Dyskusje na temat działalności WTG, organizacji, planów, działań, spotkań, itd.
Odpowiedz

Spotkanie "Cmentarze olęderskie wołają o ratunek"

07 lut 2007, 09:44

W imieniu Jurka przesyłam zaproszenie:

Zaproszenie
Muzeum Etnograficzne w Poznaniu
Burmistrz Miasta i Gminy Nekla
Społeczny Komitet Renowacji Cmentarzy Olęderskich w Gminie Nekla
mają zaszczyt zaprosić
na spotkanie pt.

"CMENTARZE OLĘDERSKIE WOŁAJĄ O RATUNEK !"
Podzwonne czy nekielska alternatywa?

w ramach niedzielnych spotkań na wystawie „Olędry. Przestrzenie obok nas”, które odbędzie się w niedzielę 11 lutego 2007 r. o godz. 12.00 w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu, przy ul. Grobla 25 (wejście od ul Mostowej 7).

Spotkanie ma charakter otwarty i może w nim uczestniczyć dowolna ilość
zainteresowanych osób. W celu zwiedzenia wystawy prosimy o wcześniejsze przybycie.
Ostatnio edytowano 09 lut 2007, 23:05 przez mac, łącznie edytowano 1 raz

09 lut 2007, 22:25

Będąc jeszcze pod wrażeniem wspaniałego spotkania w dniu 3 lutego, zarówno w Archiwum Państwowym jak i w Muzeum Etnograficznym (podziękowania dla Jurka za jego organizację), już cieszę się na następne.
Wiem, że z pewnością będzie równie udane.
Pozdrawiam
Paweł

13 lut 2007, 21:56

Witam Forumowiczów.
Pozwalam sobie na kilka słów i refleksji po spotkaniu „Cmentarze olęderskie wołają o ratunek!” które w niedzielne południe zebrało w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu kilkadziesiąt osób.
Po krótkim wstępie i wprowadzeniu w temat przez kuratora wystawy „Olędry. Przestrzenie obok nas” p. Witolda Przewoźnego, mieliśmy okazję zapoznać się z obecnym, nienajlepszym stanem kilkunastu cmentarzy olęderskich w Wielkopolsce, a następnie z dawniejszym i obecnym stanie cmentarzy w gminie Nekla. Społeczny Komitet Renowacji Cmentarzy Olęderskich w Gminie Nekla w krótkim czasie zdołał dokonać przełomu w podejściu do tego problemu. Po latach zaniechań i zaniedbań cmentarzom ewangelickim położonym na terenie gminy został przywrócony należny szacunek. Dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wielu ludzi mieszkańcy gminy z dumą mogli w czerwcu 2005r. podejmować wizytę australijskich potomków Olędrów, którzy w latach 1846-47 wyemigrowali z Nekielki do Australii. Goście mogli nie tylko odnaleźć groby swoich przodków, ale także pomagać w ich porządkowaniu. Tak więc dokonania poczynione w tym zakresie w gminie Nekla nabrały już charakteru nie tylko lokalnego.
I taki też cel przyświecał temu spotkaniu. Rozpowszechnić tego typu działania i uświadomić jak największemu gronu, że troska o dawne cmentarze różnych narodowości i wyznań to nasz po prostu ludzki obowiązek. Pocieszające jest jednak to, że takie lub podobne inicjatywy zaczynają pojawiać się również w innych gminach, o czym na spotkaniu sygnalizowano. (Sam będąc jesienią ubiegłego roku w puszczy nadnoteckiej widziałem cmentarz ewangelicki założony w 1865 roku w Bucharzewicach-Bukowcu, przez lata zaniedbany, a dziś ogrodzony i uporządkowany przez społeczność gminy Sieraków.).
Wszystkie tematy poruszane na spotkaniu ilustrowane były licznymi zdjęciami z komentarzem Jurka Osypiuka oraz innych osób, a także filmami.
Jurkowi i wszystkim zaangażowanym osobom należą się słowa uznania za organizację tego spotkania a przede wszystkim za działania dokonane na terenie gminy Nekla. To duża sprawa.
I na koniec refleksja ogólniejsza. Ratowanie dawnych cmentarzy to wielka rzecz w utrwalaniu i przekazywaniu naszej historii następnym pokoleniom. Ale i działalność wielu genealogów amatorów (a do takich nieskromnie się zaliczam) też ma podobny cel. Nasze rodzinne dzieje, w takiej czy innej formie zapisane, będą przecież kiedyś służyć (mam nadzieję) naszym potomkom w poznawaniu historii przodków a na ich tle historii ogólnej, a więc czas poświęcony na to przez nas, nie jest czasem straconym.

Za spotkanie dziękuję, a KTO NIE BYŁ NIECH ŻAŁUJE.

Pozdrawiam
Paweł

19 lut 2007, 22:21

Witajcie Wszyscy!
Serdecznie dziękuję Pawłowi i Jego Żonie za obecność na spotkaniu i miłe słowa pod adresem mieszkańców Nekli i okolic, zaangażowanych w ratowanie cmentarzy ewangelickich.

Z przyjemnoscią pragnę zaprosić do zapoznania się z informacją oraz z fotorelacją z niedzielnego spotkania w Muzeum Etnograficznym.
Poznaliśmy wielu ciekawych ludzi, podobnie patrzących na problem cmentarzy ewangelickich.
Jutro na naszej stronie umieszczony zostanie zestaw fotografii, prezentowanych podczas spotkania.
Zapraszam pod adres
http://www.oledry.nekla.pl/news/art13.php
Pozdrawiam serdecznie
Jerzy
Odpowiedz