Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

25 gru 2008, 22:50

mac napisał(a):Pomysł umarł śmiercią naturalną - to prawda.


Wielka szkoda. Pomysł wydawał się bardzo ciekawy? Może spróbować raz jeszcze?
Może baza danych w formie wiki?

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

31 gru 2008, 00:21

Myślę że to piękny i POTRZEBNY projekt-opracowanie!
- prędzej czy później coś takiego na miarę województwa powstanie! Uważam, iż przeceniliśmy swoje siły. Myślę, że takie zbiory powinny zacząć się oddolnie – tj. od gmin a nie od powiatów, czy kilku gmin na jedną osobę: „nie od razu Kraków zbudowano” jak mawiają, więc na miarę moich możliwości nadal zbieram informacje nt mej gminy jaką są Duszniki. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszelkich sukcesów (a szczególnie tych genealogicznych), w nowym roku!!!
J.

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

31 gru 2008, 00:41

Witam!!!
Może nie tyle przeceniliśmy swoje siły co brak było jednomyślności co do sposobu opracowywania spisu - czy według powiatów XIX w. czy według granic współczesnych - wydaje mi się że to było przyczyną że projekt - wierzę że na razie - nie został rozpoczęty.
Pozdrawiam i życzę WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU!!!
Sławek

Re:

31 gru 2008, 01:53

Witajcie,
nie chcę być źle zrozumiany ale cytuję mój post sprzed półtora roku:

juros napisał(a):Co sądzicie o wykorzystaniu istniejącego gotowca w sieci internetowej?
Przykładem niech będzie dawny powiat średzki.
http://www.birchy.com/GenWiki/index.php ... is_Schroda
Pozdrawiam.
Jerzy


W ziązku z tym rodzi sie pytanie, czy jesteśmy w stanie zrobić coś dokładniejszego, niż zrobili to przed nami inni?
Może warto w grupie linków wskazać odnośniki do poszczególnych powiatów i osoby potrzebujące bedą z łatwością mogły odszukać niezbędne informacje.
Czy musimy wyważać otwarte już drzwi???

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku. :)
Jerzy

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

02 sty 2009, 09:26

Hej,

Jurku, masz rację, nie ma sensu wyważać otwartych drzwi. Tylko, że istniejące opracowania, w tym birchy.com mają duże ograniczenia.
Formuła wiki jest świetna jeśli chodzi o wpisywanie danych przez wiele osób (strony moga być edytowane bezpośrednio z przeglądarki), natomiast bardzo uboga pod względem przeszukiwania. Trudno znaleźć konkretną miejscowość, nawet przez wyszukiwarkę. Jeśli wiemy czego i gdzie szukamy to nie ma problemu, natomiast szukanie miejscowości po samej tylko nazwie nie jest dobrze rozwiązane. Ponadto większość miejscowości ma jedynie nazwy niemieckie - rozumiem, że projekt jest w fazie rozwoju, ale kwestie językowe są tu niezmiernie istotne. Dodatkowo strona jest po angielsku, co może wielu osobom utrudnić lub uniemożliwić korzystanie. Łatwiej już prawdę mówiąc skorzystać z http://www.kartenmeister.com ze względu na wyszukiwarkę. Zresztą i zgromadzony tam materiał jest bogatszy. To co my moglibyśmy zrobić, to synteza kilku źródeł: Gemeindelexicon, Mycielski, Słupski, Lekszycki, opracowania Łukasza Bieleckiego, ewentualnie Boberski dla lat 20/30-tych XX w, a pomocniczo http://www.kartenmeister.com oraz mapy - duża część tych materiałów na stronie http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?pag ... ejscowosci
Oprócz tego można myśleć o jakiejś wartości dodanej w przyszłości - np. mapki obejmujące miejscowości w danej parafii itd., a takie rzeczy można zrobić pół-automatycznie z wykorzystaniem np. google maps.

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

02 sty 2009, 15:50

mac napisał(a):Hej,

Formuła wiki jest świetna jeśli chodzi o wpisywanie danych przez wiele osób (strony moga być edytowane bezpośrednio z przeglądarki), natomiast bardzo uboga pod względem przeszukiwania. Trudno znaleźć konkretną miejscowość, nawet przez wyszukiwarkę.

To prawda, z drugiej strony wyszukiwarke wiki można połączyć z wyszukiwarką google (chociaż to rozwiazanie zastępcze). Wiki ma możliwość tworzenia indeksów alfabetycznych, przestrzeni nazw i kategorii. Oczywiscie nie lasuje zadnego z rozwiazan - milo widziec, ze dyskusja nad tym ciekawym projektem odżyła :)

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

10 sty 2009, 18:23

Witam!
Na dzisiejszym spotkaniu WTG poruszony został temat wznowienia opracowania bazy danych miejscowości. Sądząc , z wielu postów, sprawa ta jest potrzebna . Dlatego tez proponuje abyśmy do tego powrócili. W nieco zmienionej formie i troszkę innym zamyśle. Jeżeli są osoby chętne do uczestnictwa w tym projekcie to proszę o zgłaszanie się na tym forum , lub mailowo na adres towarzystwa. Praca będzie w głównej mierze polegała na wpisywaniu do tabeli excela przygotowanych informacji . Nie będzie więc potrzeby biegania po archiwach , lub wyjazdów w teren. Myślę ,że do końca miesiąca uda się zebrać zespół redakcyjny i wypracować metodykę i opracować całe zagadnienie.
Pozdrawiam
Wojtek

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

10 sty 2009, 18:39

Witam!
Zgłaszam chęć uczestnictwa w tym projekcie.

Pozdrawiam

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

10 sty 2009, 19:30

Witam. Również pragnę dołożyć swoją cegiełkę.

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

10 sty 2009, 19:39

Witam!

Chętnie się dołączę. Gdyby to było potrzebne, posiadam "Słownik miejscowości województwa poznańskiego z roku 1922 (polsko-niemiecki)".

Pozdrawiam

Ewa

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

10 sty 2009, 21:01

Witam1
Również mogę pomóc w tym projekcie.
Pozdrawiam

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

10 sty 2009, 22:23

Wojtku możesz liczyć na mój udział w tym przedsięwzięciu

Kasia

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

23 mar 2009, 23:54

witam, co z projektem?
Jeśli mogę jakoś pomóc, to na miarę możliwości deklaruje się.
Powodzenia!

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

07 maja 2009, 20:58

W k-pbc pokazała się pozycja: Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych T. 10, Województwo Poznańskie

Spis jest wg powiatów i zawiera rubryki: budynki, ludność (ogółem, mężczyźni, kobiety, podział na wyznania, podział na narodowość), na końcu są spisy miejscowości polsko-niemieckie i niemiecko-polskie. Skorowidz wydano w W-wie w 1926 roku.
http://kpbc.umk.pl/Content/38629/skorowidz_X0001.djvu

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

19 wrz 2009, 10:05

Witam, nie zauważyłem by ktoś zwrócił uwagę na "Badania nazw topograficznych" Stanisława Kozierowskiego.
Badania obejmują tereny wielkopolski z początków XXw, część badań dostępna jest już na stronie WBC.

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi gnieźnieńskiej... - Kozierowski Stanisław (1874-1949)

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi poznańskiej... T. 1 A-O - Kozierowski Stanisław (1874-1949)

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi poznańskiej... T. 2 P-Ż. Dodatek A-Ż - Kozierowski Stanisław (1874-1949)

Badania nazw topograficznych na obszarze dawnej zachodniej i środkowej Wielkopolski T.1 A-Ł z mapą - Kozierowski Stanisław (1874-1949)

4 pozycje są dopiero w planach.

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi gnieźnieńskiej (dokończenie)

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi gnieźnieńskiej (ciąg dalszy)

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi gnieźnieńskiej (ciąg dalszy)

Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidyecezyi gnieźnieńskiej

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

22 sty 2010, 13:26

Witam !

Mam nadzieję, że kontynuuję właściwy wątek.
W/g Mycielskiego (Ks. Adresowa Wlk. Ks. Poznanskiego) POŻAROWO k/Wronek, powiat Szamotuły, nalezalo do USC Nowymost (Neubrück). Nic mi nie mówi ta nazwa miejscowości. Czy ktoś mógłby mi pomóc ją zlokalizować ?

Pozdrawiam, Mariusz Formanowicz

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

22 sty 2010, 13:56

Witam . Jest to Wartosław pow.Szamotuły,gmina Wronki

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

22 sty 2010, 16:42

Dziękuję Jacku za pomoc.
Pozdrawiam, Mariusz

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

23 sty 2010, 11:46

Witam,

jeszcze raz pozwalam sobie na prośbę o pomoc w tym temacie.

Do jakiej parafii (zapewne wrzesińskiej) należały w 1942 r. GONICE (niem: Neuhausen), wieś w pow. wrzesińskim, w gm. Września ?

Miłego weekendu
Mariusz Formanowicz

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

23 sty 2010, 21:24

Wydaje mi się że może to być Szemborowo,tak przynajmniej było w 1933 roku.

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

23 sty 2010, 21:46

W czasie wojny przeważnie czynny był 1 kościół na powiat, a dane w księgach są b. skąpe. Większości zdarzeń i tak nie odnotowano nigdzie.
Łukasz

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

24 sty 2010, 10:13

Witam

Prowadzę poszukiwania swoich przodków pochodzących z miejscowości Kicin i Czerwonak Hauland. Do tej pory szukałem w aktach stanu cywilnego Parafii Ewangelickiej św. Krzyża Poznań, bo te miejscowości należały do tej parafii. Wiem, że od 1874 zaczęły działać USC.
Starałem się odszukać właściwe urzędy dla tych miejscowości: Czerwonak Hauland - Standesamt Glowno i Kicin - Standesamt Wierzonka
Korzystałem ze strony birchy.com

Czy dobrze ustaliłem urzędy? Czy zapisy parafialne z zapisami z usc różnią się? Te parafialne są b.ubogi np. w zapisie o ślubie brak rodziców młodych.
Co to jest Standesamt Glowno?
Akta z Wierzonki są w APP.

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

24 sty 2010, 10:33

Dobrze ustaliłeś USC dla obu miejscowości.
Standesamt to urząd stanu cywilnego.
Zapisy w parafii. W przypadku zgonu rodziców przed ślubem młodych przeważnie ich nie zapisywano i dlatego tak może być w Twoim przypadku. A to też jakaś informacja. Chociaż nie jest to regułą i należy to sprawdzić.
Wojtek

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

24 sty 2010, 19:36

Dziękuję za odpowiedź. "Standesamt" domyśliłem się, ale przyznam, że nie wiem co to za miejsce Glowno? Gdzie są akty z tego usc?

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

24 sty 2010, 21:59

Glowno, Głuwna to obecne rejony ul. Głównej w Poznaniu . Od Śródki do wyjazdu na Czerwonak i Kobylnicę, między ul. Gnieźnieńska i Bałtycką.
Gdzie są dokumenty? Trzeba spytać w Archiwum w Poznaniu. Być może mają to razem z dokumentami Poznania .
Wojtek

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

24 sty 2010, 22:38

Z tego co pamiętam, ten USC to w WAP zespół USC Poznań Wieś I (tj. rzymska jedynka).
Ł.

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

08 sty 2022, 13:13

Witam czy gdzieś dostępne są skany metryk Stara Wiśniewka, Zakrzewo, Łąkie, Sławianowo?
Powiat złotowski
wiedziałem na forum, że takie inf. się pojawiło,ale w Genbazie nic nie znalazłem

Pozdrawiam
Kosma
kosmakolodziej@wp.pl
Odpowiedz