Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

14 maja 2009, 20:00

Witam!
W Lutym Zarząd WTG podjął poniższą uchwałę:

Uchwała Nr 2/2009

Zarządu WTG „Gniazdo”

z dnia 5 lutego 2009 r.

dotycząca wniosku o przyznanie pani J. Sadowskiej srebrnego medalu

„Opiekun miejsc pamięci narodowej”


Zarząd WTG „Gniazdo” nazywanego dalej Stowarzyszeniem postanawia co następuje:

§ 1

Wystosować do Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu w imieniu Stowarzyszenia wniosek w sprawie przyznania pani Jadwidze Sadowskiej srebrnego medalu „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”.

Wniosek wraz z uzasadnieniem w załączniku do niniejszej Uchwały.
------------

Bardzo Miło mi poinformować ,że w dniu 22 maja zostanie wręczony pani Jadwidze Sadowskiej Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej nadany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Pani Jadwiga od dawien dawna opiekuje się zapomnianym cmentarzem na Samotnej. A jest już wiekowa . Ma bowiem 94 l. Tym większe uznanie i nasza radość , że doceniony został jej trud i wkład w zachowanie istnienia tego jakże zabytkowego i pamiątkowego miejsca.
Składam w naszym imieniu Pani Jadwidze serdeczne gratulacje i życzenia jeszcze wielu lat w zdrowiu.
Miło nam też, że chociaż w części udało nam się przyczynić do nadania tego odznaczenia.
Wielka w tym zasługa Janki Król, która cały czas interesuje się tym cmentarzem , ma kontakt z panią Jadwigą i "trzyma rękę na pulsie".
Pozdrawiam
Wojtek

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samontnej

14 maja 2009, 20:41

Oto treść uzasadnienia dołączonego do wniosku, w którym opisaliśmy działalność pani Sadowskiej i Jej zasługi

"Niedawno przedstawiono założenia projektu ustawy o miejscach pamięci narodowej.
Projekt określa także m.in. definicję miejsca pamięci narodowej. Jest to: "grób lub cmentarz wojenny, nieruchomość lub obiekt budowlany albo jego pozostałości upamiętniające postaci lub wydarzenia znaczące dla narodu i państwa polskiego, a w szczególności pomnik, krzyż przydrożny, kapliczka, kopiec lub inny obiekt związany z wydarzeniami lub postaciami znaczącymi dla dziedzictwa narodu i państwa polskiego, w szczególności - tablica pamiątkowa".
Doskonale wpisuje się w tę definicję poznański cmentarz przy ulicy Samotnej. O cmentarzu, a właściwie dwóch cmentarzach przy ul. Samotnej na Dębcu w Poznaniu mało kto wie. Przed wojną jeden z cmentarzy należał do parafii św. Trójcy, drugi do parafii Zmartwychwstania Pańskiego. W czasie wojny Niemcy przenieśli tu część grobów z likwidowanych nekropolii przy ul. Bukowskiej, z cmentarza farnego i świętomarcińskiego. Po wojnie nekropolię przejęło państwo, a cmentarz jest zamknięto. I tak było przez 50 lat. W tym czasie wandale zniszczyli wszystko, co było do zniszczenia. Cudem udało się uratować kilka najcenniejszych nagrobków, które zostały przeniesione na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan.
Na Samotnej pochowane są m.in. ofiary nalotów z września 1939 roku, prochy ofiar z hitlerowskich obozów koncentracyjnych, groby wielu znanych, zasłużonych dla naszego miasta poznaniaków.
Pani Jadwiga Sadowska - Nyga od 50 lat mieszkająca na terenie cmentarza, jest wdową po ostatnim zarządcy Franciszku Sadowskim. Przez te wszystkie lata opiekowała się cmentarzem, dbała o porządek, pieczołowicie przechowywała księgi cmentarne, pomagała szukającym swoich bliskich w odnalezieniu mogił. Dzięki Jej pomocy udało się stworzyć indeks osób pochowanych na cmentarzu przy ulicy Samotnej, zamieszczony na stronie naszego Towarzystwa http://wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Cmentarz_Samotna
Jest jedyną osobą doskonale znającą rozkład kwater, jest niejako kustoszem tego miejsca z samego tylko poczucia obowiązku. Dzięki Niej możemy dziś starać się odnaleźć i upamiętnić groby ofiar niemieckich bombardowań.
Gorąco rekomendujemy osobę Pani Sadowskiej do przyznania Jej medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej."

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samontnej

14 maja 2009, 22:15

Basiu i Wojtek -
Bardzo sie ciesze, ze przyczyniliscie sie jako organizacja aby opieka i praca pani Jadwigi zwiazana z cmentarzem na ul.Samotnej zostala wyrozniona i uznana publicznie. Ja "poznalam" Pania Sadowska w 2003 roku kiedy to szukalam przez mojego kuzyna grobu moich Pradziadkow.
Kuzyn pisal wtedy do mnie, ze Pani, ktora mieszka na cmentarzu byla bardzo jemu pomocna. Udostepnila takze ksiegi cmentarne do zrobienia fotek ze wpisami gdzie moji Pradziadkowie spoczywaja a nawet kuzyn zrobil zdjecie Pani Jadwidze, ktore mi przeslal. Pani Jadwiga nie wyglada na swoje 94 lata, wyglada swietnie, o wiele mlodziej niz metryka wskazuje.
Jej bezinteresownosc i zaangazowanie w sprawy cmentarza zasluguje na wyroznienie.
Pani Jadwiga robi to co jej sumienie i Jej niezwykly ludzki obowiazek dyktuje, w dzisiejszych czasach to sa prawdziwie niespotykane zalety.
Ja serdecznie jej dziekuje za to co robi.

Wojtku i Basiu - jesli tak pieknie piszecie wnioski to moze napiszecie wniosek do Archidiecezji Poznanskiej aby postawila plot naokolo cmentarza. Wiadomo, ze Parafia Zmartwychwstania panskiego jest za biedna i nie da rady zaplacic milion zlotych za oplotowanie. Przeciez gdyby doprowadzili cmentarz do stanu ponownego uzytkowania na pochowki to byloby to z pozytkiem dla Parafii i Archidiecezji.

Pozdrawiam serdecznie i gratuluje Pani Jadwidze Sadowskiej - Nyge za wyroznenie.

Hania

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samontnej

14 maja 2009, 23:17

Ojej - zapomnialam o Jance Krol ! Wiem, ze Janka zrobila kawal pracy jesli chodzi o cmentarz na Samotnej. Mnie takze od czasu do czasu pomaga kiedy mam pytania zwiazane z cmentarzem. Dziekuje.
Janko, tak pomyslalam sobie, ze jestes wlasciwie po pani Sadowskiej druga, glowna osoba z prawdziwego zdazenia, ktora interesuje sie tym cmentarzem dlatego pytam czy pomyslalas moze o zalozeniu stowarzyszenia opieki nad tym cmentarzem ? Oczywiscie wyobrazam sobie, ze wszystko oparte byloby na pracy spolecznej czlonkow. Mysle, ze nie koligowaloby to z nikim i z niczym a tylko mogloby pomoc istniejacemu stanowi rzeczy. Moze mogloby sie to stowarzyszenie zalozyc nawet przy WTG Gniazdo ? Janka, ja moge tylko pisac z daleka moje mysli i pomysly, postanowilam jednak podzielic z toba i reszta czytajacych.

Pozdrawiam, Hania

ZŁOTY medal dla p. Sadowskiej

19 maja 2009, 16:03

Witam Wszystkich!

Uzupełnię informację o medalu dla p. Sadowskiej - Nygi.

Pani Jadwidze Sadowskiej Nydze Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie przyznała medal nie srebrny, lecz złoty (!).
Wniosek o przyznanie medalu został "poprawiony" na złoty przez członków Komisji ds. Medali Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, której przewodniczącym jest prof. L. Trzeciakowski, a która opiniuje wnioski przed wysłaniem ich do Warszawy.
Oczywiście nad tym wnioskiem nie było żadnej dyskusji. By to chyba jeden z najszybciej przyznanych medali. Idea jego przyznania pojawiła się na początku lutego. Wręczony zostanie osobiście przez Wojewodę Wielkopolskiego w piątek 22 maja b.r.

pozdrawiam!
Adam Kaczmarek

(Sekretarz Woj. Kom. Ochr. Pam. Walk i Męczeństwa)



P.S.
Rozmawiałem dziś z p. Sadowską - jest bardzo bardzo bardzo szczęśliwa z powodu takiego docenienia jej działalności.
Ostatnio edytowano 19 maja 2009, 16:12 przez adsk, łącznie edytowano 1 raz

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samontnej

19 maja 2009, 16:09

Hania napisał(a):.......... do Archidiecezji Poznanskiej aby postawila plot naokolo cmentarza. Wiadomo, ze Parafia Zmartwychwstania panskiego jest za biedna i nie da rady zaplacic milion zlotych za oplotowanie. Przeciez gdyby doprowadzili cmentarz do stanu ponownego uzytkowania na pochowki to byloby to z pozytkiem dla Parafii i Archidiecezji.


Witam!
Obawiam się, że Archidiecezja nie jest tu kompetentną instytucją, gdyż parafia należy do Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego.

Adam Kaczmarek

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

19 maja 2009, 16:55

Witam !
To się Szanowna Komisja spisała. Świetna wiadomość o "Złocie" dla Pani Jadwigi. :)
Dziękuję Adamowi , że również Trzymał" rękę na pulsie".
Będziemy tam w piątek z delegacją .
Wojtek

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

19 maja 2009, 19:31

Witam !!!
Przyłączam się do gratulacji dla Pani Jadwigi Sadowskiej i dla całego zespołu ,który się przyczynił do nadania medalu.


A tak na marginesie ,czy ktoś z Państwa wie skąd pochodzi Pani Jadwiga Sadowska -Nyga.
Nazwiska są w moim kręgu zainteresowania .
Pozdrawiam
Alicja

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

19 maja 2009, 20:05

Witam - czy ktos bedzie robil fotki na uroczystosci ?

Hania

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

19 maja 2009, 21:22

Dla Pani Jadwigi Sadowskiej-Nyga serdeczne gratulacje z okazji przyznania medalu, ale przede wszystkim wyrazy uznania i podziękowania za tą bezinteresowną pracę i życzliwośc, którą sluży wszystkim zainteresowanym przez wiele lat.
Prosba do "delegacji" - przekażcie Pani Jadwidze gratulacje od nas wszystkich.
Pozdrawiam, Teresa
PS. Miałam rownież okazje poznac Panią Jadwigę i bardzo cieszy mnie fakt, że działalnośc tak skromniej osoby została zauważona i doceniona.

Pierwsze fotki z uroczystości odnzaczenia p. Jadwigi Sadowsk

22 maja 2009, 12:05

Obrazek

Obrazek

pozdrawiam!

Adam

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

22 maja 2009, 12:26

Dziekuje Adam za fotki, pani Sadowska wyglada super, wogole widac, ze bylo uroczyscie i sympatycznie.
Hania

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

22 maja 2009, 16:59

Krótki reportaż z uroczystości wręczenia medalu Pani Jadwidze Sadowskiej. Było bardzo uroczyście .Około 60 osób otrzymywało odznaczenia, jednak w centrum uwagi była osoba pani Jadwigi.Myślę ,że Basia wkrótce zamieści relacje pisemną. Poniżej kilka zdjęć pokazujących jak to było:)
Rozpoczęcie uroczystości
Obrazek
Pani Jadwiga Sadowska
Obrazek
Przemawia Wojewoda Wielkopolski
Obrazek
W imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.....
Obrazek
Toast udekorowanej:)
Obrazek
Pani Jadwiga z delegacją WTG Gniazdo
Obrazek
Wywiady, wywiady....
Obrazek

Wojtek
Ostatnio edytowano 23 maja 2009, 06:43 przez wojciech, łącznie edytowano 1 raz

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

22 maja 2009, 20:42

Pani Jadwiga Sadowska z domu Bukowiec pochodzi z Międzychodu. Jej Babką była Weronika Pogoda.
To wiadomości dla Alicji.

Pozdrawiam
Janka

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

22 maja 2009, 21:18

Wojtek -
Fotki super, pani Sadowska i Wy extra super !
Musialo to napewno byc przezycie dla pani Sadowskiej, widac, ze bardzo zadowolona i o to chodzilo.
Hania

artykulik i fotki

22 maja 2009, 22:59

Artykulik i fotki na stronie Wlkp. Urz. Wojewódzkiego:
Honory dla Wielkopolan

Radio Merkury
Medale dla tych którzy pamiętają i dbają

pozdrawiam!
Adam
Ostatnio edytowano 24 paź 2012, 08:22 przez adsk, łącznie edytowano 2 razy

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

03 mar 2011, 11:12

Zmarła p. Jadwiga Sadowska.
Pogrzeb w poniedziałek, 7 marca 2011 r. o godz. 10.10 na cmentarzu junikowskim.

Żal.
Janka Król

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

03 mar 2011, 12:42

Wielki żal i niepowetowana strata. Odeszła Osoba, która połowę swojego życia poświeciła pielęgnowaniu pamięci o tych, o których inni zapomnieli.
Pani Jadwiga na pewno pozostanie w naszej pamięci.
[*] [*] [*]

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

03 mar 2011, 14:02

[*] [*]

Zmarła wraz z kochaną przez Nas artystką p. Ireną Kwiatkowską mającą 98 lat.

Pokój Jej Duszny...

R.I.P.

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

03 mar 2011, 14:12

[*] Pozostanie w pamięci jako wzór skromności, wielkiej pracowitości i zamiłowania w tym co robiła.
Smutno się zrobiło.

Wojtek

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

03 mar 2011, 15:07

Chóry Anielskie niechaj cię podejmą
I z Chrystusem zmartwychwstałym miej radość wieczną.



Adam

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

03 mar 2011, 15:09

http://mpn.poznan.uw.gov.pl/zmarla-j-sadowska_zloty-medal-opiekuna-mpn

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

03 mar 2011, 16:15

Wieczny odpoczynek........

[`] [`] [`]

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

03 mar 2011, 16:50

Smutne. Miałem możliwość osobiście poznać panią Jadwigę - miła i skromna kobieta. Niech spoczywa w pokoju.

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

03 mar 2011, 17:06

Bardzo smutne.W naszej pamięci Pani Jadwiga pozostanie jako kobieta o ogromnym sercu,która pomimo swojego wieku zawsze słuzyła nam pomocą na cmentarzu.
Niech spoczywa w pokoju

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

03 mar 2011, 17:52

Smutna wiadomosc.
Pani Jadwiga odeszla, ale w naszej pamieci pozostanie na zawsze jako Osoba Niezwykla.
(*)

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

03 mar 2011, 20:17

Bardzo, bardzo mi żal...
Pani Jadwigo, będziemy pamiętać o Pani życzliwości i wielkim sercu...

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

03 mar 2011, 22:20

[*] [*] [*]

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

04 mar 2011, 00:59

Bardzo smutna wiadomosc.
Niech odpoczywa snem wiecznym.

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

04 mar 2011, 09:37

http://www.wspomnijbliskich.pl/8678114?s_source=ppwi_glos

Dwutygodnik parafii Zmartwychwstania Pańskiego:
http://sites.google.com/site/jajestemzmartwychwstaniem/Home/Aktualnosci/pozegnaniepanijadwigisadowskiej


A.

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

01 lis 2013, 16:01

Dzień dobry!
Gdyby Pani Sadowska nie przechowała zeszytów ze spisami grobów i nie udostępniałaby ich , to ani Pani Janka Król nie miała by czego spisać i udostępnić na forum WTG, ani później nikt z tych materiałów nie skorzystałby...:

http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36037,14871202,Szukaja_mogily_Hipolita_Cegielskiego__Pomoc_maja_badania.html


Pozdrawiam,
Adam

Re: Jadwiga Sadowska - Cmentarz na Samotnej

22 gru 2013, 13:22

Witam Państwa.
Pani Jadwigi Sadowskiej nie znałem, ale za to kiedyś miałem w Szczecinie Instruktora Nurkowania I klasy Pana Krystyna Sadowskiego.
Wódz, jak żeśmy tak Go tytułowali odszedł na wieczną dekompresję w roku 2012. Był 16 tym Starszym Instruktorem w LOK w Polsce.
Czyli jednym z pierwszych w tej dziedzinie sportu w latach 60tych.
Może to tej Pani krewny ?
Pozdrawiam świątecznie.
Leszek
Odpowiedz