Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Nowa książka o genealogii

07 lis 2018, 14:50

Chcibym poinformować, że ukazałą się nowa pozycja książkowa o genealogii.
Tytuł: Sekrety przodków
Autorka: Katarzyna Droga - dziennikarka, redaktor naczelna miesięcznika "SENS"
Poniżej recenzja Basi, która książkę już przeczytała:

Każdy z nas genealogów-amatorów zaczyna swoje poszukiwania od zebrania jak największej ilości nazwisk, dat, miejscowości skąd pochodzili nasi przodkowie. Gdy już określimy ramy w jakich żyli, przychodzi czas na wypełnienie tych ram treścią mniej formalną – bardziej ludzką, obyczajową. Zastanawiamy się nad tym czy nasi przodkowie byli wzorowymi obywatelami, sumiennymi rzemieślnikami, posłusznymi chłopami pańszczyźnianymi, czy nasze prababki to wzorowe gospodynie domowe, oddane żony i matki, grzeczne córki, wychodzące za mąż za tych, których wybiorą im rodzice…
A może nasza prababka była wyzwoloną emancypantką, może swoim charakterem „dała popalić” całej rodzinie, może pradziadek podkradał dworskie zboże, może miał kochankę, może niejedną… Chciwie wyłapujemy to „może” w rodzinnych opowieściach, słuchamy i skrzętnie notujemy wszystko co nam przybliży naszych antenatów.
Jak nasi przodkowie, ich marzenia, szaleństwa, sukcesy, lęki i choroby wpływają na nas – ich potomków, żyjących w XXI wieku?
Autorka książki „Sekrety przodków”, Katarzyna Droga zaprasza nas do refleksji nad tymi zagadnieniami, do zastanowienia się na ile nasze postępowanie, relacje z partnerem, stosunki w pracy, nasze życiowe sukcesy i porażki są efektem mieszanki genów, które dziedziczymy i swoistej „pamięci rodziny”. Czy szukając recepty na udane życie nie powinniśmy czasem zajrzeć w przeszłość, w psychologiczną historię naszego rodu, razem z jego mocnymi i słabymi stronami. Oto cytat z książki: „(…) Obserwacja losów ludzkich w kontekście dziejów ich rodzin potwierdza, że pozornie oddalone pokolenia łączy silna więź, że powtarzają się w rodzinach podobne fabuły i dramaty, przekonania przekazywane z matki na córkę mają swoją moc. Przeczucia, wspomnienia, emocje – także. (…)”
Polecam tę książkę jako dopełnienie naszych rodzinnych poszukiwań i nowe, ciekawe spojrzenie na genealogię.

Barbara Cywińska

Książka w miękkiej oprawie, 255 stron
Książke mamy do sprzedaży (2 egzemplarze) w cenie 29 zł
Można nabyć w cenie promocyjnej: https://zwierciadlo.pl/sklep/nowosci/sekrety-przodkow

WOjtek
Odpowiedz