Section for our foreign language guests
Odpowiedz

Berlin przed II wojną światową

16 lut 2011, 19:36

Witam !!!!!
Poszukuję siostrę mojego dziadka Wandę Zawadzką , która wyszła za mąż i nazywała się Wanda KNOLL i przed wybuchem II wojny światowej wyjechała z mężem na stałe do Berlina . Kiedy moi krewni połączyło się z tą drugą częścią znalazłam takie nazwisko Wanda Knoll i chociaż dałam wiadomość nikt się nie odzywa. Domyślam się ,że sam Berlin miał przed wojną dużą ilość książek telefonicznych - a ja nie znam języka niemieckiego. Czy ktoś z forumowiczów władający językiem niemieckim mógłby mi trochę pomóc .Może znalazłabym wnuki Wandy Knoll.Serdecznie pozdrawiam . Elżbieta

Tłumaczenie / Übersetzung:

Hallo !!!!!

Ich suche nach der Schwester meines Großvaters Wanda Zawadzka, die nach der Eheschließung Wanda KNOLL hieß und vor dem 2. Weltkrieg mit dem Ehemann nach Berlin ausgewandert ist. Als „MyHeritage“ die Datenbank „verwandt“ übernommen hatte, habe ich den Namen Wanda Knoll gefunden, aber leider bekam ich keine Antwort auf meine Nachfrage.
Ich kann mir gut vorstellen, dass Berlin vor dem Krieg viele Telefonbücher hatte – und ich beherrsche die deutsche Sprache nicht.
Vielleicht könnte mir einer der Deutsch sprechenden Forumsteilnehmer etwas helfen. Vielleicht würde ich dann die Enkelkinder von Wanda Knoll finden.
Gruß
Elżbieta

Re: Berlin przed II wojną światową

17 lut 2011, 09:10

Witaj,

podajesz bardzo mało danych i trudno będzie odszukać Wandę (lub jej potomków?) wśród setek mieszkańców Berlina, którzy noszą nazwisko Knoll. Dzwonienie do wszystkich po kolei byłoby niemożliwe.
Natomiast nawet jeżeli znałabyś jakieś konkretne daty lub przybliżone, to w niemieckim USC także nie uzyskasz informacji, ponieważ nie jesteś spokrewniona w Wandą Knoll w linii prostej.

Aby odszukać jakiekolwiek ślady Twojej krewnej można jednak zajrzeć do książek adresowych Berlina. Szukałam w książkach z lat 1938 -1940 i taka osoba nie figuruje, ale w 1941 już tak:

Wanda, Knoll
Frau - żona
Adres: Allenstein Str. 16 (dzisiejsza Liselotte-Herrmann-Str.)

https://picasaweb.google.com/lh/photo/3 ... directlink

Niestety w 1942r. i 1943r. osoba ta nie figuruje już w książce adresowej Berlina.

Czy to jest siostra Twojego dziadka, tego nie wiadomo.

Poprosiłam jeszcze o sprawdzenie osobę, która posiada książki adresowe Berlina z lat 1957 i 1967. Są to jednak książki tylko z Berlina Zachodniego, a Allenstein Str. czyli dzisiejsza Liselotte-Herrmann-Str. znajduje się w dzielnicy Prenzlauer Berg, która znalazła się po wojnie w Berlinie Wschodnim. Kto wie, może jednak Wanda przeprowadziła się w międzyczasie do Berlina Zachodniego. Napiszę, gdy otrzymam odpowiedź.

Re: Berlin przed II wojną światową

23 lut 2011, 10:42

Witam !!!!!!
Jestem Ci serdecznie wdzięczna za zajęcie się moim tematem . Wanda Knoll z d. Zawadzka - to najmłodsza siostra , która wyjechała do Berlina przed II wojną światową . Sióstr było trzy . Miały na imię Bronisława, Stanisława i ta Wanda . Dwie starsze siostry wyszły za mąż za mężczyzn o nazwiskach szalenie popularnych na terenie Niemiec :Miller i Rajske . Oczywiście ja nie wiem , jak były te nazwiska pisane . Z uwagi na popularność tych trzech nazwisk / tak jak u nas Nowak , Kowalski i Malinowski /być może nigdy nie znajdę tej części mojej dużej rodzinki . Dlatego też jestem pełna nadzieji ,że może tą drogą akurat znajdę siostry mojego dziadka . Bardzo dziękuję za pomoc . Pozdrawiam . Elżbieta :D

Re: Berlin przed II wojną światową

23 lut 2011, 11:21

eldroza54 napisał(a):Witam !!!!!!
Jestem Ci serdecznie wdzięczna za zajęcie się moim tematem . Wanda Knoll z d. Zawadzka - to najmłodsza siostra , która wyjechała do Berlina przed II wojną światową . Sióstr było trzy . Miały na imię Bronisława, Stanisława i ta Wanda . Dwie starsze siostry wyszły za mąż za mężczyzn o nazwiskach szalenie popularnych na terenie Niemiec :Miller i Rajske . Oczywiście ja nie wiem , jak były te nazwiska pisane . Z uwagi na popularność tych trzech nazwisk / tak jak u nas Nowak , Kowalski i Malinowski /być może nigdy nie znajdę tej części mojej dużej rodzinki . Dlatego też jestem pełna nadzieji ,że może tą drogą akurat znajdę siostry mojego dziadka . Bardzo dziękuję za pomoc . Pozdrawiam . Elżbieta :D


Obawiam się że łatwiej już znaleźć Reiske (tak to się będzie pisać). Jest ich w Niemczech koło 500, a Knoll'ów ponad 10 tysięcy.
Łukasz

Re: Berlin przed II wojną światową

23 lut 2011, 14:47

Elżbieto,

uzyskałam już odpowiedź i niestety Wanda Knoll nie figuruje w książkach adresowych Berlina z lat 1957 i 1967.
Jeżeli chcesz, mogę zapytać jeszcze o Bronisławę Miller i Stanisławę Reiske, ale czy one także mieszkały w Berlinie?
W aktualnej książce telefonicznej Berlina znajdują się trzy wpisy o osobach noszących nazwisko Reiske:

1.
Decker u. Reiske GbR - Spółka cywilna
Auguste-Viktoria-Allee 18
13403 Berlin
tel. 030 41 78 35 12

2.
Reiske Joachim
Joseph-von-Eichendorff-Gasse 1
10785 Berlin
tel. 030 25 29 40 08

3.
Reiske Karlheinz Versich.OInsp.
Steinmetzstr. 55
10783 Berlin
tel. 030 2 16 21 19

Można do tych osób napisać.

Re: Berlin przed II wojną światową

24 lut 2011, 11:20

Witam !!!!!
Tak , te siostry starsze także wyjechały na stałe mieszkać w Berlinie - po wyjściu za mąż.
Bardzo proszę - zapytaj jeszcze o te dwie osoby . Pozdrawiam i dziękuję . Elżbieta :D

Re: Berlin przed II wojną światową

24 lut 2011, 12:18

Witaj Magdo !

Bardzo zainteresował mnie temat mieszkańców Berlina, który analizujesz ostatnio z takim poświęceniem. W mojej rodzinie mam dwie osoby, które na pewno mieszkały i zmarły w Berlinie. Byłbym Ci niezwykle wdzięczny za sprawdzenie w źródłach, które cytujesz, czy zostali w nich wymienieni i czy podao tam jakieś dodatkowe informacje (adresy, zawody):

- według informacji z Landesarchiv Berlin - Einwohnernmeldekartei (EMK) 1875-1960, wdowa Eleonora z Niejackich Formanowiczowa (zapisywana jako "FURMANOWICZ") zmarła w Berlinie (Neuköln) 10 lutego 1940 r. Mieszkała do tego czasu przy Prinz-Handjery-Strasse 68.

- Stanisław Olejniczak zmarł 21 czerwca 1944 r. w w Berlin-Kreuzberg. Nie znam jego miejsca zamieszkania w Berlinie.

Re: Berlin przed II wojną światową

24 lut 2011, 16:56

Elżbieto,

niestety nie znaleziono tych kobiet w książkach adresowych Berlina:

AB 1957
Miller 50 wpisów, ale brak Bronisławy.
Reiske 12 wpisów, ale brak Stanisławy.

AB 1967
Miller 41 wpisów, ale brak Bronisławy.
Reiske 8 wpisów, ale brak Stanisławy.

Re: Berlin przed II wojną światową

24 lut 2011, 17:06

Witaj Mariuszu,

sprawdziłam. Oto wyniki:

lata 1937-1940:

Furmanowicz - brak takiego nazwiska
Formanowicz – Liddy, Heinrich, Johannes, Robert i Rudolf; brak Eleonory

Stanisław Olejniczak:
lata 1938 - 1943 – Stanislaus Olejniczak stolarz [Tischler] Neukölln Schierker Str. 38
Wcześniejszych lat nie sprawdzałam.

Tutaj możesz ściagnąć sobie zdjęcie strony z książki adresowej: https://picasaweb.google.com/lh/photo/O ... directlink

Re: Berlin przed II wojną światową

24 lut 2011, 17:11

magandbet napisał(a):Elżbieto,

niestety nie znaleziono tych kobiet w książkach adresowych Berlina:

AB 1957
Miller 50 wpisów, ale brak Bronisławy.
Reiske 12 wpisów, ale brak Stanisławy.

AB 1967
Miller 41 wpisów, ale brak Bronisławy.
Reiske 8 wpisów, ale brak Stanisławy.


Niestety obawiam się, że Miller to raczej na pewno był Müller.
Łukasz

Re: Berlin przed II wojną światową

24 lut 2011, 17:26

Witam !!!!!!
Chciałam Wam serdecznie podziękować za pomoc i zaangażowanie.
No trudno --- może kiedyś jeszcze raz spróbuję podejśc do tego tematu.
Serdecznie pozdrawiam . Elżbieta :D

Re: Berlin przed II wojną światową

24 lut 2011, 17:50

Magdo, bardzo dziękuję.

Dzięki Tobie kolejny krok naprzód w poszukiwaniu śladów moich przodków.

Re: Berlin przed II wojną światową

24 lut 2011, 18:01

Witam,

zachęcam do samodzielnego przeszukiwania książek adresowych Berlina:

Adressbücher 1799 - 1943


Po kliknięciu na dany rok otworzy się lista różnych rejestrów. Nazwy rozdziału dot. mieszkańców zmieniały się przez dziesięciolecia i wieki, dlatego należy szukać następujących określeń:
- Einwohnerverzeichnis
- Einwohner nach Namen
- Eigentümer
- Haushaltungsvorstände
- Bewohner

skróty nazw zawodów
oznaczenia rejonów pocztowych

W razie pytań lub kłopotów, proszę pisać.

Re: Berlin przed II wojną światową

26 lut 2011, 03:55

Magda - skorzystalam z linku jaki podalas do ksiazki adresowej, berlinskiej i znalazlam meza mojej babci mamy siostry, zgadza sie nazwisko Piechocki, imienia nie znalam, teraz znam Andreas, :) oraz zgadza sie /z opowiadan/ dzielnica Charlottenburg, niestety nie rozumiem zawodu czy zajecia ?, Privat.. ? ulica takze dla mnie niezrozumiala.
Znalazlam wpis w roku 1900, czy moglabys mi pomoc ?

Druga sprawa to chcialabym bardzo odnalezc gdzie sa pochowani moi krewni, zmarli w Berlinie, moze ktos wiedzialby gdzie mozna sie zwrocic z pytaniem o pochowek ? Niestety nie znam daty kiedy zmarly te osoby moge domniemac po zdjeciach kiedy zmarla zona Andreasa, wiem, ze On zmarl duzo wczesniej niz Ona byc moze nawet w czasie I Wojny Swiatowej.
Jej nazwisko Weronika Piechocka /ur.1867/i chyba zmarla w latach wojennych lub krotko powojennych.
Weronika i Andreas mieli dwoje dzieci Stefana i Helene, oni takze mieszkali w Berlinie i tam sa pochowani.
Cokolwiek by ktos wiedzial, z gory bardzo dziekuje.

Re: Berlin przed II wojną światową

27 lut 2011, 12:21

Witaj Haniu,

wpis w książce adresowej brzmi: Privat-Wächter, Charlottenburg, Rückert Str. 12 H. pt.

H.= Hof (podwórze)
pt. = Parterre (na parterze)
Privat-Wächter (prywatny strażnik/dozorca)


Co do grobu Twoich krewnych w Berlinie, to już kiedyś podałam na forum adres strony, na której można znaleźć adresy chyba wszystkich cmentarzy w Berlinie. Można zwrócić się do odpowiednich osób z pisemną prośbą o pomoc. Jak wspomniała Teresa, należy jednak liczyć się z kosztami.
Poczytaj ten wątek:

viewtopic.php?f=3&t=2172

Re: Berlin przed II wojną światową

27 lut 2011, 20:42

Magda - dziekuje bardzo za pomoc, tych skrotow lokacji mieszkania nikt by nie rozszyfrowal oprocz Ciebie, jestem wdzieczna.

Zapomnialam o temacie cmentarzy, ze byl juz poruszony. Dziekuje za link do tematu.
W Charlottenburg jest niewiele cmentarzy, odejmujac te, na ktorych moi krewni nie mogli byc pochowani jak wojskowe czy innego wyznania.
U nas odpowiedzi na zapytania zagraniczne /w biurach cmentarnych/ traktowane sa nieodplatnie i niewiele cmentarzy ma ustalona oplate za tego rodzaju usluge wogole.
Moze uda mi sie uzyskac informacje nieodplatnie bo jednak prawie 30 euro to niemala suma.
Pozdrowienia

Re: Berlin przed II wojną światową

28 lut 2011, 12:24

Haniu,
ja też już prawie zapomniałam o tym wątku :-)

Niestety nie mam doświadczenia w uzyskiwaniu informacji o osobach pochowanych na niemieckich cmentarzach, bo sama nigdy nie miałam takiej potrzeby.
Teresa pisała jednak, że już kiedyś informowała się w tej sprawie, więc myślę, że możesz zwrócić się do niej z prośbą o podanie szczegółów.

Najbliżej Rückert Str. zdaje się być cmentarz Grunewald, Wilmersdorf i Heerstrasse, ale szczerze mówiąc nie wiem, według jakich kryteriów należy szukać.

Re: Berlin przed II wojną światową

28 lut 2011, 20:42

Magda - dziekuje bardzo za zawezenie cmentarzy.
Napisalam w poscie prosbe do Teresy aby stworzyla forme listu z zapytaniem do cmentarzy niemieckich o pochowek naszych krewnych.
Taka forma by sie przydala nie tylko mnie. Zainteresowani mogliby tylko wpisywac dane swoich przodkow.
Pozdrowienia.
Odpowiedz