Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Re: "Marianna i Róże" cd.

28 cze 2015, 18:38

Basiu,

nie wiemy nic w temacie Polwicy i znajdującego się tam dworu.
Myślimy, że jedyną osobą mającą jakąś wiedzę, jest forumowy kolega Roman Plebański.
Po powrocie z Podlasia, gdzie jesteśmy już dłuższy czas, spróbujemy się z Nim skontaktować,
chyba że wcześniej Sam znajdzie Twój wpis.

Re: "Marianna i Róże" cd.

05 gru 2015, 14:23

Przypadkiem natrafiłam na informację o rodzinie Józi,siostry Marianny
http://mosina.pl/asp/pl_start.asp?typ=1 ... ja=artykul

Re: "Marianna i Róże" cd.

14 cze 2016, 21:03

Witam,
warto w tym miejscu podać także informację o wydzierżawieniu w sierpniu 1890 r. Polwicy przez Michała Jasieckiego i Józefa Thomasa. Właścicielem wsi był Zygmunt Niegolewski (1826-1901), ordynat na Niegolewie. Polwica i Luboniec stanowiły dobra posagowe jego żony Zofii z hr. Skórzewskich Niegolewskiej. W książce zostało to inaczej przedstawione. Oto co odnalazłem w jednym z numerów Kuriera Poznańskiego: „Po śmierci dzierżawcy majętności Polwickiej - Bodego, powstała w pewnym obozie radość że majątek ten nabędzie na własność lub w dzierżawę którykolwiek z okolicznych „Nachbarów”. Dziedzice pięknego tego majątku, państwo Zygmuntostwo Niegolewscy w Niegolewie, do którego należą Polwica, Luboniec, las, jezioro i wyspa historyczna zaniemyska, wiedzeni patryotycznem uczuciem, inaczej sobie postąpili, bo oddali ten piękny kęs średzkiej ziemi na lat dziesięć w dzierżawę dwom zasłużonym naszym urzędnikom t. j. pp. Michałowi Jasieckiemu, rządcy z Pakosławia i Józefowi Thomasowi, nadleśniczemu z Sowińca, którym oby Pan Bóg pobłogosławił, ażeby ten piękny majątek, mający dwa tysiące kilkaset mórg, znacznie ulepszyć mogli. – Krewni i znajomi pp. J. i Th. Chętnie pożyczką w pomoc przyśli. Daj Boże więcej takich”.
pozdrawiam
Daniel

Re: "Marianna i Róże" cd.

27 sie 2016, 21:42

Czy można znaleźć gdzieś, coś więcej o rodzinie Sarrazin?

Re: "Marianna i Róże" cd.

28 sie 2016, 16:49

W Szamotułach na cmentarzu jest grób Willego Sarrazin. Wejdź na grobonet Szamotuły, zobaczysz foto.
Pozdrawiam, Wojciech.

Re: "Marianna i Róże" cd.

15 paź 2019, 19:38

Tłumacz genialny - spotkanie o Kazimierzu Wize
http://www.gniezno24.com/kultura/item/1 ... ierzu-wize

Re: "Marianna i Róże" cd.

03 lis 2019, 18:40

Niedawno trafiłam na ten wątek. Nasz klub książki przy bibliotece w Gołańczy 11 listopada 2019 będzie czytał fragmenty "Marianny i róż" (coś na kształt narodowego czytania, ale w naszym małym kręgu gminnym). Ze względu na ograniczony czas (ok. 1 godz.) musieliśmy dokonać wyboru fragmentów powieści, a ponieważ będzie to w Święto Niepodległości, czytamy sporo fragmentów patriotycznych. Ale także fragment zazdrości o p. Anastazję, czy o zakupach z mężem. To piękna książka, odkrywam ją na nowo.
Serdecznie pozdrawiam z Gołańczy.
Alina

Re: "Marianna i Róże" cd.

07 sie 2020, 20:55

Dzień dobry,

dzisiaj przypada 3. rocznica śmierci śp. Marii z Chojeckich Boyé, ur. w Kościanie 16.03.1925 r.
Maria była córką Stanisława Chojeckiego, dyrektora Gimnazjum Państwowego w Kościanie i Janiny z Jasieckich Chojeckiej, najmłodszej córki Michała Jasieckiego i Marianny z Malinowskich Jasieckiej. Ukończyła z tytułem magistra studia na Wydziale Prawa i Ekonomii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach przeprowadziła się do Warszawy i rozpoczęła pracę w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, przekształconej po październiku 1956 roku w Komisję Planowania przy Radzie Ministrów. Pozostając przez cały czas bezpartyjna, była aż do przejścia na emeryturę Naczelnikiem Wydziału w Departamencie Budownictwa.
Maria z Chojeckich Boyé była ostatnią osobą z pokolenia wnuków Michała i Marianny Jasieckich. Jest pochowana na cmentarzu parafialnym w Józefowie koło Otwocka.

Maciej Goetz, Warszawa
Odpowiedz