, albo na zawodach, na festynie przy próbie podniesienia czegoś ciężkiego - wylew, pęknięcie naczynia lub coś w tym stylu - znów informacje niepewne od babci). Musiał umrzeć w okolicach 1899 - 1900, skoro mój pradziadek przyszedł na świat w 1900 roku. Moja babcia ma kłopoty z pamięcią i jedyne co jej przychodziło do głowy, to nazwisko "Frensch" lub "Frenś" że to mógł być ojciec mojego pradziadka. Przeszukiwałem google i wyskoczyło mi nazwisko Fręśko w powiązaniu z nazwiskiem Zydor poprzez inną stronę zajmującą się genealogią. Dziwny zbieg okoliczności, bo z tego co zauważyłem ten ród pochodzi z Rosko, a to wieś lub miasteczko obok Pęckowa, czyli jest duża szansa że faktycznie Jadwiga z domu Zydor i ktoś z rodu Fręśko mieli dziecko. Pradziadek Wacław Zydor, dostał w akcie urodzenia panieńskie nazwisko po matce. Pozostają mi tylko domysły.

Na jeden stronie znalazłem informacje o rodzie Fręśko. Jakub Fręśko (1832 - 1913 zm w Gębice koło Czarnkowa) i Marianna Fryś (1836 - ?) mieli m.in. synów: Andrzej (ur. 1865), Stanisław (ur. ?), Walenty (ur. ?) , Marcin (ur chyba w 1863 r.), Wiktor (ur chyba w 1858 r.), Wojciech Fręśko (ur. ?) --- teoretycznie któryś z nich mógłby być ojcem mojego pradziadka Wacława Zydor (ur. 1900 w Pęckowo - zm 1979 w Toruniu). Może ktoś z Państwa ma informacje czy któraś z tych osób zmarła właśnie w okolicach 1899 - 1900 roku ?

Drugie pytanie, poszukuje informacji o rodzie Zydor z Pęckowa, o rodzicach mojej praprababci Jadwigi Zydor ? Również tutaj nie mam pojęcia jakie nosili imiona. Przeszukując google, znalazłem informacje o Tomaszu Zydor (ur 1809 w Pęckowo) i Agnieszce Zydor z domu Wyrwa (ur w 1814 w Pęckowo), mieli dzieci: Mariannę, Tomasza, Pawła, Michalinę.

Tomasz Zydor (ur. 1856 w Pęckowo) i Józefa Zydor z domu Hellwich (ur 1865 w Pęckowo) mieli dzieci: Marię, Agnieszkę, Gertrudę, Małgorzatę, Wiktorię.

Natomiast Paweł Zydor (ur. w 1851 w Pęckowo) i Balbina Zydor z domu ?, mieli dzieci: Józefę i Jana. Czyli w tej linii nie ma Jadwigi Zydor.

Mogę tylko przypuszczać, że chodzi o inną linię rodu Zydor z Pęckowa. Może chodzi o brata Tomasza Zydor (ur. 1809) bo wtedy zgadzałoby się wg lat, że jego syn (urodzony około 1850 r.) był ojcem Jadwigi Zydor (urodzonej około 1880 r.).


pozdrawiam i dziękuję za wszelkie informacje

Piotr Tarazewicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2020, 20:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2007, 23:58
Posty: 167
Dobry wieczor,
Z nazwiskiem Zydor lub Zydorowicz spotkalam sie w Odolanowie, Daniszynie,powiat Ostrow Wlkp.
Mile pozdrawiam.
Barbara


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2020, 22:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
PiotrTarazewicz napisał(a):
Dzień dobry, Niedawno zrobiłem test DNA na jednej ze stron, oraz rozpocząłem tworzenie drzewa genealogicznego moich przodków.
próbuję dowiedzieć się czegoś o rodzie Zydor. Z informacji od mojej babci (Wanda Żółtowska, z domu Zydor) wiem że mój pradziadek Wacław Zydor (urodzony w 1900 roku w Pęckowie, powiecie czarnkowsko-trzcianeckim) pochodził z ziemiańskiej rodziny (podobno było w niej sporo księży, posiadali kino, sklepy - ale są to informacje niesprawdzone, pochodzące tylko od babci). Był powstańcem wielkopolskim, a później instruktorem i pilotem w 141 eskadrze myśliwców w Toruniu. Jego matka Jadwiga z domu Zydor, była panną gdy się urodził. Tu zaczyna się problem.
Ojciec mojego pradziadka nie jest znany. To znaczy gdy praprababcia Jadwiga z domu Zydor była w ciąży, ojciec dziecka zmarł (albo w restauracji, albo na zawodach, na festynie przy próbie podniesienia czegoś ciężkiego - wylew, pęknięcie naczynia lub coś w tym stylu - znów informacje niepewne od babci). Musiał umrzeć w okolicach 1899 - 1900, skoro mój pradziadek przyszedł na świat w 1900 roku. Moja babcia ma kłopoty z pamięcią i jedyne co jej przychodziło do głowy, to nazwisko "Frensch" lub "Frenś" że to mógł być ojciec mojego pradziadka. Przeszukiwałem google i wyskoczyło mi nazwisko Fręśko w powiązaniu z nazwiskiem Zydor poprzez inną stronę zajmującą się genealogią. Dziwny zbieg okoliczności, bo z tego co zauważyłem ten ród pochodzi z Rosko, a to wieś lub miasteczko obok Pęckowa, czyli jest duża szansa że faktycznie Jadwiga z domu Zydor i ktoś z rodu Fręśko mieli dziecko. Pradziadek Wacław Zydor, dostał w akcie urodzenia panieńskie nazwisko po matce. Pozostają mi tylko domysły.
Na jeden stronie znalazłem informacje o rodzie Fręśko. Jakub Fręśko (1832 - 1913 zm w Gębice koło Czarnkowa) i Marianna Fryś (1836 - ?) mieli m.in. synów: Andrzej (ur. 1865), Stanisław (ur. ?), Walenty (ur. ?) , Marcin (ur chyba w 1863 r.), Wiktor (ur chyba w 1858 r.), Wojciech Fręśko (ur. ?) --- teoretycznie któryś z nich mógłby być ojcem mojego pradziadka Wacława Zydor (ur. 1900 w Pęckowo - zm 1979 w Toruniu). Może ktoś z Państwa ma informacje czy któraś z tych osób zmarła właśnie w okolicach 1899 - 1900 roku ?
Drugie pytanie, poszukuje informacji o rodzie Zydor z Pęckowa, o rodzicach mojej praprababci Jadwigi Zydor ? Również tutaj nie mam pojęcia jakie nosili imiona. Przeszukując google, znalazłem informacje o Tomaszu Zydor (ur 1809 w Pęckowo) i Agnieszce Zydor z domu Wyrwa (ur w 1814 w Pęckowo), mieli dzieci: Mariannę, Tomasza, Pawła, Michalinę.
Tomasz Zydor (ur. 1856 w Pęckowo) i Józefa Zydor z domu Hellwich (ur 1865 w Pęckowo) mieli dzieci: Marię, Agnieszkę, Gertrudę, Małgorzatę, Wiktorię.
Natomiast Paweł Zydor (ur. w 1851 w Pęckowo) i Balbina Zydor z domu ?, mieli dzieci: Józefę i Jana. Czyli w tej linii nie ma Jadwigi Zydor.
Mogę tylko przypuszczać, że chodzi o inną linię rodu Zydor z Pęckowa. Może chodzi o brata Tomasza Zydor (ur. 1809) bo wtedy zgadzałoby się wg lat, że jego syn (urodzony około 1850 r.) był ojcem Jadwigi Zydor (urodzonej około 1880 r.). pozdrawiam i dziękuję za wszelkie informacje
Piotr Tarazewicz


Ojcem Jadwigi Zydor urodzonej dn. 15-10-1880 r. w Pęckowie
był Chryzostom Zydor, matką Marianna z d. Wojtek.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2020, 22:18 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2020, 00:23
Posty: 8
Bardzo dziękuję za tą informację. Czy jest możliwość sprawdzenia kiedy umarła Jadwiga Zydor. Według słów mojej babci, mógł to być rok 1924 lub 1925 ? Pochowano ją chyba w Pęckowie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 sty 2020, 23:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Te lata to tylko AAP i AP
lub parafia i USC

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2020, 10:33 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2020, 00:23
Posty: 8
czy mogłaby mi Pani podpowiedzieć skąd są te dane: "Ojcem Jadwigi Zydor urodzonej dn. 15-10-1880 r. w Pęckowie
był Chryzostom Zydor, matką Marianna z d. Wojtek." ?

i czy dobrze rozumiem że skróty AAP = to Archiwum Archidiecezji Poznańskiej
a AP = Archiwum Parafialne ? czy Archiwum Państwowe ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2020, 11:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Dzień Dobry.
AP to Archiwum Państwowe.
Dane pochodzą z LB parafia Piłka

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2020, 10:49 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2020, 00:23
Posty: 8
"LB parafia Piłka" - czy istnieje jakiś dostęp online do tych danych, jakaś strona ?

P.S. przeczytałem w wiadomości od Pani co znaczy ten skrót :) ale pytanie nadal pozostaje aktualne, czy można to sprawdzić online ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2020, 11:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
PiotrTarazewicz napisał(a):
"LB parafia Piłka" - czy istnieje jakiś dostęp online do tych danych, jakaś strona ?

P.S. przeczytałem w wiadomości od Pani co znaczy ten skrót :) ale pytanie nadal pozostaje aktualne, czy można to sprawdzić online ?

Niestety nie.
Sprawdzenie tej informacji wymaga wizyty w AAP.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2020, 22:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
DankaW napisał(a):
... Ojcem Jadwigi Zydor urodzonej dn. 15-10-1880 r. w Pęckowie
był Chryzostom Zydor, matką Marianna z d. Wojtek.

Chryzostom i Marianna z d. Wojtek Zydorowie mieli n/w dzieci:
Stanisław *08-05-1874
Ignacy *26-07-1876
Paweł *17-11-1879
Jadwiga *15-10-1880
Piotr *16-10-1883
Stanisław *09-07-1886
Jan *12-08-1888
Wszystkie dzieci rodziły się w Pęckowie.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2020, 11:19 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2020, 00:23
Posty: 8
Bardzo dziękuję za informacje.

Rozumiem zatem, że dostęp do tych danych poniżej, wymaga osobistego stawienia w parafii i nie da się ich sprawdzić online. Szkoda, bo ciekawi mnie bowiem kim byli rodzice Chryzostoma oraz Marianny. Pozostaje mi wybrać się kiedyś na urlop do Polski i przejść do parafii.

"Chryzostom i Marianna z d. Wojtek Zydorowie mieli n/w dzieci:
Stanisław *08-05-1874
Ignacy *26-07-1876
Paweł *17-11-1879
Jadwiga *15-10-1880
Piotr *16-10-1883
Stanisław *09-07-1886
Jan *12-08-1888
Wszystkie dzieci rodziły się w Pęckowie."


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2020, 21:51 
Offline

Dołączył(a): 05 cze 2010, 20:13
Posty: 22
W Drawsku (obok Pęckowa) na cmentarzu jest grób Jana Zydora urodzonego w 1888 roku.
https://drawsko.grobonet.com/grobonet/s ... =0&cinki=2

_________________
Pozdrawiam
Marta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lut 2020, 00:15 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2020, 00:23
Posty: 8
Bardzo dziękuję za tą informację.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2020, 23:05 
Offline

Dołączył(a): 30 maja 2013, 10:48
Posty: 42
Chrysosthomus Zydor
Płeć: Mężczyzna
Urodzony: 1841
Piłka, Międzychód County, Greater Poland Voivodeship, Poland (Polska)
Najbliższa rodzina:

syn Piotr Zydor i Marianna Zydor
mąż Wiktoria Czajka
ojciec Marcjanna Kowal; Piotr Zydor; Johann Zydor; Pelagia Paulina Zydor; Bolesław Zydor; Mariej Zydor; Maciej Zydor; Wojciech Zydor; Christian Zydor; Katarzyna Zydor i Stanisław Zydor « mniej
brat Maciej Zydor; Agnieszka Helak; Małgorzata Buśko; Andrzej Zydor; Teodora Zydor i 3 inni/e
przyrodni brat Andreas Zydow; Theodora Zydow; Rozalia Zydow; Paulus Zydor; Anna Zydow; i January Zydor « mniej
DNA Markers:
R-Y60904
details
Dodany przez: Leszek Zydor, 9 listopada 2014
Zarządzany przez: Leszek Zydor i Artur Przemysław Paczesny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2020, 23:11 
Offline

Dołączył(a): 30 maja 2013, 10:48
Posty: 42
Jan Zydor
Płeć: Mężczyzna
Urodzony: 18 Maj 1896
Piłka, Czarnków-Trzcianka County, Greater Poland Voivodeship, Poland (Polska)
Najbliższa rodzina:

syn January Zydor i Jadwiga Zydor
przyrodni brat Anna Koszarek
DNA Markers:
R-Y60904
details
Dodany przez: Artur Przemysław Paczesny, 31 grudnia 2018
Zarządzany przez: Artur Przemysław Paczesny
0 Dopasowania
Badaj tę osobę

Notka biograficzna

Angielski (domyślnie)

redaguj | historia

Zydor, Jan, Rodzice: January, Jadwiga, Ur.: 1896-05-18, Piłka (Czarnków PL), Uchwała Rady Państwa nr: 01.17-0.19 z dnia 1958-01-17. Opis: Będąc na urlopie z armii niemieckiej w październiku 1918 nie wraca na front, ukrywa się i 15.01.1919 r. wstępuje do Oddziałów Powstańczych, gdzie z bronią w ręku walczy z Grenzschutzem na terenie od Wronek w kierunku na Krzyż. Przydzielony do Kompanii Wronieckiej walczy pod Sierakowem, Kolnem, Marianem i Zatuniem, pod dow. Błażejewskiego, Matuszewskiego, Fąferka, Lewandowskiego i Kucharskiego, później jako dowódca grupy. Po okresie Powstania przydzielony zostaje do Kompanii Karab. Maszyn. 7 p. strz. Wlkp., gdzie był dow. Fąferek Feliks. Obecnie st. asystent Centralnego Biura rozrachunków PKP w Bydgoszczy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2020, 23:16 
Offline

Dołączył(a): 30 maja 2013, 10:48
Posty: 42
Wojciech Zydor
Płeć: Mężczyzna
Urodzony: 1880
Zgon: 1939 (58-59)
Najbliższa rodzina:

syn Chrysosthomus Zydor i Wiktoria Czajka
mąż Magdalena Zydor
ojciec Marta Sydor; Jan Sydor; Władysława Zydor; Sylwester Zydor i Stanisław Sydor
brat Marcjanna Kowal; Piotr Zydor; Johann Zydor; Pelagia Paulina Zydor; Bolesław Zydor; Mariej Zydor; Maciej Zydor; Christian Zydor; Katarzyna Zydor i Stanisław Zydor « mniej
DNA Markers:
R-Y60904
details
Dodany przez: Leszek Zydor, 6 stycznia 2016
Zarządzany przez: Leszek Zydor


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2020, 23:41 
Offline

Dołączył(a): 30 maja 2013, 10:48
Posty: 42
Franciszek Wojciech Fręśko is your first cousin twice removed's wife's fourth great grandfather.

You→Józef Tymoteusz Zydor your father→Jan Zydor his father→Paulus Zydor his father→Piotr Zydor his father→
Chrysosthomus Zydor his son→Wojciech Zydor his son→Magdalena Zydor his wife→Antonina Radzi her mother→
Marianna Stochaj her mother→Fabian Gerald Fręśko her father→Józef Fręśko his father→Marcin Fręśko his father→
Franciszek Wojciech Fręśko his father...

Franciszek Wojciech Fręśko (Buś)
Płeć: Mężczyzna
Urodzony: 03 Październik 1691
Rosko, Czarnków-Trzcianka County, Greater Poland Voivodeship, Poland (Polska)
Najbliższa rodzina:

syn Jan Buś i Ewa Dubiel
mąż Marianna Fręśko
ojciec Zofia Fręśko; Jakub Fręśko; Regina Fręśko; Marcin Fręśko; Magdalena Fręśko i 2 inni/e
brat Hedvig Buś; Regina Buś i Simon Buś
Dodany przez: Leszek Zydor, 6 stycznia 2016
Zarządzany przez: Leszek Zydor, Artur Przemysław Paczesny i Piotr Józef Smiatacz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2023, 11:35 
Offline

Dołączył(a): 27 wrz 2023, 21:45
Posty: 1
Znalazłem akt ślubu Wacława Zydora. Koronowo 1925, ostatni akt. Jest na www.genealogiawarchiwach.pl Wczoraj go indeksowalem. Może się przyda. Pozdrawiam Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2023, 23:31 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2020, 00:23
Posty: 8
Witam,

bardzo dziękuję za informację. Mam już ten akt od jakiegoś czasu, niestety nie ma w nim informacji o ojcu Wacława Zydor.

Pozdrawiam serdecznie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2023, 11:02 
Offline

Dołączył(a): 06 mar 2021, 15:56
Posty: 2
Witam,
Jestem z Pęckowa znam rodzine Zydorów moja babcia była z rodziny Zydor [Wiktoria Zydor córka Tomasza ur.1856r]
Jadwiga Zydor 1880-1921 miała syna Wacława ur.1900 ojcem jego był Wawrzyn Fręś ur. w Pęckowie w1877 zmarł w karczmie w Pęckowie w 1900 roku przed swym ślubem z Jadwigą Zydor , rodzicami Wawrzyna byli Wojciech Fręś i Józefa Nawrot z Pąckowa
W Pęckowie żyje wnuk brata Wawrzyna [Teodora ur.1875]Bronisław Fręś
Pozdrawiam Franek Boch


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2023, 16:58 
Offline

Dołączył(a): 19 sty 2020, 00:23
Posty: 8
Dzień dobry,

bardzo dziękuję za tą wiadomość. Odnośnie przodków - udało mi się ich ustalić, natomiast nie wiedziałem że ojciec Wacława Zydor zmarł w taki sposób. Bardzo bym prosił o kontakt (mam jeszcze kilka pytań) na maila:

piotr.tarazewicz1@gmail.com


pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 115 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL