Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

29 sty 2019, 10:41

Witaj Piotrze,
Wysłałem dziś na Twój adres indeksy ksiąg par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu.
Chrzty z lat 1696- 1829
Małżeństwa z lat 1709-1829
Zgony z lat 1725-1830
Łącznie to ok. 28 tys. zindeksowanych aktów. Liczę na szybkie dodanie do Basi.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

29 sty 2019, 14:41

Proszę Piotra o szybkie umieszczenie zindeksowanych materiałów! Myślę, że dużo osób czeka na te indeksy.
Henryku dziękuję za włożony ogrom pracy !!! 28 tys aktów !
Marcin

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

29 sty 2019, 16:22

Witam, jak rozpocząć indeksacje, chciałabym spisać Pyzdry, ponieważ stamtąd pochodzą moi przodkowie.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

29 sty 2019, 18:37

Henryk Krzyżan napisał(a):Witaj Piotrze,
Wysłałem dziś na Twój adres indeksy ksiąg par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu.
Chrzty z lat 1696- 1829
Małżeństwa z lat 1709-1829
Zgony z lat 1725-1830
Łącznie to ok. 28 tys. zindeksowanych aktów. Liczę na szybkie dodanie do Basi.

Wielkie dzięki, Henryku!

Manag napisał(a):Proszę Piotra o szybkie umieszczenie zindeksowanych materiałów! Myślę, że dużo osób czeka na te indeksy.
Henryku dziękuję za włożony ogrom pracy !!! 28 tys aktów !
Marcin

Dołączam się do prośby.
Materiał bardzo oczekiwany.
Panie Piotrze, z góry dziękuję za dodanie do bazy.

Pozdrawiam Panów

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

29 sty 2019, 19:55

Mnie chyba z Poznaniem nic nie łączy, ale jestem pełen podziwu dla Pana, Panie Henryku. 28 tys. robi wrażenie.
Pozdrawiam.
akhey

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

29 sty 2019, 20:30

Witam.

Henryku,
również mocno dziękuję i niemniej podziwiam :)
Może też coś znajdę w tej parafii.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

30 sty 2019, 08:10

Henryku! - Jesteś WIELKI !!!

Pozdrawiam, Wojciech.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

30 sty 2019, 11:22

Heniu moje gratulacje :!:

Podziwiam wszystkich, ktorzy indeksuja takie ilosci to jest mrowcza praca.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

30 sty 2019, 14:40

joan24 napisał(a):Witam, jak rozpocząć indeksacje, chciałabym spisać Pyzdry, ponieważ stamtąd pochodzą moi przodkowie.


Chyba jestem tu jednym z najmłodszych stażem indeksatorów, więc podpowiadam z moich doświadczeń:

1. Zarejestruj się na stronie basia.famula.pl, zaloguj i wejdź w REZERWACJA jednostek.
2. Znajdź Pyzdry i zarezerwuj sobie na początek jeden rok (taki w miarę łatwiejszy dla treningu - tam przy rezerwacjach masz linki do szukajwarchiwach - wejdź i obejrzyj sobie co będziesz potem indeksować).
3. Pobierz program ASIA ( http://basia.famula.pl/asia/setup.exe - link z wcześniejszych postów w tym temacie z roku ... 2011 - niestety nie działa)
4. po starcie programu ASIA wybierz z menu programu SKANY / z serwera
- wybierz odpowiednie Archiwum / Zespół i Seria - pojawi Ci się zarezerwowana paczka do indeksowania - pobierz ja na komputer.
i już możesz indeksować!
Jak masz np. 6 aktów na jednym skanie, to kolejne akty wpisujesz jako WPIS NA STRONIE 2, 3, 4 itd.
Jak np. pierwszy skan - okładka - nie ma nazwisk - odhacz BRAK danych.

By zrobić to dobrze musisz pamiętać o ustawieniach dla danego skanu - najważniejsze to np.
Parafia rzymskokatolicka - akt chrztu - bo to samo to ustawia się na USC akt urodzenia - wtedy będzie źle jak indeksujesz np. parafię.

Reszta - wyjdzie sama w praktyce.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

31 sty 2019, 05:53

Dorzucę jeszcze jedno: jeżeli w nazwisku masz obcy znak diakrytyczny, np. ä, ö, è, etc. użyj do ich wstawienia z menu 'Narzędzia' -> 'Znaki specjalne

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

31 sty 2019, 09:46

Niemieckie znaki można też elegancko z polskiej klawiatury wstawiać skrótami klawiaturowymi:

ALT + 129 daje ü
ALT + 148 ö
ALT + 132 ä
ALT + 225 ß
ALT + 154 Ü
ALT + 153 Ö
ALT + 142 Ä

Używa się koniecznie lewego klawisza Alt i koniecznie cyfr z klawiatury numerycznej (tej z prawej strony).

Działa to również w pasku adresu URL i tam gdzie nie ma żadnego menu 'Narzędzia' -> 'Znaki specjalne' (nie trzeba używać 'Tablicy znaków').

Na początek polecam przykleić karteczkę na monitor, potem się pamięta, zwłaszcza małe litery (są częściej używane).

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

31 sty 2019, 16:31

Dziękuję za pomoc, ale niestety nie mogę pobrać programu ASIA http://basia.famula.pl/asia/setup.exe - link - niestety nie działa. Muszę poczekać aż administrator odpowie na mój e-mail.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

31 sty 2019, 18:19

joan24 napisał(a):Dziękuję za pomoc, ale niestety nie mogę pobrać programu ASIA http://basia.famula.pl/asia/setup.exe - link - niestety nie działa. Muszę poczekać aż administrator odpowie na mój e-mail.


Możesz długo czekać :-)

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 lut 2019, 18:43

witam
w jaki sposób wpisywać imię Maximilian w wyszukiwarce mam mały problem ze znalezieniem wyników
wyniki mieszają się z nazwiskiem bez imienia

pozdrawiam
Jacek Łapa

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 lut 2019, 19:38

whitejack napisał(a):witam
w jaki sposób wpisywać imię Maximilian w wyszukiwarce mam mały problem ze znalezieniem wyników
wyniki mieszają się z nazwiskiem bez imienia

pozdrawiam
Jacek Łapa


Wpisz Maks

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 lut 2019, 20:20

niestety imię Maks też nie jest prawidłowe

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 lut 2019, 20:27

whitejack napisał(a):niestety imię Maks też nie jest prawidłowe



Ja w ten sposób uzyskuję następujące wyniki:
Maxymilian
Maksymilian
Max
Maxemilian
Maximilian
i ani jednego wyniku bez imienia.
Zwróć uwagę, czy po wpisaniu imienia nie dodajesz na końcu spacji.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

08 lut 2019, 19:19

Witam.

Czy są dodane indeksy z parafii Marii Magdaleny Poznań?
Jakoś nie umiem ich znaleźć :wink:
A jeżeli nie dodane, kiedy się można ich spodziewać?

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

13 lut 2019, 21:21

Witam

Chciałbym spróbować swoich sił w indeksacji, ale mam problem w parafii którą jestem zainteresowany występowały nazwiska o charakterze niemieckie(holenderskie) polski ksiądz spisując akta różnie wpisywał nazwiska tej samej osoby w jaki sposób wprowadzić je do systemu BASIA by nie spowodować choasu. Jakieś porady ?

Jako ciekawoste zaznaczę że z kilku podpisów zauważyłem że podpisy pod aktami są całkowicie inne np. Szulc podpisywał się Schultz :)

Pozdrawiam
Jarek

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

13 lut 2019, 21:54

Wpisujesz wówczas najpierw formę z metryki, potem poprawną, a rozdzielasz je słówkiem "alias", np:
Szolc alias Schulz

Tu Piotrek o tym pisał:
viewtopic.php?f=1&t=3567&p=136771#p136771

Wiem, jak strasznie przekręcano niemieckie nazwiska :) i jak ważne jest utrwalenie tych z odręcznego podpisu.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

14 lut 2019, 06:24

Dziękuje i przepraszam ze nie znalazłem wcześniej

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 lut 2019, 19:22

Na stronie rezerwacji jednostek są błędy w niektórych linkach do materiałów na szukajwarchiwach.pl - może po stronie szwa coś zmieniali?

Przykładowo:
Osielsko, pow. bydgoski (1/2)
Akta metrykalne parafii rzymskokatolickiej w Osielsku, pow. Bydgoszcz
Akta chrztów, ślubów, zgonów 1817-1874 (6/316/-/002) - rezerwuj

Odnośnik prowadzi do http://szukajwarchiwach.pl/6/316/0/-/002/#tab2 - strona nie istnieje...
Podczas gdy prawidłowy odnośnik wygląda tak: https://szukajwarchiwach.pl/6/316/0/-/2 - bez tych zer przed dwójką.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 lut 2019, 21:11

Podczas którejś z ostatnich aktualizacji (chyba 3 w tył) AP Bydgoszcz "dostosowało" zapis zespołów do standardów Archiwów Państwowych. Dlatego też pozmieniały się wszystkie linki do materiałów z tego archiwum. Trzeba szukać na szukajwarchiwach.pl lub też prosić Piotrka aby w wolnej chwili podlinkował na nowo.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

28 lut 2019, 07:39

Henryk Krzyżan napisał(a):Witaj Piotrze,
Wysłałem dziś na Twój adres indeksy ksiąg par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu.
Chrzty z lat 1696- 1829
Małżeństwa z lat 1709-1829
Zgony z lat 1725-1830
Łącznie to ok. 28 tys. zindeksowanych aktów. Liczę na szybkie dodanie do Basi.


Witaj Piotrze (Skałecki - żeby nie było wątpliwości).

Minął miesiąc od wysłania powyższych indeksów, więc chciałem się przypomnieć. Mam cichą nadzieję, że nie będę musiał znów czekać 10 miesięcy na dodanie indeksów, jak to było ostatnio. Zresztą nie tylko ja na nie czekam.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

28 lut 2019, 08:55

Henryk Krzyżan napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):Witaj Piotrze,
Wysłałem dziś na Twój adres indeksy ksiąg par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu.
Chrzty z lat 1696- 1829
Małżeństwa z lat 1709-1829
Zgony z lat 1725-1830
Łącznie to ok. 28 tys. zindeksowanych aktów. Liczę na szybkie dodanie do Basi.


Witaj Piotrze (Skałecki - żeby nie było wątpliwości).

Minął miesiąc od wysłania powyższych indeksów, więc chciałem się przypomnieć. Mam cichą nadzieję, że nie będę musiał znów czekać 10 miesięcy na dodanie indeksów, jak to było ostatnio. Zresztą nie tylko ja na nie czekam.


Potwierdzam ! :lol: :lol: :lol: też cierpliwie czekam :roll:
Piotrze czy możesz chociaż w przybliżeniu określić kiedy powyższe indeksy mogą się pojawić ? Nie wiem co dalej robić. Jeśli miałbym czekać jeszcze kilka miesięcy to chyba wybrałbym się do archiwum. Chciałbym sobie jakoś zaplanować najbliższe poszukiwania genealogiczne...
Manag

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

28 lut 2019, 09:37

To widocznie jest trudniejsze, niż zindeksowanie tylu roczników...

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

28 lut 2019, 18:27

Jest drobny błąd w zbiorach APP. Pogorzela, zgony 1838, strona tytułowa i końcowa:
http://szukajwarchiwach.pl/53/3451/0/5/58/skan/img/4tU7herNt3Ia-i1Xoweoug
dalej jest już prawidłowo:
http://szukajwarchiwach.pl/53/3451/0/5/58/skan/img/d_QCv5_PCmv8U-leCfppQw

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

01 mar 2019, 16:25

Malutka prosba o poprawke w BASII:


Wolsztyn (Protestant parish) - death certificate, year 1836, Duplikat der Getauften, Getrauten u. Verstorbenen

George Ferdinand Kunstmann (78 years) , parents: Gottfried Kunstmann , Maria Elisabeth Hecke ,
spouse Anna Dorothea Lange

w akcie jest

George Friedrich Kunstmann etc etc

Niestety nie wiem jak sie skontaktowac z Pania Hanna Cybulska

info

01 mar 2019, 17:12

Mam prośbę. Od 2 dni nie mogę korzystać z BASIA. Po kliknięciu w szukaj , pojawia się tylko wykaz miejscowości, nie ma mapy i wyników. Czy to wina mojego laptopa, czy wyszukiwarki? Laptop działa bez zastrzeżeń. Jaka jest przyczyna?

Pozdrawiam
Jacek

Re: info

01 mar 2019, 17:23

Kliknij jeszcze raz szukaj.

Re: info

01 mar 2019, 17:43

Za 5 razem zaskoczyło. Dzięki.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

01 mar 2019, 18:19

Wolender napisał(a):Malutka prosba o poprawke w BASII:

Takich błędów jest więcej i szkoda zapewne wysiłku i czasu by to zmieniać z pozycji admina. Napisz w komentarzu do tego indeksu co powinno być, by było poprawnie - zainteresowani znajdą.

Re: info

01 mar 2019, 18:22

Zauważyłem, ze od wczoraj poprawnie wyświetla się mapa google, ale ... no właśnie. Już kilka razy wyniki wyszukiwania stają się nieaktywne - linki nie działają. Ale wystarczy dac odśwież strone przeglądarki i tak jakby wrzuca stronę wyników już poprawną - linki z miejscowościami stają się aktywne.

Re: info

02 mar 2019, 11:40

Myślę , że jest coś nie tak z BASIA. To jest niemożliwe by ciągle odświeżać stronę lub ciągle wielokrotnie stukać w szukaj , często bez rezultatu. A admin milczy.

Re: info

02 mar 2019, 13:44

Nie bardzo wiem jak to u Ciebie wygląda (może jakiś zrzut ekranu) bo np. u mnie wszystko działa bez problemu. Nawet ta mapa się znów dobrze wyświetla. Jedyna rzecz, którą wczoraj zauważyłem to fakt, że nie chciał się otworzyć akt w szukajwarchiwach po kliknięciu w link ale jednocześnie pokazała się informacja w przeglądarce (Chrome) o zablokowaniu wyskakujących okienek. Wystarczyło jednak zaznaczyć że mają się otwierać i wszystko działało potem jak powinno.
Przed chwilą sprawdziłem w trzech różnych przeglądarkach (Chrome, Opera, Edge) i w każdej BASiA działa prawidłowo.

Re: info

02 mar 2019, 13:48

gregB napisał(a):Przed chwilą sprawdziłem w trzech różnych przeglądarkach (Chrome, Opera, Edge) i w każdej BASiA działa prawidłowo.

BASIA działa prawidłowo, ale raz na np. 20 kliknięć w szukaj (w chrome), wyniki wyszukiwań, te miejscowości po prawej, nie są aktywnymi linkami - można sobie tam w nie klikać i nic się nie dziej - pewnie o to chodzi autorowi tematu?
U mnie zaczęło to występować jak mapy google stały się ładnie widoczne bez komunikatów - podejrzewam, że to jest przyczyną.

Re: info

02 mar 2019, 13:54

Hmm, jakoś nigdy się z tym nie spotkałem.

Re: info

02 mar 2019, 15:57

Sprawdzam cały dzień - bez żadnych problemów. Wyszukuje i wyświetla. Stawiałbym na łącze - lagi. Zrób ping do strony http://www.basia.famula.pl/pl i zobacz czy nie masz zgubionych pakietów

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2019, 10:25

Dziękuję za podpowiedzi. Faktycznie, na Chromie i FireFoxie działa bez zarzutu. Pracuję na Edge i jestem zadowolony. Co się porobiło z BASIA na Edge nie mam pojęcia . Wszystkie inne aplikacje działają idealnie. Co się porobiło z BASIA przekracza moje możliwości rozwiązania problemu. Absolutnie nic nie zmieniałem w ustawieniach. Pozostanie mi serwis. Może w Dellu coś poradzą.
Ja jestem za kiepski w tym temacie.
Dziękuje i pozdrawiam
Jacek

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2019, 14:51

Ja akurat używam Firefoxa (na Linuksie) i u mnie też ten problem występuje od czasu naprawy problemu map. Po prostu nie załadowuje się mapa. Łącze mam dobre i pakiety mi nie giną. Występuje to sporadycznie i nie ma jakiejś reguły kiedy to wystąpi. Ostatnio wykonywałem kilkaset operacji wyszukiwania i mapa nie załadowała się 5, może 6 razy.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 mar 2019, 17:21

Myślę , że to jednak problem z BaSIA, Tylko rozmiar problemu zależy od przeglądarki i być może od innych parametrów / np. systemowych/ . Wydaje się, że będzie więcej takich jak ja.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 mar 2019, 17:09

Witam.

Proszę o pomoc.
Mam jakiś problem z BaSIA.
W wykazie jednostek archiwalnych dostępnych na BaSI nie mogę znaleźć jednostek, które tam były.
Konkretnie chodzi o -
Kłecko, jednostka 53/1870/0/3/63 i końcówka 160, 174.
Niedowidzę, źle szukam, czy może coś zmieniło?

Na szukajwarchiwach też coś się dzieje.
Linki do aktów mam, ale nie mogę w nie wejść - wyświetla się 404 strona nieodnaleziona.

Czy to jakieś problemy techniczne, czy u mnie coś nawala?

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 mar 2019, 17:14

Już wcześniej sygnalizowałem ten problem. Wg mnie to jakiś błąd w BaSIA. Przy wprowadzaniu zmian coś nie zagrało i stąd problemy. Mógłby się tym zainteresować admin.

Jacek

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 mar 2019, 17:21

Potwierdzam problemy w BaSIA, skany nie otwierają się.
krysia

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 mar 2019, 17:41

Trwają prace konserwacyjne na szukajwarchiwach.pl

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 mar 2019, 17:52

A czy brak tych jednostek, które były wcześniej, a teraz ich nie ma na BaSi jest jednoznaczne z pracami technicznymi na szwa?
Czy będą dostępne?

Kaniewska Małgorzata.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 mar 2019, 18:00

Jeszcze przed pracami na SzwA były problemy z BaSIA. SzwA działało a na BaSIA nie można było otworzyć skanów.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

05 mar 2019, 18:04

Dziękuję Wszystkim za wyjaśnienia.
Miejmy nadzieję, że to nie będzie trwało wiecznie i wszystkie jednostki wrócą na miejsce, a linki będą działały.

Kaniewska Małgorzata.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

08 mar 2019, 21:12

Księgi zindeksowane a nazwisk nie można w wyszukiwarce znaleźć. Jak to możliwe?

https://szukajwarchiwach.pl/53/1842/0/1 ... RoC0YyPhSQ

Brak osoby zgłaszającej.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

09 mar 2019, 12:13

Sprawdziłem jeden ślub (Wijewo 1908) tego samego indeksatora i wychodzi na to, że ... nie indeksuje też świadka/-ów. Indeksacja niepełna?
Odpowiedz