Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

01 mar 2011, 16:17

Mam przyjemność oficjalnie zaprezentować dziś nowy projekt genealogiczny o nazwie BaSIA.
BaSIA czyli Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej, ma na celu udostępnianie wyszukiwarki dla indeksów ksiąg metrykalnych, obejmujących swym zasięgiem szeroko pojętą Wielkopolskę.

Cały projekt to w zasadzie dwa narzędzia:
ASIA (Automatyczny System Indeksacji Archiwalnej) - program wykorzystywany przez indeksujących do sprawnego i możliwie najwygodniejszego spisywania wybranych informacji z udostępnionych w internecie ksiąg metrykalnych. Główne zalety programu to:
  • Umożliwia łatwe i szybkie sporządzanie indeksu zawartości
  • Sporządzone indeksy przekazywane są automatycznie na serwer
  • Łatwe powiększanie wybranego fragmentu skanu
  • Możliwość szybkiego przeglądania skanów
BaSIA - wspomniana wcześniej wyszukiwarka, która dostępna jest pod adresem www.basia.famula.pl. W chwili obecnej udostępniona jest jedynie próbna jej wersja, wobec czego wiele funkcji będzie aktywowanych dopiero w przyszłości. Przede wszystkim uruchomiona została już prosta wyszukiwarka, a spis umieszczonych w niej jednostek, można znaleźć pod adresem http://basia.famula.pl/zawartosc.

Mam nadzieję, że projekt ten stanie się świetnym uzupełnieniem Poznań Project i dzięki zgromadzonym materiałom, pozwoli jeszcze efektywniej prowadzić nasze poszukiwania.
Zarówno BaSIA, jak i ASIA będą się rozwijać, także proszę o wszelkie nasuwające się uwagi, dotyczące tych dwóch systemów. W najbliższym czasie udostępniona indeksującym zostanie także ASIA i wtedy mam nadzieję indeksacja ruszy pełną parą.

Pozdrawiam
Piotr Skałecki

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

01 mar 2011, 21:19

Witaj,
Weszlam przed chwila na portal bazy BASIA,jest bardzo przejrzysta i zapowiada sie obiecujaco.Ale jak tam sie mozna zalogowac?
Mile pozdrawiam.
Barbara

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

01 mar 2011, 21:39

Kilka dni temu przez nieuwagę usunąłem hasła użytkowników i nie wszystkie udało mi się przywrócić. Logowanie jest więc takie samo jak przy indeksacji, tylko podeślę zaraz na maila nowe hasło.
Po zalogowaniu póki co jedynie można podejrzeć swoje aktualne indeksy, a nie idzie jeszcze zamawiać kolejnych jednostek do indeksowania. To jednak ruszy już niebawem.

Piotr

edit:
Właśnie zauważyłem, że funkcja logowania była wyłączona. Teraz jest już aktywna.

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

01 mar 2011, 23:25

Dolsk (USC) - akt urodzenia 1874
Imię dziecka: Stanislawa
Rodzice: Joseph Tyranowski, Catharina Frąckowiak
53/1849/1/1, skan 12
Oryginał
indeksacja: Marek Moder
dodano: 2011-02-06 12:26:31
Trafiłam na ten zapis przypadkowo. Mam pytanie-Dlaczego nie wpisane jest nazwisko dziecka? Czy to przeoczenie czy tak ma być?

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

01 mar 2011, 23:28

Genowefa napisał(a):Dolsk (USC) - akt urodzenia 1874
Imię dziecka: Stanislawa
Rodzice: Joseph Tyranowski, Catharina Frąckowiak
[...]
Trafiłam na ten zapis przypadkowo. Mam pytanie-Dlaczego nie wpisane jest nazwisko dziecka? Czy to przeoczenie czy tak ma być?

Ponieważ zarówno w aktach stanu cywilnego dotyczących narodzin, jak i w metrykach parafialnych przy chrztach, nie było podawane nazwisko dziecka. Domyślnie było to nazwisko ojca lub matki (jeśli ojciec nieznany).

Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

01 mar 2011, 23:39

Rozumiem.
Spytam jeszcze dla upewnienia-czy komentarz przy zgonach zawiera wiek zmarłego?

Bardzo mi się podoba układ w tej bazie :D
Pozdrawiam

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

01 mar 2011, 23:42

Muszę dopisać jeszcze krótki skrypt przeliczający wiek najpierw na dni lub sekundy, później z powrotem na lata, miesiące lub dni (w zależności od przypadku). Póki co ta informacja nie jest podawana, jednak zostanie dołączona do wyników wyszukiwania.

Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

01 mar 2011, 23:46

Piotrze,

program, strona i wyszukiwarka bardzo mi się podobają - gratuluję!
Mam tylko trzy pytania:

1. zalogowałam się na stronie BASIA, ale nie potrafię się wylogować, nie mogę znaleźć tej opcji
2. rozumiem, że nie wszystkie zindeksowane księgi zostały dodane do wyszukiwarki, bo nie widzę moich aktualnych indeksów w moim profilu
3. co powiesz na przetłumaczenie strony na j. niemiecki? :wink:

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

01 mar 2011, 23:57

Witaj Magda!

Odpowiadam na Twoje pytania:
ad 1. No tak, na razie nie ma tej opcji.. ;) będzie w najbliższym czasie, póki co wylogować się można poprzez zamknięcie okna przeglądarki.
ad 2. Wszystkie które otrzymałem, umieściłem w bazie. Twój widocznie gdzieś zaginął po drodze, także prześlij go proszę jeszcze raz bezpośrednio na mój adres e-mail.
ad 3. Tłumaczenie na j. niemiecki jak najbardziej się przyda i na pewno skorzystam z Twojej pomocy! :) Samo dostosowanie strony dla kilku języków wymaga pewnych przeróbek, a te niestety muszę odłożyć na później. Kiedy już indeksacja na dobre ruszy, weźmiemy się i za to.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

02 mar 2011, 00:15

Witam,

plik już przesłałam. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że tłumaczenie będzie wchodzić w grę dopiero, gdy strona będzie już w całości gotowa i wszystko dopięte na ostatni guzik. Co się odwlecze, to nie uciecze. :wink:

Cieszę się bardzo, że powstał ten projekt. :D

Dziękuję.

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

02 mar 2011, 00:18

Moich indeksów też nie ma, ale nie pisałam o tym, bo to była próba i pomyślałam, że może nie zostały zakwalifikowane jako dobre.

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

02 mar 2011, 08:12

Bożeno!
Przesłane przez Ciebie pliki nie zawierają żadnych danych. Zero kb informacji. Proszę sprawdź.
Wojtek

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

02 mar 2011, 12:46

Wojtku, ja tego nie rozumiem. Wysłałam do Was plik Dane. Jak go otwieram to są tam tylko oznaczenia cyfrowe zaszyfrowane-dla mnie tajemnicze. Kiedy otwieram program ASIA(ten z wizerunkiem telefonu ) i opcje Pobierz z dysku mam wszystkie indeksy wpisane w tabelkach. Usiłowałam je przesłać poprzez opcję Eksport indeksów na serwer-ale u mnie jest ona nieaktywna.
Powiedz,proszę, co mam zrobić. :(
pozdrawiam i przepraszam za kłopot jaki sprawiam

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

02 mar 2011, 12:56

Bożeno nie sprawiasz żadnego kłopotu, a po prostu testujesz program, za co jestem bardzo wdzięczny. Eksport na serwer jeszcze wymaga małego dopracowania i przez to jest nieaktywny, dlatego trzeba to robić ręcznie. W katalogu "Dane" rzeczywiście powinien być plik z indeksami, które należy wysłać. Proszę prześlij go na mój adres skalecki ( małpa ) gmail . com (bez spacji).

Pozdrawiam
Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

02 mar 2011, 13:21

Dziękuję, Piotrku. Wysłałam.

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 00:20

magandbet napisał(a):zalogowałam się na stronie BASIA, ale nie potrafię się wylogować, nie mogę znaleźć tej opcji

Dodałem skrót do profilu użytkownika w górnym menu (widoczne po zalogowaniu). Po wejściu do swojego profilu, można wylogować się klikając link obok nazwy użytkownika.
W chwili obecnej pracuję nad wprowadzeniem uproszczonej formy wyszukiwania przybliżonego. Nie wiem tylko jak w takiej postaci będzie to działać przy większej ilości wpisów, ale tymczasowo wystarczy. Następnym krokiem będzie wyszukiwanie rozszerzone (np. z podaniem imion i lokalizacji).
Występują jeszcze problemy z kodowaniem indeksów sporządzanych na obcojęzycznych systemach, co staram się naprawić.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 13:15

Piotrze,

Interesujące przedsięwzięcie. Gratuluję!

1) W jaki sposób lub na jakich zasadach można się zarejestrować, tzn. otrzymać użytkownika?

2) W jaki sposób można zgłaszać, ewentualne, błędy?

Pozdrawiam,
Michał Mucha

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 14:10

Witaj!

Obecnie konto użytkownika wymagane jest jedynie do indeksacji i zakładam je ręcznie (po zgłoszeniu na forum, przez PW, czy na maila). Jeśli jesteś zainteresowany, to daj znać. W przyszłości konto będzie pozwalało na dodawanie komentarzy i pobieranie plików gedcom z wybranymi wynikami wyszukiwania. Wtedy też mam nadzieję powstanie formularz rejestracji.

Błędy w działaniu systemu proszę zgłaszać tutaj na forum. Błędy w indeksowanym materiale póki co muszą zostać, bo nie powstał jeszcze mechanizm ich poprawiania.

Dzięki i pozdrawiam
Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 15:14

Dzięki za wyjaśnienia.

Pozdrawiam,
Michał

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 20:55

.
Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:16 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 21:16

Dzięki za zgłoszenie do indeksacji parafii Kosmów, przyda się ten materiał w bazie. Póki co skupiamy się głównie na aktach stanu cywilnego (ze względów technicznych - jeden skan odpowiada jednemu dokumentowi), ale w przyszłości tym także się zajmiemy.
Na maila wyślę zaraz dane dostępowe do konta, które potrzebne będzie do indeksacji.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 21:34

.
Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:16 przez jado, łącznie edytowano 2 razy

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 21:39

Na razie przeprowadziliśmy próbną indeksację za pomocą programu ASIA, której efekty znalazły się w bazie. Na podstawie tej próbnej indeksacji wyszło kilka problemów, ale i wyklarował się pewien schemat, który teraz trzeba wdrożyć. Z właściwą indeksacją ruszamy więc już niedługo, o czym nie omieszkam poinformować wszystkich zainteresowanych :)
Jeśli jednak ktoś zaczął już indeksację w Excelu, czy ma takie zapiski zrobione wcześniej i zechce się nimi podzielić z innymi, to istnieje możliwość umieszczenia ich w bazie.

Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 21:45

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 18:08 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 21:48

Nie musi :twisted:
Może być cokolwiek, co będę w stanie odczytać (czyli właściwie wszystko co powszechnie się używa i nie tylko..)

Pozdrawiam
Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 22:01

...
Ostatnio edytowano 14 sty 2012, 18:08 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 22:06

Podobnie bez skanów dodałem chrzty ze Śremu i zgony z Kamieńca. Jeśli baza jest w PAFie, to można to zapisać jako gedcom, a z przekonwertowaniem tego formatu do zgodnego z BASIA już sobie poradzę.

Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 22:35

Mam w Excelu indeksy chrztów i zgonów z Kostrzyna. Czy też można je przesłać do bazy?

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 22:36

Jasne! :)

Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2011, 22:38

Jutro wszystko Ci prześlę, tylko troszkę ułożę.Cieszę się, że wreszcie znajdą się w WTG.

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 mar 2011, 01:46

Dodałem przed chwilą wyszukiwanie przybliżone do akt stanu cywilnego. Zapraszam do testów :)
www.basia.famula.pl

Pozdrawiam
Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 mar 2011, 06:32

jado napisał(a):Witaj Piotrze,zamierzam zająć się indeksacją Parafii Kosmów w gminie Ceków powiat Kaliski.Jako że badam ten teren od dawna jest zasób scanów w bazie Zosia z lat 1886-1874.W zasadzie z "nudów" przenicowany przeze mnie wielokrotnie.Zauważyłem że ta parafia jest jak na razie traktowana po macoszemu a jest w gestii moich zainteresowań i jak na razie niewiele dla siebie tam znalazłem, może jednak innym pomogę (7 lat z 9 jest po rosyjsku).Chciałbym się podjąć indeksacji tego co dostępne z w/w lat.Pozdrawiam

Jacek Grabarek


Czy można by w takim razie przygotować indeksację tych akt w formacie Poznan Project i włączyć również do niego?

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 mar 2011, 08:04

.
Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:16 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 mar 2011, 17:56

jado napisał(a):W internecie na temat parafii będących w gestii moich zainteresowań jest więcej niż skromnie, niestety. Pomyślałem więc że kiedy przybędzie więcej indeksujących to i otworzą się parafie dotąd raczej "zamknięte"


Moje początki poszukiwań w internecie też wydawały mi się żałosne-niczego nie było co dotyczyłoby moich krewnych. Pomyślałam podobnie jak Ty-włączę się do pracy to może w końcu doczekam się tego co mnie szczególne interesuje. I tak się stało :D Odnalazłam rodzinę nie tylko w indeksach, ale i żyjącą a dotąd mi nieznaną. Życzę Ci podobnych doznań, radości i sukcesów w poszukiwaniach. Praca, która wykonujemy dla innych jest równie miła jak ta która cieszy nas samych.
Pozdrawiam

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

07 mar 2011, 12:24

Piotrze,

Czy do wyszukiwania mógłbyś dołożyć opcję wyszukiwania dokładnego?

Podobną do "Wyszukiwanie dokładne" na stronie http://www.geneszukacz.genealodzy.pl/

Pozdrawiam,
Michał

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

07 mar 2011, 12:36

Mógłbym, tylko czy coś nam to daje? Przy wyszukiwaniu przybliżonym, wyniki najbardziej trafne (a więc i te dokładne) są najwyżej na liście. Swoją drogą podejrzewam że jak dojdzie jeszcze kilkadziesiąt tysięcy wpisów, to i tak obecny serwer przestanie się wyrabiać i wyszukiwanie dokładne będzie musiało być tym podstawowym, a wszelkie inne dostępne będą z formularza rozszerzonego (ten niedługo mam nadzieję się pojawi). Myślę jednak, że dobrą opcją byłoby umożliwienie także wyszukiwania częściowego, aby po wpisaniu fragmentu nazwiska i gwiazdki, otrzymać wyniki zawierające dany ciąg.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

07 mar 2011, 13:04

Dzięki za odpowiedź.

Wyszukiwanie częściowe byłoby bardzo pomocne.

Pozdrawiam,
Michał

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

07 mar 2011, 13:44

skała napisał(a):Mógłbym, tylko czy coś nam to daje? Przy wyszukiwaniu przybliżonym, wyniki najbardziej trafne (a więc i te dokładne) są najwyżej na liście. Swoją drogą podejrzewam że jak dojdzie jeszcze kilkadziesiąt tysięcy wpisów, to i tak obecny serwer przestanie się wyrabiać i wyszukiwanie dokładne będzie musiało być tym podstawowym
Piotr

Moim zdaniem jednak opcja dokładne już jest potrzebna przy niektórych nazwiskach. Takie wyszukiwanie 3 litery z przodu 3 z tylu spowodowało, że pojawiają się nazwiska zupełnie do siebie nie pasujące i jest niepotrzebnie dużo indeksów np. Tomicki mamy Nowicki Tomczykowski Tomala Ponicki i wiele innych bez śladu podobieństwa... Teraz troszkę się to zagmatwało. Ja wiem, że chciałeś jak najlepiej....a marudzimy :wink: Mam nadzieję, że Cię nie uraziłam swoją uwagą, bo nie jest moim zamiarem krytyka tej wyszukiwarki....

Pozdrawiam

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

07 mar 2011, 14:04

Przy każdym nazwisku, które załapało się jako wynik wyszukiwania, widoczny jest pasek z podobieństwem. Te nazwiska, które nie różnią się niczym od wyszukiwanego, mają pasek cały zielony. Innymi słowy wyszukiwanie dokładne jest, a oprócz niego także przybliżone, którego wyniki pojawiają się dalej.
Oczywiście samo wyszukiwanie przybliżone wymaga dopracowania i nie jest jeszcze tak dobre jak w Poznan Project, ale sami wiemy jak bardzo pomocne potrafi nieraz być.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

07 mar 2011, 14:07

A ja chciałbym zapytać, czy istnieje techniczna możliwość, zarówno w bazie BASIA jak i Projekcie Poznań, aby wyszukiwarka wyszukiwała również "pozostałe" nazwiska występujące w zindeksowanych aktach? Zarówno w jednej jak i w drugiej bazie danych są np. wymienieni rodzice, których to wyszukiwarka nie znajdzie. Uważam, że gdyby taka możliwość istniała, to rozszerzyłyby się możliwości odszukania małżeństw, które zostały zawarte w innym okresie czasu lub poza terenem objętym indeksacją.
Pozdrawiam - Andrzej Nowak

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

07 mar 2011, 14:14

Jedno z głównych założeń systemów ASIA i BASIA, to indeksacja wszelkich nazwisk występujących w dokumencie i możliwość ich wyszukiwania. Wszystko jednak zależy od sposobu indeksacji i jeśli indeksujący pozostałe nazwiska zapisał w komentarzu, to będzie to wymagało jeszcze ręcznej edycji, by umieścić te nazwiska w odpowiednich polach. Wszystkie nowe indeksacje w ASIA będą już jednak prowadzone zgodnie z tymi założeniami.

Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 mar 2011, 08:34

.
Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 19:43 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 mar 2011, 09:48

Witam!
Program jest już właściwie na ukończeniu i aktualnie testuję oraz poprawiam narzędzie edycji dodatkowych osób z dokumentu. Mam nadzieję że w obecnej wersji będzie rzeczywiście dogodnym elementem.
Czekamy więc głównie jeszcze za bazą danych zdygitalizowanych jednostek, którą zobowiązało się dostarczyć APP i możemy ruszać :)

Pozdrawiam
Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 mar 2011, 12:14

.
Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 19:42 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 mar 2011, 12:40

To ja proponuję coś wziąć do Poznan Project, np. Dobrzec i Kościelec z powiatu kaliskiego, to co jest dostępne w szukajwarchiwach!

Kosmów był dobrym początkiem :)

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 mar 2011, 12:48

Jasne, jeśli jest coś, czego nie ma jeszcze w Poznan Project, to można indeksować. Program ASIA niedługo będzie gotowy w podstawowej wersji, ale indeksowanie akt kościelnych (i innych, gdzie kilka wpisów jest na jednej stronie), wprowadzę dopiero później. Na początek zajmiemy się aktami stanu cywilnego. To co się da, wyeksportujemy później do Poznan Project.

Piotr

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 mar 2011, 12:56

.
Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 19:42 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

13 mar 2011, 23:41

Proszę o podpowiedź: do jakiego USC w latach 1880-1910 należało Kłodzisko obecnie gm. Wronki pow. szamotulski (wtedy parafia Biezdrowo)

Pozdrawiam

Janka

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

14 mar 2011, 08:03

Kłodzisko należało w tym czasie do USC Wronki.
Wojtek

Re: BASIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

14 mar 2011, 08:05

Bardzo dziękuję.

Janka
Odpowiedz