Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 mar 2019, 23:43

Generalnie, rozsądnie jest mieć na komputerze przynajmniej dwie przeglądarki. Mi niedawno przestał działać Gmail na Chrome. Przesiadłem się na Firefoxa i ruszył.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 mar 2019, 23:57

Bez przesady, żadnego wielkiego wieszania psów nie ma ale mógłby się odezwać i po prostu powiedzieć, że na razie nic się nie da zrobić poza przejściem na Chrom co jest rozwiązaniem zupełnie wystarczającym i niekłopotliwym.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 00:09

A jednak "konieczność" przechodzenia na Chrome czy inne przeglądarki jest podobna do wymuszania przejścia na co rusz inny Windows. Nie daje to możliwości wyboru, co mnie osobiście wkurza...
Nie mam tu pretensji do Admina BaSi, być może brak czasu... chociaż trudno się nie zgodzić z tym, że milczenie w temacie jest zbyt długie. Ale takie milczenie staje się dość powszechne na forum, popatrzcie na wątek Tytuł: Re: X Jan Musielak - odRODOwienie filmow....

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 00:48

Od 2020 r. czyli za kilka miesięcy może być jeszcze gorzej.

Źródło: https://support.microsoft.com/pl-pl/hel ... ry-14-2020

Okres pomocy technicznej dla systemu Windows 7 skończy się 14 stycznia 2020 r.
Dotyczy: Windows 7
Cykl życia pomocy technicznej systemu Windows 7

Firma Microsoft zobowiązała się zapewnić 10 lat pomocy technicznej produktu dla systemu Windows 7, jeśli został on wydany 22 października 2009 roku. Po zakończeniu tego 10-letniego okresu firma Microsoft przestanie świadczyć pomoc techniczną dla systemu Windows 7, aby móc skupić inwestycje na wspieraniu nowszych technologii i wspaniałych nowych możliwości. Zakończenie wsparcie technicznego systemu Windows 7 nastąpi 14 stycznia 2020. Po tej dacie wsparcie techniczne i aktualizacje oprogramowania z witryny Windows Update pomagające chronić Twój komputer nie będą już dostępne dla produktu. Firma Microsoft stanowczo zaleca przejście do systemu Windows 10 jeszcze przez styczniem 2020 r., aby uniknąć sytuacji, w której potrzebna pomoc nie będzie już dostępna.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 09:41

U mnie nadal nie dziala. Mam Firefox od mniej wiecej 2004 roku i tylko to uzywam,
software jest up to date. Nie bede dla Basi zmieniala przegladarki choc Basie szanuje
i cenie jako niesamowita pomoc w naszych poszukiwaniach.
Wydaje mi sie, ze jest jakies rozwiazanie, ktore umozliwi nam uzywanie Basi
tak jak przedtem.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 09:59

Hania napisał(a):U mnie nadal nie dziala. Mam Firefox od mniej wiecej 2004 roku i tylko to uzywam,
software jest up to date. Nie bede dla Basi zmieniala przegladarki choc Basie szanuje
i cenie jako niesamowita pomoc w naszych poszukiwaniach.

Ja tak miałem z Internet Explorerem, wszyscy jak w owczym pędzie używali Firefoksa a ja cały czas IE i kiedy tylko ktoś mnie zmuszał do przejścia na FF od razu podnosił mi ciśnienie. Owszem sprawdzałem ten FF jak to działa i za każdym razem wywalałem toto z dysku po kilkunastu minutach - bo tak ociężale mi chodziło w porównaniu z IE.
No i gdzieś tak pewnie około 2010 zauważyłem, że istnieje coś takiego jak Google Chrome i bardzo szybko śmiga, i ma więcej możliwości niż IE, do tego ładnie się prezentuje ... i tak pozostałem do dzisiaj, chociaż zdaję sobie sprawę, że to idealne narzędzie wielkiego brata do zbierania danych. Ale tak samo jest z wyszukiwarką a zapewne większość używa wyszukiwarki google?
A wracając do tematu - mapy są goglowskie, więc coś zapewne tam wprowadzili nowego ostatnio i inne przeglądarki jeszcze tego nie mają, więc zawieszają się te mapy w innych przeglądarkach (może mapa chce zapisać/wyciągnąć jakieś dane z naszego kompa, chrome pozwala bo ci sami co mapy tworzyli przeglądarkę - a inne przeglądarki blokują dostęp? Tak kombinuję jaka może byc przyczyna, bo może to być nawet celowy zabieg, by używać z mapami google tylko chrome :D
No, ale miejmy nadzieję, że drobna korekta w kodzie skryptów BASI naprawi problem.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 10:21

U mnie nie tylko mapy nie dzialaja bo bez nich moge zyc
ale wyniki wyszukiwania, wszystko martwe.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 10:39

Hania napisał(a):U mnie nie tylko mapy nie dzialaja bo bez nich moge zyc
ale wyniki wyszukiwania, wszystko martwe.

Tak jest od kilku dni.
Co w tym czasie się stało? Jaka tego przyczyna?
Będzie jakaś informacja od Admina portalu BaSIA?
może choćby jakaś porada dla użytkowników?

http://basia.famula.pl/o_projekcie napisał(a):Jakkolwiek wszelkie prace odbywają się bezpłatnie, tak samo jak bezpłatne jest korzystanie z wyszukiwarki, to przedsięwzięcie takie pociąga za sobą koszty. Doceniamy każdą pomoc w rozwoju i utrzymaniu projektu, zarówno ofiarowanej pracy, jak i wsparcia finansowego, które pozwoli projektowi istnieć w sieci teraz i w przyszłości.
Potrzebne wpłaty? OK.
Ale - gdzie dane konta bankowego?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 10:56

BaSIA wymaga pewnej modernizacji ze względu na zmiany w polityce Google. Zrobiłem wczoraj próbę z aktywowaniem płatnej wersji map, gdzie jest kilkaset dolarów darmowego limitu i niestety momentalnie naliczyło 30 dolarów ponad limit. Trzeba przejść na inny mechanizm. W najbliższych dniach wprowadzę pewne zmiany, które powinny umożliwić na powrót korzystanie z serwisu.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 11:54

skała napisał(a):..... W najbliższych dniach wprowadzę pewne zmiany, które powinny umożliwić na powrót korzystanie z serwisu.

Piotr


Cierpliwie poczekam. Wierzę, że wszystko się unormuje. :D
Pozdrawiam

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 12:21

Bogdan54 napisał(a):Od 2020 r. czyli za kilka miesięcy może być jeszcze gorzej.

Źródło: https://support.microsoft.com/pl-pl/hel ... ry-14-2020

[i]Okres pomocy technicznej dla systemu Windows 7 skończy się 14 stycznia 2020 r.

Od stycznia 2020 r. Windows 7 będzie wspierany jeszcze przed 3 kolejne lata, ale... odpłatnie:
https://twojepc.pl/news38310/Windows-7- ... zacji.html

Konto

19 mar 2019, 15:47

Podajcie proszę nr konta na które można wpłacać pomoc pieniężną dla BaSIA .
Andrzej

Re: Konto

19 mar 2019, 15:54

Wydaje się, że na stronie jest aktualnie apel o wpłaty PayPalem, być może jest to jedyna możliwa opcja.

Re: Konto

19 mar 2019, 16:01

Trochę skomplikowane. Jaki problem? Próbowałem założyć konto i tak jest kłopot.
Andrzej

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 17:23

Przydał by się tradycyjny nr konta, nie znam się na tych wszystkich PayPal-ach.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 17:53

Witam.

Popieram prośbę o tradycyjny nr konta.
Nie umiem korzystać z PayPala :(

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 18:08

Korzystam z Basi od kilku lat, ale z map nigdy nie korzystałem. Jest wykaz alfabetyczny i mi to starcza. Zawsze można położyć obok mapę papierową.
Pozdrawiam
Janusz

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 18:19

Można zrobić przelew z karty kredytowej lub debetowej. Wystarczy wpisać nr karty, cyfry bezpieczeństwa i termin ważności. To chyba nie jest wielce skomplikowane?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 18:21

A tak w ogóle to Basia ma jakąś przerwę techniczną czy tylko u mnie się coś "skrochmaliło"?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 18:29

krambud napisał(a):Można zrobić przelew z karty kredytowej lub debetowej. Wystarczy wpisać nr karty, cyfry bezpieczeństwa i termin ważności. To chyba nie jest wielce skomplikowane?

Trzeba założyć konto, to raz - może to i nie jest skomplikowane, ale jak się ma ileś latek... :wink:
A dwa - daleka jestem od podawania nr karty w necie.

krambud napisał(a):A tak w ogóle to Basia ma jakąś przerwę techniczną czy tylko u mnie się coś "skrochmaliło"?

Jest przerwa techniczna na BaSI.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 18:32

Do karambud-a próbował Pan?
Andrzej

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 19:28

Chciałam wpłacić pewną kwotę, drobną, ale ze stałą płatnością comiesięczną.
Niestety, po wpisaniu wszystkich danych, system żąda założenia konta PayPal. Bez tego nie przyjmuje zlecenia.
Niedobrze.
Nie chcę zakładać konta PayPal.
Wolę stałe zlecenie bankowe.
Adminie, proszę wykombinować coś innego :)

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

19 mar 2019, 21:01

Ale po co ten adres rozliczeniowy? Jak darowizna to darowizna.
???

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 12:44

Zgadzam się, że u nas PayPal jest mało popularny i nie każdy chce zakładać konto w serwisie, wobec czego dla chcących wspomóc projekt udostępniłem na stronie również numer konta. Serdecznie dziękuję za dotychczasowe wpłaty.

Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 15:44

Ile pieniędzy trzeba zebrać? Może należałoby pomyśleć o jakimś rocznym abonamencie?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 15:49

Nie planuję wprowadzania żadnych opłat, a dotychczasowe dobrowolne datki starczą na utrzymanie serwisu oraz na wprowadzenie kilku usprawnień. Sam serwer zapewnia PCSS.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 16:51

Szkoda, że nie można rezerwować i pobierać aktów do indeksacji. Mam zespół odstawienia... :) :) :)

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 18:11

skała napisał(a):... udostępniłem na stronie również numer konta. ..

OK.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 19:12

Paweł Wietrzykowski napisał(a):Szkoda, że nie można rezerwować i pobierać aktów do indeksacji. Mam zespół odstawienia... :) :) :)


Mam nadzieję Pawle, że to nic poważnego i nie odbije się to na Twojej kondycji w indeksowaniu... :)

Ale swoją drogą w związku z zaistniałą sytuacją pojawia się pytanie, czy rezerwacje jednostek dokonane przed przerwą techniczną w przypadku ewentualnego wydłużenia przerwy ulegną anulowaniu, czy też automatycznie przy wznowieniu strony zostaną one przedłużone o tyle czasu, ile trwać będzie przerwa?
Podobnie rzecz się ma do indeksów, które zostały wysłane między ostatnią aktualizacją za wyłączeniem wyszukiwarki? Czy trzeba będzie je sporządzić raz jeszcze, czy też nie będzie to konieczne i nie będzie trzeba wykonywać podwójnej roboty?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 20:49

Hej,
to co widzę w tej chwili na stronie BASIA wydaje mi się przynajmniej nieeleganckie. Może jestem przewrażliwiony, a może po prostu patrzę na to inaczej.

Wchodzę i trafiam na informację o datkach. To trochę jak szantaż - zapłać, bo nie będzie wyszukiwania.
Szanuję trud Piotra i jego administrację serwisem - to na pewno dużo pracy. Ale jak to wygląda w stosunku do setek indeksujących, którzy nie mogą liczyć na jakiekolwiek datki?
Nie mam nic przeciwko wsparciu, także finansowemu dla Piotra, ale wyświetlanie tego wołami na głównej stronie... Trochę jak przymuszanie do płacenia...

Edit: aha, jeszcze odnośnie utrzymania - to też trochę nadużycie. Serwer zapewnia PCSS dla WTG. Stoi tam Poznan Project i BASIA. Poza domeną, nie widzę kosztów utrzymania.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 21:02

Kiedys pisalem ale jakos zginelo w tlumie. Oczywiscie chyle glowe dla wszystkich organizatorow roznych projektow. To ogrom pracy zbierania danych od wolontaruiszy i organizowanie tego w czytelny sposob. W calej Polsce posadzam sa dziesiatki roznych projektow indeksowania.
Wszystko jest darmowe dla nas szukajacych.
Moja propozycja jest nstepujaca:
Na jakims zjezdzie wszystkich regionalnych Towarzystw Genealogicznych z calej Polski przedstawic projekt zebrania wszystkich tych danych w jedna baze. N.p. Geneteka wyglada bardzo ciekawie. Koszty z tym zwiazane bylyby rozdzielone na kazde towarzystwo genealogiczne w WTG by mogl od nas dostawac datki na ten cel.
Ja wiem ambicja regionalna jest mocna ale mozna to zaznaczyc, ze dane sa dzieki Projektowi Poznan, Projektowi Basia itd itp.
Czy technicznie to mozna zrobic i przelac dane w jedno miejsce? Pewnie tak. Nasz Maciej pewnie by sie z tym uporal w jeden weekend.
Mocno uwazam ze jest to warte wielkiego przemyslenia!
Oby Maciej nie napisal:
mac napisał(a):eee, chyba jednak nie :)
Ostatnio edytowano 20 mar 2019, 22:05 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 1 raz

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 21:10

mac napisał(a):Hej,
Ale jak to wygląda w stosunku do setek indeksujących, którzy nie mogą liczyć na jakiekolwiek datki?


raczej indeksujący nie robią tego dla jakiś korzyści finansowych.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 21:39

mac napisał(a):Wchodzę i trafiam na informację o datkach. To trochę jak szantaż - zapłać, bo nie będzie wyszukiwania.

Macieju, stronę wyłączyłem po tym, jak moja skrzynka mailowa zasypana została dziesiątkami maili na temat problemów z jej funkcjonowaniem. Już i tak wcześniej nie nadążałem z odpowiadaniem na wiadomości przesyłane od użytkowników, często z pytaniami o ich własne poszukiwania, natomiast po ostatniej awarii moja skrzynka pęka w szwach. Komunikat pojawił się przede wszystkim po to, aby uspokoić użytkowników, poinformować że prace są w toku i niedługo sytuacja wróci do normy. Nie wiem czy przeczytałeś komunikat na stronie, ale nikt do niczego nie zmusza, a prace cały czas trwają i mam nadzieję dzisiejszej nocy przywrócić działanie serwisu.
Nie wszyscy na tym forum są genealogami amatorami i nie wszyscy są w stanie poświęcić swój czas, aby bezinteresownie pomagać innym. Zresztą o ile samą genealogią nadal się "jaram" i w tym temacie niejednej osobie pomogłem, to już zarządzanie od wielu lat serwisem, dodawanie i weryfikacja nowych materiałów taką fajną czynnością nie jest i uwierz mi, ale po kilku latach staje się to raczej obowiązkiem niż przyjemnością. Obowiązków zresztą mam teraz znacznie więcej niż kilka lat temu i nie zawsze znajduję na wszystko czas. Czas, który mógłbym poświęcić na wiele innych spraw, również na pracę zarobkową.

Jeśli komunikat na stronie tak bardzo Tobie przeszkadza, to go wyłączę.

Dziękuję wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób wspierają projekt. Po naniesieniu w pierwszej kolejności łatek, które pozwolą przywrócić działanie serwisu, kolejno wprowadzone zostaną też zmiany, które przyniosą nowe udogodnienia.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 21:44

koszuciak napisał(a):Ale swoją drogą w związku z zaistniałą sytuacją pojawia się pytanie, czy rezerwacje jednostek dokonane przed przerwą techniczną w przypadku ewentualnego wydłużenia przerwy ulegną anulowaniu, czy też automatycznie przy wznowieniu strony zostaną one przedłużone o tyle czasu, ile trwać będzie przerwa?
Podobnie rzecz się ma do indeksów, które zostały wysłane między ostatnią aktualizacją za wyłączeniem wyszukiwarki? Czy trzeba będzie je sporządzić raz jeszcze, czy też nie będzie to konieczne i nie będzie trzeba wykonywać podwójnej roboty?

Kilka jednostek kończyło swoją ważność w ciągu ostatniej doby, mogę przedłużyć ich ważność. Moduł indeksacji i odbierania indeksów powinien cały czas działać. Poza tymczasowym problemem z rezerwacją nowych jednostek nie powinno zmienić się nic więcej.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 21:50

Ta chwila, kiedy musisz żonie wytłumaczyć w miarę prostymi słowami, czym jest ten projekt, nad którym siedzisz co któryś wieczór i jaki z niego jest właściwie pożytek dla rodziny.... hmm... :D

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 21:57

Dobrze, że żony są wyrozumiałe. :-) :-) :-)

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 22:24

Nie mam nic przeciwko datkom, sam go złożyłem, ale chciałbym, żeby indeksujący byli traktowani poważnie, a indeksy były dodawane w PRZYZWOITYM czasie, a nie np. po 10 miesiącach. Jeszcze dwa lata temu wszystko było dodawane "od ręki", teraz trzeba prosić i prosić i prosić...
Ostatnie 2 lata indeksuję XVIII-wieczne księgi, które nie są i pewnie nigdy nie będą dostępne w necie, ale często zastanawiam się nad sensem mojej pracy.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 22:52

Heniu.
Podejrzewam, że może to być powiązane z samym założeniem istoty Basi - Asi. Indeksujemy mikrofilmy, skany, które są udostępniane w tym projekcie.
Proponuję wysłać Twoje indeksy do Geneteki. Oni na pewno je przyjmą i opublikują. I nie będziesz się musiał denerwować i czapkować.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 22:55

Jak najbardziej, BaSIA nie ma monopolu na indeksy, nawet te zrobione programem ASIA można eksportować. Twoje Heniu będą lada dzień dodane i zrobimy coś, żeby dodawanie kolejnych nieco ułatwić.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 23:04

Rafał,
Dwa lata temu dostałem tabelki bezpośrednio od Piotra, w których miałem indeksować księgi spoza ASI/BaSI. Mam już wiele gotowych indeksów w tych tabelkach, nie będę tego przepisywał na nowo, bo oni mają inne tabele. Dziękuję za radę :-)

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 mar 2019, 23:06

skała napisał(a):Jak najbardziej, BaSIA nie ma monopolu na indeksy, nawet te zrobione programem ASIA można eksportować. Twoje Heniu będą lada dzień dodane i zrobimy coś, żeby dodawanie kolejnych nieco ułatwić.

Pozdrawiam
Piotr

Piotrze, byłbym wdzięczny gdyby można je było dodawać samemu...

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

21 mar 2019, 00:54

Nie wszystko jeszcze działa jak powinno, ale podstawowa funkcjonalność przywrócona. Wspólne obszary dla nazwisk są wyznaczane, ale jeszcze nie rysują się na mapie. Można jednak przeszukiwać bazę. Rezerwacje które kończyły się w ostatnich dniach, zostały przedłużone.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

21 mar 2019, 08:30

Nie wszystko jeszcze działa jak powinno, ale podstawowa funkcjonalność przywrócona

Świetna wiadomość - Dziękuję.
Mam nadzieję Pawle, że to nic poważnego i nie odbije się to na Twojej kondycji w indeksowaniu...

Wojtku, człowiek jak wiesz przyzwyczaja się do luksusu i działanie pewnych - wydawałoby się oczywistych - rzeczy. Np. masz samochód i nie jest Ci on potrzebny na co dzień ale jak się zepsuje - zaczynasz dotkliwie odczuwać jego brak. Podobnie z zegarkiem, telefonem, windą etc....
Cóż ułomni jesteśmy w porównaniu do Tych, których poszukujemy i opisujemy....

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

21 mar 2019, 09:02

Dlatego też mnie przeraziło to, że krótkotrwała niedostępność wyszukiwarki może spowodować takie konsekwencje... Oczywiście wiem, że jest to powiedziane w formie dowcipu, ale istotnie te pokolenia, z którymi się spotykamy przy indeksowaniu, w pewnym sensie są mniej ułomne od nas, gdyż nie były uzależnione od tylu nowinek technicznych i problemów, z jakimi musimy się dzisiaj mierzyć.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

21 mar 2019, 11:13

No i dzięki przerwie technicznej dzisiaj odkryłem lukę w aktach ... znalazłem nieistniejącego w akcie urodzenia brata bliźniaka do swojego drzewa!!!

Chciałem sprawdzić działanie BASI, wpisałem imię i nazwisko osoby, która wczoraj mi się rzucała na oczy a nie mogłem sprawdzić w BASi.
I uwagę moją przykuł ślub tego osobnika Franciszka i jego rodzice - matka oczywiście ze zmienionym lekko nazwiskiem.
Patrzę w swoje drzewo a tam w tym roku mam urodzonego Łukasza, który zmarł 6 dni po urodzeniu.

I co się okazuje? Ten Łukasz miał tylko akt zgonu (sam to indeksowałem) a po zajrzeniu do aktu ślubu Franciszka widniała w tym akcie (co prawie się nie zdarza), jego dzienna data urodzenia i miejsce - identyczna jak zmarłego Łukasza!
No i znalazłem brata bliźniaka, których to prawdopodobnie rodzice nie zgłosili księdzu i nie mieli ci bliźniacy zapisanego aktu urodzenia!!!

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

21 mar 2019, 11:24

Slawo napisał(a):I co się okazuje? Ten Łukasz miał tylko akt zgonu (sam to indeksowałem) a po zajrzeniu do aktu ślubu Franciszka widniała w tym akcie (co prawie się nie zdarza), jego dzienna data urodzenia i miejsce - identyczna jak zmarłego Łukasza!
No i znalazłem brata bliźniaka, których to prawdopodobnie rodzice nie zgłosili księdzu i nie mieli ci bliźniacy zapisanego aktu urodzenia!!!

Mam również takie przypadki, ale proponuję sprawdzić jeszcze późniejsze chrzty. Podejrzewam, że Łukasz, który brał ślub, urodził się rok lub dwa lata później po zmarłym bracie.

edit: Nie doczytałem, że chodzi o inne imię. Mimo wszystko sąsiednie lata warto sprawdzić :)

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

21 mar 2019, 11:49

skała napisał(a):edit: Nie doczytałem, że chodzi o inne imię. Mimo wszystko sąsiednie lata warto sprawdzić :)

Pozdrawiam
Piotr

Zdaję sobie sprawę, że w sąsiednich latach trzeba sprawdzać, ale ... tu akurat nie ma potrzeby, bo:
- bliźniacy urodzili się dokładnie 8 miesięcy po ślubie rodziców,
- sam indeksowałem te akty, więc aktu urodzenia ich nie ma, a dwa lata po ich urodzeniu rodzi się Franciszka, która umiera po 5 latach i ma oba akty zapisane
podejrzewam, że dlatego w akcie ślubu Franciszka (bliźniaka, który przeżył) jest dzienna data urodzenia, bo ... nie mógł dostarczyć metryk, gdyż nie było jego aktu urodzenia :D No to chociaż w akcie ślubu, w sąsiedniej parafii, zapisano mu datę i miejsce urodzenia.
A ksiądz nie zapisał aktu urodzenia bliźniakom, bo pewnie rodzice zgłosili ich urodzenie wraz ze zgonem jednego z nich, a ksiądz zapomniał zapisać aktu urodzenia, bo po pochówku pewnie zapisał tylko zgon.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

22 mar 2019, 23:02

BaSIA została wzbogacona o nowe skany z ostatniej aktualizacji szwa, oprócz tego dodałem skany z zasobów:
Archiwum Państwowe w Płocku Oddział w Kutnie (51)
Archiwum Państwowe w Płocku Oddział w Łęczycy (52)

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

23 mar 2019, 21:38

Widzę, że zostały dodane indeksy z Parafii Marii Magdaleny z Poznania- wielkie dzięki - ale niestety wyszukiwarka znajduje je w parafii Borek. Np Józefa Andrzejewska urodziła się w Poznaniu, a wyszukiwarka pokazuje urodzenie w Borku :

Borek (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1805 , wpis nr 27,

Josepha Christina
, rodzice: Simon Andrzejewski , Marianna Rudnicka ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Martinus Witkoski
Apolonia Neymanowa

To samo dotyczy innych dzieci tej pary . Wyrywkowo sprawdziłam też inne zapisy chrztów z parafii w Poznaniu i też znajduję je w Borku. Jest to mylące i proszę o korektę
Pozdrawiam Ewa

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

23 mar 2019, 22:34

Sprawdziłem też swoich przodków z par. Marii Magdaleny z Poznaniu i również są wyszukiwani w par. Borek. Nr jednostki wpisałem poprawnie PM 229, więc nie wiem jak to się stało. W profilu jest zapis poprawny.
http://basia.famula.pl/profile/1342
Poza tym dodane są tylko chrzty, a zindeksowałem również małżeństwa i zgony.
Odpowiedz