Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Prof. Włodzimierz Dworzaczek

17 paź 2007, 15:11

Witam!
W dniu 15 października 2007 została odsłonięta tablica pamiatkowa ku czci prof.Włodzimierza Dworzaczka. Uroczystość odbyła sie w siedzibie Archiwum Państwowego w Poznaniu. Fundatorami tej tablicy są: Towarzystwo Genealogiczno-Heraldyczne w Poznaniu i Archiwum Państwowe w Poznaniu.
Zasługi prof.WŁ.Dworzaczka dla genealogii sa tak szeroko znane ,że nie trzeba ich przedstawiać.
Uroczystość prowadził z-ca prezesa TGH pan Mikołaj Pietraszak-Dmowski, który w młodości miał okazję poznać Profesora i spotykać się z nim prywatnie o czym ze swadą opowiadał. Szczególnie ciekawie opisał obiady z Profesorem w nieistniejącej już restauracji Dietetyczna ( restauracja ta mieściła sie na ul. Św. Marcin).
Oficjalne wystąpienia zaczął Dyrektor Archiwum Państwowego p. Henryk Krystek uzasadniając dlaczego w tym to gmachu wmurowana została tablica pamiatkowa. Pan prof. Wł. Dworzaczek bardzo wiele czasu ze swego życia spędził w pomieszczeniach archiwum szukając i spisując materiały do swoich opracowań. O wprost tytanicznej pracy niech świadczy dokonanie wypisów obejmujących ponad 300 tysięcy regestów. Aby unaocznić tą liczbę stanowi to 50 tysięcy stron, czyli 100 ksiąg po 500 stron każda. A przecież to tylko część jego pracy.
Następnie wystąpił Prezes TGH Leszek Krajkowski i wspominając działalność Profesora opowiedział o bardzo szczególnym zdarzeniu. Profesor spędził większość życia na poszukiwaniach genealogicznych innych osób ,a sam jak sie okazało nie był świadomy daty swoich urodzin. Zawsze był przekonany iz data jego urodzenia to 15.10.1906, a miejscem Miński.(Obecnie stolica Białorusi) Szczegółowe badania genealogiczne przeprowadzone po jego śmierci wykazały iż faktycznie urodził się w 1905 roku. Sic.!

Należy również wspomnieć o ciekawym wystapieniu p. Sławomira Lajdgabera , który wspominając swoje spotkania z Wielkim Genealogiem przytoczył wiele ciekawostek i anegdot z życia Profesora.

Następnie krótko przemówiła - witana gromkimi brawami - Pani Profesorowa J. Dworzaczkowa. Potem nastapiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Panią Dworzaczkową.

Można było również zobaczyć okolicznościową wystawę dokumentów pokazujących pracę genealogiczną prof. Dworzaczka.

A ja też tam byłem i ,po podniosłej uroczystości ,sok i kawę piłem. :)

Pozdrawiam
Wojtek

17 paź 2007, 17:43

Wojtku!
Dziekuję za informację o tej podniosłej i ważnej uroczystości.
Jestem przekonany, że Twoja obecność była okazją do nawiązania kontaktów, co zaowocuje w przyszłości współpracą z Towarzystwem Genealogiczno-Heraldycznym w Poznaniu.
Pozdrawiam.
Jerzy

18 paź 2007, 02:12

Wojtku, to miales niezla frajde. Mila chwila upamietnienia Prof.Dworzaczka a takze spotkania znakomitych gosci. Bardzo jestem ciekaw czy ktos napomknal temat kontynuacji pracy prof? Cz bedzie uzupelnienie o brakujace ksiegi?
Moze pan Rafal Prinke bedzie cos wiedzial? A ma on przyjechac na Wasze rocznicowe spotkanie.
Wojtku bardzo prezne jest Wasze kolo. Mnostwo ludzi korzysta z Waszego doswiadczenia. Gratuluje swietnej pracy.

03 lis 2007, 21:45

Witam!
Poniżej kilka zdjęć z uroszystości odsłonięcia tablicy . Zdjęcia nadesłal Prezes PTH-G Pan Leszek Krajkowski

Tablica pamiatkowa
Obrazek

Okolicznościowa wystawa
Obrazek

Obrazek

Uczestnicy
Obrazek
Odpowiedz