Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Indeksacja zasobów AP Poznań

11 gru 2010, 19:56

Kilka dni temu rozmawiałem z Dyrektorem Archiwum Państwowego w Poznaniu. Tematem była indeksacja dygitalizowanych zasobów metrykalnych USC znajdujących się w Archiwum Państwowym w Poznaniu. W ciągu najbliższych kilku lat zostaną zdygitalizowane księgi metrykalne USC, a następnie umieszczone w internecie. Pan Dyrektor mgr H. Krystek zwrócił się do mnie z propozycją, aby członkowie WTG - Gniazdo wzięli udział w indeksacji zdygitalizowanych zasobów. Stworzona baza zindeksowanych ksiąg byłaby dostępna dwojako.
1. Przy każdej zdygitalizowanej i umieszczonej księdze w internecie.
2. Jako baza całościowa indeksów w gestii naszego Towarzystwa. I tutaj rodzi sie pytanie , czy nie połączyć tego z Projekt Poznań, ale to zależy od Łukasza.
Jest to o tyle interesujące, że praca mogłaby odbywać się w domu, bez potrzeby chodzenia do archiwum.
Jak by to miało wyglądać w praktyce. Archiwum przygotuje formularze do których byłyby wpisywane indeksy.
My stworzylibyśmy dwójkowe zespoły. Jedna osoba indeksuje , druga sprawdza.
Osoby indeksujące i sprawdzające byłyby umieszczone na liście jako autorzy opracowania.

Ponadto, jako że dokumenty są w j. niemieckim, zostanie przygotowana "ściągawka".
Zostaną przygotowane również arkusze z wzorami niemieckiego gotyku dla ułatwienia spisywania.
Jako, że imiona będą pisane we współczesnym brzmieniu (tak jak w Projekt Poznań) zostanie przygotowana lista imion.

Myślę, ze warto będzie wziąć udział w tym projekcie rozłożonym na kilka lat i stworzyć bardzo interesująca bazę.
Bardzo proszę chętnych do zgłaszania swojego akcesu pod adresem: bazaindeks@gmail.com
Do udziału w projekcie zapraszam nie tylko członków WTG Gniazdo

Wojtek

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

11 gru 2010, 21:31

wojciech napisał(a):2. Jako baza całościowa indeksów w gestii naszego Towarzystwa. I tutaj rodzi sie pytanie , czy nie połączyć tego z Projekt Poznań, ale to zależy od Łukasza.


... i od Macieja, bo wymagałoby to dużej przebudowy i wyszukiwarki i całego serwisu. Musimy to z Maciejem omówić - można sobie zresztą wyobrazić różne rozwiązania, jak mogłoby to funkcjonować. W każdym razie w chwili obecnej serwis projektu jest w wielkim stopniu "uszyty na miarę" przez Macieja pod konkretną koncepcję bazy małżeństw i na szybko trudno to zmienić. Ale zapewniam, że jestem otwarty na dyskusję w poruszonym temacie :)

Łukasz

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

11 gru 2010, 22:56

wojciech napisał(a):... jako że dokumenty są w j. niemieckim, zostanie przygotowana "ściągawka".
Zostaną przygotowane również arkusze z wzorami niemieckiego gotyku dla ułatwienia spisywania.

Czyli oddziały AP Poznań nie są przewidziane do indeksacji?
Chodzi mi o oddział w Koninie.

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

11 gru 2010, 23:32

Może byłoby dobrze podać jakie miejscowości i lata są do zindeksowania. I czy to tylko śluby?
Myślę, że taka informacja pozwoliłaby chętnym do tej pracy na wybór-zawsze jest to pewnego rodzaju zachęta jeśli jest to miejscowość w kręgu zainteresowania.

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

12 gru 2010, 09:20

Bożeno!
Na razie jesteśmy w fazie wstępnej. Ale wszystkie pytania są bardzo cenne bo pozwalają na dobre przygotowanie się do pracy.
Oczywiście będzie lista , stale uzupełniana o nowe pozycje i zespoły które już coś robią. Jak również informacja że dany zbiór jest zindeksowany.
Indeksowane będą urodzenia,śluby i zgony.

Darku!
Myślę, że oddziały też będą indeksowane.

Wojtek

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

12 gru 2010, 09:37

To wspaniałe że dane z USC też będą w wyszukiwarce. Mimo wszystko według mnie lepiej że będą to dwa osobne zbiory i Baza Małżeństw w PP będzie osobno a dane z Ar. Państwowego osobno. Myślę tak gdyż im więcej danych tym dłużej wyszukiwarka szuka i czeka się długo na wynik oraz fakt że dane USC są bardziej rozbudowane i więcej "rubryk" wymagają co znów spowolni wyszukiwanie.W grę wchodzi też odpowiedzialność za dane wpisywane nad którymi panuje nasz Guru Projektu Poznań Łukasz; gdyby dopisywać indeksację innych to kto za co odpowiada i nad czym "panuje". Lepiej na chwilę obecną żeby były dwie wyszukiwarki, w końcu były dwa śluby czyli dwa różne zapisy.
Pozdrawiam - Izabella

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

12 gru 2010, 11:23

Cieszę się, że będziemy indeksować również urodzenia i zgony-niejednokrotnie już pojawiały się głosy w tym temacie na forum.Spełni się nasze "marzenie". Tak jak wyszukiwarka Nekrologi pomogła już wielu osobom odszukać krewnych,tak teraz, w zaciszu domowym, szukać będziemy brakujących ogniw. Mam nadzieję, że chętnych do pracy będzie tak samo dużo jak tych, którzy pragną z indeksów korzystać.
Mam podobne zdanie jak Izabella-chyba obciążenie Poznań Project byłoby nadmierne.

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

12 gru 2010, 13:37

Witam!
wojciech napisał:
"Archiwum przygotuje formularze do których byłyby wpisywane indeksy."
czy mógłbym poznać "formatkę" proponowaną przez AP Poznań?
Przy indeksacji części zasobów jednego z oddziałów - we współpracy z APW, opieramy się na ustaleniach NDAP-PTG ale chętnie poznam alternatywne rozwiązania (ew. dowiem się, że "tamta" stała się obowiązująca:)

"Stworzona baza zindeksowanych ksiąg byłaby dostępna dwojako.
1. Przy każdej zdygitalizowanej i umieszczonej księdze w internecie."

i jeśli można - też prosiłbym o szersze informacje:
gdzie (w ZOSI/szukajwarchiwach.pl)
w jakiej formie (baza do przeglądania rekord po rekordzie? wyszukiwarka?)

Zdaję sobie sprawę z różnic pomiędzy formami aktów (sposób zapisu, język etc) ale analogie istnieją.
Mam nadzieję, że wymiana informacji będzie służyła wszystkim

Pozdrawiam
P.S. Zawsze namawiam do jak najszerszego udostępniania opracowań. Materiały opracowane na podstawie zasobów APW w ramach WZI są dostępne dla każdego do każdych celów. PTG jest jednym z kanałów (ale nie jedynym:) publikacji.

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

12 gru 2010, 14:58

Genowefa napisał(a):Mam podobne zdanie jak Izabella-chyba obciążenie Poznań Project byłoby nadmierne.


Może i fakt :) ja też jestem ostrożny w obciążaniu siebie samego kolejnymi obowiązkami.

Natomiast chętnie bym przyjął do bazy Projektu zapisy małżeństw z akt USC, bo niejednokrotnie wypełniają one luki w księgach kościelnych. Choć akurat najwięcej tych luk na obszarach, które nie leżą w zasięgu terytorialnym AP w Poznaniu - raczej Inowrocław, Kalisz, Gorzów, czy Zielona Góra. Myślę, że nie będzie problemem, jeśli małżeństwa będą dostępne w dwóch różnych wyszukiwarkach.

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

12 gru 2010, 20:49

wojciech napisał(a):indeksacja dygitalizowanych zasobów metrykalnych USC


czyli mówimy o latach od 1874, czy dobrze rozumiem?

Pozdrawiam
Jarek

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

12 gru 2010, 21:20

Witam
Oddział Konin zgłaszam się na parafie:Borysławice Kościelne,Bierzwienna i Grzegorzew.Język rosyjski słabo ale..

Z pozdrowieniami Urszula.

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

12 gru 2010, 21:44

Jarku!
Oczywiście, że od 1874 roku, czyli utworzenia przez prusaków USC.

Urszulo!
Bardzo proszę o składanie deklaracji chęci uczestnictwa w indeksacji na podany adres: bazaindeks@gmail.com :)
Wojtek

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

12 gru 2010, 22:48

Chętnie wezmę udział w tym projekcie. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie

Paweł

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

13 gru 2010, 10:18

Witam !
Czy istnieje jakiś plan kolejności przeprowadzania dygitalizacji ?
Marcin

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

14 gru 2010, 12:40

Czy AP i AAP nie mogłoby połączyć sił i wspólnie dygitalizować i indeksować swoje zasoby, a potem umieszczać je w internecie. Może pomysł rzucić ks. Musielakowi?

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

17 gru 2010, 11:44

W trakcie rozmowy z Dyrektorem AP ustaliliśmy spotkanie na początku stycznia, na którym zostaną omówione zasady indeksacji.
W międzyczasie Piotrek przygotowuje program w bardzo dużym stopniu ułatwiający indeksację. Szczegóły po dokonaniu uzgodnień z AP.
Bardzo dziękuję osobom które nadesłały akces uczestnictwa w projekcie. Będziemy starali się spełnić oczekiwania niektórych osób co do indeksowanej parafii, ale związane jest to z kolejnością zdygitalizowanych ksiąg.
Wojtek

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

10 sty 2011, 21:01

Witam,

zgłaszam chęć indeksacji USC Górczyn oraz USC Dąbrówka.

Niestety w swych poszukiwaniach muszę się ponownie zagrzebać w tych urzędach - szczególnie w latach 1874-1886. Są to lata, w których był zamknięty kościół w Skórzewie, a parafianie "tułali" się po sąsiednich parafiach, a więc będzie to znakomite uzupełnienie PP.
Ponadto do tej pory - choć bardzo się starałam - nie odkryłam gdzie były dokonywane zapisy zgonów w tym okresie dla kościoła w Skórzewie.

pozdrawiam
Slawa

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

13 sty 2011, 17:01

Witam!
Dziś, razem z Piotrkiem, byliśmy na spotkaniu w AP Poznań z dyr. H.Krystkiem.
Piotrek przygotował świetny program wspomagający indeksację, który przedstawiliśmy na spotkaniu.
Program ten przyjęty został z dużym uznaniem. Ponadto ustaliśmy,że zrobimy pilotażowo 4 miejscowości.

Pod tym linkiem znajduje się wykaz zdigitalizowanych zasobów z których można robić indeksację.
http://www.poznan.ap.gov.pl/jednostki.htm

Bardzo proszę o zgłoszenie się osób które pragną wziąć udział w pilotażowym indeksowaniu. Bardzo proszę, aby podać które miejscowości ze znajdujących się w spisie chcecie indeksować. Jeżeli będzie więcej jak czterech chętnych to przeprowadzimy losowanie :)

Osoby które będą prowadzić pilotażową indeksację otrzymają instrukcję i materiały pomocnicze (tłumaczenia niemieckie dokumentów, liczebniki niemieckie itp). Otrzymają również program Piotra.
Całość indeksacji można prowadzić w domu. Jedyny warunek to dostęp do internetu.
Jeżeli są jeszcze jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć.

Wojtek

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

13 sty 2011, 17:17

Mogę coś wziąć
pozdrawiam

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

13 sty 2011, 17:23

Zgłaszam się do indeksacji USC Modrze.

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

13 sty 2011, 17:49

Zgłaszam się do indeksacji Parafii Kokanin (powiat kaliski)

Wojtku, czy istnieje jakaś granica czasowa? Mam lekki natłok terminów więc porządnie mógłbym ruszyć jakoś po sesji (połowa lutego?) chociaż część tej parafii mam już zindeksowane.

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

13 sty 2011, 18:03

Witam!
Chętnie zrobię indeksację USC Młodasko.

Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

13 sty 2011, 18:20

Również się zgłaszam do indeksacji.
Może być Niechanowo

Pozdrawiam

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

13 sty 2011, 18:35

Zgłaszam się do indeksacji
Dąbrówka Kościelna
Długa Goślina
Kostrzyn

Pytanie-w aktach USC pisano słownie daty i często w skrócie .To pismo nie zawsze się da odczytać i rodzą się wątpliwości-co wtedy zrobić?

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

13 sty 2011, 20:40

Odpowiadam na zadane pytania, i to nie tylko te na forum.
1. Jeżeli są już zrobione jakieś indeksacje, całościowo lub szczątkowo, to musimy dostać ten pakiet i z Piotrem zastanowić się jak to wpuścić w system. Jakkolwiek mogą tu wystąpić poważne trudności, gdyż AP wymaga pewnych procedur i trzeb również w indeksach uwzględniać nr akt archiwalnych i sygnatury. Program Piotra przewiduje ich automatyczne wpisywanie.

2. W instrukcji będzie określone minimum danych które należy wpisać. Oczywiście można będzie szczegółowiej i tabelka będzie to uwzględniała.
Jeżeli coś nie będzie do końca oczywiste, np. daty o czym wspomina Bożena, to można tu zastosować metodę dopisania domyślnego ze znakiem zapytania. Podobnie chyba postępujemy przy indeksacji dla Projektu Poznań.

3. Wspomnę tutaj kilka słów o programie Piotra. Jego idea sprowadza się do dwóch zasadniczych aspektów. Pierwszy to szybkie ściągnięcie na własny komputer indeksowanych skanów, tak aby pracę prowadzić bez potrzeby czekania aż ukaże się następny skan. Druga sprawa to rezygnacja z Excela i różnego rodzaju tabel. Pod każdym skanem ukaże się kilka rubryk które trzeba wypełnić spisując dane z widzianego skanu. {Pozwala to korzystać z jednego komputera bez potrzeby przeskakiwania z jednego obrazu (skan) na drugi (Excel).

4. Do indeksacji zgłosiło się 19 osób, co uważam za duży sukces. Dziękuje za dokonane do programu pilotażowego zgłoszenia i czekamy na następne. Proszę nie zgłaszać więcej niż jednego USC gdyż na razie robimy indeksację pilotażową i trzeba się liczyć z pewnymi błędami zarówno instrukcji jaki samego programu. Zrobienie tego etapu pozwoli nam wyeliminować błędy w założeniach i dalszą indeksację robić dobrze.
W sobotę na spotkaniu opłatkowym dokonamy losowania czterech osób biorących udział w programie pilotażowym.

Jakkolwiek, w trakcie pisania zrodził się mi taki oto pomysł. Zaangażować się wszystkimi siłami robiąc po kawałku każdego USC. Np ktoś robi urodzenia, kto inny małżeństwa, a jeszcze kto inny zgony. Dałoby to możliwość przygotowani się większej ilości osób do indeksacji.
Co o tym sądzicie?

Wojtek

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

13 sty 2011, 23:19

wojciech napisał(a):4. Do indeksacji zgłosiło się 19 osób, co uważam za duży sukces. Dziękuje za dokonane do programu pilotażowego zgłoszenia i czekamy na następne.

W sobotę na spotkaniu opłatkowym dokonamy losowania czterech osób biorących udział w programie pilotażowym.

Jakkolwiek, w trakcie pisania zrodził się mi taki oto pomysł. Zaangażować się wszystkimi siłami robiąc po kawałku każdego USC. Np ktoś robi urodzenia, kto inny małżeństwa, a jeszcze kto inny zgony. Dałoby to możliwość przygotowani się większej ilości osób do indeksacji.
Co o tym sądzicie?
Wojtek


Przepraszam, ale ja czegoś tu nie rozumiem-raz piszesz:czekamy na następne" a za chwilę "losowanie czterech osób". :?:
Co do pomysłu by podzielić indeksy z jednej miejscowości między różne osoby to wydaje mi się trochę nietrafione-ja w każdym razie wolę indeksować całą miejscowość-poznaje się nazwiska np w urodzeniach to potem łatwiej unika się błędnych wpisów przy ślubach czy zgonach-po prostu zna się mieszkańców. Nie zamierzam jednak "łamać " Waszych ustaleń-wyraziłam jedynie swoje zdanie.
Ostatnio edytowano 13 sty 2011, 23:30 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

13 sty 2011, 23:30

Zgłaszam się do indeksacji parafii Białcz

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

14 sty 2011, 00:00

Zgłaszam się do indeksacji parafii Godziesze
Bogda

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

14 sty 2011, 00:55

Zaangażować się wszystkimi siłami robiąc po kawałku każdego USC. Np ktoś robi urodzenia, kto inny małżeństwa, a jeszcze kto inny zgony. Dałoby to możliwość przygotowani się większej ilości osób do indeksacji.
W indeksacji prowadzonej przez inną strukturę każdy zasób indeksowany jest przez dwie osoby plus trzecia kontrolująca, ten mechanizm można byłoby powielić, conajmniej na etapie testowym, lub zastosować schemat z Poznań Project 1+1.
Zgadzam się z Genowefą, że indeksując USC czy Parafię całościowo poznaje się nazwiska i charakter pisma, co ułatwia przejście od indeksacji małżeństw do urodzin/zgonów. Kolejne osoby mogą duplikować lub weryfikować pracę poprzedników.

O innych aspektach związanych z indeksacją mam nadzieję porozmawiać na spotkaniu opłatkowym.

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

14 sty 2011, 09:25

Genowefa napisał(a):
wojciech napisał(a):4. Do indeksacji zgłosiło się 19 osób, co uważam za duży sukces. Dziękuje za dokonane do programu pilotażowego zgłoszenia i czekamy na następne.

W sobotę na spotkaniu opłatkowym dokonamy losowania czterech osób biorących udział w programie pilotażowym.

Jakkolwiek, w trakcie pisania zrodził się mi taki oto pomysł. Zaangażować się wszystkimi siłami robiąc po kawałku każdego USC. Np ktoś robi urodzenia, kto inny małżeństwa, a jeszcze kto inny zgony. Dałoby to możliwość przygotowani się większej ilości osób do indeksacji.
Co o tym sądzicie?
Wojtek


Przepraszam, ale ja czegoś tu nie rozumiem-raz piszesz:czekamy na następne" a za chwilę "losowanie czterech osób". :?:
Co do pomysłu by podzielić indeksy z jednej miejscowości między różne osoby to wydaje mi się trochę nietrafione-ja w każdym razie wolę indeksować całą miejscowość-poznaje się nazwiska np w urodzeniach to potem łatwiej unika się błędnych wpisów przy ślubach czy zgonach-po prostu zna się mieszkańców. Nie zamierzam jednak "łamać " Waszych ustaleń-wyraziłam jedynie swoje zdanie.


Być może napisałem coś niejasno, jakkolwiek cytaty ujęte przez Bożenę nie są całe, tylko wyrywkowe co faktycznie spłaszcza to co napisałem.
To wszystko o czym pisałem dotyczy programu pilotażowego, który mam nam sprawdzić metodologię - ilu pisze, ilu sprawdza, jak działa program itp.
Na bazie tego dokonamy ostatecznych ustaleń i będziemy realizować projekt.
Niemniej wszystkie uwagi przyjmuję i zapisuje do rozpatrzenia. :)
Wojtek

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

14 sty 2011, 16:12

Co do pomysłu by podzielić indeksy z jednej miejscowości między różne osoby to wydaje mi się trochę nietrafione-ja w każdym razie wolę indeksować całą miejscowość-poznaje się nazwiska np w urodzeniach to potem łatwiej unika się błędnych wpisów przy ślubach czy zgonach-po prostu zna się mieszkańców


Podzielam zdanie Genowefy. Gdy indeksuje się całościowo jedną parafię to pomaga w odczytaniu nazwisk, gdy pismo jest nie całkiem czytelne.
Ponadto uważam, że aby uniknąć błędów w indeksacji dobry byłby schemat 2+1 czyli dwie osoby spisują, a jedna ewentualne różnice koryguje.

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

14 sty 2011, 20:19

Witajcie,
podzielam zdanie Wojtka, że na początku aż program nie zostanie całkowicie zaakceptowany, warto zrobić jedno czy dwa USC w kilka osób. Pozwoli to na szybkie scalenie większej liczby danych, sprawdzenie pracy samego programu i przetestowanie jego działania. Co pozwoli na jego wdrożenie.
Potem gdyż każdy z nas będzie indeksował wybrane USC będzie to robił już samodzielnie - całość.
Co do propozycji weryfikacji danych to uważam, że nie będzie to konieczne.
Ponieważ będziemy dysponować skanami możemy między sobą, w razie konieczności, konsultować się i pomagać. Uważam, że szkoda sił i środków na taką działalność. Co innego w parafiach, gdzie w najstarszych księgach zapisy były prawie nieczytelne. W księgach USC wpisy są najczęściej czytelne - przynajmniej te które ja oglądałam - a opanowanie podstawowych liczebników myślę, że nie sprawi nam kłopotów.

Pozdrawiam
Sława

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

14 sty 2011, 20:41

Również jestem zdania, że nie ma potrzeby weryfikacji każdego aktu przez kilka osób. Dodatkowo przewiduję w programie funkcję śledzenia zmian, a więc praktycznie każdy jeśli znajdzie gdzieś błąd, będzie mógł samemu go poprawić (w przyszłości może nawet przez stronę www).
Program który piszę jest na razie w bardzo wczesnej fazie rozwoju i sprawia czasem niespodzianki. Przed przystąpieniem do właściwej indeksacji, trzeba je wszystkie wyeliminować, aby być spokojnym o wykonaną pracę i móc bez problemu z niej korzystać. Każda osoba przystępująca do testów, zostanie poproszona o próbne zindeksowanie kilkunastu lub kilkudziesięciu stron z wybranej jednostki, a następnie skontrolowania wyników swojej pracy poprzez specjalnie skonstruowany formularz na stronie www. Myślę że testy te nie powinny każdej z osób zająć jednorazowo więcej niż pół godziny.

Pozdrawiam
Piotr

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

14 sty 2011, 21:26

Witam.
Uporządkujmy trochę ten temat.Chyba jasno napisał Wojtek w swoim pierwszym i potem drugim poście że to ma być PRÓBA indeksowania dla Archiwum Państwowego na programie opracowanym przez Piotrka. Nie chodzi o ilość zindeksowanych parafii a o wprowadzenie w to zagadnienie wiele osób, aby był w przyszłości duży i sprawny zespół.Mamy ograniczony dlatego zakres - cztery parafie.Można będzie też sprawdzić i ewentualnie skorygować program.
Uwagi Bożeny są cenne ale nie na tym etapie. Ale o tym to chyba już pogadamy jutro.

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

14 sty 2011, 22:52

Dobrze.Nie myślałam, że to będzie PRÓBA.Właśnie tego nie zrozumiałam :( Sądziłam, że wszystko jest tak proste jak w indeksowaniu Poznan Project tylko zmieniamy tabelę Excel na program Piotrka, który bardzo mi się podobał. Wycofuję wszelkie moje sugestie, pytania itp...
Przepraszam...

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

15 sty 2011, 15:03

Genowefa napisał(a):Dobrze.Nie myślałam, że to będzie PRÓBA.Właśnie tego nie zrozumiałam :( Sądziłam, że wszystko jest tak proste jak w indeksowaniu Poznan Project tylko zmieniamy tabelę Excel na program Piotrka, który bardzo mi się podobał. Wycofuję wszelkie moje sugestie, pytania itp...


Każdy początek jest trudny. Nie przejmuj się.
W Poznan Project rozruch trwał praktycznie 5 lat (1999-2004) w czasie których bardzo niewiele wykonano. Format tak na dobre został ustalony chyba w 2006. Prze pierwsze lata każdy spisywał, jak chciał, a ja to ujednolicałem ręcznie. Tylko nie było materiału jeszcze tak wiele, jak później, kiedy do indeksowania włączyliście się Wy - czyli wszyscy którzy znamy się z tego forum.

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

15 sty 2011, 17:11

Dziękuję, Łukaszu. Ty, jak zawsze, potrafisz położyć balsam na rany :P

Pozdrowienia

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

17 sty 2011, 18:22

Czy na sobotnim spotkaniu wylosowano USC do indeksacji .? Władek

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

17 sty 2011, 20:25

Na spotkaniu ustalono zakres informacji jakie powinny być wpisywane podczas indeksacji. Uzgodniono, że PRÓBNĄ indeksację będą robiły wszystkie osoby które się zgłosiły, więc nie było potrzeby przeprowadzać losowania.
Piotrek musi trochę przerobić program, ja natomiast przygotuję instrukcję. Myślę, że w przyszłym tygodniu rozpoczniemy :)
Wojtek

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

18 sty 2011, 21:42

Witam,

Zgłaszam się do indeksacji USC Michorzewo

Pozdrawiam

Marek

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

18 sty 2011, 21:54

guciorek napisał(a):podzielam zdanie Wojtka, że na początku aż program nie zostanie całkowicie zaakceptowany, warto zrobić jedno czy dwa USC w kilka osób. Pozwoli to na szybkie scalenie większej liczby danych, sprawdzenie pracy samego programu i przetestowanie jego działania. Co pozwoli na jego wdrożenie.

Jeżeli mogę.....
Nie jestem takim wygą w dziedzinie genealogii jak większość na forum, i jeśli mogę, to chętnie zaoferują swoją osobę przy indeksacji, co pozwoli mi na zdobycie kolejnego doświadczenia.
Ze względu na miejsce zamieszkania, z czyjąś pomocą mógłbym się zająć Tarnowem Pdg.

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

19 sty 2011, 07:25

podobny temat, myślę że może być przydatny: http://www.ifar.nac.gov.pl/index.php?to ... t=next#new

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

19 sty 2011, 20:50

Czy sądzicie, że spisy małżeństw pozyskane w tym zamierzeniu mogą również zasilić bazę Poznan Project?

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

19 sty 2011, 21:00

Nie wiem gdzie w ogóle będą umieszczone indeksy z ZOSi-nie było mnie na spotkaniu na którym omawiano dokładniej indeksację. Uważam, że spisy małżeństw powinny być razem z tymi ,które już mamy-ale jeśli lata przekroczą magiczny próg Poznan Project to co wtedy? A czy to nie będzie zbyt duże obciążenie dla wyszukiwarki to już musisz sam rozpatrzyć.
Pozdrowienia

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

19 sty 2011, 21:15

Nawet nie zakładam, żeby baza Poznan Project miała być docelowa dla całości wyników nowego projektu, bo ma on inne założenia - ramy czasowe, zakres tematyczny (nie tylko małżeństwa) itp. Chodziłoby mi tylko o to, żeby w Poznan Project umieścić (poza a nie zamiast głównej lokalizacji) małżeństwa z USC z lat 1874-1889, ponieważ często wypełniają one luki w księgach kościelnych.

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

19 sty 2011, 21:22

Doskonały pomysł.

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

19 sty 2011, 21:33

Łukasz Bielecki napisał(a):Czy sądzicie, że spisy małżeństw pozyskane w tym zamierzeniu mogą również zasilić bazę Poznan Project?

Pozdrawiam,
Łukasz


Mnie osobiście wydaję się że bardzo dużo genealogów zdaje sobie sprawę jak cenną bazą jest Poznan Project i należy ją zasilać jeśli pojawia się okazja o koleje dane, nawet szczątkowe. Każdy wpis przecież jest bezcenny.
Z początku wydawało mi się, że warto by było dublować te wpisy ze względu na pojawiającą się w ten sposób nową możliwość weryfikacji danych. Dla przykładu załóżmy, że mamy dwa oddzielne źródła pozyskiwania danych. Znajdujemy w wyszukiwarkach te same osoby, ale jakieś dane się nie zgadzają. Sprawdzamy skany online i już wiemy gdzie jest pomyłka. Ale dublowanie pozyskiwania wpisów to dodatkowa praca, która z pewnością wydłuży okres rozwoju obydwu baz.
Może zastanówmy się nad następującym rozwiązaniem...
Rozwijajmy jednocześnie wspólnie obydwie bazy, a w przypadku pojawienia się rozbieżności będziemy mieli i tak możliwość skorygowania zapisów ze względu na dostęp do skanów online. Może dałoby radę w Poznań Project dla danych uzyskanych przy indeksacji zasobów AP umieścić informację w zakładce AKT ORYGINALNY, że dane te pochodzą z bazy indeksacji AP i że jest możliwość przejrzenia skanu.
Oczywiście to co napisałem powyżej jest tylko moją propozycją i muszą w tym temacie wypowiedzieć się osoby nadzorujące i koordynujące indeksację dla AP.
Reasumując - mnie osobiście wydaję się, że warto połączyć siły.
Pozdrawiam Marcin

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

19 sty 2011, 22:11

Odpowiadając na powyższe pytania informuję:
1. Indeksy ze skanów AP będą w Zosi.
2. WTG będzie miało również swoją bazę tych indeksów , jak również innych indeksacji robionych już teraz i w przyszłości przez członków WTG w parafiach. Baza WTG będzie miała bezpośrednie linki do skanów w Zosi.
3. Wszystkie indeksy aktów małżeństw, które będą przydatne w Projekcie Poznań, będą mogły być tam przez Łukasza umieszczone.
Takie możliwości zostały zagwarantowane w rozmowie z Dyrektorem archiwum.
Na dziś wydaje się, że połączenie nowej bazy z Projektem Poznań jest niemożliwe. Pisze o tym powyżej Łukasz, a ponadto indeksacja prowadzona będzie w innej formule niż ta do Projektu Poznań.

Bardzo proszę wszystkie zainteresowane indeksacja osoby o zgłaszanie się na adres mailowy bazaindeks@gmail.com
Proszę również o podanie nicków jakie macie Państwo na naszym forum, bo tylko osoby zalogowane na forum WTG (ze względów bezpieczeństwa) będą mogły brać udział w indeksacji.

Wojtek

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

22 sty 2011, 20:38

Łukasz napisał(a):Chodziłoby mi tylko o to, żeby w Poznan Project umieścić (poza a nie zamiast głównej lokalizacji) małżeństwa z USC z lat 1874-1889, ponieważ często wypełniają one luki w księgach kościelnych.

Wojciech napisał(a):Wszystkie indeksy aktów małżeństw, które będą przydatne w Projekcie Poznań, będą mogły być tam przez Łukasza umieszczone.
Takie możliwości zostały zagwarantowane w rozmowie z Dyrektorem archiwum.


Osobiście uważam że zindeksowane akty USC z lat 1874 - 1889 powinny się znajdować w PP. Można by je oznaczyć innym kolorem tła (tak jak rozróżnione są akta katolickie od ewangelickich).

W zakładce wskazującej gdzie znajduje się akt oryginalny poza informacją o odpowiednim Archiwum Państwowym dobrze byłoby podać link do zdjęcia w Bazie ZOSIA, (O ile to nie będzie zbyt pracochłonne), lub przynajmniej informacja że takie zdjęcie w tej bazie można zobaczyć.

Dobrze że zagwarantowano możliwość wykorzystania indeksów z ZOSI dla PP.
Pierwszeństwo powinny mieć te USC które uzupełnią brakujące z różnych przyczyn) akta kościelne niezależnie od wyznania. Może wskazane byłoby podanie na forum które USC wypełniały luki.

Pozdrawiam
Roman

Re: Indeksacja zasobów AP Poznań

23 sty 2011, 14:23

Zgłaszam się do indeksacji USC Żerków AP w Kaliszu.Władek
Odpowiedz