Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

11 sie 2014, 08:04

Dzisiaj w "Dzienniku Bałtyckim" ukazał się artykuł pod tytułem "Na tropie powstańców wielkopolskich" autorstwa Marka Adamkowicza.

Kasia z Kierejewskich

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

11 sie 2014, 09:07

Prócz tekstu o WKP, w dzisiejszym numerze Dziennika Bałtyckiego, związany z Wielkopolską artykuł Mariana Hirsza "Leon Kowalski, żołnież i starosta". W artykule np zdjęcie z 1919 roku z koszar na Jeżycach.

Obrazek

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

14 sie 2014, 20:44

Czy na stronie mają być docelowo umieszczeni tylko odznaczeni powstańcy? Nie ma tam mojego pradziadka, który zmarł w 1960 r.. Niestety nie wiem czy został odznaczony. Mogę oczywiście podesłać dane i zdjęcia, nie wiem tylko czy jest sens?

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

14 sie 2014, 21:27

Strona jest poświęcona odznaczonym Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym i tylko te osoby są zamieszczone. Nie wszyscy powstańcy otrzymali krzyż. Zbieramy zdjęcia tylko tych osob które są umieszczone na liście, a są tam wszyscy odznaczeni. Z tego wynika że pradziadek, mimo ze był powstańcem nie otrzymał krzyza,

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

23 sie 2014, 16:24

wojciech napisał(a):To jest pierwszy etap.
Realizujemy drugi. Tam będą dodatkowe dane osobowe odznaczonych: imię matki,data i miejsce urodzenia, oraz opis udziału w Powstaniu Wielkopolskim.

Wojtek


Takie coś to ja lubię :)
A czy będzie możliwość wyszukiwania np. po miejscu urodzenia?

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

23 sie 2014, 21:35

Tak, będzie też taka możliwość.

Wojtek

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

23 sie 2014, 21:41

Co więcej, w uzasadnieniach wniosków pojawiają się często miejscowości, w których dana osoba walczyła i planujemy przeszukiwanie także po tym kryterium

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

16 wrz 2014, 19:13

W środę 17.09 br lub czwartek 18.09.br w Radio Zachód (103 i 106 fm) w programie popołudniowym między godz.16 a 18 będę rozmawiał o naszym projekcie 'Lista odznaczonych KWP". Zapraszam do odsłuchania.

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

16 wrz 2014, 21:11

Postaraj się załatwić zapis rozmowy w mp3, to opublikujemy na stronie.

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

04 paź 2014, 19:47

Z przyjemnością informuję, że również Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego objął Patronat-Honorowy nad naszym projektem.
Walki powstańcze odbywały się również na Kujawach, Pałukach i Krajnie.
Co się dzieje z Projektem ?
Obecnie trwa indeksacja zebranego materiału, Mamy już prawie 50% zindeksowane. Indeksację chcemy zakończyć do połowy grudnia br.
W międzyczasie umieszczamy w Projekcie nadsyłane zdjęcia Powstańców.
Trwają również prace związane z organizacją uroczystego uruchomienia Projektu.

Wojtek

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

06 lis 2014, 20:25

W materiałach umieszczonych od lipca br. na stronie http://www.powstancy-wielkopolscy.pl znajduje się wiele błędów.

Jako przykład można podać umieszczenie zdjęcia legitymacji Józefa Michalczaka odznaczonego 30 października 1974 jako legitymacji odznaczonego pośmiertnie 31 grudnia 1958 Hipolita Niestrawskiego.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

12 gru 2014, 17:49

wojciech napisał:
Chcemy zakończyć projekt w grudniu tego roku i uroczyście uruchomić go na 96-tą rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Nieśmiało zapytam:
Czy wszystkie dane będą dostępne dopiero 27.12.2014r
Czy wcześniej?
:mrgreen:

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

12 gru 2014, 18:16

Wcześniej nie damy rady. Jest dużo materiału do indeksowania.

Wojtek

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

13 gru 2014, 09:54

Wojtku, czy można jeszcze się zgłaszać do indeksowania?
Mam teraz więcej czasu i z chęcią bym pomogła :)

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

29 gru 2014, 11:54

Od ponad roku mówiłem o nieprawidłowościach dotyczących wniosków. Mówiłem o tym, że wiele uzasadnień mija się z faktami, zawiera różnego rodzaju konfabulacje. Zamiast uzyskać dostęp do wniosków zostałem wyrzucony z WTG gdyż podobno "spowodowałem szkodę wizerunkową". :D

Dziś dostępne są fragmenty wniosków i dziś wynika z tego, że przykładowo Józef Kąkolewski syn Ludwika urodzony 28.02.1897r. w Karczewie został odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym dwukrotnie.
Pierwszy raz uchwałą Rady Państwa 0/1048 z dnia 1958-12-17, a drugi raz uchwała Rady Państwa 0/41 z dnia 1960-02-29. Dlaczego nie ma informacji o tym kto występował z wnioskiem?

Że jest tego typu kwiatków więcej wynika np. z dwóch wniosków dotyczących Jana Kasprzaka syna Franciszka urodzonego w Bułakowie i jak wynika z zawartości strony przyznanych dwóch Krzyży (żeby było ciekawiej ze strony wynika, że oba Krzyże zostały nadane tą samą uchwała Rady Państwa ;) 0/764 z dnia 1966-12-22). Nie ma żadnej informacji kto wnioskował i kto odpowiada za treść.

Tak jak np. informacja o walkach o Hopfengarten (tak, ta nazwa znajduje się we wniosku sporządzonym jakby nie było w PRL). Ani słowa co to za miejscowość ;) (dla zainteresowanych to nie chodzi o dzielnicę Magdeburga, a o wieś Brzoza pod Bydgoszczą). O nazwach własnych pisanych mała literą już nie będę wspominał.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

29 gru 2014, 18:35

W dniu dzisiejszym został uroczyście uruchomiony Projekt: Lista odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.
Zamiast relacji własnej cytat z wpisu p. Rafała Prinke:

Właśnie wróciłem z pięknej uroczystości, w najpiękniejszej sali najpiękniejszego w Polsce ratusza. Było to oficjalne uruchomienie strony z pełną listą osób odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, rezultatu projektu koordynowanego przez Wojciecha Jędraszewskiego i zrealizowanego w ramach Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo". Inicjatorowi i wszystkim 35 realizatorom (robiącym to jako wolontariusze!) należą się wielkie gratulacje i podziękowania. Nie jest to tylko lista, ale -- co najcenniejsze -- zawiera treść uzasadnienia wniosku, a więc informacje o rodzaju uczestnictwa w Powstaniu. Uruchomienie witryny poprzedziły dwa świetne wykłady Marka Rezlera i Tadeusza Jeziorowskiego, a zwieńczył występ Chóru Kameralnego "Dysonans". Pierwszy podkreślał, że (wbrew potocznej opinii) Powstanie Wielkopolskie nie było jedynym zwycięskim powstaniem, Były dwa inne na początku XIX w. -- również w Wielkopolsce, oraz III Śląskie, w którym istotna role odegrały oddziały wielkopolskie i dowódcy z Wojciechem Korfantym na czele. Drugi prelegent mówił o losach powstańców po 1945 r. Mimo uchwalenia wprowadzenia odznaczenia dla nich w 1946 r., przez kolejne dziesięć lat nie było ono nadawane, a na wszelkie wzmianki o Powstaniu nałożono "zapis" cenzury, a nawet wstrzymano rozpoczęte już badania naukowe. Przytaczał też znakomite cytaty, nawet z katalogu wystawy rocznicowej w 1978 r., jak to powstańcy dzięki PZPR mogli być wreszcie docenieni. Strona znajduje się tutaj:
http://powstancy-wielkopolscy.pl


Naszym celem było stworzenie Listy odznaczonych, wraz z uzasadnieniami zawartymi we wnioskach o odznaczenie. I cel ten został osiągnięty.
Na samym początku ustalone zostało, że nie będziemy oceniać i poprawiać zawartych we wnioskach opisów.
Wręcz przeciwnie. Będziemy się starali oddać ducha tamtego okresu (okresu, lat w których wystawiane były wnioski), poprzez w miarę dokładne indeksowanie.
Historykom i Znawcom Powstania Wielkopolskiego pozostawiamy ocenę zawartego w projekcie materiału.
Tak samo jak nie odpowiadamy za przypadki pomyłek, np. dwukrotnego nadawania odznaczeń. Pomyłkę zrobiła Rada Państwa i tylko ona może ją sprostować. A że już nie istnieje to musi tak zostać.

Dziekuję wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w Projekt za wykonanie bardzo dobrej i potrzebnej roboty. Wyrazem tego były słowa podziekowań i uznania wypowiedziane podczas dzisiejszej uroczystości.
Będę bardzo wdzięczny za konkretne i zasadne uwagi, które postaramy się jak najszybciej wprowadzić do Projektu.
Teraz Projekt będzie uzupełniany o nadsyłane zdjęcia odznaczonych, ich nagrobki i biogramy.
Uzupełnimy go także o wnioski odrzucone, które znajdowały się w znalezionych podczas kwerendy dokumentach.

Wojtek

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

29 gru 2014, 18:53

Jeśli jest taka techniczna możliwość to gdyby można było wyszukiwać tylko po nazwie miejscowości, to byłoby super.

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

29 gru 2014, 22:11

Witam,
zmuszony jestem poruszyć na forum problem, który drogą mailową (bez odpowiedzi) sygnalizowałem poprzez oficjalny adres kontaktowy projektu już 24 lipca tego roku.

wojciech napisał(a):[i]Właśnie wróciłem z pięknej uroczystości, w najpiękniejszej sali najpiękniejszego w Polsce ratusza. Było to oficjalne uruchomienie strony z pełną listą osób odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym(...)


Mam poważne wątpliwości co do pełności listy, których uzasadnieniem jest przypadek mojego pradziadka, Jana Torchały, syna Stefana i Marianny, odznaczonego KP w dniu 22.12.1966 (nr 37346, mogę dołączyć dokumenty w razie wątpliwości), którego próżno szukać w uruchomionej dziś oficjalnie bazie.

Nie wspominam o tym bynajmniej ze złośliwości, ale raczej w celu zasygnalizowania, że oficjalnie zaprezentowana jako finalna i kompletna baza wciąż wymaga weryfikacji - bo trudno sądzić, że jest to jednostkowy przypadek.

Pozdrawiam
Marcin Torchała

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

29 gru 2014, 22:56

Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania listy odznaczonych Powstańców Wielkopolskich bardzo serdecznie dziękuję. Znajdują się na niej dwaj bracia Świetlińscy z Wielichowa, a trzeci z braci – mój dziadek Franciszek Świetliński zmarł w 1955 roku i dlatego nie ma go wśród odznaczonych. Wykonaliście Państwo ogromną pracę.
Serdecznie pozdrawiam – Eugenia Świetlińska - Pięta

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

30 gru 2014, 09:41

Ale ma od niedawna oznaczony grób, tu leży Powstaniec. Piękna inicjatywa naszego Towarzystwa Pamięci PW i Urzędu Gminy. Podczas pięknej,uroczystej oprawy oznaczono groby.

Obrazek

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

30 gru 2014, 10:03

Odpowiadam na powyższe pytania:
1. Do Maksymiliana - pracujemy nad takim rozwiązaniem. Myslę, że w ciagu dwóch tygodni uzyskamy odpowiednie efekty

2. Do Marcina Torchała - ma Pan rację. Jest tutaj jakiś błąd, który za kilka dni usuniemy. Przepraszam za dotychczasowy brak odpowiedzi, ale byliśmy zajęci Projektem i sprawa nam umknęła.

Wojtek

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

02 sty 2015, 22:08

Projekt super.

Przeglądając zasoby tej bazy danych odnoszę wrażenie iż po II WŚ dużo łatwiej był otrzymać odznaczenia za walkę o Niepodległość, niż w okresie międzywojennym.

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

02 sty 2015, 23:53

Trochę błędne wrażenie odnosisz.

Przed II wojną światową było jedno odznaczenie, które nawiązywało do Powstania Wielkopolskiego. Był to Krzyż i Medal Niepodległości ustanowiony 29 października 1930 w celu "odznaczenia osób, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości Polski w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918 – 1921, z wyjątkiem wojny polsko-rosyjskiej na obszarze Polski".

W okresie od 1930 do 1938 roku nadano:
Krzyż Niepodległości z Mieczami – 1816 osobom, w tym 323 razy pośmiertnie;
Krzyż Niepodległości – 35 271 osobom, w tym 7917 razy pośmiertnie;
Medal Niepodległości – 51 665, w tym 3019 razy pośmiertnie

Jak widać w okresie 8 lat odznaczono prawie 90 tys. osób, a WKP w okresie 42 lat otrzymały 22466 osób.

Z Krzyżem niepodległości wiąże się ciekawostka, iż pierwotnie było to odznaczenie cywilne i po roku zmieniono statut tego odznaczenia na wojskowy. Zmiana nastąpiła gdyż Krzyż Niepodległości był tzw. "odznaczeniem chlebowym" (zniżki kolejowe, pierwszeństwo w zatrudnieniu, pierwszeństwo dostępu do szkół dla dzieci, zwolnienie z opłat, prawo do wsparcia materialnego od Państwa dla odznaczonych i wdów po nich itd.), a posłowie i senatorowie mogli przyjmować tylko odznaczenia wojskowe.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

03 sty 2015, 12:28

Marku dziękuję za dane, ale swoją opinię oparłem na dokumentach "moich" Powstańców.

W okresie międzywojennym, aby otrzymać oznaczenie należało się "wykazać" i podeprzeć to mocnymi dowodami. Po wojnie, oznaczenia były przyznawane już za mniejsze zasługi. Aczkolwiek ranga tych oznaczeń był również inna.

Pozdrawiam
Krzysztof

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

03 sty 2015, 12:55

Zgadzam się całkowicie, że przed II wojną trzeba było przedstawić dowody i świadków.

Za PRL-u liczył się głównie wniosek ze ZBOWiDu. Wniosek czyli druk i podpisy, a nie treść. Zwłaszcza to kto podpisał. Treść to często była konfabulacja i nikt nie sprawdzał zawartości merytorycznej. Widać to w udostępnionych danych.

Kilkanaście minut temu Genowefa zwróciła uwagę na
W projekcie
Grossmann, Józef Rodzice: Stanisław Grossmann, Franciszka Stefańska
Ur.: 1983-02-24, Oborniki (PL)

I zastanawiam się czy to błąd wnioskodawcy czy też wprowadzającego dane do bazy. ;)

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

03 sty 2015, 13:37

Gejtawy napisał(a):Kilkanaście minut temu Genowefa zwróciła uwagę na
W projekcie
Grossmann, Józef Rodzice: Stanisław Grossmann, Franciszka Stefańska
Ur.: 1983-02-24, Oborniki (PL)

I zastanawiam się czy to błąd wnioskodawcy czy też wprowadzającego dane do bazy. ;)


Marku, nad czym tu się zastanawiać. Błędy zdarzają się wszędzie-a tutaj ogrom pracy i termin otwierania projektu usprawiedliwia takie pomyłki. Znajdziemy te wpisy, zgłosimy i będą poprawione. Nie rób z tego problemu, wyluzuj trochę...

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

03 sty 2015, 14:55

Genowefa napisał(a):Marku, nad czym tu się zastanawiać. Błędy zdarzają się wszędzie-a tutaj ogrom pracy i termin otwierania projektu usprawiedliwia takie pomyłki. Znajdziemy te wpisy, zgłosimy i będą poprawione. Nie rób z tego problemu, wyluzuj trochę...
Nie robię żadnego problemu. Pytanie powstaje tylko o to kto ma rację? Albo Ty pisząc, że "Znajdziemy te wpisy, zgłosimy i będą poprawione", albo autor
Pomyłkę zrobiła Rada Państwa i tylko ona może ją sprostować. A że już nie istnieje to musi tak zostać.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

03 sty 2015, 15:18

Marku, Twoje cytaty mówią o dwóch różnych pomyłkach. Wojtek napisał odpowiedź na Twoje całkiem inne pytanie i wklejenie tego cytatu uważam za nietakt i zwykłą złośliwość :wink:
W bazie małżeństw czy w Basi zdarzają się większe i liczniejsze pomyłki, które Łukasz poprawia. W tym projekcie również mogą pojawiać się pomyłki i z pewnością będą poprawiane na bieżąco. Powtórzę słowa Bożeny" wyluzuj" :D
Ostatnio edytowano 03 sty 2015, 18:26 przez Jolanda, łącznie edytowano 1 raz

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

03 sty 2015, 15:32

Gejtawy napisał(a):Nie robię żadnego problemu. Pytanie powstaje tylko o to kto ma rację? Albo Ty pisząc, że "Znajdziemy te wpisy, zgłosimy i będą poprawione", albo autor
Pomyłkę zrobiła Rada Państwa i tylko ona może ją sprostować. A że już nie istnieje to musi tak zostać.


Powiem tylko tak - nie myli się ten, kto nie robi nic... ;) Dalsza dyskusja wydaje mi się zbędna, bo łatwo nam oceniać cudze błędy, często nie dostrzegając własnych...

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

05 lut 2015, 19:18

Wojtek Prezes wspomina,że można nadsyłać zdjęcia odznaczonych,biogramy i ich nagrobki. Na jaki adres?

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

05 lut 2015, 19:45

Basiu, na ten adres można wysyłać http://powstancy-wielkopolscy.pl/page.php?page=contact

E-mail: wutege+powstancy@gmail.com
Ostatnio edytowano 05 lut 2015, 20:14 przez Jolanda, łącznie edytowano 1 raz

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

05 lut 2015, 20:00

Przecież informacja o tym jest na stronie tytułowej projektu. Wystarczy zapoznać się ze stroną. ;)

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: Powstańcy wielkopolscy - Pokłosie ankiety

05 lut 2015, 21:03

Jolu,dziękuję za informacje.
Markowi dziękuję za pouczenie i wytknięcie.
Odpowiedz