Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

18 lip 2017, 23:56

Z przykrością informuję, że do spotkania w Ostrowie Wlkp. z powodów, nazwijmy to, organizacyjnych, tak w lipcu, jak również w sierpniu, dojść , niestety nie może.
Obiecuję, że, kiedy tylko będzie to możliwe, pokłonimy się temu miastu. Ostrów Wlkp. nam nie ucieknie.

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

19 lip 2017, 06:39

Ostrów ucieka nam od kilku lat . Miałam nadzieję, źe teraz się uda...

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

19 lip 2017, 19:23

Szkoda... :( :(

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

20 lip 2017, 16:30

Bardzo żałuję :-(

Miałam wielką ochotę przyjechać na Wasze spotkanie w Ostrowie Wlkp.
Mam nadzieję, że kiedyś się tam spotkamy ....

Pozdrawiam

Monika Bayer-Smykowska

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

18 wrz 2017, 23:59

Witam,
mam nadzieję, że tym razem Ostrów Wlkp. nam nie umknie. Na razie podaję ogólne założenia naszej imprezy. Termin: 14 października, wyjazd z Poznania w godzinach wczesnorannych. Załatwiamy autokar.
Gospodarzem w Ostrowie i naszym przewodnikiem po mieście będzie nauczyciel historii w miejscowym 2 LO, rozmiłowany w swoim mieście regionalista, badacz dziejów mniejszości narodowych, pan Jarosław Biernaczyk. Najwyższa półka.

W programie:
- rynek z ratuszem,
- konkatedra pw. Św. Stanisława Biskupa,
- dawny zbór ewangelicki, dzisiaj kościół katolicki pw. NMP Królowej Polski,
- dawne Gimnazjum Męskie,
- ostrowska, pięknie odrestaurowana synagoga.

Oczywiście będzie również czas na wypicie kawy, no i przewidziany jest obiad, a jakże!

Bliższe szczegóły (w tym koszty) za kilka dni. Wtedy też znajdzie się tutaj lista zgłoszeniowa. Na razie tyle.

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

22 wrz 2017, 22:14

Dalsze informacje dotyczące Ostrowa Wielkopolskiego. Teraz o finansach.
A więc:
- autobus - 15 zł/os.
- obiad - ok. 30 zł
- kawa - ok. 6 zł
To wszystko.

Lista uczestników jeszcze dzisiaj pojawi się na forum.

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

23 wrz 2017, 07:12

Kolejne komunikaty... Tym razem o pogodzie :lol:
Zrobię co w mojej mocy...,
ale po lipcopadzie, sierpniopadzie i wrześniopadzie zwykle następuje - co? :D

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

24 wrz 2017, 19:24

Muszę na nią jechać!!!!

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

25 wrz 2017, 17:05

Formularz do zapisów na wycieczkę:

https://goo.gl/forms/izEwQjsWv1U7HKb23

Lista osób zapisanych:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1epGmWGxzfmwhq7vJZPHVK-W0HzmlWdqMeP7OSabwwyM/edit?usp=sharing

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

26 wrz 2017, 10:21

Witam Was wszystkich!
Chciałabym wziąć udział w Waszej wycieczce do Ostrowa Wlkp. i w związku z tym mam pytanie organizacyjne - o której godzinie przyjeżdżacie do Ostrowa i z którego miejsca rozpoczynacie zwiedzanie? Rynek?

Pociąg z Warszawy przyjeżdża do Ostrowa Wlkp. w sobotę o godz. 8.15.
Czy zdążymy?
Prawdopodobnie będzie nas kilka osób.

Pozdrawiam serdecznie

Monika Bayer-Smykowska

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

26 wrz 2017, 19:41

Witam,
komunikat specjalny:
ze względów ekonomicznych zarezerwowany jest bus 20 osobowy. A więc, kto jeszcze się waha, niech zapisze się jak najprędzej, bo powyżej tej granicy każdy uczestnik będzie oczywiście mile widziany, ale dojechać do Ostrowa będzie musiał na własną rękę.

Odpowiadam Monice:
w Ostrowie spotykamy się o godz. 10.00. Szczegółowy plan zostanie przedstawiony nieco później.

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

28 wrz 2017, 15:20

Andrzeju, widzę, że zapisane są już 22 osoby.
Tak sobie myślę, że nawet gdyby przejazd od osoby wynosił 30 zł to wcale nie byłoby drogo, wówczas można było by ominąć barierę ekonomiczną.
Z tego co wiem też są autobusy 30-34 osobowe.
Co Ty na to i co Wy na to?

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

28 wrz 2017, 21:45

Ściśle rzecz biorąc zapisanych jest 21 osób ale Twoja, Magdo, propozycja jest oczywiście do przemyślenia. Zajmę się tym.

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

01 paź 2017, 00:39

Witam,
otrzymałem wiadomość o rezygnacji z wyjazdu do Ostrowa kolegi Mariana Grzegorczyka. Czyli Maria Hądzelek, która zapisała się na listę z numerem 21, automatycznie wskakuje do "dwudziestki".
W sytuacji, kiedy nie widać szczególnie wzmożonego zainteresowania wyjazdem do Ostrowa, myślę, że staranie się o większy autokar, a co za tym idzie, zwiększanie odpłatności za przejazd, nie ma sensu.
A więc, podsumujmy:
mamy komplet uczestników chętnych do przejazdu autokarem, zamykamy listę, czyli każdy kolejny chętny do wyjazdu do Ostrowa, musi pomyśleć o własnym transporcie.

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

04 paź 2017, 11:08

Okazało się, że problemem dla mnie jest powrót z Ostrowa Wlkp., gdyż jest tylko jeden popołudniowy pociąg do Warszawy, już o 16.53.

Bardzo mi zależy na zwiedzeniu gmachu Gimnazjum Męskiego, ponieważ tam uczył w 1923 roku prof. Józef Zawirowski, do którego biografii zbieram materiały. W gmachu dawnego gimnazjum, a obecnego LO, znajdują się tablice pamiątkowe. Na jednej z nich uwieczniono nazwisko profesora.
Jest to jedno z dwóch miejsc w Polsce, obok symbolicznego grobu na Cm. Północnym w Warszawie, które upamiętnia postać pana profesora, i jedyne, które wskazuje na tragiczny aspekt jego śmierci w Podhorodziu na Wileńszczyźnie 26 czerwca 1941 roku.

Mogę nie jeść obiadu, ale budynek gimnazjum i te tablice MUSZĘ zobaczyć i osobiście sfotografować.
Czy jest szansa, że zdążę ?

Monika
Ostatnio edytowano 05 paź 2017, 11:24 przez bayerek, łącznie edytowano 1 raz

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

04 paź 2017, 22:05

Moniko,
jestem w trakcie ustalania z p. J. Biernaczykiem szczegółowego programu naszego pobytu w Ostrowie Wlkp. ale Twoja, Moniko, sprawa staje się w tym momencie priorytetem. Czyli, na pewno zdążysz przed wyjazdem zobaczyć LO.

Wiadomość dla Bożeny Kaczmarskiej,
Bożenko, z przykrością przypominam, że do busa mamy już komplet a więc, jeżeli chcesz przyjechać do Ostrowa to tylko własnym transportem lub pociągiem.

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

05 paź 2017, 11:26

Bardzo serdecznie dziękuję !

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

11 paź 2017, 19:41

Witam!

O której godzinie i gdzie jest zbiórka w Poznaniu?

Jarek

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

11 paź 2017, 21:47

Uwaga, uwaga! Komunikat!
I wszystko jasne. Nasz "ostrowski" program przedstawia się następująco:

8.00 - wyjazd z Poznania. Zbiórka na Komandorii, na tyłach kościoła św. Jana Jerozolimskiego za Murami, ul. Świętojańska,
10.00 - wysiadamy z autobusu pod Ostrowską Synagogą,
10.15 - w rynku spotykamy naszego opiekuna, pana Jarosława Biernaczyka
i dalej, kolejno: ratusz, gdzie pan Jarosław przybliży nam dzieje Ostrowa Wielkopolskiego, potem sławetne gimnazjum męskie, Konkatedra pw. św. Stanisława Biskupa, dawny zbór ewangelicki, dzisiaj kościół katolicki pw. NMP Królowej Polski,
ok. 12.00 - przerwa kawowa,
ok. 12.30 - synagoga i lapidarium
ok. 13.30 - obiad w restauracji Bistro Bravo, (czas na miłe rozmowy - szczególnie z naszymi gośćmi z Warszawy i Łodzi),
a teraz, niespodzianka: (już w drodze powrotnej do Poznania, ok. godz.15.00)
wizyta w Lewkowie, u przemiłej pani kustosz, Katarzyny Pluta, która oprowadzi nas po uroczym Pałacu Lipskich w Lewkowie, czyli Muzeum Wnętrz Pałacowych,
ok. 18.00 - powrót do Poznania.

Do zobaczenia.

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

11 paź 2017, 22:07

Wiadomość dla Leokadii i Bożeny,
przed chwilą otrzymałem wiadomość od Danki Połomskiej, która, z przyczyn bardzo osobistych, zmuszona jest zrezygnować z wyjazdu do Ostrowa. Szkoda, ale dzięki temu Bożena wchodzi z listy rezerwowej do zasadniczego peletonu, czyli Leokadio, nie musisz jechać pociągiem. Obie panie, tzn. i Leokadia i Bożena jedziecie autobusem. Do zobaczenia.

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

14 paź 2017, 18:39

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki do Ostrowa za przemiłą atmosferę, gratuluję Andrzejowi i Dance wnuka, podziwiam profesjonalizm i zaangażowanie naszego przewodnika po Ostrowie Wlkp., na długo przechowam w pamięci chwilę wytchnienia w parku w Lewkowie!
Andrzeju, znów perfekcyjnie przygotowałeś wycieczkę! Brawo! :D

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

15 paź 2017, 11:06

Składam serdeczne podziękowania Andrzejowi za zorganizowanie interesującego wypadu do Ostrowa Wlkp.
za udostępnienie mi miejsca w autobusie.
Panu Jarosławowi Biernaczykowi za zapoznanie nas z historią Ostrowa i zwiedzaniu ciekawych miejsc
a szczególnie sławnego gimnazjum męskiego do którego uczęszczali miedzy innymi stryjowie mojej mamy
z pobliskiego majątku Kuźnicy Bobrowskiej.
Z" niespodzianki" zwiedzania pałacu Lipskich w Lewkowie oraz kierowcy za jego bezpieczną jazdę
oraz wszystkich współuczestników wyprawy stwarzających niepowtarzalną atmosferę.
Pozdrawiam Was wszystkich i do miłego zobaczenia
Bożena

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

15 paź 2017, 15:39

Bardzo serdecznie dziękuję Wam wszystkim w imieniu Iwony, Mietka i swoim za wspaniałą wycieczkę!

Moja wyprawa trwała w sobotę od 3.30 do 21.00, ale nie żałuję.
Okazja była wyjątkowa, a Ostrów Wlkp. marzył mi się od dawna.

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia!
Monika Bayer-Smykowska

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

15 paź 2017, 17:28

Zdjęcia z naszego wczorajszego spotkania:
https://photos.app.goo.gl/G0GiP2pkWTs9pE9h2

Jarek i Zosia

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

16 paź 2017, 12:21

Następny pakiet zdjęć

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

16 paź 2017, 12:45

I NASTĘPNY:
https://photos.app.goo.gl/y8oFZXR0l5GwG3CD2

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

16 paź 2017, 21:06

Olgo, FANTASTYCZNE zdjęcia!!!!!!!!!!!!! Dziękuję :D

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

17 paź 2017, 14:45

O tragedii w ostrowskiej synagodze donosiła prasa poznańska:

[Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

17 paź 2017, 18:59

Olga!, fajnie że to znalazłaś :)

Co gazeta to inna liczba ofiar.
Przewodnik mówił, o ile pamiętam, o siedmiu osobach.

WOjtek

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

17 paź 2017, 19:49

Siedemnastu!

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

18 paź 2017, 06:56

Ok. żle zapamiętałem :)

WOjtek

Re: Spotkanie w Ostrowie Wlkp.

18 paź 2017, 22:03

Trochę zdjęć wykonanych przez Mieczysława Łaptaszyńskiego można obejrzeć http://www.marynowski.pl/2017_10_14_ost ... g_gniazdo/
Odpowiedz