Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Kochani! [Pochwala]

11 sty 2011, 02:43

Pewnie zauważyliście, że zniknęłam na pare lat. :D Ale od paru dni bawię sie znowu genealogią. Piszę artykuł do Rocznika WTG na podstawie mojego blogu z 2006 roku. Od tego czasu nie zajmowałam się genealogią, do czego przyznaję się bez bicia.

I właśnie w ciągu ostatnich paru dni doznałam olśnienia. Olśnienia jak daleko do przodu poszło środowisko i jak wspaniale rozwinęło się pole genealogii amatorskiej w Polsce!

Przejrzałam parę portali genealogicznych, przede wszystkim WTG. Dla zabawy, bo dane te już mam, wrzuciłam pare nazwisk do Poznan Project. I gdybym już tych danych nie miała, gdybym dopiero zaczynała moją przygodę z poszukiwaniem przodków, to dzięki tej bazie danych odnalazłabym moich pra- oraz prapradziadków! Oczywiście, od razu dopisałam komentarze, żeby następni poszukiwacze mogli się za mną skontaktować. Znalazłam też brata mojej praprapraprababki, który w Objezierzu brał ślub w roku 1825. Przedtem go nie znalazłam.

Potem, też dla draki, wpisałam “Nowaczyk” w wyszukiwarkę na stronie głównej WTG. I?! Znalazłam dane o moim dziadku, Wojciechu Nowaczyku, który – ze swoim bratem Ludwikiem – znalazł się w tablicy Lista Powstańców Wielkopolskich z Lubonia – spisu zrobionego na podstawie książki Piotra Pawła Ruszkowskiego z "Lubonianie w Powstaniu Wielkopolskim z biogramami uczestników Powst. Wlkp. 1918-1919”! Teraz tylko muszę się dowiedzieć, jak do tej książki dotrzeć, aby otrzymać ich biogramy.

Pamiętam, gdy zaczęłam moje poszukiwania genealogiczne w roku 2002, bardzo zazdrościłam Amerykanom, którzy co chwila na listach mailingowych odnajdywali dalekich kuzynów, którzy mieli baz danych do koloru, do wyboru, którzy nawet nie zdawali sobie sprawy, jak im to łatwo (co chwilę ktoś narzekał, że jego pradziadka nikt nie zarejestrował w internecine). Piszę tutaj nie tylko o genalogiach emigrantów, ale także o poszukiwaniach miejscowych. Niemal każde archiwa były zindeksowane, do wszysktich był dostęp, były zasady usług, cenniki, możliwość korespondencji. Wtedy też po raz pierwszy otarłam się Poznań Projekt i doceniłam jego olbrzymi potencjał. Nawet przymierzałam się do indeksowania parafii pod Krotoszynem, ale, jak wszyscy wiecie, okazało się, że pod Krotoszynem moich przodków nie ma. Obrzymia większość tych świetnych amerykańskich baz danych jest wynikiem pracy tysięcy wolontariuszy i zakręconych gen-wariatów. I przyznam się, że dziesięć lat temu obawiałam się, z tego w Polsce nie uda się powielić.

A dziś? Nie mamy czego zazdrościć naszym kolegom zza Atlantyku. Bardzo szybko zmierzamy do tego samego poziomu, w czym członkowie WTG mają wielką zasługę. Moje dzisiejsze małe gen-łowy są tego dowodem.

To tylko pare gorących i szczerych myśli wariatki genealogicznej. Mam nadzieję, że nikt mi tego za złe nie weźmie.

Malgorzata

Re: Kochani! [Pochwala]

11 sty 2011, 08:11

Witaj Małgosiu po długiej przerwie :)
Musiałam to napisać pod wpływem impulsu - śniłaś mi się dzisiaj! :lol:
Może to trochę niedorzeczne, skoro nigdy się nie spotkałyśmy, ale to był naprawdę bardzo "pracowity" sen, w którym wspólnie przeglądałyśmy stosy jakichś publikacji dot. Nowaczyków :) Zaglądaj tu do nas częściej.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Re: Kochani! [Pochwala]

11 sty 2011, 09:22

malgorzata napisał(a):Potem, też dla draki, wpisałam “Nowaczyk” w wyszukiwarkę na stronie głównej WTG. I?! Znalazłam dane o moim dziadku, Wojciechu Nowaczyku, który – ze swoim bratem Ludwikiem – znalazł się w tablicy Lista Powstańców Wielkopolskich z Lubonia – spisu zrobionego na podstawie książki Piotra Pawła Ruszkowskiego z "Lubonianie w Powstaniu Wielkopolskim z biogramami uczestników Powst. Wlkp. 1918-1919”! Teraz tylko muszę się dowiedzieć, jak do tej książki dotrzeć, aby otrzymać ich biogramy.


Małgosiu, podaję możliwość kontaktu z redaktorem Piotrem Ruszkowskim:
http://www.wiescilubonskie.pl/
Zbyszek

Re: Kochani! [Pochwala]

11 sty 2011, 19:04

bardzo zazdrościłam Amerykanom, :D

zaczeli działać w Polsce
http://forumgenealogiczne.pl/viewtopic. ... sc&start=0

pozdrawiam Joanna

Re: Kochani! [Pochwala]

12 sty 2011, 15:46

Magdo!
Na pewno mialas ten sen, gdy ja pisalam na forum! Jakos sie Twoje sny i moje przemyslenia na innej plaszczyznie swiadomosci pomieszaly. :D Ale nie napisalas - czy te poszukiwania byly owocne? I dlaczego Ty szukalas Nowaczykow? :D

Zbyszku!
Bardzo dziekuje za namiary na pana Piotra. Juz do niego pisze!


Zapominalam jeszcze dodac, ze dzieki przeszukaniu Forum WTG udalo mi sie dotrzec do kadastru pruskiego, w ktorym znalazlam - byc moze - dwoch przodkow z konca XVIII wieku. Szymona Rzepe i Michala Nowaka. Teraz trzeba tylko odczytac te maczkiem pisane dane, aby dowiedziec sie, czy prodkowie mieli krowe albo co! Niezle, jak na jeden dziec, co?


Poszukiwania trwaja!
M.
Odpowiedz