Section for our foreign language guests
Odpowiedz

old pictures dating

02 lis 2013, 17:39

Witam,

I found several pictures in the personnal effects of my polish grandfather. I would like to know when these photos have been taken : XIX, early XX, before WWI, between WWI and WWII ?

My grandfather was born in Wilkowo Polskie and his family from Bucz / Popowo Stare / Kluczewo.

If someone on this forum can help me it would be nice.

https://plus.google.com/u/0/photos/1025 ... 0092887889

regards,

MikMak

Re: old pictures dating

02 lis 2013, 20:40

Kamilu - on chce wiedziec w jakim okresie czasowym te zdjecia
zostaly zrobione, czy XIX wieku czy wczesnym XX wieku, czy przed I wojna Swiatowa,
czy miedzy wojnami ?
Mozna okreslic po ubiorach idt. itp., sa tutaj specjalisci/znajacy sie, na forum moze pomoga.

Re: old pictures dating

02 lis 2013, 21:43

Na zdjęciu nr 3 jest data - 1925r
zdjęcie nr 5 - stroje wyglądają na szamotulskie - raczej przed I WŚ

Re: old pictures dating

02 lis 2013, 23:55

Thank you very much for your answers. I'm sorry but I don't speak polish and my german is very poor :(
I'm french and I'm learning polish but it´s difficult...(for french people) !
Is it possible to see your family pictures (1890-1910) ?

Jérôme,

Re: old pictures dating

03 lis 2013, 02:55

Kamilu - wogole sie nie wyglupiles, brawo za to, ze chcesz pomoc.
Gratuluje takze, ze znasz niemiecki, przeciez to bardzo wazny jezyk
w poszukiwaniach, w naszych rejonach.

Kamilu i moze ktos jeszcze ?, Jerome z Francji, chcialby abys zamiescil
kilka fotek Twoich, rodzinnych z okresu 1890 - 1910 aby pewnie porownac swoje do Twoich.
Ale to jest twoja decyzja czy chcesz sie dzielic swoimi rodzinnymi zdjeciami na internecie.
Odmowic mozna bez poczucia winy i kazdy to zrozumie.

Ja zdjec jego nie ogladalam, nie wypowiadam sie w temacie.

Re: old pictures dating

03 lis 2013, 10:12

Twoje zdjęcie

Obrazek

Moje zdjęcia z lat 1925 - 1930 rejon miejscowości ten sam

Obrazek

Obrazek

Re: old pictures dating

03 lis 2013, 10:38

witam -- 1 zdjecie takie samo jak u Jerome[nr 7]LATA 20,LATA 30 --lato zbiór owoców--czyli WASI dziadkowie[JACKA i JEROME] byli razem w tym sadzie?Kawał historii....pozdrawiam czekam na ciąg dalszy....Cecylia

Re: old pictures dating

03 lis 2013, 15:01

Jerome -

Nice to see you ! :)

Janina wrote: photo number 3 is dated 1925, photo number 5
looks like people wearing regional clothes from Szamotuly,
most likely before WWI.

Jacek wrote that his pictures were taken between 1925 - 1930
in the same region as yours.

Cecylia wrote:your picture number 7 and Jacek`s picture number 1
are the same. Your ancestors and Jacek`s ancestors were in the
same garden !:)

Re: old pictures dating

03 lis 2013, 20:48

Witam,


- Hania, thank you very much for translations, it is very helpfull because there is nobody around me which can do this !

- for everybody, thank you for both your answers and photos :)


About photo 4, I have ever seen that photo is dated 1925 but where is it taken, in Germany or in Poland ?

About photo 10, I suppose that it was taken around 1911 but I'm not sure. Advice is welcome...

About pics 5, is it a wedding or an engagement because I see rings on right fingers ?


best regards
Jérôme

Re: old pictures dating

03 lis 2013, 21:01

Mikmak napisał(a):About photo 4, I have ever seen that photo is dated 1925 but where is it taken, in Germany or in Poland ?


On a ecrit "Hochzeit" alors "les noces" en allemand, il ne me semble pas possible qu'on aurait fait comme ca en Pologne.
Napisano Hochzeit po niemiecku, a zatem raczej nie było to w Polsce.

Re: old pictures dating

03 lis 2013, 21:28

donc c'est une photo de ma grand-mère polonaise qui a travaillé en Allemagne avant de venir en France en 1932...
Mon grand-père Szczepan n'a jamais été en Allemagne, il est venu en France en 1930

Re: old pictures dating

04 lis 2013, 09:07

about pics 10 (I suppose that it was taken around 1911 but I'm not sure), the children is a boy or a girl ?

about pics 5, is it a wedding or an engagement because I see rings on right fingers ?

Re: old pictures dating

05 lis 2013, 10:28

Pics 5: Zaręczyny i ślub ?
(prawa ręka pierścień)

Re: old pictures dating

05 lis 2013, 12:54

Jerome zapytuje:
Zdjecie 10, /przypuszczam, ze bylo robione okolo 1911 roku ale nie
jestem pewny/,dziecko czy to chlopiec czy dziewczynka ?

Zdjecie 5, czy to jest slub czy zareczyny, widze pierscionki na prawej rece ?
Zareczyny i slub ?

Jerome dziekuje wszystkim za pomoc i zamieszczenie fotek.

Re: old pictures dating

06 lis 2013, 01:35

Jerome,bonjour,
La photo n°10 peut dater de 1910-1915.Les petits garcons etaient souvant habillés avec des robes mais cela peut aussi etre une fille.J'ai une photo semblable de maman née en 1915 avec ses freres plus agés habillés "en filles''.
Sur le forum tu peux ecrire en francais ,nous sommes plusieurs a connaitre la langue.
Cordialement.
Barbara
Zdjecie n°10 moze byc z 1910-1915 r.Mali chlopcy byli czesto ubierani w sukienki ale to tez moze byc dziewczynka.Posiadam podobne zdjecie mamy,urodzonej w 1915 r.z bracmi troszke starszymi ubranymi "w dziewczynki".
Na forum mozesz pisac po francusku,jest nas kilku ktorzy znaja ten jezyk.
Serdecznosci.
Barbara

Re: old pictures dating

06 lis 2013, 07:37

merci Babara,

- "les petits garcons etaient souvant habillés avec des robes" => jusqu'à quel âge et pourquoi ?
- sur la photo n°5 (mariage ou fiançaille), la petite fille aux cheveux blond à droite pourrait elle être un petit garçon (à moins que cela ne soit pas possible à cause de l'âge) ?

Jérôme

Re: old pictures dating

07 lis 2013, 19:47

- "les petits garcons etaient souvant habillés avec des robes" => jusqu'à quel âge et pourquoi ?
- sur la photo n°5 (mariage ou fiançaille), la petite fille aux cheveux blond à droite pourrait elle être un petit garçon (à moins que cela ne soit pas possible à cause de l'âge) ?

Jérôme

-"mali chlopcy ubierano(czesto do zdjec) w suknie" => do ilu lat i dlaczego?,pyta Jerome
-na zdjeciu n° 5( slub lub zareczyny) czy dziewczynka ,blondynka po prawej stronie moze byc chlopcem (chyba ze w tym wieku to jest niemozliwe)?
Jerome

Re: old pictures dating

08 lis 2013, 13:16

Witam!

Korzystając z tego, że powstał wątek w sprawie datowania zdjęć, zamiast tworzyć nowy chciałbym się Was o coś zapytać.

Mam jedno zdjęcie i nie wiem z jakiego okresu może być. Moda przedstawiona na tym zdjęciu jakaś specyficzna i być może będzie łatwo go określić.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e20dacce6c345ae8.html

Re: old pictures dating

08 lis 2013, 13:52

Bartolllini napisał(a):... z jakiego okresu może być. ..
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e20dacce6c345ae8.html

ok. 1885-1890

Re: old pictures dating

08 lis 2013, 14:34

Dziękuję bardzo ;)

Re: old pictures dating

08 lis 2013, 17:45

Mam prośbę dotyczącą poniższego zdjęcia.
Zdjęcie znajduje się wsród rodzinnych pamiatek, ale nie wiem kiedy mogło powstać ani kto znajduje się na zdjęciu.
Może osoby potrafiące okeślić wiek na podstawie ubiorów mogą cos pomóc?

Obrazek

Jeśli tak to będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
Marek Szymański

Re: old pictures dating

09 lis 2013, 09:21

Zdjęcie nieco późniejsze, niż poprzednie.
Przełom wieków, ok. 1900-1905.

Re: old pictures dating

09 lis 2013, 10:14

Dziękuję za odpowiedź. Potwierdza to moje przypuszczenia.
Zdjęć pochodzących z przełomu wieków to jest w najlepszym stanie.
Mam prośbę jeszcze jedną związaną z tym zdjęciem.
Czy ktokolwiek ze znających temat może powiedzieć coś na podstawie tego zdjęcia o osobach na nim znajdujących się? Chodzi o status społeczny? Zawód? Cokolwiek co można wywnioskować na podstawie zdjęcia.
Tak jak wcześniej pisałem nie wiem kto to ani nie wiem dlaczego znajdowało się wśród zdjęć rodzinnych Dziadka i Babci.

Z góry serdecznie dziękuję

Marek Szymański

Re: old pictures dating

09 lis 2013, 11:21

Gejtawy napisał(a):... powiedzieć coś na podstawie tego zdjęcia o osobach na nim znajdujących się?

;)
to już pole do fantazji..., ale:
Powiedzmy, że to raczej mieszczanie.
Z postawy dżentelmena wnioskuję, że jest spokojny o finansowy byt rodziny ;) może to urzędnik, może kupiec...
Młoda dama ubrana i uczesana bardzo gustownie, z elegancją i umiarem. Pani domu.
Dziecię chyba pierworodne, najpewniej dziewczynka.

Może to kuzyni lub przyjaciele Twoich dziadków?

Re: old pictures dating

09 lis 2013, 11:46

Zdaję sobie sprawę, że pole do fantazji i to szerokie.

Ze względu na okres gdy zdjęcie powstało to raczej nie tyle z Dziadkami związane co z ich rodzicami związane. Dziadek rocznik 1899 Boguszyn, a Babcia 1902 Książ (dziś Książ, a wtedy majątek pod Książem -Świączyn). Podejrzewam, że to osoby poczhodzące z Książa lub Nowego Miasta nad Wartą. Rodzice Babci w 1909r. zakupili nieruchomość w NWnW i przenieśli się. Pradziadek był rzemieślnikiem i chyba nieźle sytuowanym gdyż zakupił wtedy dwie działki z budynkami (nawet mam komplet dokumentów z 1909 roku ;)).

Dziękuję i pozdrawiam
Marek Szymański

Re: old pictures dating

12 lis 2013, 14:50

Witam,

Czy jest tutaj ktoś, kto mógłby mi powiedzieć w którym roku zostało zrobione pewne zdjęcie? Jest to ważne bo nie wiem czy to mój prapradziadek czy pradziadek. Według mnie zdjęcie zrobione zostało w okolicach 1900, aczkolwiek wolałbym zaczerpnąć opini osób bardziej doświadczonych.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e27e003b870e369c.html

Re: old pictures dating

12 lis 2013, 20:05

Bartolllini napisał(a):http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e27e003b870e369c.html

Na lata 1885-1900 datowane jest inne zdjęcie wykonane w tym samym zakładzie:
http://zbiory.mhf.krakow.pl/node/55308?awers=1
Logo zakładu jest takie samo.

Na innym, późniejszym zdjęciu, logo jest bardziej "rozwinięte". Dziecko 2-3 letnie urodzone w 1894, więc zdjęcie wykonano ok. 1896-97:
http://www.zydzipolscy.pl/photo,id,3170 ... erson.html

Skłaniałabym się do przyjęcia datowania, jak zdjęcia tego mężczyzny tj. 1885-1900, przez porównanie.
Trudno o bardziej precyzyjną datę, skoro nie została zapisana na rewersie zdjęcia.

Re: old pictures dating

12 lis 2013, 20:14

Dziękuję ;)

Szukałem informacji o żydowskim zakładzie fotograficznym Weizmana w Sanoku i również natknąłem się na te dwa zdjęcia. Zastanawiało mnie wtedy dlaczego kartonik tamtych zdjęć jest biały a mój czarny. Pewnie jeden wyparł drugi, ale nie wiedziałem który i kiedy. No ale teraz mam większą pewność że to jednak mój prapradziadek.;)

Re: old pictures dating

12 lis 2013, 20:26

Pewne jest jedno: to młody mężczyzna, poniżej 30 lat.
:)

Re: old pictures dating

14 lis 2013, 06:54

si c'est un mariage allemand alors pourquoi les hommes porte le ruban blanc ?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5db ... aa0fd.html

Mikmak napisał(a):
About photo 4, I have ever seen that photo is dated 1925 but where is it taken, in Germany or in Poland ?


On a ecrit "Hochzeit" alors "les noces" en allemand, il ne me semble pas possible qu'on aurait fait comme ca en Pologne.
Napisano Hochzeit po niemiecku, a zatem raczej nie było to w Polsce.

_________________
Łukasz Bielecki
"Akademii były docent" :)

Re: old pictures dating

15 lis 2013, 03:12

It looks like Polish marriage in Germany.
(Many Polish families lived in Germany in that time.)

Re: old pictures dating

16 lis 2013, 10:00

lat ?

A quelle date cette photo a été prise ?


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/eaa ... 19571.html

Re: old pictures dating

16 lis 2013, 10:44

I guess that 1920-30.

Re: old pictures dating

29 lis 2013, 22:37

lat ?

A quelle date cette photo a t'elle été prise ?



http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ad6 ... c3e87.html
Odpowiedz