Section for our foreign language guests
Odpowiedz

Poszukuje informacji o kotzbach w Berlinie 1900-1920

05 sty 2012, 18:35

Na początku nowego wieku tj.w 1900r rodzina Kotzbach z okolic Inowrocławia pojechała za pracą do Berlina.Tam pracowała,tam rodziły się i umierały ich dzieci.Tam też umierali starsi członkowie rodziny.Ich życie toczyło się w dzielnicy NEUKOLLN i RIXDORF .Należeli do Sokoła.W 1920 roku po odzyskaniu niepodległości wrócili do Polski.Poszukuje śladów z tego okresu.Wszelkie dokumenty i pamiątki uległy zniszczeniu w okresie II wojny światowej.
Z poważaniem
Henryk K.

Tłum. / Übers.

Anfang des neuen Jahrhunderts d.h. im Jahr 1900 wanderte die arbeitssuchende Familie Kotzbach aus der Umgebung von Inowrocław [Hohensalza] nach Berlin aus. Dort arbeiteten sie, brachten Kinder auf die Welt und dort starben auch ihre Kinder. Dort starben auch die älteren Familienmitglieder. Ihr Leben führten sie in den Stadtteilen Neukölln und Rixdorf. Sie gehörten der Turnbewegung „Sokół“ an. Nach der Wiedererlangung der Unabhängigkeit im Jahr 1920 kehrten sie nach Polen zurück. Ich suche nach Spuren aus dieser Zeit. Sämtliche Unterlagen und Erinnerungsstücke wurden während des 2. Weltkrieges zerstört.

Mit freundlichen Grüßen
Henryk K.

Re: Poszukuje informacji o kotzbach w Berlinie 1900-1920

05 sty 2012, 19:40

Witam!

Jeżeli jeszcze nie szukałeś pod adresem:http://www.genealogyindexer.org/, po wpisaniu poszukiwanego nazwiska - znajdziesz książki adresowe z tym nazwiskiem.
W Wielkopolskiej bibliotece Cyfrowej w "Wiadomościach Kościelnych Parafii Matki Boskiej Bolesnejna św.Łazarzu w Poznaniu" z 1932r.w nr4 i 8, na str.3, są zgony Kazimiery i Krystyny Kotzbach.

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

Tłum. / Übers.

Hallo!
Solltest Du unter dieser Adresse noch nicht gesucht haben: http://www.genealogyindexer.org/, nach der Eingabe des gesuchten Nachnamens – findest Du Adressbücher mit diesem Nachnamen. In der Großpolnischen Digitalbibliothek in „Wiadomości Kościelne Parafii Matki Boskiej Bolesnej na św. Łazarzu w Poznaniu” aus dem Jahr 1932 in der Ausgabe Nr. 4 und 8, auf der Seite 3, befinden sich Sterbeanzeigen von Kazimiera und Krystyna Kotzbach.

Grüße
Jolanta Fontowicz

Re: Poszukuje informacji o kotzbach w Berlinie 1900-1920

05 sty 2012, 22:40

Danke Jolanta für diesen Link ... eine Goldgrube für mich ;-)

Liebe Grüße aus Berlin vom fredi !!

Tłum. / Übers.

Jolanto, dziękuję za link … dla mnie to jak kopalnia złota :wink:

Pozdrowienia z Berlina fredi !!

Re: Poszukuje informacji o kotzbach w Berlinie 1900-1920

05 sty 2012, 23:19

Ślicznie Dziękuje ! Link sprawdziłem.Znalazłem adresy rodziny z lat 1925-1937 z Poznania i Bydgoszczy.Niestety nekrologów nie mogłem odczytać.Nie mogę uruchomić przeglądarki WBC.Muszę czekać na fachowca.Pozdrowienia.
Henryk K.

Tłum. / Übers.

Herzlichen Dank! Ich habe die Seite durchsucht und Adressen der Familie aus den Jahren 1925-1937 im Raum Poznań und Bydgoszcz gefunden. Leider konnte ich die Sterbeanzeigen nicht lesen. Ich kann die WBC - Suchmaschine nicht ausführen. Ich muss auf einen Experten warten. Grüße
Henryk K.

Re: Poszukuje informacji o kotzbach w Berlinie 1900-1920

12 sty 2012, 16:34

Witaj FRED 56!
Zauważyłem że jesteś z Berlina.Nie wiem na ile dysponujesz czasem,ale czy mógł byś się bliżej zainteresować moim tematem.
Proszę o odpowiedż. Przesyłam pozdrowienia.
Z poważaniem
Henryk K. :roll:

Tłum. / Übers.

Hallo FRED 56!
ich habe bemerkt, dass Du aus Berlin kommst. Ich weiß nicht, ob es dir die Zeit erlaubt, aber könntest Du dich vielleicht mit meinem Thema auseinandersetzen.
Ich bitte um eine Antwort.
Mit freundlichen Grüßen
Henryk K. :roll:

Re: Poszukuje informacji o kotzbach w Berlinie 1900-1920

26 lut 2012, 20:54

Hi Hendryk

Ich bitte tausendmal um Entschuldigung ... ich habe Deine Anfrage schlichtweg überlesen, SORRY !! :oops: :oops:

Schau doch bitte mal hier in die Adressbücher Berlins:

http://adressbuch.zlb.de/searchResultAd ... ory=adress

Dort wird z.B. 1910 ein Anton Kotzbach, Schneidermeister, Rixdorf, Jägerstrase 14 aufgelistet

Grüße vom fredi

Tłum. / Übers.

Hi Henryk

przepraszam Cię bardzo … po prostu przeoczyłem Twoje zapytanie, Sorry !! :oops: :oops:

Zobacz proszę tutaj w księgach adresowych Berlina:

http://adressbuch.zlb.de/searchResultAd ... ory=adress

W 1910r. znajdziesz tam np. Antoniego Kotzbacha, mistrza krawieckiego, Rixdorf, Jägerstrasse 14

Pozdrawiam fredi

Re: Poszukuje informacji o kotzbach w Berlinie 1900-1920

28 lut 2012, 20:04

Ślicznie Dziękuje!
Kolejny mały krok do przodu.Nie chce nadużywać Twojej uprzejmości,ale czy możesz mi jeszcze podać czy cmentarze w dzielnicach Berlina mają wyszukiwarki grobów.Jeżeli tak to jaki jest do nich dostęp.Pozdrowienia.
Henryk K.
Ukłony dla osoby,która nam pomaga.Dziękuje.

Tłum. / Übers.

Danke sehr!
Wieder ein kleiner Schritt nach vorne. Ich möchte Deine Freundlichkeit nicht überstrapazieren, aber könntest Du mir noch mitteilen, ob die Friedhöfe in den Stadtteilen Berlins in einer Gräbersuchmaschine erfasst worden sind. Wenn ja, dann wie kann man auf sie zugreifen. Gruß.
Henryk K.
Grüße an die Person, die uns hilft. Danke.

Re: Poszukuje informacji o kotzbach w Berlinie 1900-1920

28 lut 2012, 21:00

Hi Hendryk

Eine Gräbersuchmaschine für Berlin ist mir nicht bekannt, es gibt eine Auflistung der Friedhöfe Berlins http://www.friedhoefe-berlin.de/

Die wird Dir aber, so glaube ich, nicht wirklich weiterhelfen.

Was / Wen suchst Du denn genau?

Grüße vom fredi ... der sich hier auch bei "unser helfenden" Dame Magda bedankt :wink:

Tłum. / Übers. :wink:

Witaj Henryku,

nie znam żadnej wyszukiwarki grobów dla Berlina, ale istnieje spis cmentarzy Berlina http://www.friedhoefe-berlin.de/

Jak się domyślam, nie będzie on jednak dla Ciebie zbyt pomocny.

Czego / kogo szukasz dokładnie?

Pozdrowienia od frediego … który też dziękuje „naszej pomagającej” pani Magdzie :wink:

Re: Poszukuje informacji o kotzbach w Berlinie 1900-1920

29 lut 2012, 14:30

Ich glaube ich habe was interessantes zum Namen Kotzbach gefunden ... schau mal bitte

http://www.straty.pl ... dort wird 9 mal der Name Kotzbach genannt

u.a.

Genowefa *1926
Jan
Jozefa *1916
Leon *1898
Maria
Zenon *1924

Vielleicht ist ja was passendes dabei


liebe Grüße vom fr :wink: di

Tłum. / Übers.

Myślę, że znalazłem coś interesującego odnośnie nazwiska Kotzbach … zobacz proszę

http://www.straty.pl ... nazwisko Kotzbach zostało wymienione tam 9 razy

m.in. 

Genowefa *1926
Jan
Jozefa *1916
Leon *1898
Maria
Zenon *1924

może znajdują się tam pasujące dane

pozdrawiam fr :wink: di

Re: Poszukuje informacji o kotzbach w Berlinie 1900-1920

29 lut 2012, 19:30

Witaj Fred !
Jak pisałem wcześniej w moich postach poszukuje moich przodków w Berlinie.Brakuje mi dat urodzeń trzech osób dzieci Antoniego i Agnieszki Kotzbach. Których nie znam nawet z imion.Poszukuje też dat śmierci rodziców Antoniego ,Mikołaja i Stanisławy z domu Wolfram oraz w/w dzieci.Chciałbym o ile to możliwe poznać też miejsce pochówku tych osób.
Dziękuje za adres do portalu Strat Pl.Tam już wcześniej sprawdzałem.Moja rodzina poniosła duże straty w II wojnie św.
cztery osoby zmarły w KL.Cztery były też na pracach przymusowych co odbiło się na ich dalszym życiu.Domowe archiwum uległo zniszczeniu w czasie wojny.Ja staram się zebrać wszelkie okruchy które jeszcze zostały.Kotzbach żyli w Elblągu,Malborku,Suszu,Inowrocławiu.Nazwisko Kotzbach występuje też w Niemczech,Austrii.Francji,Szwecji i USA.Obecnie w Polsce to kujawsko-pomorskie/Bydgoszcz/,wielkopolskie/Poznań/ i ziemia lubuska.Przesyłam pozdrowienia.
Henryk K.

Tłum. / Übers.

Hallo Fred !
Wie ich in meinen früheren Beiträgen bereits erwähnt habe, suche ich meine Vorfahren in Berlin. Mir fehlen Geburtsdaten von drei Personen, der Kinder von Anton und Agnes Kotzbach, deren Namen ich nicht mal kenne. Ich suche ebenfalls nach Sterbedaten von Antons Eltern Nikolaus und Stanislava geb. Wolfram sowie der obenerwähnten Kinder. Soweit es möglich ist, möchte ich auch gerne den Sterbeort dieser Personen erfahren.
Vielen Dank für den Link straty.pl. Ich habe die Seite schon durchsucht. Meine Familie musste während des 2. WK viele Verluste hinnehmen. Vier Personen starben in den KL. Vier Personen waren der Zwangsarbeit unterworfen, was ihr späteres Leben beeinflusst hat. Das Privatarchiv wurde während des Krieges zerstört. Ich versuche all die Bruchstücke, die noch übrig geblieben sind, zusammenzutragen. Die Familie Kotzbach lebte in Elbląg, Malbork, Susz, Inowrocław. Der Name Kotzbach kommt auch in Deutschland, Össterich, Frankreich, Schweden und in den USA vor. In Polen sind es gegenwärtig Kujawien-Pommern/ Bydgoszcz/, Großpolen / Poznań und das Land Lebus.
Grüße
Henryk K.
Odpowiedz