Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Problemy z plikami xls

08 lis 2007, 23:31

Witam -

Ja ze sprawa techniczna, mianowicie czy nie mozna opracowan w systemie file xls. - jak naprzyklad Opracowanie Janki Krol i nie tylko, umiescic w "Gniezdzie" takze w innym typie dokumentu ? Tu napisze - bardziej dostepnym dla ogolu ? Osobiscie nie mam programu, ktory otworzy tego typu dokumenty i z moich przyjaciol tutaj takze nikt nie ma tego programu. Opracowania w xls. sa dostepne tylko dla posiadajacych ten program.
Czy mozna cos zrobic w tej sprawie ?
Dziekuje i pozdrawiam.

09 lis 2007, 00:14

Podawalem kiedys link do programu.. i co, nie dziala?
Swoja droga goolge udostepnia narzedzie do otwierania takich plikow - dostep przez rejestracje na http://mail.google.com/mail/signup

Piotrek

09 lis 2007, 00:20

Nie Piotrek, nie dziala, link sprawdzilam, trzeba miec Microsoft Word zainstalowany w komputerze.
Ja juz mam to opracowanie Janki Krol, grzecznosciowo przyslane mi przez p.Jura ale chodzi mi to, generalnie aby takie opracowania byly dostepne w bardziej popularnych programach i przez to byly dostepne dla wiekszej rzeszy internautow.
Dziekuje.

09 lis 2007, 00:22

Jeszcze sprawdze to co podales na Google.
Dziekuje.

09 lis 2007, 01:14

Nie trzeba mieć MS Word - program, do którego link podałem jest właśnie darmową opcją dla osób nie posiadających pakietu Office. Jak już się zarejestrujesz na gmailu i wejdziesz w skrzynkę odbiorczą, to z lewej u góry masz link "dokumenty i Arkusze" i właśnie przez tę funkcję masz dostęp do uproszczonego "Worda" i "Excela".

09 lis 2007, 01:23

Dziekuje Piotrek, zrobie jak piszesz i dam znac jutro lub w weekend.

09 lis 2007, 09:00

Potwierdzam, z MS Word Viewer, MS Excel Viewer i MS PowerPoint Viewer korzystałem wielokrotnie. Zawsze działało.

Jedyny problem jaki mógłby być to problem z wersjami (np. próba otwarcia pliku .doc z Word 2003 w starszym MS Word Viewerze, ale można to łatwo zmienić instalując nową wersję Viewera).

Programy są darmowe, nie trzeba posiadać żadnego innego elementu MS Office! Właśnie taka jest idea - udostępnić użytkownikom bezpłatne narzędzie do przeglądania i drukowania (chcesz edytować - płać!)

Linki (po polsku) do wszystkich programów to:

MS Word Viewer 2003
MS Excel Viewer 2003
MS PowerPoint Viewer 2003

Maciej

10 lis 2007, 18:18

Witam Piotrek i Maciej -

U mnie jest sprawa dosc skomplikowana i idiotyczna z internetem. Otoz moim internet provider /przepraszam nie wiem jak sie mowi po polsku/ jest America on Line, AOL w skrocie, za co place miesiecznie.
I tak na przyklad do okolo marca tego roku moglam przegladac dokumenty w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej bez problemu, one sa w DjVu. Od marca nie moge bo AOL jak i Netscape6 browsers nie pozwalaja na to, do not support DjVu.
Przypuszczam, ze tak samo jest z innego typu files, pomimo, ze sciagam wszystko co trzeba, nic nie dziala.
Mam AOL od 7 lat i "wszystko mam u nich", ze tak moge powiedziec, zmieniac provider byloby dla mnie totalnie sprawa za duza do wykonania. Nie wszystko jest tak proste jak sie moze wydawac na oko.
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.

Witaj Haniu!

10 lis 2007, 22:30

Niektóre pozycje w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej nie dadzą się odczytać przy pomocy przeglądarki FireFox a ponieważ silnik Netscape jest bardzo podobny więc pewnie z tą przeglądarką też mogą być problemy. Radą na to jest: używanie Internet Explorer lub ściąganie publikacji na swój dysk. Skorzystaj z menu po lewej stronie. Tam jest taki przycisk "Pobierz". Żaden prowider nie powinien ograniczać ściągania spakowanych plików a tym bardziej AOL. Po ściągnięciu pliku trzeba go rozpakować i skorzystać z przeglądarki directory.djvu, która będzie dostępna w rozpakowanym katalogu.

Pozdrawiam
Jarek

PS. Informacje o kłopotach z czytaniem niektórych publikacji z wykorzystaniem innych przeglądarek uzyskałem parę dni temu od pracownika PCSS, jednego ze współautorów DjVu.

10 lis 2007, 23:56

Witam,

używam Firefoxa zarówno pod Linuxem jak i Windowsem i igdy nie miałem problemu z otwarciem jakiegokolwiek pliku djvu spod Firefoxa.

Jako informatyk mogę dodać, że provider internetowy nie ma nic do odczytywanych typów plików; tak więc Haniu, problem prawdopodobnie leży po Twojej stronie (w sensie oprogramowania i konfiguracji oczywiście).

Pozdrawiam

Maciej

11 lis 2007, 06:09

Witam Jarek i Maciej -

Dziekuje wam za odpowiedzi.
AOL jest znana z cenzurowania wiadomosci, maili, oraz z blokowania dostepu do wielu, wielu www. Nie do uwierzenia a jednak.
Nie powinni tego robic ale robia, nagminnie, bez zenady i bez konsekwencji. Od lat. Tak jak pisalam powinnam zmienic providera, moze to zrobie z nowym rokiem.
Ps. to, ze aktualnie AOL do not support DjVu to wiem od reprezentanta biura obslugi klienta AOL dlatego przypuszczam, ze moje inne problemy sa takze zwiazane z dzialalnoscia AOL.
Przepraszam takze za caly klopot z tym tematem ale ja chcialam sie poradzic w sprawie tych xls.files.
Nie chce zabierac juz wiecej nikomu cennego czasu ani miejsca na Forum w tej sprawie. Przepraszam za klopot i jeszcze raz dziekuje.

11 lis 2007, 10:59

Wracając do problemu z plikami .XLS - myślę, że to żaden problem dla Macieja zdyscyplinować nadsyłających pliki "excelowe" aby załączali je również w formacie .html albo .pdf (Haniu, czy AOL trawi pliki .pdf tj. Acrobat Readera?).

11 lis 2007, 14:38

Bartku, tak, jeszcze pliki pdf. sa trawione przez AOL.
Tak, dostepnosc opracowan, zasobow "Gniazda" /tych w xls./ bardzo przydalaby sie dodatkowo w jakiejs popularnej formie, ze tak powiem ogolnodostepnej.
Milej Niedzieli.
Hania

11 lis 2007, 16:37

No a co z tym gmailem, probowalas? tam nawet AOL (jesli to rzeczywiscie to, w co nie dowierzam) nie ma pojecia ze to pliki xls, bo mozna bezposrednio taki plik otworzyc podajac adres www.

Podpowiem np, ze adres do pliku ze spisem Janki to http://www.wtg-gniazdo.org/upload/oprac ... amotna.xls

11 lis 2007, 16:59

Dzien dobry Piotrek - Dzisiaj ma do mnie przyjechac kolega komputerowiec i zobaczyc co i jak.
Dam ci znac co dalej. Przyzekam, ze wszystkie wskazowki jakie dostalam od ciebie i innych zyczliwych forumowcow bede sprawdzone.
Jeszcze raz dziekuje.

11 lis 2007, 23:25

Witam, moj kolega komputerowiec nie mogl przyjechac wiec zabralam sie jeszcze raz sama za wlasny balagan. Piotrek, Maciej, Jarek, Bartek wszyscy mieli racje. Ja posciagalam nie to co trzeba dlatego to nie dzialalo. Ciamajda jestem i tyle. Teraz bez problemu moge czytac xls. dokumenty. Super.
Dziekuje bardzo i przepraszam za klopot, ciagle sie czlowiek uczy czegos nowego, dobrze, ze jest tyle na Forum chetnych do pomocy.
Pozdrowienia dla panow komputerowcow w osobach Piotrka, Macieja, Jarka i Bartka.

12 lis 2007, 00:21

OK, ciesze sie ze w koncu dziala :)

pozdrawiam
Piotrek

12 lis 2007, 08:32

Haniu,
Ja również cieszę się, że działa. Teraz, jak sama widzisz, nic w tym trudnego :)

A co do innych formatów plików - nie przewiduję raczej publikowania plików w różnych formatach. Materiały są przygotowywane przez członków i sympatyków WTG w takiej formie, w jakiej uznają to za stosowne. Ingerencja i konwertowanie wszystkich materiałów (a później ich poprawek) wymagałoby ode mnie dużego nakładu pracy. Jedyną ingerencją, jaką zazwyczaj robię jest zmiana nazwy (swoją drogą proszę wszystkich o przysyłanie materiałów, których nazwy nie mają polskich liter oraz spacje są zastąpione na znaki "_" lub "-").

Pozdrawiam

Maciej

12 lis 2007, 21:43

Witam!!
Ja tylko w celu uzupełnienia - podany przez Macieja program MS Word Viewer 2003 nie pozwala na przeglądanie dokumentów stworzonych w Wordzie 2007 co trzeba zrobić żeby to było możliwe podaje Microsoft na swojej stronie - tutaj link http://support.microsoft.com/kb/925180
Pozdrawiam
Sławek

13 lis 2007, 00:42

Dziekuje Slawku, ja wczoraj takze zaladowalam Wordviewer 2003 ale jeszcze nie przegladalam nic w tym systemie. Dziekuje za wazna wskazowke.
Odpowiedz