Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 12:52

Witam!

Mamy z Zosią małą zagadkę dla tych osób, które nie były na naszym ostatnim spotkaniu w Gostyniu. Na zdjęciu, do którego poniżej załączam link, jest umieszczona data. Jaka to rok?
Oczywiście przewidziane są nagrody dla osoby która pierwsza poda prawidłową odpowiedź.
Obrazek
Pozdrawiam
Jarek

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 12:56

960 Zaczął panowanie Mieszko I


Pozdrawiam

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 13:06

1468

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 13:34

1868

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 13:39

Dodam że jest to prawdopodobnie data ukończenia budowy gostyńskiej fary

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 13:57

1468
Pozdrawiam
Iza

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 14:05

1668.

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 14:28

xiu22 napisał(a):1468

Gratuluję Krzysztofowi za bezbłędną odpowiedź. Nagroda będzie do odebrania na spotkaniu rocznicowym :)
Zgodnie z wyjaśnieniami Zdzisława Kamińskiego, prezesa Tow. Miłośników Gostyńskiej Fary, w średniowieczu czwórkę zapisywano jako połówkę ósemki.
Pozdrawiam
Jarek

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 14:55

majorjabe napisał(a):
xiu22 napisał(a):1468

Gratuluję Krzysztofowi za bezbłędną odpowiedź. Nagroda będzie do odebrania na spotkaniu rocznicowym :)
Zgodnie z wyjaśnieniami Zdzisława Kamińskiego, prezesa Tow. Miłośników Gostyńskiej Fary, w średniowieczu czwórkę zapisywano jako połówkę ósemki.
Pozdrawiam
Jarek



Fara gostyńska wcale nie pochodzi z 1468 roku ! W piętnastym wieku była tu tylko drewniana kaplica ... a na zdjęciu chyba cegłę widzimy ?
Jeżeli więc jest tu naprawdę 1468, to po prostu fałsz z późniejszych lat ...

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 15:16

1693

Pozdrawiam, Teresa

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 15:19

Fajny pomysł z tą zagadką:)

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 15:25

janna napisał(a):Fajny pomysł z tą zagadką:)


Naprawdę nie wiem, czy to dobry pomysł ....

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 15:25

Chrystian Orpel napisał(a):Fara gostyńska wcale nie pochodzi z 1468 roku ! W piętnastym wieku była tu tylko drewniana kaplica ... a na zdjęciu chyba cegłę widzimy ?
Jeżeli więc jest tu naprawdę 1468, to po prostu fałsz z późniejszych lat ...

Nie jestem specjalistą od fary Gostyńskiej. Najlepiej podyskutuj o tym ze wspomnianym wcześniej w tym wątku panem Zdzisławem Kamińskim, którego wiedza na temat fary jest nieprzeciątna.
Pozdrawiam
Jarek
PS. Poprzedni post zniknął w odmętach cyberprzestrzeni.

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 15:31

xiu22 napisał(a):Dodam że jest to prawdopodobnie data ukończenia budowy gostyńskiej fary

Z tym ukończeniem to byłbym ostrożny skoro po ukończeniu nastąpiły jeszcze dwie rozbudowy :)
Pozdrawiam
Jarek

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 15:35

Poniżej fragmenty z historii gostyńskiej Fary

... Kolejnymi proboszczami byli w Gostyniu: Andrzej (1324), Gniewomir (1339). Jedna z cegieł w dzisiejszej świątyni oznaczona jest datą 1320. Być może jest to fragment najstarszego kościoła, który był o 1/3 niższy od dzisiejszego prezbiterium...

...Jego potomkowie – Janusz i Bartosz, odziedziczywszy znaczną fortunę po ojcu wojewodzie, rozbudowali kościół św. Małgorzaty. W latach 1418-1436 nadbudowali prezbiterium, dobudowali nawę główną i boczne oraz wieżę – wszystko w stylu gotyckim. Miał on blisko 60 metrów długości (z wieżą) i niemal 20 metrów szerokości. Nie jest wykluczone, że kościołowi wyznaczono także funkcje obronne. Stąd jego masywne mury i zagadkowe podziemne puste przestrzenie, które mogą być po prostu podziemnymi drogami komunikacyjnymi. O prawdziwości tej tezy świadczy fakt istnienia w tym czasie skromnego, prawdopodobnie drewnianego zamku. Kościół św. Małgorzaty miał zatem większe walory obronne niż siedziba właścicieli...


Myślę , że to wyjaśnia prawidłowość daty na cegle.

Wojtek

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 15:49

majorjabe napisał(a):
Chrystian Orpel napisał(a):Fara gostyńska wcale nie pochodzi z 1468 roku ! W piętnastym wieku była tu tylko drewniana kaplica ... a na zdjęciu chyba cegłę widzimy ?
Jeżeli więc jest tu naprawdę 1468, to po prostu fałsz z późniejszych lat ...

Nie jestem specjalistą od fary Gostyńskiej. Najlepiej podyskutuj o tym ze wspomnianym wcześniej w tym wątku panem Zdzisławem Kamińskim, którego wiedza na temat fary jest nieprzeciątna.
Pozdrawiam
Jarek
PS. Poprzedni post zniknął w odmętach cyberprzestrzeni.



Pan nie jest specjalistą od fary gostyńskiej.
Ja również. Ale książki mam ...

Z panem Kamińskim radziłbym porozmawiać sam, gdyż tego Pana w ogóle nie znam, a Pan ma szczęście go poznać.

Szkoda, że Pan nie porozmawiał z nim wcześniej na temat proponowanej zagadki.

Pozdrawiam

Chrystian

PS Nie rozumiem o co chodzi : Poprzedni post zniknął w odmętach cyberprzestrzeni ???

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 15:53

Chrystian Orpel napisał(a):PS Nie rozumiem o co chodzi : Poprzedni post zniknął w odmętach cyberprzestrzeni ???

Nie pojawił się na forum...
Jarek

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 15:55

majorjabe napisał(a):
Chrystian Orpel napisał(a):PS Nie rozumiem o co chodzi : Poprzedni post zniknął w odmętach cyberprzestrzeni ???

Nie pojawił się na forum...
Jarek


A to chyba nie mój post ? Bo wszystkie swoje posty widzę ....

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 15:57

Chrystian Orpel napisał(a):A to chyba nie mój post ? Bo wszystkie swoje posty widzę ....

Mój.
Pozdrawiam
Jarek

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 16:00

wojciech napisał(a):Poniżej fragmenty z historii gostyńskiej Fary

... Kolejnymi proboszczami byli w Gostyniu: Andrzej (1324), Gniewomir (1339). Jedna z cegieł w dzisiejszej świątyni oznaczona jest datą 1320. Być może jest to fragment najstarszego kościoła, który był o 1/3 niższy od dzisiejszego prezbiterium...

...Jego potomkowie – Janusz i Bartosz, odziedziczywszy znaczną fortunę po ojcu wojewodzie, rozbudowali kościół św. Małgorzaty. W latach 1418-1436 nadbudowali prezbiterium, dobudowali nawę główną i boczne oraz wieżę – wszystko w stylu gotyckim. Miał on blisko 60 metrów długości (z wieżą) i niemal 20 metrów szerokości. Nie jest wykluczone, że kościołowi wyznaczono także funkcje obronne. Stąd jego masywne mury i zagadkowe podziemne puste przestrzenie, które mogą być po prostu podziemnymi drogami komunikacyjnymi. O prawdziwości tej tezy świadczy fakt istnienia w tym czasie skromnego, prawdopodobnie drewnianego zamku. Kościół św. Małgorzaty miał zatem większe walory obronne niż siedziba właścicieli...


Myślę , że to wyjaśnia prawidłowość daty na cegle.

Wojtek


Nie ma źródła tego tekstu.

Pozdrawiam

Chrystian

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 16:04

Chrystian Orpel napisał(a):
Nie ma źródła tego tekstu.


http://regionwielkopolska.pl/katalog-ob ... 850&gtxp=1
Pozdrawiam
Jarek

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 17:34

Christianie!
My piszemy o cegłach Fary Gostyńskiej pw. św. Małgorzaty, a Ty prawdopodobnie myślisz o Bazylice OO. Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu, gdzie w 1468 r. postawiono pierwszą kapliczkę drewnianą, a w 1512 roku kościół o konstrukcji szachulcowej. I z tego to nasze nieporozumienie.:)
Pozdrawiam

Wojtek

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 18:12

Polecam także www.faragotykgostyn.pl i cieszę się z rozbudzonych zainteresowań.

Re: Konkurs dla tych co nie byli

20 paź 2013, 19:36

Tak, mój błąd , przepraszam bardzo.

Pozdrawiam

Chrystian
Odpowiedz