Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 lis 2020, 21:58

Właśnie chciałem pisać z zapytaniem kiedy Basia zacznie korzystać z nowej wersji strony szukajwarchiwach. Nie pytam czy zacznie, bo na to wydaje się już za późno.
Wcześniej dzisiaj mogłem wejść na starą stronę, co prawda nie dało się żadnych skanów oglądać i dodatkowo komunikat o nowej stronie został poszerzony o informację, że stara nie była aktualizowana od lutego 2019. Teraz jednak to już w ogóle stara strona nie chce mi się otworzyć.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 lis 2020, 09:52

skała napisał(a):Problem z pobieraniem jest chyba związany z wygaszeniem starej wersji szukajwarchiwach


Masakra jakaś, na Szukaj w Archiwach pracują chyba jacyś AMATORZY.
Przecież teraz WSZYSTKIE linki jakie sobie zapisaliśmy poszukując przodków/krewnych przestały działać!
Basia ma teraz ponad 99% niedziałających linków ...

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 lis 2020, 13:18

Wydaje mi się, że kiedyś na tym forum czytałam odpowiedź pana z AP, który zapewniał, że stare linki będą przekierowywały do nowej strony AP. Niestety tej wypowiedzi nie mogę teraz odszukać :(

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 lis 2020, 13:57

W tej chwili stara strona działa, linki działają, ale nie wyświetlają się obrazy. Może "przemeblowanie" jest potrzebne, ale nie jest zrobione z głową :(

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 lis 2020, 19:00

Wiadomo, że algorytm dopasowania w wyszukiwarce to nietrywialna sprawa, ale natknąłem się na sytuację, która świadczy, że pewne kategorie bardzo podobnych zapisów nie są dopasowywane zupełnie i może trzeba coś w algorytmie poprawić.

Przykładowo nazwisko Rodewald zamaskowane jako "Bodewald" w ogóle się nie odnajduje przy wyszukiwaniu Rodewald, nawet przy najwyższej czułości (40% podobieństwa).

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 lis 2020, 20:24

Już linki działają i wyświetlają się akta.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 lis 2020, 15:20

Piotrze, wysłałem na Twój adres indeksy parafii Wolsztyn z lat 1700 -1817. Miło będzie jak w miarę szybko dodasz je do bazy.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 lis 2020, 15:54

Ktos zindeksowal Gasawa. Wszystko jest umieszczone w Geneteka. Czy jest jakas mozliwosc przeniesienia wszystkich wpisow z Geneteka do Basia? Jest tego prawie 800 tys wpisow z Wielkopolski

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 lis 2020, 17:42

Może włożę kij w mrowisko, ale...

Podejrzewam, że Basia - Asia niedługo nie będzie projektem Basia - Asia. Jeżeli jeszcze jest?

Pozdrawiam.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 lis 2020, 20:28

Henryk Krzyżan napisał(a):Piotrze, wysłałem na Twój adres indeksy parafii Wolsztyn z lat 1700 -1817. Miło będzie jak w miarę szybko dodasz je do bazy.

Dziękuję, zajmę się tym!

Krzysztof Dobrzynski napisał(a):Ktos zindeksowal Gasawa. Wszystko jest umieszczone w Geneteka. Czy jest jakas mozliwosc przeniesienia wszystkich wpisow z Geneteka do Basia? Jest tego prawie 800 tys wpisow z Wielkopolski

krambud napisał(a):Może włożę kij w mrowisko, ale...

Podejrzewam, że Basia - Asia niedługo nie będzie projektem Basia - Asia. Jeżeli jeszcze jest?

Z reguły nie umieszczam w bazie danych innych indeksów niż te przesłane z programu ASIA, ale jeśli jest gotowa cała parafia, to dlaczego nie. Henryk wykonuje świetną robotę i cieszę się, że możemy z niej korzystać.
Krzysztofie - jeśli tylko indeksujący wyrazi taką chęć i prześle do mnie indeksy całej parafii, przygotowane w wymaganym formacie, to można je dodać.

Rafale sprawdzałem u mnie i wydaje się, że program ASIA pobiera poprawnie skany. Jeśli nadal są jakieś problemy, to daj proszę znać.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

17 lis 2020, 09:00

Piotrze, może to Twoi przodkowie?
1 grudnia 1696 r. ochrzczono w kościele św. Jana Jerozolimskiego dziewczynkę imionami Anna Barbara, rodzice Franciszek Skaławski posesor Kobylegopola i Jadwiga. Chrzestnym był Wojciech Zdzychowski stolnik poznański i Teresa.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

17 lis 2020, 09:58

Dziękuję Henryku za pamięć. Moi przodkowie Skałeccy w tym czasie mieszkali już w Grodzisku, natomiast nic mi nie wiadomo o dzieciach pozostałego w Poznaniu Jana. Wydaje się też, że Skaławscy to jednak inna rodzina, moi na początku pisali się Skałęcki.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

17 lis 2020, 10:19

Piotrze, czy nastąpi przekierowanie indeksów wykonywanych na starej wersji szwa na skany z nowej wersji strony?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 lis 2020, 11:42

Dzień dobry,
bardzo proszę o dopisanie jeszcze jednego pominiętego indeksu. W 1814 r. Michałowi i Mariannie Rajewskim rodzą się bliźniaki Augustyn i Franciszek - skan 25.

Obrazek

Przy okazji chciałbym spytać, dlaczego w tej księdze chrztów są tylko chłopcy?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 lis 2020, 12:00

Marraja napisał(a):Dzień dobry,
bardzo proszę o dopisanie jeszcze jednego pominiętego indeksu. W 1814 r. Michałowi i Mariannie Rajewskim rodzą się bliźniaki Augustyn i Franciszek - skan 25.


Augustyn:
Siedlec (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1814 , Skorowidz do akt urodzeń

Augustyn
, rodzice: Michał Rajeski , Maryanna ,

Komentarz indeksującego:
Karna

ale Franciszka nie ma faktycznie, chyba dlatego, że w akcie jest dopisany po rodzicach?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 lis 2020, 10:25

Intryguje mnie pewna sprawa dotycząca wyszukiwarki w BASIA:
Przeglądam wpisy z Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Modrze. Wg. listy zindeksowane są chrzty: 1728-1730, 1739-1783, 1795-1874. Próbuję wyszukać "Dutka Jadwiga", urodzona 15 września 1827 roku, wpis 42.
Niestety wyszukiwarka Jej nie odnajduje.
Jak również nie odnajduje pozostałych dzieci pary Filip Dutka, Zuzanna Wojnowska.
Dlaczego ?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 lis 2020, 10:29

Paweł Wietrzykowski napisał(a):Intryguje mnie pewna sprawa dotycząca wyszukiwarki w BASIA:
Przeglądam wpisy z Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Modrze. Wg. listy zindeksowane są chrzty: 1728-1730, 1739-1783, 1795-1874. Próbuję wyszukać "Dutka Jadwiga", urodzona 15 września 1827 roku, wpis 42.
Niestety wyszukiwarka Jej nie odnajduje.
Jak również nie odnajduje pozostałych dzieci pary Filip Dutka, Zuzanna Wojnowska.
Dlaczego ?


Bo są wpisani jako Dudka, tutaj wspomniana Jadwiga dla przykładu -> link

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 lis 2020, 11:14

Dzięki Wojtku. Ciekawe dlaczego przeglądarka nawet ustawiona na 50% nie wyłapuje "Dutka" - "Dudka" ?

Zuzanna zmarła w 1832 i mieli tylko dwoje dzieci.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

30 lis 2020, 17:23

Henryk Krzyżan napisał(a):Piotrze, wysłałem na Twój adres indeksy parafii Wolsztyn z lat 1700 -1817. Miło będzie jak w miarę szybko dodasz je do bazy.

Serdecznie dziękuję Henryku za nowy materiał. Jest on już dostępny w BaSIA.

Paweł Wietrzykowski napisał(a):Dzięki Wojtku. Ciekawe dlaczego przeglądarka nawet ustawiona na 50% nie wyłapuje "Dutka" - "Dudka" ?

Słusznie, taką różnicę powinien algorytm wychwycić, ale domyślam się dlaczego tego nie robi. Będę musiał się temu przyjrzeć.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

08 gru 2020, 11:14

Mam zamiar wkrótce zindeksować brakujące w BASI lata 1866-1877 dla parafii Osiek Wielki (powiat kolski) oraz może też brakujące lata dla parafii Koło (1871-86).
Wolałbym to zrobić, z wielu powodów, dla BASI niż dla Geneteki.
Wiem, że BASIA stawia głównie na indeksowanie w programie ASIA, ale na skany do indeksacji w ASI, z tych brakujących lat, możemy jeszcze poczekać nawet kilkanaście lat i więcej, a przecież jest sporo parafii, dla których są podwojone indeksy (zindeksowane są oryginały i duplikaty tych samych aktów lub dwa rodzaje duplikatów), więc nawet jak się pojawią skany i ktoś zechce je ponownie indeksować to nie widzę problemu (a z linkami bezpośrednimi do nowego SZwA i tak mamy już problem).

Indeksować to co napisałem dla BASI?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

08 gru 2020, 14:48

Te brakujące lata dla parafii Koło są zasadniczo dostępne tylko na miejscu w AD Włocławek.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

16 gru 2020, 00:51

Piotrze, wysłałem na e-mail brakujące do kompletu indeksy z parafii Brudzew kolski (pow. turecki):
1791-1808 UZ
1816 UMZ
Proszę o dodanie do BASI.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 gru 2020, 20:41

Na Szwa nowe skany dot. Leszna.
Można dodać do Basi.

Edycja: dotyczące USC Leszno rzecz jasna.

Pozdrawiam
Filip

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 gru 2020, 09:39

Piotrze, wysłałem Tobie indeksy par. św. Jana Jerozolimskiego (Poznań) z lat 1620 - 1817.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

24 gru 2020, 15:46

Slawo napisał(a):Piotrze, wysłałem na e-mail brakujące do kompletu indeksy z parafii Brudzew kolski (pow. turecki):
1791-1808 UZ
1816 UMZ
Proszę o dodanie do BASI.

Dziękuję, dodałem - indeksy są już dostępne w wyszukiwarce.

Filipmi napisał(a):Na Szwa nowe skany dot. Leszna.
Można dodać do Basi.

Edycja: dotyczące USC Leszno rzecz jasna.


Udostępniłem, dzięki!

Henryk Krzyżan napisał(a):Piotrze, wysłałem Tobie indeksy par. św. Jana Jerozolimskiego (Poznań) z lat 1620 - 1817.

Również dziękuję, dodane!

Pozdrawiam i życzę wszystkim zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

02 sty 2021, 15:31

Piotrze, wysłałem do Ciebie indeksy par. św. Rocha (Poznań) z lat 1607-1827.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 sty 2021, 19:27

https://szukajwarchiwach.pl/11/746/0/4/ ... /#tabSkany

Proszę o pomoc:
W jaki sposób prawidłowo odnotować dane zmarłej po uwzględnieniu notatki urzędnika USC?

Z góry dziękuję za pomoc

basia.famula

05 sty 2021, 10:05

Mam problem - na "basi" nie otwierają mi się skany. Czy czegoś nie zauważyłem i robię po staremu?
Forumowiczom życzę na Nowy Rok jak najmniej problemów różnej miary i dużo zdrowia.

Re: basia.famula

05 sty 2021, 10:53

Problem leży po stronie szukaja:
https://genealodzy.pl/forum-genealogicz ... 4915.phtml

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 sty 2021, 19:00

Niestety Prawo Kopernika-Greshama* ma również tutaj zastosawanie.

Np. dokument o sygnaturze 53/3469/0/1/17, skan 134
dawniej miał adres: szukajwarchiwach.pl/53/3469/0/1/17/str/1/9/15/#select134
Obecnie ma adres: www.szukajwarchiwach.gov.pl/skan/-/skan/e229edb68f20021079deaec960b384819a2273fc0a777f942192e5952f2347dd

Nowy adres dużo dłuższy i o nic nie mówiącej strukturze. Nie mówiąc już o tym, że aby się dostać do skanu 134 trzeba mocno przeklikać się przez stronę. :cry:

*gorszy pieniądz wypiera lepszy

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 sty 2021, 19:11

pebro napisał(a):Np. dokument o sygnaturze 53/3469/0/1/17, skan 134
dawniej miał adres: szukajwarchiwach.pl/53/3469/0/1/17/str/1/9/15/#select134

I BASIA kolejne skany z jednostki archiwalnej mogła dopisywać jako #select1 ... 2 .... 999
A teraz BASIA nie da rady połączyć setek skanów jednostki z tymi skanami pod tymi dziwacznymi linkami - i to co kiedyś zajmowało nam 3 sekundy (wejście z BASI czy z naszego zapisanego linku) do skanu aktu, teraz zajmie nam nawet z minutę, zanim przewertujemy kilka skanów i trafimy na ten co potrzebujemy.
Czy wszystko od roku 2021 musi być ZAORANE? Ja jeszcze czekam na armagedon z fleszem, który miał zniknąć od nowego roku ...

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 sty 2021, 19:39

Slawo napisał(a):
pebro napisał(a):Np. dokument o sygnaturze 53/3469/0/1/17, skan 134
dawniej miał adres: szukajwarchiwach.pl/53/3469/0/1/17/str/1/9/15/#select134

I BASIA kolejne skany z jednostki archiwalnej mogła dopisywać jako #select1 ... 2 .... 999
A teraz BASIA nie da rady połączyć setek skanów jednostki z tymi skanami pod tymi dziwacznymi linkami - i to co kiedyś zajmowało nam 3 sekundy (wejście z BASI czy z naszego zapisanego linku) do skanu aktu, teraz zajmie nam nawet z minutę, zanim przewertujemy kilka skanów i trafimy na ten co potrzebujemy.
Czy wszystko od roku 2021 musi być ZAORANE? Ja jeszcze czekam na armagedon z fleszem, który miał zniknąć od nowego roku ...


W innych wyszukiwarkach, np. w PTG, nie ma żadnych odsyłaczy do skanów i nikt nie narzeka.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

07 sty 2021, 21:25

Dzień dobry Panie Piotrze

chciałem tylko spytać, czy otrzymał Pan moją wiadomość dotyczącą przesłanych indeksów parafii Kotłów za lata 1704-1744 (chrzty), którą wysłałem 27 grudnia na adres basia@famula.pl, gdyż prosiłem o krótką informację zwrotną lecz nic do dziś nie otrzymałem? Podejrzewam, że może wysłałem na błędny adres i powinienem wysłać na jakiś inny.

Z góry dziękuję za krótką informację i pozdrawiam serdecznie!
Karol

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

16 sty 2021, 00:14

Dlaczego nie mogę pobrać skanów do indeksacji?
Co chcę pobrać z serwera to pokazuje mi się komunikat:

"LoadPics: 75
Path/File access error
Linia: 320
Skany\53_3467_6_7\scan0001.jpg"

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

16 sty 2021, 14:50

U mnie również jest błąd, ale:
122 at: HttpSendRequest

Bezpośrednio na Szwa można zobaczyć skany bez problemu.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

24 sty 2021, 13:11

Dzień dobry Panie Piotrze

właśnie przesłałem na adres basia@famula.pl indeksy chrztów parafii Ociąż za lata 1795-1827. Bardzo proszę o krótką informację, czy otrzymał Pan moją wiadomość i czy plik Excel jest okej. Taka informacja wystarczy, gdyż zaczynam powątpiewać, czy przesyłam na prawidłowy email - powód do dzisiaj nie otrzymałem informacji, że przesłane 27 grudnia indeksy parafii Kotłów dotarły do Pana. Zdaję sobie sprawę, że każdy ma życie prywatne i nie oczekuję, że zostaną one dodane w ciągu kilku dni do BASI. Chodzi tylko o krótką odpowiedź zwrotną, że wysyłam na odpowiedni adres email i że forma pliku Excel jest okej. Tak jak pisałem w wiadomości przesłanej do Pana jestem oczywiście otwarty na ewentualne zmiany w formie pliku Excel.

Z góry dziękuję za krótką informację i pozdrawiam serdecznie!
Karol

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

29 sty 2021, 19:38

Dobry wieczór! Czy tylko u mnie nie wyświetlają się mapy w okienku leaflet na stronie BaSI? Sprawdzałem na dwóch przeglądarkach...

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

29 sty 2021, 20:14

Mam Chrome i tez nie widac mapy.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

01 lut 2021, 11:53

Zgadza się, u mnie też jest problem z mapą. Sprawdzę to w najbliższym czasie.
Karolu, dzięki za przesłane indeksy. Dotarły do mnie.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

02 lut 2021, 05:16

Henryk Krzyżan napisał(a):Piotrze, wysłałem do Ciebie indeksy par. św. Rocha (Poznań) z lat 1607-1827.


Piotrze, minął miesiąc, więc chciałem się przypomnieć.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 lut 2021, 13:45

Czy jest jakiś limit ilości ksiąg zarezerwowanych w BASI ?
Pokazały się księgi 'moich' z parafii Strzelce Wielkie. Zrobiłem lata 1818-1831 i - mimo, że rezerwuję kolejne księgi - nie pokazują mi się one w ASIA kiedy chcę je pobrać z serwera ?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 lut 2021, 17:01

Limit zarezerwowanych to 50.
Jak się nie pokazują, to może są w innym archiwum ? Czasami jedna parafia jest w dwóch oddziałach archiwum.
Strzelce Wielkie mają po kilka jednostek z jednego roku - pewnie wykorzystałeś limit 50 zarezerwowanych.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 lut 2021, 19:06

Niestety tak... to małe księgi.
cóż, poczekam aż Skała wrzuci je do BASI

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

10 lut 2021, 08:03

W zbiorze:

Pęchowo, pow. inowrocławski (0/1)
Akta metrykalne parafii rzymskokatolickiej w Pęchowie, pow. Inowrocław
Duplicate der Kirchenbücher der Katholische Kirche in Penchowo 1818-1849 (7/100/-/1)


skany od 1 do 398 dotyczą Pęchowa, a dalej Płonkowa (za lata 1821-1849).

Całe Płonkowo za lata 1818-1849 jest tutaj:

Płonkowo, pow. inowrocławski (0/1)
Akta metrykalne parafii rzymskokatolickiej w Płonkowie pow. Inowrocław
Kirchen Duplicate der Kirche zu Plonkowo 1818-1849 (7/486/-/1)

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 lut 2021, 02:45

Henryk Krzyżan napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):Piotrze, wysłałem do Ciebie indeksy par. św. Rocha (Poznań) z lat 1607-1827.


Piotrze, minął miesiąc, więc chciałem się przypomnieć.


Panie Henryku, czy te Pana indeksy z par. św. Rocha trafiły już do Basi? Tyle czasu minęło i ich nie widzę. Czekam na nie, jak na zbawienie

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 lut 2021, 05:55

madziasg napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):Piotrze, wysłałem do Ciebie indeksy par. św. Rocha (Poznań) z lat 1607-1827.


Piotrze, minął miesiąc, więc chciałem się przypomnieć.


Panie Henryku, czy te Pana indeksy z par. św. Rocha trafiły już do Basi? Tyle czasu minęło i ich nie widzę. Czekam na nie, jak na zbawienie


Niestety jeszcze nie, kiepsko zaczął się ten rok.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 mar 2021, 09:14

Henryku, było opóźnienie, ale indeksy z parafii św. Rocha są już w BaSI.
Karol Stachowiak podesłał też indeksy chrztów z parafii Kotłów 1704-1744.
Serdecznie Panom dziękuję!

Pawle, dzięki za zajęcie się Strzelcami Wielkimi. Zwiększyłem limit Twoich rezerwacji.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 mar 2021, 09:20

Piotrze,
Moja wdzięczność nie zna granic !! Bozia Ci to w Dzieciach wynagrodzi !!

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 mar 2021, 09:23

:lol:

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 mar 2021, 14:38

skała napisał(a):Henryku, było opóźnienie, ale indeksy z parafii św. Rocha są już w BaSI.
Karol Stachowiak podesłał też indeksy chrztów z parafii Kotłów 1704-1744.
Serdecznie Panom dziękuję!

Pawle, dzięki za zajęcie się Strzelcami Wielkimi. Zwiększyłem limit Twoich rezerwacji.

Pozdrawiam
Piotr


Piotrze,
niestety, ale żadne indeksy się nie dodały, choć w profilu użytkownika widnieją jako dodane.
http://basia.famula.pl/profile/1342
Odpowiedz