Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 maja 2019, 16:12

Panowie krambud i koszuciak - to co proponujecie byłoby super, ale ... autor indeksu, czyli ten co indeksował nie może nic zmieniać w bazie danych BASI - wysyła indeksy na serwer i na tym kończy się jego rola. Potem tymi danymi zarządza właściciel BASI - i tylko on ma dostęp do tych danych w bazie danych BASI. I nie sądzę ... aby miał czas/chciało mu się bawić w edytowanie tych danych - bo wiemy ile by było zgłoszeń za chwilę, jakby dać taka opcję. Owszem - admin BASI mógłby pobawić sie w danie komuś zaufanemu możliwość edytowania tych wpisów, ale to zapewne kolejna robota w przygotowanie takiej opcji.

Także czekanie na indeksatora, który nie indeksował pół roku nie ma sensu - on i tak nic by nie zmienił w indeksach już zapisanych w BASI. Pozostaje jedynie komentarz - wiem, że dla wyszukiwarki nic nie daje komentarz ...

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 maja 2019, 17:23

Szkoda, że własnie nie ma możliwości wprowadzenia korekt przez inne osoby.
Chętnie bym skorygowała i byłoby po sprawie.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 maja 2019, 21:59

Witam !
Przyłączam się do w/w dyskusji. Sama indeksuję od samego początku. W jednym przypadku ktoś zauważył błąd w moim zapisie i zwrócił się do Piotra o korekcję. Następnie Piotr mi wyjśnił jak mam to zrobić - po dodaniu zindeksowanych jednostek do BASI ja zwykle usuwam opracowane jednostki.To jest jedno.

Drugie mnie samej się zdarzyło, że wprowadziłam do wyszukiwarki dane jednej tylko rodziny (imię i nazwisko) i jak zobaczyłam jak to wygłądało to byłam przerażona. No cóż nie chcę się tutaj usprawiedliwiać. Opracowując indeks zapewne tak go widziałam i tak zapisałam. Nie wykluczam tutaj jakiejś pomyłki i z mojej strony. A jeśli chodzi o odczytywanie danych, indeksujący znają na jakie problemy popadają - gryzmoły czasami nie do odczytania, poprzestawiene rubryki, oczywiste błedy, jedno i to samo nazwisko, które występuje na jednej stronie i jest zapisane na różne sposoby i etc.
Proponuję spojrzeć i na drugą stronę. Ja zajmuję się genealogią od czasów, gdy jeszcze nie było BASI, WTG Poznań i drugich podobnych portali a tylko GenPol. I bardzo dobrze pamiętam swoje pierwsze kroki a konkretnie godziny siedzenia na twardych krzesłach w Archiwach a o kosztach nie wspominam.

Tak więc proszę o zrozumienie.

Pozdrawiam wszystkich
Grażyna

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 maja 2019, 22:06

Slawo napisał(a):Panowie krambud i koszuciak - to co proponujecie byłoby super, ale ... autor indeksu, czyli ten co indeksował nie może nic zmieniać w bazie danych BASI - wysyła indeksy na serwer i na tym kończy się jego rola. Potem tymi danymi zarządza właściciel BASI - i tylko on ma dostęp do tych danych w bazie danych BASI. I nie sądzę ... aby miał czas/chciało mu się bawić w edytowanie tych danych - bo wiemy ile by było zgłoszeń za chwilę, jakby dać taka opcję. Owszem - admin BASI mógłby pobawić sie w danie komuś zaufanemu możliwość edytowania tych wpisów, ale to zapewne kolejna robota w przygotowanie takiej opcji.

Także czekanie na indeksatora, który nie indeksował pół roku nie ma sensu - on i tak nic by nie zmienił w indeksach już zapisanych w BASI. Pozostaje jedynie komentarz - wiem, że dla wyszukiwarki nic nie daje komentarz ...

Indeksujący ma możliwość poprawienia błędów w przesłanym do BASI pliku.
Pobiera przesłany plik z BASI na swój komputer o ile nie ma zachowanego, robi korektę i ponownie wysyła plik do BASI.

Administrator nie odpowiada za poprawność indeksów, musiałby wszystko sprawdzać, a nie taka Jego rola.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

03 maja 2019, 22:57

DankaW napisał(a):Pobiera przesłany plik z BASI na swój komputer o ile nie ma zachowanego, robi korektę i ponownie wysyła plik do BASI.

Pobrać to można jedynie skany - nie widzę opcji w ASI pobrania pliku asia (tego z indeksami) - ale OK - można pobrać ze strony www BASI.
Mam zachowane swoje indeksy i jak je poprawię (a już zauważyłem kilka indeksów do poprawki) i wyślę ponownie to przecież to się automatycznie nie poprawi w bazie danych, albo o czymś nie wiem :D
Bo według mnie - admin BASI dane z przesłanych naszych plików asia dodaje do bazy danych i BASIA odczytuje potem dane zapisane w bazie a nie z plików asia - no chyba, że jest inaczej w co wątpię.

Czyli jak nie odczytuje BASIA danych z plików asia a z bazy danych ... to ponowne przesłanie pliku z indeksami oznacza, że admin BASI musiałby ponownie dodać te indeksy do bazy BASI (wybiórczo chyba się nie da .... czyli jak? skasować poprzednie i dodać ponownie ?) Oj chyba indeksator raczej nie może błędnych indeksów ot tak poprawić, wysłać i zostaną poprawione (ale obym się mylił).

Poza tym podobno mamy indeksować tak jak jest zapisane w aktach, a tam jak piszą inni powyżej - czasami jest masakra - wtedy ja piszę tak jak jest w akcie i dodaję drugą wersję - jaką znam z innych zapisów wcześniejszych, albo np. sprawdzając w BASI czy w poznan project.
I tu by była prośba do indeksujących, aby znając poprawne nazwiska czy imiona wpisywali je też po alias czy vel, bo inaczej wyszukiwarka tego nie znajdzie.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 maja 2019, 05:08

Indeksując pierwszy raz łacinę zrobiłem kilka błędów. Zorientowałem się dopiero po roku, więc odnalazłem w ASIA tą jednostkę, poprawiłem błędy i ponownie wysłałem na serwer. Po tygodniu indeksy zostały poprawione, Piotrowi wcale nie zawracałem tym głowy, więc prawdopodobnie automatycznie zrobiła się nakładka na stare indeksy.
Dyskusja na temat wpisów była już wcześniej i niektórzy byli zdania, że należy wszystko wpisywać tak jak jest w akcie. Gdybym się do tego bezkrytycznie stosował, to musiałbym wpisywać np. Magdolana, Sobestian, Mariana... Imiona wpisuję zawsze w poprawnej formie, a nazwiska z alias i będę tak robił, bo sam mam później problem z odnalezieniem w Basi własnych przodków, choć to indeksowałem.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 maja 2019, 14:27

Henryk Krzyżan napisał(a):Indeksując pierwszy raz łacinę zrobiłem kilka błędów. Zorientowałem się dopiero po roku, więc odnalazłem w ASIA tą jednostkę, poprawiłem błędy i ponownie wysłałem na serwer. Po tygodniu indeksy zostały poprawione, Piotrowi wcale nie zawracałem tym głowy, więc prawdopodobnie automatycznie zrobiła się nakładka na stare indeksy.
Dyskusja na temat wpisów była już wcześniej ....

Dyskusja czasami była, a nawet kłótnia :D - próbowałem prześledzić na szybko ten temat od początku, ale ... dotrwałem do 15 strony a jest już 53. To powinno być ujęte w jakiś REGULAMIN/Instrukcję czy cuś ...

Skoro indeksator może ponownie wysłać indeksy na serwer, no to poprawiłem kilka znanych mi błędów, m.in. parafię ewangelicką zamieniłem na rzymskokatolicką tam, gdzie przez przypadek wkradł się ten błąd i wysłałem indeksy na serwer.
Automatycznie się nie uaktualniło (bo parafia nadal ma indeksy ewangelickie), więc tak jak podejrzewałem - admin BASI musi ponownie to zaakceptować i oby tylko nie musiał ponownie się gimnastykować z dodaniem tych indeksów tak jakby nowych ...

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 maja 2019, 14:30

Uaktualni się dopiero wtedy jak Piotr będzie dodawał do bazy przesłane jednostki. Automatycznie nic się nie robi :-)

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 maja 2019, 17:23

Półautomatycznie można rzec. Piotr co tydzień-dwa uruchamia procedurę, w której wstawiane (lub aktualizowane) są w bazie przysłane do niego w tym czasie jednostki. Sama aktualizacja idzie dość automatycznie, choć o ile wiem mogą wyskoczyć błędy i wtedy Piotr musi interwieniować "ręcznie". W Poznan Project jest to podobnie, choć jednak stopień automatyzacji jest u mnie niższy.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 maja 2019, 17:35

Zgadza się, indeks doda się po mojej akceptacji. Jeśli zauważycie Państwo jakieś błędy, proszę nanosić poprawki i eksportować cały indeks na serwer. Dodam je przy najbliższej aktualizacji, a nawet rzeczywiście można by to zautomatyzować. Nie jestem w stanie ręcznie nanosić poprawek, dlatego pozostawiam to indeksującym - jednocześnie jeśli indeksujący nanosi poprawki, ja nie mogę tego robić, bo przy następnej aktualizacji moje zmiany się nadpiszą.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

04 maja 2019, 19:47

skała napisał(a):Zgadza się, indeks doda się po mojej akceptacji. Pozdrawiam
Piotr

A tak przy okazji zapytam (bo też trochę się bawię w bazy danych i adminowanie danymi) - nanoszenie poprawek z ponownie wysłanego tego samego pliku asia z indeksami polega na:
a) napisaniu wszystkich danych z przesłanego poprawionego pliku asia (wykasowanie starych danych w bazie danych i wstawienie indeksu od nowa)
czy b) - update tylko zmienionych danych?
Czy to obciąża czas admina tak samo jak dodawanie nowego indeksu?
Pytam, bo nie wiem czy wielokrotne wysyłanie poprawek (często się znajduje jakieś małe błędy) nie będzie "przegięciem" :D

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

06 maja 2019, 01:56

Witam

Jak znaleźć kontakt do jednego z Indeksatorów - Sz. Pana Józefa Jamrozika ( o ile to w ogóle możliwe) ?

ukłony

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

15 maja 2019, 09:50

Chciałbym się dowiedzieć czy jest szansa na włączenie się do projektu bez konieczności instalacji prog. ASIA? Niestety ww. program nie jest napisany na mój OS a jego emulacja nie wchodzi w grę. Mogę natomiast dostarczyć plik w dowolnej postaci (włącznie z binarnym) jeśli tylko będę znał jego format. Zapewne taki istnieje i to tylko dobra wola zarządzającego bazą :)

Jeszcze tylko słowo o funkcjonalności samej strony BASI, czy mapka może zostać wyposażona w przycisk pozwalający wyświetlić się jej w trybie pełnoekranowym. Siatka miejcowości w openstreetmap jest zbyt rzadka na poszczególnych stopniach powiększenia, przy tej wielkości mapy i ciężko coś znaleźć. Mając pełny ekran do dyspozycji będzie to dużo łatwiejsze.

Pozdrawiam
Jakub

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 maja 2019, 09:45

Prośba do indeksujących. Jeśli w akcie jest nazwisko bez polskich liter, to tak je wpisujcie. Przez kilka lat szukałem moich przodków o nazwisku Wąsik, bo tak je ktoś zindeksował, choć w akcie było Wasik i tak poprawnie brzmi to nazwisko. To samo dotyczy nazwiska Kryzan, które ktoś uporczywie indeksował jako Krzyżan. Domysły zostawmy poszukującym.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 maja 2019, 11:06

Ja w takiej sytuacji sprawdzam podpis osoby zgłaszającej, np. ojca dziecka. Jeśli jest z polskimi literami, to tak właśnie zapisuję nazwisko, w przeciwnym wypadku indeksuję tak jak zapisał urzędnik.

Pozdrawiam,
Łukasz.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 maja 2019, 11:47

Łukasz_85 napisał(a):Ja w takiej sytuacji sprawdzam podpis osoby zgłaszającej, np. ojca dziecka. Jeśli jest z polskimi literami, to tak właśnie zapisuję nazwisko, w przeciwnym wypadku indeksuję tak jak zapisał urzędnik.

Pozdrawiam,
Łukasz.


Miałem na myśli księgi kościelne po łacinie, a nie akty USC po niemiecku.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 maja 2019, 11:53

Nazwisko bywa zapisywane niekiedy w sposób, jakiego nigdy byśmy się nie domyślili.
Widać to wielokrotnie u Dworzaczka, w jego indeksach wpisów z ksiąg najstarszych.
Dworzaczek podawał zapisy literalnie tak, jak zostały tam zamieszczone.

Z kolei widzimy czasem w księgach, że w jednym wpisie to samo nazwisko skryba zapisał w dwóch czy więcej wersjach (sic!), a gdy zdarzył się podpis samego zainteresowanego, pojawiła się jeszcze inna wersja.

I wtedy, gdy np. szukamy Ujejskich, czy przyszłoby nam do głowy wpisać do wyszukiwarki "Ugesczski"?


Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby podawać w indeksie różne wpisane w danym akcie wersje nazwiska
- w formie np. Szmyd v. Szmit v. Schmidt.

Przy tym, i tak nie wyczerpiemy zakresu fantazji dawnych skrybów czy kiksów, jakie im się przytrafiły. Domyślność trzeba zostawić poszukującym.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 maja 2019, 12:54

Heniu
Jeśli w akcie jest nazwisko bez polskich liter, to tak je wpisujcie

rozumiem Twoją prośbę ale jak mam wpisać nazwisko 'Quiatkofzki' ?? Ja takie kwiatki wpisuje z aliasem.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 maja 2019, 13:08

Henryk Krzyżan napisał(a):Prośba do indeksujących. Jeśli w akcie jest nazwisko bez polskich liter, to tak je wpisujcie. Przez kilka lat szukałem moich przodków o nazwisku Wąsik, bo tak je ktoś zindeksował, choć w akcie było Wasik i tak poprawnie brzmi to nazwisko. To samo dotyczy nazwiska Kryzan, które ktoś uporczywie indeksował jako Krzyżan. Domysły zostawmy poszukującym.


To działa również i w druga stronę ... wiem, bo nie rozpoznałem nawet swojego przodka w indeksowanym akcie i dopiero kapnąłem się po kilkunastu dniach (miał moje nazwisko lekko zmienione - indeksując widziałem zapisane -CZak anie -Ciak w zmienionym nazwisku! - i to mnie zmyliło). To samo jest w zapisach rosyjskich - tam nie zapisują ą, ę tylko -on, -en czy -jen - i trzeba coś wymyślić jak to ma brzmieć a ... za rok czy za kilkanaście aktów jest w nawiasie polska forma nazwiska i się okazuje, że jest inaczej niż myślimy.

Ja stosuję podwójny zapis - taki jaki widzę, i jak wydaje mi się dziwny to dopisuję po vel jaki wydaje mi się poprawniejszy, często dodaję wtedy też znak(i) zapytania; albo po alias - jak wiem jaki powinien być, bo wcześniej był stosowany.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 maja 2019, 14:06

Krystyna z Kujaw napisał(a):I wtedy, gdy np. szukamy Ujejskich, czy przyszłoby nam do głowy wpisać do wyszukiwarki "Ugesczski"?


Nazwisko "Ujejski" pochodzi od miejscowości Ujazd, i pierwotnie brzmiało mniej więcej "Ujeźdźski". To co powyżej, to próba (jak rozumiem sprzed XVIII wieku) zapisania jego brzmienia sprzed uproszczenia fonetycznego. Podobnie dawne "zdradźca" dało "zdrajca" itp.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

18 maja 2019, 16:29

Paweł Wietrzykowski napisał(a):Heniu
Jeśli w akcie jest nazwisko bez polskich liter, to tak je wpisujcie

rozumiem Twoją prośbę ale jak mam wpisać nazwisko 'Quiatkofzki' ?? Ja takie kwiatki wpisuje z aliasem.


Nie chodzi mi o takie dziwactwa, bo sam wtedy wpisuję z alias, ale o "radosną twórczość" jak ktoś w nazwiska Makowski robi Mąkowski, z Wasika robi Wąsika...

POSZUKUJE RODZINY NAPIERAŁA

18 maja 2019, 21:05

POSZUKUJĘ INFORMACJI O RODZINIE MOJEGO DZIADKA URODZONEGO 20.081920 ROKU W WOLSZTYNIE JEGO RODZICAMI BYLI WALENTYNA KANIEWSKA I BOLESŁAW NAPIERAŁA URODZONY 12 KWIETNIA 1887 W SKOKACH POW.WĄGROWIEC WIEM ŻE W CHWILI ŚMIERCI PRABABCI DZIADEK MIAŁ 7 LAT.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 maja 2019, 10:49

weronika123 napisał(a):POSZUKUJĘ INFORMACJI O RODZINIE MOJEGO DZIADKA URODZONEGO 20.081920 ROKU W WOLSZTYNIE JEGO RODZICAMI BYLI WALENTYNA KANIEWSKA I BOLESŁAW NAPIERAŁA URODZONY 12 KWIETNIA 1887 W SKOKACH POW.WĄGROWIEC WIEM ŻE W CHWILI ŚMIERCI PRABABCI DZIADEK MIAŁ 7 LAT.

Witaj Weroniko.
Przenieś Swoje zapytanie do działu "Poszukuję", zapewne wcześniej otrzymasz pomoc niż tutaj.
Ponadto, na Forum panuje miły zwyczaj podpisywania Swoich postów, co możesz ustawić na stałe w profilu użytkownika.
Wyłącz też Caps Lok, pisanie wszystkiego dużymi literami powoduje mniejszą czytelność i przejrzystość treści.
Powodzenia :wink:

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

21 maja 2019, 16:06

Slawo napisał(a):A tak przy okazji zapytam (bo też trochę się bawię w bazy danych i adminowanie danymi) - nanoszenie poprawek z ponownie wysłanego tego samego pliku asia z indeksami polega na:
a) napisaniu wszystkich danych z przesłanego poprawionego pliku asia (wykasowanie starych danych w bazie danych i wstawienie indeksu od nowa)
czy b) - update tylko zmienionych danych?
Czy to obciąża czas admina tak samo jak dodawanie nowego indeksu?
Pytam, bo nie wiem czy wielokrotne wysyłanie poprawek (często się znajduje jakieś małe błędy) nie będzie "przegięciem" :D


Wgranie poprawek to usunięcie z bazy danych wpisów z danej jednostki i dodanie indeksu raz jeszcze. Najlepiej wysyłać poprawki skumulowane, ew. w krótkich odstępach czasowych (wtedy do aktualizacji biorę ostatnią wersję), ale nie ma sobie co tym zawracać głowy. Jeśli coś jest do poprawy, proszę to nanieść. Idzie to zautomatyzować z mojej strony i pewnie w końcu to zautomatyzuję.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

21 maja 2019, 16:19

jakubjaworski napisał(a):Chciałbym się dowiedzieć czy jest szansa na włączenie się do projektu bez konieczności instalacji prog. ASIA? Niestety ww. program nie jest napisany na mój OS a jego emulacja nie wchodzi w grę. Mogę natomiast dostarczyć plik w dowolnej postaci (włącznie z binarnym) jeśli tylko będę znał jego format. Zapewne taki istnieje i to tylko dobra wola zarządzającego bazą :)

Na chwilę obecną nie widzę innego sposobu jak praca z programem ASIA. Moja wola jest taka, aby w przyszłości używać otwartych plików z indeksami, natomiast w obecnej wersji programu ASIA musi zostać tak jak jest. Jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy, to wirtualizacja systemu operacyjnego i albo korzystanie z wersji niezarejestrowanej systemu operacyjnego ograniczonej czasowo, albo kupienie licencji za kilka złotych na Allegro (nie wnikam na ile jest to legalne - nie słyszałem aby Microsoft się o to czepiał).

jakubjaworski napisał(a):Jeszcze tylko słowo o funkcjonalności samej strony BASI, czy mapka może zostać wyposażona w przycisk pozwalający wyświetlić się jej w trybie pełnoekranowym. Siatka miejcowości w openstreetmap jest zbyt rzadka na poszczególnych stopniach powiększenia, przy tej wielkości mapy i ciężko coś znaleźć. Mając pełny ekran do dyspozycji będzie to dużo łatwiejsze.

OK, dzięki za zwrócenie uwagi.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

21 maja 2019, 20:38

Zmieniłem komputer i nie mogę zainstalować Basi... :-(
Jakaś podpowiedź, bo link ze strony 49 nie działa?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

22 maja 2019, 15:02

poper napisał(a):Zmieniłem komputer i nie mogę zainstalować Basi... :-(
Jakaś podpowiedź, bo link ze strony 49 nie działa?

Aktualny link to http://www.basia.famula.pl/asia/ASIA-setup.exe

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

22 maja 2019, 18:28

Dziękuję i pozdrawiam.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

29 maja 2019, 12:11

Przeglądając
http://basia.famula.pl/skany
zauważyłem kilka - wydaje się - powtórzeń:
Gubin pow. krośnieński - Gubin pow. korśnieński
Ochla pow. Zielona Góra - Ochla pow. zielonogórski
Lubin pow. kościański - Lubiń pow. kościański
Glisno pow. sulęciński - Gliśno pow. sulęciński
Podwojone są też jednostki z Archiwum w Bydgoszczy (np. Forfdon, Kcynia, Nakło, Koronowo. Osiny, Ostromecko, Serock), ale to wynika z ich przenumerowania czy raczej ujednolicenia numeracji w obrębie tego archiwum.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

02 cze 2019, 23:19

Piotrze, zauważyłam błąd w Basi. Akta gminy Sulmierzyce księga ludności jest podpięta do Sulmierzyc w powiecie krotoszyńskim a powinna być umieszczona w Sulmierzycach w powiecie pajęczańskim.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

09 cze 2019, 18:10

Chciałabym rozpocząć indeksację w projekcie BaSIA. Od czego najlepiej powinnam zacząć?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

10 cze 2019, 13:24

1. Zarejestrować się na basia.famula.pl
2. Wejść w zakładkę REZERWACJA JEDNOSTEK.
3. Znaleźć jakąś miejscowość - najlepiej Tobie znaną z okolicy, kliknąć - rozwinie się lista "paczek" skanów z szukajwarchiwach.pl
4. Kliknij w jakiś skan - w link rezerwuj.
5. Pobrać program ASIA - http://www.basia.famula.pl/asia/ASIA-setup.exe
6. Po uruchomieniu programu wybierz z jego menu - Skany/z serwera - potem archiwum np. Konin, Leszno itp. - gdzie znajdują się te zarezerwowane przez Ciebie skany akt., wybierz Zespół, wybierz Seria - i możesz pobrać skany zarezerwowane na basiafamula.pl.

I możesz indeksować.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 cze 2019, 16:09

Co w przypadku, jeśli zarezerwowałam jednostkę, odpaliłam Asię, wybrałam archiwum, ale żaden zespół ani seria mi się nie wyświetla?

Edit: Problem rozwiązany. Otóż skany interesującej mnie parafii zostały "wyrzucone" do innego archiwum, o czym nie miałam pojęcia, dlatego nic się nie wyświetlało.
Ostatnio edytowano 12 cze 2019, 18:31 przez Sansa, łącznie edytowano 1 raz

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 cze 2019, 18:20

Sansa napisał(a):Co w przypadku, jeśli zarezerwowałam jednostkę, odpaliłam Asię, wybrałam archiwum, ale żaden zespół ani seria mi się nie wyświetla?

Odśwież stronę basia.famula.pl - sprawdź po zalogowaniu się, czy w zakładce REZERWACJA JEDNOSTEK - masz wykaz na górze tych zarezerwowanych - bo strona szybko nas wylogowuje i może tak być, że zarezerwowałaś a nic się nie zarezerwowało. Jeśli w wykazie zarezerwowanych będzie to co zarezerwowałaś, to w ASI musisz wybrać odpowiedni ODDZIAŁ i muszą się pojawić te zarezerwowane - jak nadal nic nie będzie - to ... napisz tu co zarezerwowałaś i nie masz tego w ASI - i trzeba poczekać wtedy na podpowiedź admina BASI/ASI.
Ostatnio edytowano 12 cze 2019, 18:22 przez Slawo, łącznie edytowano 1 raz

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

12 cze 2019, 18:22

Dziękuję ogromnie za podpowiedzi dla takiej nowicjuszki, jak ja. :)

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

17 cze 2019, 11:48

Witaj Piotrze,
Wysłałem dziś na Twój adres indeksy ksiąg par. Pniewy.
Chrzty 1766-1823
Małżeństwa 1632-1715 i 1771-1823
Zgony 1722-1823

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

16 lip 2019, 07:03

Henryk Krzyżan napisał(a):Witaj Piotrze,
Wysłałem dziś na Twój adres indeksy ksiąg par. Pniewy.
Chrzty 1766-1823
Małżeństwa 1632-1715 i 1771-1823
Zgony 1722-1823


Piotrze,
Minął miesiąc, więc chciałem się przypomnieć.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

16 lip 2019, 08:13

Witam,
korzystając z okazji ja również chciałbym się przypomnieć-prawie 3 miesiące temu wysłałem indeksy z parafii Skórzewo (okres 1778-1817) i do dziś nie doczekałem się żadnej reakcji.Myślę, że warto by było dodać ten materiał do bazy, jako że Skórzewo pozostaje "białą plamą" na mapie Basi. Jeśli ktoś jest tym zainteresowany, to proszę o wsparcie w "lobbowaniu" na rzecz dodania w/w indeksów, ponieważ ponawiane przeze mnie maile do Administratora nie przynoszą niestety skutku...

Pozdrawiam,
Łukasz.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

16 lip 2019, 09:20

Dzień dobry,
dzięki za przesłany materiał i przepraszam za brak odpowiedzi, mam indeksy na skrzynce. W tym tygodniu umieszczę je w BaSIA.

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

16 lip 2019, 09:40

Łukasz_85 napisał(a):.Myślę, że warto by było dodać ten materiał do bazy, jako że Skórzewo pozostaje "białą plamą" na mapie Basi. Jeśli ktoś jest tym zainteresowany, to proszę o wsparcie w "lobbowaniu" na rzecz dodania w/w indeksów,


Oj tak! Przyłączam się do lobbowania :D U mnie Skórzewo to niestety duża BIAŁA PLAMA w drzewie :( Brakuje mi bardzo lat 1817~1850, a i zapewne we wcześniejszych też może być coś dla mnie ciekawego.
Zresztą okręg poznański jakoś tak dziwnie jest w wielu parafiach białą plamą przez akta znajdujące się w archiwach archidiecezjalnych.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

16 lip 2019, 11:02

Slawo napisał(a):Oj tak! Przyłączam się do lobbowania :D U mnie Skórzewo to niestety duża BIAŁA PLAMA w drzewie :( Brakuje mi bardzo lat 1817~1850, a i zapewne we wcześniejszych też może być coś dla mnie ciekawego.
Zresztą okręg poznański jakoś tak dziwnie jest w wielu parafiach białą plamą przez akta znajdujące się w archiwach archidiecezjalnych.


Akurat w przypadku Skórzewa są duplikaty ksiąg metrykalnych z lat 1817-1874 w Archiwum Państwowym w Poznaniu, tylko niestety jak do tej pory nie zostały zeskanowane i dodane do szukajwarchiwach (podobnie jest również z parafią Niepruszewo). Miejmy nadzieję, że przy następnej aktualizacji to się zmieni.

Pozdrawiam,
Łukasz.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 lip 2019, 17:23

Łukasz_85 napisał(a):Witam,
korzystając z okazji ja również chciałbym się przypomnieć-prawie 3 miesiące temu wysłałem indeksy z parafii Skórzewo (okres 1778-1817) ...

Łukaszu!
Muszę podziękować za te indeksy ze Skórzewa,
bo wczoraj dzięki nim dodałem do drzewa chyba ponad 20 osób, a że tworzę drzewo na geni (polecam - to o wiele lepsze miejsce niż to standardowe myheritage - nasze drzewo jest w ogromnym drzewie tworzonym przez różne osoby, Twoich przodków też tam mam :) );
to dzięki podpowiedziom geni i scaleniom - dzisiaj dokonałem chyba największego odkrycia, znanego publicznie potomka.

No i idąc za ciosem LOBBUJĘ za zindeksowaniem kolejnych lat ze Skórzewa - po 1817, bo tam mam tylko jednego brata naszego przodka (zresztą potwierdzonego dzięki Tobie!), a nie sądzę, żeby było ich tylko dwoje rodzeństwa.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 lip 2019, 19:39

Księgi metrykalne Skórzewa od roku 1817 znajdują się w APP, więc kiedyś pojawią się w SZWA skany i wtedy ktoś je zindeksuje. Nie ma co robić tego "na zapas", bo wtedy indeksy się zdublują, a do tych pierwszych indeksów nie będzie podglądu do skanu.
Póki co, jako Poznaniak, możesz księgi przejrzeć na miejscu w APP :-) Brakujące roczniki znajdziesz w AAP.
https://szukajwarchiwach.pl/pradziad/77 ... =15&page=1

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

20 lip 2019, 20:03

Czy można się spodziewać dodania do BASI ksiąg - udostepnionych w SZWA - Konarzewa k. Poznania ? Są zindeksowane częściowo, chętnie uzupełniłbym.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

21 lip 2019, 07:43

Witam,
cieszę się, że moja praca pomogła komuś w odnalezieniu przodków. Co do indeksacji Skórzewa po 1817 r. to tak jak napisałem kilka postów wcześniej, liczę na to, że te księgi zostaną dodane podczas aktualizacji szukajwarchiwach, a wtedy będą do nich dostępne skany na Basi. Chyba lepiej byłoby w tej sytuacji zindeksować wcześniejszy okres, tj. 1744-1777, ale muszę znaleźć na to czas i chęci:)

P.S. Jeszcze mają być dodane w najbliższych dniach śluby (1778-1799) i zgony (1778-1817) ze Skórzewa.

Pozdrawiam,
Łukasz.

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

21 lip 2019, 10:59

A wiadomo już coś o aktualizacji na SZwA? Będzie się odbywać na innych zasadach niż do tej pory?

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

22 lip 2019, 16:32

Drobiazg do poprawy: Grzybowo pow. Wągrowiec jest opisane jako Grzybowo pow. wrzesiński
Obrazek

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

23 lip 2019, 15:56

Paweł Wietrzykowski napisał(a):Drobiazg do poprawy: Grzybowo pow. Wągrowiec jest opisane jako Grzybowo pow. wrzesiński

Dzięki, poprawione!

Pozdrawiam
Piotr

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

31 lip 2019, 15:41

Witam.

Proszę mi wyjaśnić poniższy problem. Tak "kawa na ławę" :)
Od kilku lat indeksowałam do BASI i nie było większych problemów. Ostatnio miałam problemy z laptopem. Po zresetowaniu i przywróceniu go do działania, ściągnęłam program ASIA, ostatnią wersję podaną przez Piotra. Ściągnęłam z serwera jednostki Blizanowa i zaczęłam indeksować, ale tu pojawił się problem z polskimi literami i znakami diakrytycznymi. I tak np. imiona Paweł zapisuje jako Pawe3, Małgorzata - Ma3gorzata itp. Co mam zrobić? Jak to poprawić?
Pozdrawiam serdecznie :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Re: BaSIA - Baza Systemu Indeksacji Archiwalnej

31 lip 2019, 16:40

Tak na szybko i pierwsze co przyszło mi do głowy, sprawdziłem w ASIA i zmienia litery -
czy nie przestawił Ci się język z PL (polski) na np. EN w windowsie? To widać na dole na pasku dolnym po prawej.
Odpowiedz