Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

23 sty 2007, 14:31

Witam,
a znacie to:

http://www.gemeindeverzeichnis.de/gem19 ... en1900.htm

Jest tu chyba każdy zaścianek położony na terenach niemieckich, wraz z liczbą mieszkańców w 1910 roku.
Jest też wyszukiwarka, i troche schowany index alfabetyczny:
http://www.ulischubert.de/geografie/gem ... ?abc_2.htm

Pozdrawiam,
Krzysiek

23 sty 2007, 14:53

Witajcie
Jaki przedział czasowy ma obejmować baza danych (z możliwością przeszukiwania wg różnych kryteriów) wielkopolskich miejscowości?
Tak przygotowując sie do opracowania jakiegos tam powiatu stwierdzam, ze podziały administracyjne miejscowości trzeba by podzielic na okresy:
- do roku 1793
- od 1794 do 1807
- od 1807 do 1815
- od 1815 - do 1918
- od 1918 - do 1939
- 1939 - do 1945
itd
Nie wszystkie miejscowości będą w Księstwie Poznańskim, za Prosną to juz
Królestwo Polskie.
Jak to wygląda w innych powiatach?
Pozdrawiam
Janka

24 sty 2007, 01:43

Dodałam kolumnę "Powiat przed zaborami" , w razie czego koordynator usunie;)
U mnie reformy administracyjne przedstawiały się m.w. tak : do rozbiorów pow. kruszwicki w woj.brzeskim, Księstwo Warszawskie 1807-1815 , 1815r. – na podstawie decyzji Kongresu Wiedeńskiego Strzelno z departamentem poznańskim i bydgoskim (były Obwód Nadnotecki włączono do rejencji bydgoskiej) wraca znowu do Prus jako Wielkie Księstwo Poznańskie ; z terenów tych utworzono 6 powiatów : bydgoski, inowrocławski, gnieźnieński, wągrowiecki, wyrzyski i czarnkowski ; 1 stycznia 1818 – nowy podział administracyjny, wszystkie powiaty zmieniły swoje granice , w miejsce 6-ciu powiatów z 1815 r , utworzono 9 z nowymi powiatami : chodzieskim, mogileńskim i szubińskim , podział ten utrzymał się do 1886 r ; 1885 – rozdzielenie powiatu inowrocławskiego na dwa powiaty, - inowrocławski i strzeliński (powiat strzeliński przetrwał do 1932); 6 czerwca 1887– na podstawie ustawy przeprowadzono nowy podział administracyjny W.Ks.Pozn. , w rejencji bydgoskiej utworzono 3 nowe powiaty : wieleński, witkowski i żniński ; 1919- koniec zaboru pruskiego; 1.04.1932– koniec istnienia powiatu strzeleńskiego i włączenie jego obszaru w całości do powiatu mogileńskiego ; 1.04.1938– z powiatu mogileńskiego wyłączono gminy : Chełmce i Kruszwicę wieś oraz gminę miejską Kruszwicę i przyłączono do powiatu inowrocławskiego ;

24 sty 2007, 22:45

Witam!
Mając na uwadze potrzebę zachowania wysokiego poziomu robionych w ramach WTG i będących poniekąd jego własnościa opracowań proponuję wstrzymać pracę nad tym projektem.
Na dzisiejszym spotkaniu z Maciejem ustalilismy iż należy najpierw opracować dokładne zasady tworzenia tego opracowania.
Przez kilka dni Sławek z Maciejem przygotują te zasady i po konsultacji zostana one przedstawione i wtedy możemy ruszyć z pracą nie narażając sie na jej ponowne wykonywanie.

Wojtek Jędraszewski

baza danych- wielkopolska

26 sty 2007, 00:38

Witam,
jestem za tym aby dyskusję dotyczącą sprawy ewentualnego przedstawienia projektu „WIELKOPOLSKA” zostały wstrzymane. To nie powinien być przetarg na szczeblu lokalnego patriotyzmu.
Proszę odpowiedzialnych za przygotowanie tego projektu, o przedstawienie takiego programu, który będzie zadowalał wszystkich , bo my jesteśmy solą tej ziemi.
Osobiście mam przygotowany swój własny pomysł na temat projektu „Wielkopolska”, którego w niekompletnym wydaniu (Złotów) przedstawiłem dnia 19.01.2007 na forum, oraz na priv. ( bez jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony odpowiedzialnych za przygotowanie tego projektu).
Pozdrowienia andreas

26 sty 2007, 11:52

Andreas,

Po dyskusji na forum widać, że każdy taki projekt wyobraża sobie w nieco inny sposób i ma do niego uwagi. W porzadku, po to jest forum i uwagi od każdego są niezmiernie cenne.

Widzę też, że część osób aż rwie się do pracy. To świetna informacja.

Ale - widać też gołym okiem, że bez wcześniejszych ustaleń każdy będzie robił przypisane powiaty jak będzie uważał za słuszne. Później nic z tego nie wyjdzie, tych danych się nie połączy, nie zrobi się wyszukiwarki. Efekt będzie taki, że będziemy mieli kilka niespójnych wersji i trzeba będzie wykonywać tę pracę podwójnie.

Dlatego też obecnie najważniejszą rzeczą jest zdefiniowanie tego jakie dane mają się znaleźć w bazie danych. Spotkaliśmy się osobiście z Wojtkiem i wstępnie uzgodniliśmy co by to miało być.

Naszym zdaniem nie ma sensu wpisywać wszystkiego. Na przykład historia terytorialna przynależności danej miejscowości do danego powiatu na przestrzeni dziejów byłaby niezmiernie ciekawa, ale nic poza tym. Niewiele nam daje pod względem genealogicznym.

Nasze ustalenia przekazaliśmy Sławkowi, który obiecał opracować je w spójnej formie - instrukcji dla osób wpisujących dane. Ma to przedstawić w najbliższym czasie.

Do tego czasu - i o to chodziło Wojtkowi - należy wstrzymać prace nad wpisywaniem danych (jeśli już ktoś zaczął). Inaczej będzie bałagan.
Porównałbym sytuację do wyścigu. Jeśli zaczniemy robić cokolwiek bez określonych zasad i schematu, to wyścig będzie wyglądał tak, że jeden jedzie na rowerze, drugi na skuterku a trzeci konno, przy czym każdy rusza w innym czasie i jedzie w trochę inną stronę.

Co do Twojego opracowania (Złotów) - jest z całą pewnością ciekawe i pomocne. (Dostałem je 20.01) W każdym razie na potrzeby projektu dane te będą musiały być opracowane w innej formie, wstawione w inny arkusz, uzupełnione o inne dane. Ty wpisałeś w swoje opracowanie tylko listę parafii. My chcemy opracować listę wszystkich miejscowości (w tym wiosek, przysiółków itd). Jest to zupełnie inna lista i inny zakres informacji.
Sprawdziłem dla powiatu Złotów (Flatow) prowincji Westpreussen - kartenmeister podaje 430 miejscowości, choć niektóre podwójnie z różnymi kombinacjami nazw polskich i niemieckich, więc myślę, że efektywna liczba miejscowości to najwyżej 300. Tyle mniej więcej miejscowości należałoby opracować. Ma się to nijak do listy 23 miejscowości, o której pisałeś.

Proszę zatem, abyś zarówno Ty, jak i inni poczekali jeszcze parę dni na dokładne opracowanie celu projektu oraz szczegółów.

(Idea jest mniej więcej taka jak na przykładowej stronie: http://www.wtg-gniazdo.org/test_wyszukiwarka.php - to hipotetycznie wyniki dla wyszukiwania miejscowości Czelejno. Oczywiście to tylko przykład)

Pozdrawiam serdecznie

Maciej

Baza danych Wielkopolska

28 sty 2007, 09:03

Witajcie !

Nazywam sie Grazyna Markovska. Genealogia sie interesuje od roku. Moim rodzinnym miastem jest Gniezno. I w kregu moich poszukiwan jest jak narazie miasto Gniezno i okolice. Szczegolnie wies Mnichowo skad pochodzi moj ojciec i matka
Z uwaga sledze ten temat. Macku, masz racje ze musza byc scisle okreslone reguly przy spisywaniu danych. Z dotychczasowych wypowiedzi wylania sie pewin chaos. Ja chcialaby sie wlaczyc do tej akcji i podejmyje sie opracowania powiatu koscianskiego.
Miedzy innymi, moim zdaniem, jest potrzeba umieszczenia w jakies tablicy nazwy powiatu i osoby oprcowujacej ten powiat

Pozdrowienia Grazyna

28 sty 2007, 16:17

Witam!
Grażyno! Ja obecnie mieszkam w Mnichowie, a żona ma stąd przodków ( dziadka ). Jaki ten świat jest mały.
Bardzo sie ciesze ,że chcesz nam pomóc przy realizacji projektu, a Twoja uwaga jest bardzo cenna i myslę,że zostanie uwzględniona. Wznowimy go za kilka dni po ustaleniu szczegółów.
Pozdrawiam serdecznie
Wojtek

30 sty 2007, 12:49

Witam,

Myślę, że też przyślę garść uwag, bo sam kiedyś chciałem się za podobny projekt zabrać i nawet sporo zrobiłem, po czym zrezygnowałem w obliczu ogromu postawionego sobie zadania. Nie zamierzam jednak zniechęcać, a przeciwnie: naświetlić kilka punktów, które sprawią, że nasz wysiłem lepiej ukierunkujemy. To co napiszę poniżej, może być dla niektórych z nas truizmem, ale myślę że warto się nad tym zastanowić.

Trzeba sobie zdać sprawę, że zadanie postawione w projekcie jest dlatego trudne, że obiekty, które chcemy uchwycić w bazie danych, zmieniały swój kształt i liczbę w czasie i do tego były bardzo zróżnicowane. Baza danych miejscowości na tak dużym obszarze nie da się stworzyć na podobieństwo spisu adresowego, bazy danych np. samochodów (policja), grobów na Junikowie, katalogu książek w bibliotece itp. zdefiniowanych i łatwo policzalnych obiektów. Istotnym elementem bazy takiej jak nasza jest relacyjność, tzn. konieczne będą liczne odwołania pomiędzy elementami (rekordami) bazy. Bez budowania bazy z odnośnikami od samego początku, szybko utkniemy w problemie różnych możliwych kombinacji związków między różnymi miejscowościami, ich przechodzenia z jednej w drugą i in. Niestety mało jest miejsowości, które w każdym okresie były jedną konkretną jednostką, co najwyżej o zmiennej nazwie.

W toku dyskusji pojawiły się propozycje wykorzystania rozlicznych dostępnych w internecie źródeł. Jednak, aby baza była wewnętrznie spójna trzeba ją w jej strukturze oprzeć na jednym konkretnym źródle, które byłoby możliwie wyczerpujące, szczegółowe i wewnętrznie spójne, pozwalając na zbudowanie na jego bazie następnie sieci powiązań. Otóż jedynym znanym mi takim źródłem nadającym się do wykorzystania są pruskie spisy miejscowości (Orts- albo Gemeindeverzeichnis). Trzeba by się jedynie zdecydować na konkretne wydanie, gdyż informacje w nich zawarte też zmieniały się w czasie. Zważywszy że w WBC jest dostepne jedno z wydań:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 4&dirids=1
i prawie z tego samego roku spis polski:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 3&dirids=1
- to myślę, że byłby to najlepszy wybór.

Tu podam dalszą argumentację: otóż system pruski działał w ten sposób, że terytorium podzielone było na jednostki (trochę jak nasze sołectwa) w sposób jednoznaczny i kompletny, tzn. że podany spis wsi i folwarków obejmuje chyba absolutnie wszystkie jednostki posiadające nazwę, które w tym czasie istniały. Najmniejsze przysiółki wypisane są poza główną listą w przypisach na dole strony. W momencie, gdy dysponujemy mapą topograficzną pruską z tego okresu (to kolejna niezbędna rzecz do tej pracy!), to jesteśmy w stanie zlokalizować absolutnie każdą, nawet najmniejszą jednostkę zamieszkałą, wieś, przysiółek, folwark, młyn itd.

Po wpisaniu wszystkich jednostek z pruskiego spisu powinno się następnie fragment po fragmencie porównywać mapę niemiecką ze współczesną polską mapą topograficzną (1:100000 albo jeszcze lepiej 1:50000 bo ta pierwsza jest mniej dokładna niż były mapy pruskie!). Miejscowości odczytane ze współczesnej mapy powinno się wpisywać jako osobną listę, i następnie dokonywać podłączania jednych do drugich. Najprościej jeśli jest tożsamość wsi dawniej i dziś, ale zazwyczaj tak nie będzie. Do tabelek "dawnej" i "dzisiejszej" należy wpisywać informacje odnoszące się odpowiednio do każdego z tych okresów: do "dawnej" informacje ze spisu pruskiego i międzywojenne (bo do lat 30-tych) zachowano z grubsza strukturę administracji terytorialnej), a do "dzisiejszej" informacje o powojennym rozwoju historycznym. Takie podejście ułątwi następnie powiązanie informacji z jednego i drugiego zbioru. Pozostałe źródła, takie jak spisy administracyjne z PRL i obecne pomogą uzupełniać tabelę "dzisiejszą", a zmiany nazw niemieckich i warianty polskie z okresu zaborów trzeba by - z uwagi na ich odniesienie do ówczesnego podziału na jednostki terytorialne - wpisywać to tabeli "dawniejszej".

Ponieważ okres wojny i po nim następujący przyniósł największą "nieciągłość" w strukturze administrayjnej obszaru oraz w samym istnieniu wielu jednostek, to powyższe podejście wydaje mi się metodologicznie najtrafniejsze. Trzeba pamiętać, że w ramach każdej z tabel przesunięcia będą niewielkie, zaś najwięcej różnorodnych nietypowych sytuacji będzie na ich styku - i wtedy rozwiążemy ten problem przez właściwe sformułowanie sieci powiązań. W wersji z jedną tabelą efektem będzie galimatias sytuacji w których miejscowości rozpadają się, łączą lub znikają, a dla każdej z nich trzeba mieć jedną tylko pozycję.

W ramach projektu chętnie opracuję powiat Wągrowiec (nie zmieniał on prawie wcale granic).

Pozdrawiam serdecznie
Łukasz

30 sty 2007, 14:08

Łukasz,

Dziękuję za cenne wskazówki i nakreślenie obrazu sytuacji. Zgadzam się ze sposobem działania i tego, aby zacząć od powiatów Wielkiego Księstwa.

Myślę jednak, że uprościmy nieco procedurę. Nie mamy dostępu do tak dokładnych map z XIX i początku XX wieku, o jakich piszesz. Myślę, że oprzemy się na Skorowidzi W. Ks. Poznańskiego, Z.Ś.Słupskiego, Księdze adresowej miejscowości... Mycielskiego oraz bazie danych kartenmeister.com. Te źródła powinny wystarczyć do całkiem niezłego opracowania.

Obecny przydział prac zawarłem na stronie: http://www.wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Projekt_Wielkopolska
Zastosowałem tam podział na powiaty wg Skorowidza.. Z.Ś.Słupskiego.

Pozdrawiam

Maciej

30 sty 2007, 15:13

Łukaszu, Macieju

Optuję za podziałem prac zgodnie z dzisiejszymi powiatami. Pogubimy się!!! Nie robi tego jedna osoba. Powiaty z 1909 r. nie pokrywają się z dzisiejszymi (są nawet znaczace zmiany). Porównałam pow. gostynski Mam dla tego terenu mapy 1 :100 000 obecne i z II poł. XIX w. Nie wszyscy będa w stanie znaleść lub kupić mapy z przed 1909 roku.
A spis z 1909 r. oczywiście jest bardzo pomocny , ale ... jako uzupełnienie.
Zacznijmy dyskusję od tego komu to ma słuzyć? Dzisiejszym genealogom.

Będą szukali miejscowosci na obecnych mapach. A później dopiero bedą się zagłębiali i poznawali przynależność administracyjną interesujących ich terenów.
Nie bardzo mam w tej chwili czas - reszte wyjaśnię wieczorem.
Pozdrawiam Janka Król

30 sty 2007, 17:34

Moi drodzy,

Nie chciałbym żebyśmy wyważali otwarte drzwi, czy na nowo wymyślali koło. Cała ta praca została w ogromnej mierze zrobiona przez p. Martina Sprungala, który wydał ją w formie książkowej. Można ją kupić za 22 Euro (możemy się zrzucić...):

http://www.deutsche-polen.de/index.php?section=news
(pozycja trzecia na liście).

Można by się z tą osobą porozumieć (korespondowałem z nim jakiś czas temu), co do ew. warunków na jakich jego dane można by użyć w naszej bazie. Pozostanie tylko dopisać to czego tam brakuje...

Pozdrawiam
Łukasz

30 sty 2007, 20:29

Zgadzam się z Łukaszem. O tym ostatnim opracowaniu zapomniałem, a Łukasz mi o tym wspominał już wcześniej.

Mamy kilka niemieckojęzycznych osób, więc można by spróbować się porozumieć. Być może p.Sprungal zgodziłby się na udostępnienie swoich danych w formie cyfrowej (wątpię, ale warto spróbować). W końcu wyszukiwarka byłaby ogólnie dostępna. Oczywiście można umieścić link-reklamę jego pozycji książkowej (sukces murowany!)

Zakładając jednak, że robimy (z tym opracowaniem czy bez niego):

Mamy miejscowości z bazy danych karten meister, pozycje Mycielskiego i Słupskiego. Nie zgadzam się, że się pogubimy. Wręcz przeciwnie - opracowując powiaty obecne zgubimy dużą część małych miejscowości.

Janko, nikt nie każe nikomu kupować map! Każdy z uczestników dostanie 3-4 gotowe opracowania powiatów Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Co będzie musiał zrobić to przenieść te dane do tabelki w excelu. A właściwie przenieść np. tabelkę z opracowania Słupskiego z 1909 i sprawdzić w dwóch innych opracowaniach czy niczego nie pominął. Później zostaje tylko sprawdzenie gdzie dana miejscowość jest dzisiaj (np. Dębiec będzie w granicach Poznania - to przykład z kapelusza). Będzie to łatwiejsze niż zastanawianie się jakie miejscowości składały się na dzisiejszy Poznań! To jeszcze byłoby proste, bo są opracowania. A mniejsze miejscowości? Większość z nich wchłonęła pewnie mniejsze wsie i przysiółki. Tak jak mówiłem - obawiam się, że zgubimy część miejscowości.

Pozdrawiam

Maciej

30 sty 2007, 22:52

Przy okazji, granice Wielkopolski to też ciekawy temat. Kiedyś przygotuję w tej kwestii prezentację.

Otóż "wielkopolskość" różnych obszarów można przy pomocy kilku kryteriów zmierzyć całkiem ściśle. Oczywiście nie da się przedstawić granic Wielkopolski w jakiejś jednej, kanonicznej i niewątpliwej formie. Ale jest trochę "warunków brzegowych":
* Przynależność do Wielkopolski w sensie przedrozbiorowym (granice dość dobrze wyznaczone, nie będę tu więc podawał). Województwo poznańskie plus kaliskie , ziemia Wałecka i wschowska. Nie wchodzą m.in. Kępno i Ostrzeszów, ani Inowrocław i Bydgoszcz
* Przynależność do prowincji poznańskiej w jej bardzo stabilnych granicach - przeszło stulecie - to bardzo wzmocniło związki tych terytoriów. Wtedy na trwałe z Wlkp związał się dawny powiat ostrzeszowski (z Kępnem)
* Przynależność do województwa poznańskiego w latach 1919-1975 (terytorium zmienne, ale od 1938 roku, z przerwą na okupację dość podobne)
* Dzisiejsze granice województwa
Kryteria "pozaadministracyjne":
* dialekt wielkopolski, wraz z odmianą pałucką
* istotny udział ludności autochtonicznej - bardzo ważne!
* związki społeczno-ekonomiczne z Poznaniem
last but not least: poczucie wielkopolskiej tożsamości - wielokrotnie badane przez socjologów - bardzo silne w niektórych obszarach pogranicznych, jak Kępno i Turek

Jeśli wyrysujemy na mapie wspólnie linie/granice obrazujące powyższe kryteria, to otrzymamy odpowiedź na nasze pytanie: "wielkopolskość" jest stopniowalna, w centrum jest obszar niewątpliwie wielkopolski, ku peryferiom obszary mające z nim coraz luźniejsze związki historyczne. W niektórych regionach (granica ze Śląskiem) przejście jest ostre, w innych, zwłaszcza na pograniczu kujawsko-pomorskim, dość płynna.

Związek tego z naszym projektem jest jasny, powinniśmy (docelowo) zająć się obszarem, który jest sumą terytoriów rozumianych jako Poznańskie/Wielkopolska w różnym czasie. W zasadzie na dziś dzień oznacza to wszystkie miejscowości leżące w Provinz Posen LUB w dzisiejszym województwie wielkopolskim. Do tego dodałbym powiaty wałecki i złotowski w granicach sprzed I wojny - czyli aż po Sępólno - bo to też Wielkopolska w sensie przedrozbiorowym. Dziś część tego obszaru - Złotów i okolice leży w woj. wielkopolskim, część (Wałcz) w zachodniopomorskiem, a skrawek z Sępólnem w kujawsko-pomorskiem. Oczywiście również (bo były w Provinz Posen): Bydgoszcz i Inowrocław. Na płd-wsch i południu obecna granica województwa. Na zachodzie - granica Provinz Posen praktycznie tożsama z przedrozbiorową.

Pozdrawiam wszystkich którzy dobrnęli do końca!
Łukasz
[/i]

31 sty 2007, 17:05

Macieju, nie bardzo wierzę Mycielskiemu, w powiecie Strzelno dołączył 3 miejscowości do parafii ew odległej +/- 18 km , choć bliżej były 2 parafie ew, jedna z nich nawet całkiej blisko, bo ok 5 km, a druga była po drodze do tej odległej.

31 sty 2007, 17:26

Marzena! A komu wierzysz?:)
Słupskiemu?
Pytam poważnie. Chcę zrobić próbnie jeden powiat i zobaczę jakie trudności wystąpią. Dzisiaj Maciej przysle mi nowe druki i zacznę. Myśle że za kilka dni skończę. :)
Wojtek

31 sty 2007, 19:45

Marzeno,

Tak, wysłałem Wojtkowi nowy arkusz. Wojtek chce poeksperymentować i spróbować "pilotażowo" wypełnić. Wtedy zobaczymy jakie były trudności i jak najlepiej pracować nad powiatem; później przedstawimy gotową instrukcję i ruszymy z projektem. Chcemy, żeby wszystko było dopracowane.

Co do Mycielskiego, to ponoć ma błędy. W kwestii parafii i zmian terytorialnych autorytetem jest na pewno Łukasz i możesz się do niego zwrócić z pytaniem.

Ponoć Sławski jest nieco lepszy, ale tu znów brakuje USC i parafii ewangelickich. I tak trzeba będzie korzystać z obu.

Pozdrawiam

Maciej

31 sty 2007, 22:46

To prawda, trzeba wykorzystać i Mycielskiego i Słupskiego, dodałabym jeszcze Skorowidz z 1928 (1933) i Spis miejscowości z 1968, by porównać , które miejscowości ubyły, można sięgnąć do Opisania Hist-Statyst Bobrowicza z 1846 (nazwy miejscowości, dymy i ludność) i do nieśmiertelnego Słownika Geograficznego (opisy powiatów przy miastach powiatowych)
Marzena

01 lut 2007, 10:58

Przynależność parafialną z końca XIX wieku podaje szczegółowo "Brevis Descriptio", na nim opierają się WSZYSTKIE inne wydawnictwa z tego okresu (oczywiście możliwe błędy przy przepisywaniu...). Brevis Descriptio parę osób wklepało kiedyś i w różnej postaci można sobie je ściągnąć z internetu, np. dane te są włączone w opisy parafii w moim przewodniku http://www.polishroots.org/genpoland/posguide.htm (z podziałem na powiaty wg stanu z 1887 roku).

Problem przy pracy z Brevis Descriptio jest taki, że dane w nim zawarte najwyraźniej pochodziły z ankiet wysyłanych do proboszczów. Każdy z nich zapewne podawał, jakie miejscowości wchodzą w skład jego parafii. W efekcie niektóre opisy są b. szczegółowe (i niektórych wypisanych tam jednostek nie odnajdzie się na żadnej mapie, pewnie były to jakieś lokalne nazwy części wsi itp.), a inne zbyt ogólne i nie podają mniejszych przysiółków, które ksiądz potraktował jako części wsi, choć osobno wymieniają je skorowidze administracyjne. Warto zauważyć, że skoro twórcy spisów niemieckich, lub Mycielski czy Słupski opierali się na Brevis Descriptio, to zapewne stawali przed podobnym co my problemem, jakoś musieli dopasować listę administracyjnie istniejących wsi i in. jednostek do BD. Być może przy tej okazji coś tam zafałszowali. Dlatego lepiej nie przepisywać ich wpisów bezkrytycznie. Niestety istnieją też wsie których części należały do różnych parafii. Te przypadki, o ile je wykryjemy, bo nie zawsze jest to łatwe, też trzeba jakoś opisać.

Pozdrawiam
Łukasz

06 lut 2007, 10:01

Witam,

Dorzucam do przejrzenia jeszcze kilka materiałów:

1. http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... h&dirids=1
Spis wszystkich miejscowości Województwa Poznańskiego z wyszczególnieniem powiatu, sądu, komisarjatu, stacji kolejowej, poczty i odległości do najbliższej stacji kolejowej i poczty. Polityczny podział Województwa Poznańskiego z podaniem władz i urzędów
Lech Boberski, 1922


2.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... h&dirids=1
Wykaz miejscowości których nazwiska polskie do roku 1874 na niemieckie zmienione zostały z polskiego na niemieckie i z niemieckiego na polskie z dodaniem nowo powstałych osad alfabetycznie ułożony przez ***
Lekszycki Józef (1818-1899)
1875

3,
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... h&dirids=1
Spis wszystkich miejscowości województwa poznańskiego z wyszczególnieniem gminy, parafji Kościoła Rzym.- Katolickiego i Ewangelickiego, wójtostwa, powiatu, sądu, Urzędu Stanu Cywilnego, najbliższej stacji kolejowej i poczty
Boberski, 1933

4.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... h&dirids=1
Spis urzędów i instytucji państwowych Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie materjałów Biura Usprawnienia Administracji Prezydjum Rady Ministrów
1936

23 lut 2007, 08:32

Witam!
Myślę ,że za kilka dni będziemy mogli wznowić przcę przy projekcie miejscowości Wielkopolskich. Jeszcze tylko Sławek doszlifuje instrukcje i możemy działać :)
Pozdrawiam
Wojtek

Jeszcze jedno źródło

29 lip 2007, 15:47

W całej dyskusji pominięto jedno, ważne źródło. Jest nim "Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego" z roku bodajże 1880. Obejmuje on w rzeczywistości także wiele miejscowości wielkopolskich. Dzięki niemu np. udało mi się zlokalizować Paniwolę (parafia Mokronos), z której pochodzili moi przodkowie. I choć na starcie nie wiele jest przydatny, to przy ustalaniu do jakiej parafii przynależała dana miejscowość może okazać się bardzo użyteczny.

29 lip 2007, 18:09

menka napisał(a): i do nieśmiertelnego Słownika Geograficznego (opisy powiatów przy miastach powiatowych)

nie pominięto, była o tym mowa w styczniu

29 lip 2007, 20:29

Przynależność parafialną SGKP podaje dla zaboru rosyjskiego (konkretnie dla Królestwa). W obrębie Księstwa Poznańskiego informacja o przynależności parafialnej podana jest raczej nieczęsto, choć się zdarza. Brevis Descriptio Korytkowskiego jest jednak bezkonkurencyjne.

Łukasz

Sorry!

29 lip 2007, 21:04

Sorry, ale w styczniu nie było mnie na forum, a przeglądając dyskusję przeoczyłam ten tekst.
Przy okazji SGKP dostępny jest obecnie w sieci:
http://www.dir.icm.edu.pl/dirop/html/home.html

09 sie 2007, 16:37

Witam!

Jestem mieszkańcem Wielenia - małego miasteczka w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Od niedawna śledzę uważnie dyskusje na forum. Chciałbym się przyłączyć do grona osób pracujących nad tworzeniem bazy miejscowości Wielkopolski, nie wiem jednak czy to jest jeszcze aktualne i w jakim stadium są prace nad powyższą bazą.

Pozdrawiam!

10 sie 2007, 20:13

No właśnie - trochę siadło. Pewnie byłby jakiś bodziec do dalszych prac gdyby ktoś pierwszy sporządził bazę dla "swojego" powiatu. Moglibyśmy podyskutować, wykorzystać "format"...

Pozdrawiam,
Łukasz

10 sie 2007, 22:26

Co sądzicie o wykorzystaniu istniejącego gotowca w sieci internetowej?
Przykładem niech będzie dawny powiat średzki.
http://www.birchy.com/GenWiki/index.php ... is_Schroda
Pozdrawiam.
Jerzy

11 sie 2007, 08:36

Eugeniusz napisał(a):Witam!

Jestem mieszkańcem Wielenia - małego miasteczka w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Od niedawna śledzę uważnie dyskusje na forum. Chciałbym się przyłączyć do grona osób pracujących nad tworzeniem bazy miejscowości Wielkopolski, nie wiem jednak czy to jest jeszcze aktualne i w jakim stadium są prace nad powyższą bazą.

Pozdrawiam!


Witaj krajanie,
ja dziecinstwo i pierwsze randki przeżyłem w pobliskim Dzierżąźnie Wlk. Obecnie od 1962 r. mieszkam na Kaszubach.
W Wieleniu byłem 24 i 27 lipca, przejazdem, na trasie do Krucza i z powrotem.
Na powitanie link do ciekawej stronki ( może wprawdzie już go znasz)

http://www.netzekreis.de/ : tam zakładka "fotoalbum".

11 sie 2007, 20:51

Jurku, link bardzo przydatny do wykorzystania, jednak nadal nie wiem, czy zaczynamy wg obecnego podziału powiatów (co wydaje się dla mnie słusznym), czy od dawnego podziału administracyjnego (z którego roku?), co sugerowały bodaj 2 czy 3 osoby, tłumacząc, że korzystać będą również osoby z zagranicy (co mnie absolutnie nie przekonało do zmiany mojego stanowiska) . Wzór, wg którego mieliśmy robić ten indeks, uważam za dobry, zalecałabym kosmetyczne zmany w częściach dotyczących przynależności do powiatów (scalić te rubryki).
Projekt "stanął" właśnie na tym, czy zacząć od teraźniejszości i się cofać, czy wprost przeciwnie.
Marzena

Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

12 sie 2007, 17:08

Witam Wszystkich!

Widzę, że temat na nowo "odżył". Bardzo to cieszy, tym bardziej, że zabrałem się poważnie do realizacji mojej deklaracji, a mienowicie opracowania powiatu wieleńskiego. Tym samym, niestety Marzeno, opowiadam się za wykorzystaniem podziału administracyjnego funkcjonującego wczasie zaborów. Myślę, że jednym z argumentów za takim wyjściem jest fakt istnienia gotowej już bazy danych miejscowości Cesarstwa Niemieckiego, w tym i prowincji poznańskiej, patrz: http://gov.genealogy.net/ShowObject.do;jsessionid=964534FBAEA20A8B8B51A51671D69EBF?id=object_211667
Baza ta zawiera niemal wszystkie miejscowości od miast po najmniejsze osady. Dodatkowym atutem są współrzędne geograficzne podane przy każdej z nich.
W którymś z poprzednich postów podniesiono problem braku dostępu do map topograficznych. To już prawie żaden problem, pod adresem
http://mapy.amzp.pl/maps.shtml[url]dostępne są mapy 1:25000 całej północnej Wielkopolski - kolejne są cały czas dokładane. Cała Wielkopolska jest dostępna pod adresem [url]http://geogreif.uni-greifswald.de/geogreif/?page_id=4484&initNumber=33[/url] jednak tu są mniej czytelne skany, ale i tak niczego sobie. Polskie mapy topograficzne WIGu dostępne są pod adresem ftp://mapy.ziomal.org
O swoich doświadczeniach z tworzeniem bazy - w najbliższej przyszłości.

Pozdrawiam

13 sie 2007, 07:51

menka napisał(a):Jurku, link bardzo przydatny do wykorzystania, jednak nadal nie wiem, czy zaczynamy wg obecnego podziału powiatów (co wydaje się dla mnie słusznym), czy od dawnego podziału administracyjnego (z którego roku?), co sugerowały bodaj 2 czy 3 osoby, tłumacząc, że korzystać będą również osoby z zagranicy (co mnie absolutnie nie przekonało do zmiany mojego stanowiska) (...)


Marzeno, o ile pamiętam takiego argumentu nie było, albo nie był zbyt istotny. Kiedyś wysyłałem do Was maila z argumentami za i przeciw - jako wstęp do dyskusji. Oto jego fragmenty - dla przypomnienia.

-----

Pozwólcie, że przedstawię moje przemyślenia . Argumenty za i przeciw:


Powiaty XIX-wieczne:


ZA

- jest to okres, który nas interesuje genealogicznie
Prawdę mówiąc dla mnie np. Kostrzyn to "Kostschin Kreis Schroda" a
nie Kostrzyn w powiecie Poznańskim.

- mamy dobre materiały do startu: kartenmeister to właściwie to co
chcemy osiągnąć. Mycielski jest doskonałym uzupełnieniem

- są miejscowości, których już nie ma.
jak chociażby Dębiec w Poznaniu. Myślę, że jadąc obecnym podziałem
część z nich zgubimy. Wierzę, że większość ludzi podejdzie do
rzeczy rzetelnie, ale na pewno częściowo ominiemy stare
miejscowości

PRZECIW

- może być mniej intuicyjne i wymagać użycia starych map

- zmiany terytorialne powiatów w XIX w.
nieznaczne, ale były

Powiaty obecne

ZA

- dużo materiałów: mapy, listy miejscowości

- bardziej intuicyjne. Każdy spojrzy na mapę i wie gdzie się powiat
kończy, a gdzie zaczyna

PRZECIW

- gubimy miejscowości, opracowywanie wymaga od nas większej uwagi
a może się zdarzyć, że pominiemy kilka na terenach "spornych"

- nie wykorzystujemy w pełni źródeł takich jak kartenmeister.
mamy tam w dużej częśći nazwy tylko niemieckie. Jadąc powiaty XIX
wieczne możemy dopasować te nazwy, a tak mogą niektóre z nich
zostać uznane za miejscowości z innych powiatów




Oczywiście argumentów może być więcej. Zależy jak się na to spojrzy.
Chciałbym jednak, żebyśmy wszyscy mieli jasność sytuacji.

Idąc za ciosem - materiały.

Chciałbym, żebyśmy mieli jasność sytuacji. Zaczynając od powiatów WKP
mamy niemal GOTOWE materiały. Proszę, żebyście zajrzeli do następujących linków:

a) http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 3&dirids=1

Skorowidz W. Ks. Poznańskiego, Z.Ś.Słupskiego , 1909

b) http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=1889

Księga adresowa wszystkich miejscowości w Wielkim Księstwie
Poznańskiem, zawiera miejscowości uporządkowane wg powiatów z
przynależnością do USC i parafii

c) Baza kartenmeister.com.

Podsumowując ten punkt, tak naprawdę co trzeba zrobić, to wziąć jedno z
tych opracowań - np. pozycję a) przepisać do Excela wybrane dane i tylko
uzupełnić (lub sprawdzić) każdą z pozycji z opracowaniami b) i c)
W bazie danych kartenmeister.com są koordynaty geograficzne, w związku z
czym łatwo będzie ustalić gdzie ta miejscowość leży teraz. Dopisujemy
nazwę obecną (pewnie w 90% przypadków będzie ta sama).

Czy w obliczu tego, że mamy TAKIE OPRACOWANIA warto robić tę pracę od
drugiej strony?

Dodam też tylko, że mamy dostęp do kilku ciekawych map w postaci cyfrowej.


----

Oczywiście materiałów jest więcej, większość z nich została przedstawiona w tym wątku, część także w innych (np. Linki)
Pozdrawiam

Maciej

04 wrz 2007, 21:38

Kiedyś napisałem:

-------------------------------------------------------------------------------

Trzeba pamiętać też o tym, że następowały liczne zmiany granic miejscowości. Często takie przypadki dotyczyły części miejscowości: hub, kolonii, wybudowań, parcel, leśniczówek i gajówek.

Bywało też tak, że np. jakaś miejscowość dzieliła się na części np. Stanisławowo I, Stanisławowo II, Stanisławowo III. W Stanisławowie I i II były dwory. Właściciel II części wsi sprzedał majątek komisji kolonizacyjnej w II poł. XIX w. Ta włączyła ją do wsi Sędziwojewo. Dziś mieszka tu sołtys Sędziwojewa, powstało tu jakby centrum - teraz Sędziwojewa (dawniej Stanisławowa). Nikt z obecnego pokolenia nie ma o tym pojęcia. Podkreślają że są mieszkańcami Sędziwojewa.

Kolejny przykład: wieś Żerniki dzieliła się na Żerniki Dwór i Żerniki Olędry. Dziś całe olędry zostały złączone z Chocickimi Hubami i tworzą wioskę Chociczkę. I podobnie teraz sołtys Chociczki mieszka na terenie dawnych Żerników Olędry. A Żerniki (Dwór) wymierają - mieszka tu tylko 8 osób i nie długo wieś zaniknie.

I trzeci przykład: Istniała niegdyś wieś Korzkwy (należała do parafii Bardo), teraz cała jest częścią wsi Osowa (a Osowo zawsze należało do parafii Biechowo, po włączeniu Korzwk do Osowa, automatycznie ta cześć weszła w skład parafii w Biechowie) A Korzwky?? znikły. Nikt tego nie pamięta bo w gospodarstwach mieszkają ludzie przybyli tu po II wojnie światowej.

To tylko trzy przykłady z Gminy Września. a w samej gminie takich przykładów wiele. O jeszcze podam jeden.

W zeszłym roku regulowano nazwy miejscowe. W wyniku tego zaszły spore zmiany. Np. Dawny folwark Sokołówko pod Sokołowem. Nazwa Sokołówko (jako osobna miejscowość) została zlikwidowana. A zabudowania te są na terenie sołectwa Gulczewko. Więc teraz mieszkańcy jako adres maja Gulczewko nr... - no a gdzie Sokołówko i to może bardzo mylić genealogów.

Pozdrawiam

oraz:

Witam.
bardzo dobre są strony niemieckie.
oto jedna z nich.

http://www.birchy.com/GenWiki/index.php ... e_of_Posen

Klikając na nazwę powiatu mamy całą listę miejscowości z nazwami niemieckimi, ich przynależnościami terytorialnymi pod względem powiatowym, dystryktów policyjnych, urzędów stanu cywilnego, parafii katolickich, ewangelickich, statystykami.

Uwaga!!!
Są jednak małe błędy, szczególnie kiedy miejscowości mają takie same lub podobne nazwy!!!

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

11 sie 2008, 16:10

Witam!
Niedługo minie rok od ostatniego postu w sprawie bazy miejscowości Wielkopolski, czyżby temat umarł śmiercią naturalną mimo tak wielkiego początkowego zapału wielu forumowiczów?!
Jeśli choć trochę można go ożywić, to warto to zrobić.
Macieju, mam opracowany powiat wieleński i chętnie go udostępnię. Jeśli Cię to zainteresuje, podaj, gdzie mam wysłać plik z danymi.
Pozdrawiam!

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

11 sie 2008, 21:52

Eugeniuszu,

Pomysł umarł śmiercią naturalną - to prawda. Zainteresowanie było spore (przynajmniej kilka osób się czasem dopytywało co i jak), ale niestety jakoś nie szło już od początku. Przede wszystkim nie byliśmy w stanie ustalić "systematyki" pracy - czy jako wyjściową bazę traktować nazwy XIX-wieczne, czy obecne. Ja nadal twierdzę, że te dawne, bo z obecnymi projekt wydaje mi się bez sensu; to zresztą nie tylko moje zdanie, ale jeśli większość będzie twierdziła inaczej, to można to robić zgodnie z wolą większości.

Kolejną sprawą jest brak koordynatora. Jak pisałem kiedyś - ja mogę pomóc od strony informatycznej, ale główna praca rozdzielania pracy wśród ludzi, sprawdzania jakości "spisów" oraz trzymania całości w ryzach musiałaby przypaść komu innemu. Niestety, tutaj też polegliśmy.

Jeszcze inna sprawa, to nie wiadomo tak naprawdę jak się do tego zabrać, żeby zrobić to dobrze. Mamy paru ekspertów, jak chociażby Łukasza czy Sebastiana, ale na ile oni mogliby się włączyć w ten projekt - nie wiem; raczej nie myślę, że znaleźliby czas na koordynowanie. Mimo wszystko mają wiedzę merytoryczną i chociażby na początek mogliby doradzić jak się za to zabrać (z Łukaszem rozmawiałem nawet kiedyś sporo na ten temat i wstępnie przyjęliśmy pewne założenia do tego projektu).

Jak to mówią, najtrudniej jest zacząć. Temat uważam cały czas za otwarty i jeśli znajdzie się koordynator z krwi i kości, który będzie w stanie poświęcić czas i zmobilizować ludzi, to ja jestem gotów się także w to zaangażować od strony informatycznej. Niestety, sam nie podejmę się koordynowania, bo wiem, że żeby zrobić to dobrze, trzeba byłoby poświęcić sporo czasu.

Pozdrawiam
Maciej

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

12 sie 2008, 17:34

Witam!
Wielka szkoda, że tak się stało, bo pomysł był naprawdę przedni. Mówiąc szczerze mimo sporego wysiłu, który włożyłem w zebranie w całość wszystkich danych o miejscowościach powiatu wieleńskiego, satysfakcja z zakończenia pracy była naprawdę wielka. Przy okazji uzupełniłem swoją wiedzę w tym zakresie. Szkoda byłoby, żeby teraz "włożyć do szuflady" coś, co mogłoby się komuś przydać. A może stałoby się to zaczynem nie tylko kolejnej dyskusji, ale zachęciłoby do podjęcia przez znacznie dziś szersze grono sympatyków i członków WTG "Gniazdo" prób opracowania kolejnych powiatów.

Pozdrawiam

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

12 sie 2008, 17:45

Witam ponownie!

Jeśli znajdą się osoby zainteresowane, chetnie udostępnię spis.

Pozdrawiam

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

12 sie 2008, 23:22

Mieliście cały czas rację, by zacząć od dawnego podziału, a nie obecnego. Przekonałam się na własnej skórze, zrobiłam swój powiat XIX-wieczny i obecny, dużo łatwiej jest robić wg podziału z XIX w.
Otwarta jest kwestia jednolitej formy opracowań, wcześniej podany był wzór "rubryczek", ale czy to ostateczna wersja?

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

15 sie 2008, 16:31

Mam pytanie związane z tematem tego wątku: czy ktoś zna obecną nazwę miejscowości (cyt.) "Waaren in kr. Soken" ? Zapis pochodzi z 1882 roku. Domyślam się, że miejscowość (wieś zapewne) "Waaren" leżała w obwodzie (powiecie) Skoki, niestety nazwa "Waaren" z żadną polską (obecną) nazwą mi się nie kojarzy.

Zapis tej treści jest powtórzony dwukrotnie na tej samej poznańskiej karcie maldunkowej, więc raczej nie ma mowy o pomyłce.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Mariusz Formanowicz

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

16 sie 2008, 03:34

Mariusz napisał(a):Mam pytanie ... "Waaren in kr. Soken" ? Zapis pochodzi z 1882 roku. Domyślam się, że miejscowość (wieś zapewne) "Waaren" leżała w obwodzie (powiecie) Skoki, niestety nazwa "Waaren" z żadną polską (obecną) nazwą mi się nie kojarzy.
Mariusz Formanowicz
Księga Adresowa Mycielskiego z 1902 nie wymienia miejscowości Waaren ani Soken (Skoki figuruja pod niemiecką nazwą Schokken i nalezały do powiatu Wągrowieckiego).

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

16 sie 2008, 07:59

Mario !
Dziękuję serdecznie za wyczerpujące informacje i sprostowanie moich dociekań. Już wiem, że muszę swoje poszukiwania skierować w inną stronę. Prawdopodobnie chodziło o wyjazd do Królestwa Polskiego a słowo "Sok" (bez "-en" - bo to już mój domysł - końcówka nie zmieściła się na marginesie karty) dotyczy być może Sokołowa.
Pozdrawiam, Mariusz

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

22 sie 2008, 10:02

Odnośnie owego Waaren: proszę zamieścić skan dokumentu. Może coś mi przyjdzie do głowy. Może to jakiś powiat z terenów Śląska albo z głębi Niemiec, i do tego przekręcony?

Odnośnie bazy danych miejscowości: Już kiedyś pisałem, że p. Sprungala wydał monografię ze szczegółowym spisem nazw miejscowości w Prowincji Poznańskiej i ich zmianami w czasie. Bez posiadania tej książki jesteśmy w sytuacji wyważania otwartych drzwi. Książka kosztuje 22 Euro, myślę, że moglibyśmy się na nią złożyć :D
Następnie możemy wykorzystać te informacje do zbudowania bazy.

http://www.sprungala.de/Publikationen/p ... ionen.html :
"Das Buch ist im Selbstverlag erschienen und kostet 22 Euro (+ Porto). Bestellt werden kann es unter: Martin-Opitz-Bibliothek, Berliner Platz 5, D-44623 Herne, Fax: 023236-162609, E-Mail: information.mob@herne.de "

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

22 sie 2008, 10:58

Serdecznie dziękuję za dobre chęci :)

Link do karty meldunkowej, na której wspomniano owo "Waaren" jest tu [DjVu]: http://www.formanowicz.pl/drzewo/media/12867.djvu (karta niezwykle obfita w informacje).

Zwrot, o który mi chodzi jest na 2-karcie (środkowej) po prawej stronie karty - drugi od dołu, z datą "17. 11. 82". To samo słowo "Waaren" i data jest na stronie 1 (1-od góry) przy nazwisku "Julia Zawistow-ska". Proszę zauważyć, że owa Julia urodziła się w Rytel-Olechny (Wikipedia: "Rytele-Olechny – wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie sokołowskim, w gminie Ceranów."). Podejrzewam, że Julia zmarła tegoż 17.11.1882 r. (choć brak słowa "gestorben") i Wincenty Furmanowicz (jej mąż) wyjechał ją pochować w rodzinnych stronach. Słowo "k/ Soku[,...]" przy "Waaren" przywodzi na myśl Sokołów - powiat w którym urodziła się Julia.

Wszystkie moje przypuszczenia związane z tą i innymi sprawami dot. życiorysu Wincentego Furmanowicza, zawarłem w Jego biografii : http://www.formanowicz.pl/drzewo/monografie/m_12598.html

Z góry dziękuję za wszelką pomoc -
Mariusz Formanowicz

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

22 sie 2008, 11:40

Jest to miejscowość-kurort Waren w ówczesnym Landzie Mecklenburg-Schwerin (oznaczone M/Schw). W dawniejszej pisowni często podwajano "a" na oznaczenie długiej samogłoski.

http://de.wikipedia.org/wiki/Waren_%28M%C3%BCritz%29

Pozdrawiam,
Łukasz

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

22 sie 2008, 12:40

Serdecznie dziękuję. Przyznam się, że takie rozwiązanie zagadki zaszokowało mnie ! Cóż oni tam mogli porabiać, albo raczej - skąd na to mieli pieniądze ? Ale to już zupełnie inna sprawa...

Jeszcze raz dzięki -
Mariusz Formanowicz

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

22 sie 2008, 13:25

Drobiazg :D

Nie spotkałem się jeszcze, żeby pruskim urzędnikom chciało się podawać powiat dla jakiejś wsi w Królestwie - zawsze pisali "Polen" albo "Russland". No i ta nazwa Waaren sugerowała jednak Niemcy.

Pozdrawiam
Łukasz

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

15 gru 2008, 19:15

Ukazał się "Słownik miejscowości województwa poznańskiego z roku 1922 (polsko-niemiecki)" wydanie I, Poznań 2007, stron 320
Notatka od wydawcy: "Podstawę opracowania stanowił spis sporządzony w 1922 r i wydany w maszynopisie nakładem Urzędu Statystycznego Ministerstwa b. Dzielnicy Pruskiej. Spis ten, ze względu na swą niebywałą szczegółowość i czas jego powstania, jest bezsprzecznie niezwykle cennym źródłem informacji dla badaczy różnych specjalności. Zawiera on oprócz gmin, wsi i obszarów dworskich także osady, folwarki i inne mniejsze miejsca zamieszkania. Należy podkreślić, że rzeczoznawcą przy sporządzaniu tego spisu był ks. dr Stanisław Kozierowski (...)"
Spis tresci: od wydawcy str 3, od wydawnictwa str 7, spis treści str 9, objaśnienia str 11, spis miejscowości powiatami str 13 (38 powiatów), skorowidz alfabetyczny str 183, komisariaty obwodowe str 319;

Skorowidz ten nie wymienia miejscowości Waaren (co już wiecie), ale może być bardzo pomocny w naszym projekcie Bazy danych miejscowości Wlp (jak już projekt ruszy ... )

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

18 gru 2008, 22:32

A gdzie on jest dostępny i jaka jest jego cena?

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

19 gru 2008, 14:24

Ja go dostałam, rodzinka wie co mnie ucieszy :)
Dodam, że nie ma tu opisu miejscowości tylko same nazwy, np.:
XXV. Powiat poznański zachodni
a) Miasta
1. Stęszew Stenschewo
b) Gminy wiejskie
2. Baranowo Baranowo
3. Będlewo Bendlewo
4. Chomęcice Chomencice
Wypalanki, osada Brand Kolonie
5. Ceradz Kościelny Ceradz Kirchlich
...
c) Obszary dworskie
80. Będlewo Bendlewo
Bolesławice, fol. Boleslawice
Goździkówko, fol. Gozdzikowko
81. Bytkowo B(u umlaut)ttkau
W skorowidzu ostatanie Bytkowo wygląda tak:
Bytkowo, d., XXV, 81

Re: Baza danych miejscowości Wlkp - propozycja

25 gru 2008, 10:50

Znalazłam na Allegro

http://www.allegro.pl/item511874336_his ... posen.html.

Czy ktoś miał do czynienia z tym opracowaniem?


Pozdrawiam

Ewa
Odpowiedz