Section for our foreign language guests
Odpowiedz

Bochum

15 lut 2011, 18:40

Witam!
Poszukuję rodziny brata mego dziadka.W 1912 roku Jan Tomicki (syn Tomasza Tomickiego i Apolonii Hoppe)ur.1888 wyjechał z Poznania do pracy do Bochum- wiele lat przepracował jako górnik. Ożenił się w Bochum z Niemką i miał z nią syna Jana i trzy córki: Zofia, Maria i Marta. Zmarł prawdopodobnie w 1941roku i został pochowany w Bochum.
Jego syn walczył w czasie wojny w niemieckim wojsku.Przeżył. Mój ojciec Kazimierz Tomicki w r.1945 był w Bochum u rodziny nim wrócił z robót przymusowych do Polski. Niestety na tym kontakt się zakończył.Mój ojciec wysyłał jakiś czas listy ale albo nikt nie odpisał albo zaginęły.Nie pamiętamy też dokładnego adresu.
Może na tym forum ktoś z Państwa jest z Bochum, może na tamtejszym cmentarzu znajduje się jeszcze grób Jana Tomickiego ojca a może i syna. Córki zapewne wyszły za mąż i zmieniły nazwisko.
Czy możliwe jest odnalezienie śladów rodziny o nazwisku Tomicki ?-nie jest to popularne nazwisko a tym bardziej w Niemczech.
Proszę o pomoc z wielką nadzieją .
Pozdrawiam Bożena.

P.S. Proszę o przetłumaczenie-translator niestety nie jest dokładny.Dziękuję.

Tłumaczenie / Übersetzung:

Hallo!

Ich suche nach der Familie meines Großonkels. Im Jahr 1912 fuhr Jan [Johann] Tomicki (Sohn von Tomasz [Thomas] Tomicki und Apolonia Hoppe geb. 1888) aus Posen nach Bochum, um dort eine Arbeit aufzunehmen – mehrere Jahre hat er als Bergmann durchgearbeitet. Er heiratete in Bochum eine Deutsche und hatte mit ihr einen Sohn Jan [Johann] und drei Töchter: Zofia [Sophia], Maria und Marta [Martha]. Er starb vermutlich 1941 und wurde in Bochum beerdigt.
Sein Sohn kämpfte während des Krieges in der Wehrmacht. Er überlebte. Mein Vater Kazimierz Tomicki war 1945 in Bochum bei seiner Familie, noch bevor er nach Polen aus der Zwangsarbeit zurückkehrte. Leider blieb es nur dabei und der Kontakt wurde abgebrochen. Mein Vater schickte einige Zeit lang Briefe, aber entweder schrieb keiner zurück oder sie sind verloren gegangen. Wir können uns auch nicht an eine genaue Adresse erinnern. Vielleicht kommt jemand von Ihnen in diesem Forum aus Bochum, vielleicht befindet sich auf dem hiesigen Friedhof das Grab des Vaters Jan [Johann] Tomicki oder sogar seines Sohnes. Die Töchter haben sicherlich jemanden geheiratet und den Namen des Ehemannes angenommen.
Ist es möglich, die Spuren der Familie Tomicki zu finden? Der Name ist nicht weit verbreitet, und schon gar nicht in Deutschland.

Voller Hoffnung bitte ich um Hilfe.
Viele Grüße,
Bozena

Re: Bochum

15 lut 2011, 19:28

W książce telefonicznej Bochum są dwie kobiety o nazwisku Tomicki:

Tomicki Herta
Am Schöttelse 2
44892 Bochum
0234 29 00 88

Tomicki Rita
Claus-Groth-Str. 11
44803 Bochum
0234 35 14 13

Może to ktoś z rodziny?

Do ewentualnego kontaktu (weryfikacji) przydałoby się wiedzieć chociaż, jak na imię miała żona Jana (starszego)...

Re: Bochum

15 lut 2011, 21:03

Witam serdecznie!
Wysłałam na pw informacje na temat rodziny Hoppe-mogą one dotyczyć osób jeszcze żyjących

Re: Bochum

15 lut 2011, 22:11

W książce telefonicznej Bochum są dwie kobiety o nazwisku Tomicki:


Czy mógłbym prosić, aby Pan sprawdził nazwisko Michalski w owej książce telefonicznej. Ostatni kontakt z Michalskimi w Bochum rodzina miał podczas okupacji niemieckiej kiedy to rodzina skorzystała z sposobności, aby odwiedzić nas w Polsce

Pozdrawiam

Re: Bochum

16 lut 2011, 00:00

Łukasz Bielecki napisał(a):Do ewentualnego kontaktu (weryfikacji) przydałoby się wiedzieć chociaż, jak na imię miała żona Jana (starszego)...

Niestety, ale nie znam imienia żony Jana. Być może znał je mój ojciec,ale niestety nie żyje od czterech lat. Te Panie to mogą być spokrewnione z Janem młodszym jeśli noszą to nazwisko.
Jan młodszy urodził się około 1919roku -nie jest to data pewna, wiadomo tylko, że był starszy od mego Taty o rok lub dwa.
Niestety,nie mogę tam zadzwonić, bo nie umiem po niemiecku.Może wyślę list z zapytaniem-poproszę kogoś o tłumaczenie.
Pozdrawiam

Re: Bochum

16 lut 2011, 08:06

Mateuszek napisał(a):
W książce telefonicznej Bochum są dwie kobiety o nazwisku Tomicki:


Czy mógłbym prosić, aby Pan sprawdził nazwisko Michalski w owej książce telefonicznej. Ostatni kontakt z Michalskimi w Bochum rodzina miał podczas okupacji niemieckiej kiedy to rodzina skorzystała z sposobności, aby odwiedzić nas w Polsce

Pozdrawiam


http://www.dastelefonbuch.de/

Re: Bochum

16 lut 2011, 09:45

Hallo Bożena,

kleiner Zwischenbericht zu Rehden:
Ich habe die Kirche in Rehden angeschrieben. Leider haben sie noch nicht geantwortet. Aber ich habe einen Heimatverein im Netz gefunden. Mit dem werde ich mich in der nächsten Woche in Verbindung setzen.

Zu Bochum: Wenn Sie möchten, kann ich bei den beiden Damen, die Lukasz aus dem Telefonbuch mitgeteilt hat, anrufen. Dazu benötige ich aber noch ein paar Daten zu Ihrem Vater und Ihrem Großvater (Familiennamen, Geburtsorte, Geburtsdaten). Sie können mir dazu eine Private Nachricht schicken.

Schönen Tag noch,
Ursula

Tłumaczenie / Übersetzung:

Witaj Bożeno,

krótkie częściowe sprawozdanie dot. Rehden:
Napisałam do kościoła w Rehden. Niestety jeszcze nie odpisali. Znalazłam jednak w sieci stowarzyszenie na rzecz zachowania tożsamości kulturowej oraz rozwoju regionu, z którym skontaktuję się w przyszłym tygodniu.

Odnośnie Bochum: Jeżeli Pani chce, mogę zadzwonić do tych dwóch pań, które Łukasz wypisał z książki telefonicznej. W tym celu potrzebuję jednak jeszcze kilka danych dot. Pani ojca i dziadka (nazwiska, miejsca urodzenia i daty). Może Pani napisać do mnie także prywatną wiadomość.


Życzę miłego dnia,
Ursula

Re: Bochum

16 lut 2011, 10:19

Johanna napisał(a):Zu Bochum: Wenn Sie möchten, kann ich bei den beiden Damen, die Lukasz aus dem Telefonbuch mitgeteilt hat, anrufen. Dazu benötige ich aber noch ein paar Daten zu Ihrem Vater und Ihrem Großvater (Familiennamen, Geburtsorte, Geburtsdaten). Sie können mir dazu eine Private Nachricht schicken.


Es sieht so aus, dass alles was Bozena bekannt ist, so zusammengefasst sein kenn:

Johann Tomicki geb. 1888 in Posen, Sohn von Thomas und Apollonia geb. Hoppe, ab 1912 in Bochum als Bergarbeiter, mit einer deutschen Frau (Vorname unbekannt) verheiratet, um 1941 in Bochum gestorben.
Seine Kinder: Johann geb. um 1919 (im 2WK in der Wehrmacht, aber ueberlebt), Sophia, Maria, Martha (die Toechter wahrcheinlich tragen dann andere Namen, die unbekannt sind).
Letzter Kontakt war im 1945, als Bozenas Vater Kazimierz (Johanns des aelteren Neffe) in Bochum war, nachdem er als Zwangsarbeiter in Deutschland war.
Die Frauen aus dem Telefonbuch koennten Johanns des juengeren Toechter oder Schwiegertoechter sein?
Der Name wird im polnischen "Tomitzki" ausgesprochen, nach 100 Jahren wird aber schon in Deutschland zu "Tomikki", so glaube ich aus eigener Erfahrung :)

Lukasz

Re: Bochum

16 lut 2011, 12:15

Fotos vom Treffen mit seiner Familie in Bochum

Johann Tomicki -Vater
Obrazek
Sophia Obrazek SophiaObrazek
Maria Obrazek Martha Obrazek

Re: Bochum

16 lut 2011, 14:17

Hallo Bozena,

ich habe einen Erfolg zu melden, denn ich habe den Sohn Ihres Onkels Johann gefunden.

Ich schreibe Ihnen nähere Informationen per PN.

Gruß
Ursula

Tłumaczenie / Übersetzung:


Witaj Bożeno,

miło mi poinformować o sukcesie, gdyż odnalazłam syna Pani wujka Jana.
Więcej szczegółów napiszę w wiadomości prywatnej.

Pozdrawiam,
Ursula

Re: Bochum

16 lut 2011, 17:32

Niech żyje internet :)

Re: Bochum

16 lut 2011, 18:07

Łukasz Bielecki napisał(a):Niech żyje internet :)

exakt, was hätten wir nur ohne Internet gemacht:-)

Ursula,
ich habe vergessen dir mitzuteilen, dass wir uns hier im Forum grundsätzlich immer duzen, Du kannst also ruhig aufhören zu siezen. :-)
LG,
Magda

Re: Bochum

16 lut 2011, 18:13

Ich habe vergessen, dass eigentlich meine Kusine Magda alles uebersetzt :) :)
Lukasz

Re: Bochum

16 lut 2011, 18:43

Chcę wszystkim podziękować. Jestem szczęśliwa, oszołomiona, zaskoczona tak króciutkim czasem w jakim odnaleziono mego krewnego.Zachwycona jestem serdecznością i taką bezinteresowną pomocą. To cudowne uczucie..........

Ich möchte mich bei allen bedanken. Ich bin glücklich, benommen und überrascht darüber, dass mein Verwandter so schnell gefunden worden ist. Ich bin von der Herzlichkeit und von der uneigennützigen Hilfe begeistert. Es ist ein wunderbares Gefühl..........

Obrazek

Życzę wszystkim wszelkiej radości.
Ich wünsche allen alle Freude.

Re: Bochum

16 lut 2011, 18:47

Ich kann das meiste ja lesen, nur nicht schreiben und sprechen. :oops: Polnisch ist für mich eine komplizierte Sprache!

Lukasz, ich habe noch einige Informationen bekommen. Meine Frage war schon berechtigt. Ich wollte ja nichts mehr über Onkel und Großonkel wissen, sondern über Vater und Großvater. :D

Gruß
Ursula

Re: Bochum

16 lut 2011, 19:08

Ja ich muss zuerst lesen, dann schreiben.
Lukasz

Re: Bochum

07 kwi 2011, 11:30

Witam serdecznie!
Bożenko-dla ciebie-jeśli dobrze odczytałam,matka pana młodego,z domu Hoppe.
http://szukajwarchiwach.pl/53/1889/0/3/5/str/1/4/#tab2

Re: Bochum

07 kwi 2011, 16:15

Dziękuje, Edytko. Ta Rozalia to może być siostra mego prapradziadka Jakuba.Muszę poszukać jej aktu ślubu a może tam będą jej rodzice Jan i Marianna.Wtedy będę miała pewność.

Pozdrawiam Bożena

Re: Bochum

25 kwi 2011, 15:21

Witaj Bożenko!
Ponownie Hoppe dla Ciebie.
http://szukajwarchiwach.pl/53/1889/0/4/6/str/1/11/#tab2
pozdrawiam
Edyta

Re: Bochum

25 kwi 2011, 17:25

Dziękuję. Może to inna Rozalia. Ojciec Jan się zgadza, ale matka Klara a nie Marianna.Chyba, że Jan miał dwie żony. Nowa zagadka do rozwiązania.
Pozdrawiam

Re: Bochum

25 kwi 2011, 17:46

Coś jeszcze :)-na temat Hoppe
http://szukajwarchiwach.pl/53/1889/0/4/9/str/1/8/#tab2
pozdrawiam
Edyta

Re: Bochum

27 kwi 2011, 12:25

Witam Edyto.Znalazlam 13 rodzin Twardowskich,8 rodzin Winkler,3 rodziny Thielman,17 rodzin Kurczewskich,Nowakow zas jest najwiecej .Chodzilam do szkoly podstawowej z Elzbieta Kurczewska,bylo to w Bydgoszczy na Szwederowie.Edytko a jaki konkretnie region Polski Ciebie interesuje Serdecznie pozdrawiam Zosia

Re: Bochum

27 kwi 2011, 18:06

Witam serdecznie!
Zosiu-gdzie znalazłaś te wszystkie rodziny?Są one związane z Wągrowcem i okolicami:Gołańcz,Potulice,Wągrowiec.Jeśli możesz podaj proszę więcej informacji na pv.
pozdrawiam
Edyta

Re: Bochum

28 kwi 2011, 07:57

Witam Edyto ,te wszystkie rodziny znalazlam w ksiazce telefonicznej z 2002 r,z Bydgoszczy .Zainteresowalam sie nazwiskiem Thielman,bylam przekonana,ze to nazwisko pochodzi z Tucholi-Tuchel.Pomylilam sie ,tam sa bardzo podobnie brzmiace.Jesli zas Ciebie interesuja strony Wagrowca ,to nie pomoge Zosia

Re: Bochum

15 cze 2011, 08:54

Witam serdecznie!
W trakcie poszukiwań natrafiłam znów na nazwisko Hoppe.
http://szukajwarchiwach.pl/53/1870/0/1/ ... fQlwm1cYQ/

Re: Bochum

15 cze 2011, 12:36

Dziękuję za pamięć.Karniszewo jest już bardzo "blisko" mojej rodziny. :)
Pozdrawiam
Odpowiedz