Section for our foreign language guests
Odpowiedz

Kościan, Leszno...

30 mar 2011, 08:30

Na e-mailowy adres Towarzystwa nadszedł poniższy list.


Liebe Freunde,

ich habe Ihre Homepage entdeckt und bin begeistert über die freundliche und herzliche Begrüßung.

Vor 5 Jahren habe ich begonnen, den polnischen Zweig meiner Vorfahren zu erforschen, die um 1880 aus dem Kreis Kosten in das Mansfelder Land bei Halle an der Saale kamen, um als Bergleute zu arbeiten. Letztes Jahr habe ich meine erste Archivreise nach Polen unternommen und auch Herrn Lukasz Bielecki getroffen. Nun freue ich mich schon sehr, dass ich Ende Mai wieder eine Woche in Poznan sein werde. Neben meiner Recherche in den Archiven möchte ich auch das Land meiner Vorfahren (Familien Cichocki, Bolewski etc.) besser kennenlernen. Sie kamen vor allem aus den Dörfern rund um Lubin (Zbechy, Cichowo, Swiniec). Das Kloster Lubin möchte ich am 28. Mai besuchen. Gibt es jemanden unter Ihnen, der auch in diesem Gebiet forscht, der dort lebt und den ich treffen könnte? Das würde mich sehr freuen. Wahrscheinlich wird mich an diesem Tag eine Dame aus Poznan begleiten, die eine solche Begegnung dolmetschen könnte. Ich würde gerne auch mehr über die Sozialgeschichte im Kreis Kosten während des 19. Jahrhunderts erfahren. Vielleicht hat sich jemand bei "Gniazdo" besonders mit diesem Thema beschäftigt? Wo gibt es weitere Archivalien zum Kreis Kosten, zum Beispiel Unterlagen des Amtsgerichtes und des alten Kreisarchivs?

Ich habe letztes Jahr im Staatsarchiv Leszno ermittelt, dass meine Vorfahrin Josepha Bialecka 1911 in Kokorzyn bei Koscian starb. Die Sterbeurkunde befindet sich noch im Standesamt Koscian. Ich bin in Sorge, ob ich dort das Sterberegister einsehen könnte. Und was würde es kosten? Ich benötige den Sterbeeintrag, um den Herkunftsort meiner Vorfahrin zu erfahren.

Liebe Freunde, ich bin jetzt sehr gespannt und freue mich auf eine Antwort. Verzeihen Sie, dass ich mich in Ihrer Muttersprache noch nicht gut auskenne.

Mit freundlichen Grüßen

"Thuringius polonensis"

p.s. Nadawca prosił o podpisanie powyższym nickiem :)

Tłum. / Übers.

Drodzy Koledzy i Koleżanki!

Znalazłem Wasza stronę i jestem zachwycony przyjaznym i serdecznym przywitaniem.
Przed 5 laty zacząłem szukać informacji o mojej polskiej gałęzi przodków, którzy ok. 1880r. wyjechali z powiatu kościańskiego do powiatu Mansfelder Land koło Halle an der Saale w Niemczech, aby pracować jako górnicy. W zeszłym roku pierwszy raz pojechałem do polskich archiwów i spotkałem także pana Ł. Bieleckiego.
Teraz ciesze się już na kolejny tygodniowy pobyt w Poznaniu pod koniec maja. Oprócz prowadzenia poszukiwań w archiwach chciałby także lepiej poznać kraj swoich przodków (rodziny Cichockich, Bolewskich etc.) Pochodzili przede wszystkim ze wsi w okolicach Lubinia (Zbęchy, Cichowo, Świniec). Klasztor w Lublinie chciałbym odwiedzić 28 maja. Czy jest wśród Was osoba, która też prowadzi badania w tym regionie, która tam mieszka i z którą mógłbym się spotkać? Bardzo by mnie to ucieszyło. Najprawdopodobniej będzie mi w tych dniach towarzyszyć pani tłumacz z Poznania, która mogłaby takie spotkanie tłumaczyć. Chciałbym też dowiedzieć się więcej na temat historii społeczeństwa na południu Prowincji Poznań w XIX wieku. Może ktoś z "Gniezna" zajmuje się tym tematem? Gdzie znajdują się inne archiwa dot. powiatu kościańskiego (Kosten), np. stare archiwum powiatowe?
W minionym roku w archiwum w Lesznie odnalazłem informacje o tym, że mój przodek Josepha Bialecka zmarła 8.01.1911r. w Kokorzynie koło Kościanu. Akt zgonu znajduje sie w USC Kościan. Zastanawiam się, czy będzie mógł przejrzeć w USC księgi s.c. i ile by to kosztowało? Na podstawie tego aktu zgonu zgonu będę znał miejsce pochodzenia moich przodków.

Drodzy Koledzy i Koleżanki, jestem bardzo ciekawy i ciesze się na Waszą odpowiedź. Proszę wybaczyć, że nie umiem tak dobrze Waszego języka ojczystego.

Serdecznie pozdrawiam

"Thuringius polonensis"

Re: Kościan, Leszno...

01 kwi 2011, 21:20

Wojciechu! tak mi się wydaje, że chodzi o Lubiń a nie Lublin - z Lubinia pochodziła moja babcia Jadwiga Lipońska z domu Kaźmierczak

Bolesław Lipoński
www.liponscy.pl

Re: Kościan, Leszno...

02 kwi 2011, 01:59

Oczywiście , że chodzi o Lubiń.
Przepraszam za pomyłkę jaka wyskoczyła w tłumaczeniu.

Wojtek

Re: Kościan, Leszno...

03 kwi 2011, 19:00

To ja bardzo przepraszam za pomyłkę. Błąd został już poprawiony.
Odpowiedz