Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Parafie w Noskowie i Siedleminie przed 1860

09 gru 2018, 19:26

Witam wszystkich :)

Jestem tu nowy, a swoją przygodę z genealogią dopiero zaczynam - jeśli więc palnę jakieś głupstwo, proszę o wyrozumiałość ;)

Podsumowując szybko - poszukuję danych z parafii w Noskowie oraz Siedlemin, dla nazwisk Pawloski, Lajdyczak (Łajdyszak?), Nowak, Polerowicz.

Wersja dłuższa:
Korzystając z różnych źródeł, w tym BASI i SEZAMu udało mi się zbudować znaczną część drzewa. Jednak trop komplikuje się w okolicach 1850 roku. Wiem, gdzie leżą dane moich przodków - tj. AP w Poznaniu; niemniej nie posiadając dat urodzeń i małżeństw oraz mieszkając znaczny kawałek od tego miasta, moje poszukiwania mogą być albo bardzo kosztowe (zamówienie skanów z obu parafii - około 700-800 zdjęć) lub czasochłonne (jedna wizyta w AP w Poznaniu raczej nie wystarczy na zrobienie takiej ilości zdjęć).

Dane z dwóch parafii, które mnie interesują, nie są również wprowadzone do Poznańskiej Wyszukiwarki Małżeństw ani do BASI, natomiast w szukajwarchiwach.pl widnieją bez skanów. Nie znalazłem również powiązań w nekrologach, wielkopolskich księżach ani powstańcach.

Ponieważ nie istniały wtedy historycznie USC (poprawcie mnie, jeśli się mylę) - nie jestem w stanie zebrać danych na temat dat i miejscowości urodzenia moich przodków, które mnie interesują, bez przeglądania pełnej dokumentacji owych dwóch parafii (w przykładowych skanach, które zamówiłem, są jedynie imiona, nazwiska i zawody rodziców - i dla chrztów imiona i nazwiska chrzestnych). Powstają więc pytania:

1) Czy może ktoś posiada skany z owych parafii?
2) Czy może jest jakiś inny sposób, o którym nie wiem, aby znaleźć daty urodzeń tych przodków?
3) Może ktoś ma powiązania z tym drzewem i posiada już jakieś zebrane materiały, którymi mógłby się podzielić? :)

Inne powiązane parafie, które mogą mieć dane, to: Skarszewo i może jakieś parafie w Jarocinie.
Inne powiązane z tym drzewem osoby, to:
- Andreas Pawloski (brat bliźniak Stanisława urodzonego w Noskowie)
- Elizabeth Pawloska (podejrzewam, że siostra Stanislausa - występuje jako matka chrzestna jego syna)
- Marianna Lajdyczak (być może matka lub babka) z mężem Jan Grochantz (ale to może być ślepy trop - nie mam żadnego potwierdzenia tej tezy).
- być może drugie małżeństwo Ursuli ( Jacobus Grzegorczyk (30 lat) + Ursula Lajdyczak (27 lat) )

Jednostki archiwalne parafii:
- https://szukajwarchiwach.pl/53/3416/0/
- https://szukajwarchiwach.pl/53/3489/0/

Poniżej fragment drzewa, który próbuję rozbudować:
Obrazek

Re: Parafie w Noskowie i Siedleminie przed 1860

09 gru 2018, 21:08

Wysłałem PW.

Re: Parafie w Noskowie i Siedleminie przed 1860

17 paź 2019, 17:12

Witam.
Czy posiada ktoś skany bądź też spisy aktów urodzenia z parafii Siedlemin.?
Szukam aktu ur Szymona Gracza (Jeśli nie Gracz to może być Skrzypek lub Skrzypczak) ur.ok. 1799 roku. Imię ojca to Kacper

Parafia Siedlemin

26 sty 2023, 13:14

Ponawiam zapytanie.

Re: Parafie w Noskowie i Siedleminie przed 1860

28 sty 2023, 12:43

Hallo,
nie wiem gdzie znajdują sie obecnie księgi z parafii Siedlemin. Kilka lat temu byłam dwukrotnie osobiście w Siedleminie i tam spisałam potrzebne mi informacje.
Nosków jest na mikrofilmach, korzystałam z zasobów Mormonów a więc księgi są w archiwum.
Skanów niestety nie posiadam, spisywałam tylko to co mnie interesowało, a podane przez Ciebie nazwiska u mnie nie występują.

Re: Parafie w Noskowie i Siedleminie przed 1860

28 sty 2023, 18:21

mam *+oo.1826-1874 i oo 1813-1818

Re: Parafie w Noskowie i Siedleminie przed 1860

29 sty 2023, 09:02

Therese napisał(a):Hallo,
nie wiem gdzie znajdują sie obecnie księgi z parafii Siedlemin. Kilka lat temu byłam dwukrotnie osobiście w Siedleminie i tam spisałam potrzebne mi informacje.
Nosków jest na mikrofilmach, korzystałam z zasobów Mormonów a więc księgi są w archiwum.
Skanów niestety nie posiadam, spisywałam tylko to co mnie interesowało, a podane przez Ciebie nazwiska u mnie nie występują.

Dziękuje za odpowiedź.
Nosków mam.
A odnośnie Siedlemina orientuje się ktoś w ogóle od których lat istnieją księgi metrykalne?

Re: Parafie w Noskowie i Siedleminie przed 1860

29 sty 2023, 15:19

Księgi parafialne Siedlemina znajdują się na plebani w Siedleminie i rozpoczynają się od 1700,roku.
Władek
Odpowiedz