Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Nieuchwytny owczarz

03 cze 2019, 21:51

Witam,
W 1835 roku w Kozankach Podleśnych par. Wielenin rodzi się Marcjanna Kafczyńska z Jana i Marianny Rosińskiej.

Akt 53/1835 Wielenin
Świadkowie Jakub Szurgociński owczarz lat 48 z Wólek, Ignacy Tomczak lat 40. Chrzestni wspomniany Szurgociński i Agnieszka Rozińska.

Jest to mój jedyny ślad po tej parze przodków. Od miesięcy próbuję rozgryźć skąd przybyli, gdzie ślubowali i zmarli. Sama Marcjanna weźmie slub z Mateuszem Bartczakiem w roku 1858

Akt 19/1858 Wartkowice Chodów
https://szukajwarchiwach.pl/54/823/0/6. ... 0#tabSkany
Gdzie z mężem zmarli nie wiadomo.

Jeśli ktoś natknął się na którąś z osób proszę dać znać. Pozdrawiam serdecznie Krystian

Re: Nieuchwytny owczarz

04 cze 2019, 10:34

Witaj Krystianie,

Zobacz - http://biuletynuniejowski.geo.uni.lodz. ... kutnik.pdf

Dużo o rodzinie Rosińskich, może znajdziesz powiązanie do Twojej przodkini.

Re: Nieuchwytny owczarz

04 cze 2019, 19:20

KaDet napisał(a):Witaj Krystianie,

Zobacz - http://biuletynuniejowski.geo.uni.lodz. ... kutnik.pdf

Dużo o rodzinie Rosińskich, może znajdziesz powiązanie do Twojej przodkini.


Pięknie dziękuję za wskazówkę. Uniejów blisko a nuż orzeszek?

Re: Nieuchwytny owczarz

05 cze 2019, 12:25

Proszę bardzo :) Jest tam dużo o Wieleninie.

Re: Nieuchwytny owczarz

13 cze 2019, 09:46

No niestety na razie nie znalazłem powiązań. Na pewno są bo rodzina wygląda na blisko spokrewniona ale bez przełomu na razie.

Re: Nieuchwytny owczarz

02 sie 2019, 11:01

Update poszukiwań na podstawie świadków chrztu
zaweża je do trójkąta Polonisz w Brdowie-Wrząca - Koło. Sporo Kafczyńskich w tych okolicach. Niestety brak metryk urodzeń dla Brdowa aż do 1859.

Re: Nieuchwytny owczarz

10 sie 2019, 10:19

Update
Słuchajcie moi drodzy to nie jest kolejne blaganie o pomoc typu sprawdźcie za mnie akta. Owczarz krąży po okolicy. W genetece rekordów brak. Parafie okoliczne dla lat 1848-58 sprawdzone, chyba że się ukrywa pod inną formą nazwiska Kawka, Wrona itp. Może ktoś z Was widział to nazwisko w swej parafii. Wystarczy wzmianka to sam akt odszukam.
A teraz do brzegu.
Jan Kafczyński z Polonisza (po śmierci żony Tekli Buczkowskiej mylnie zapisanej jako Marianna Rosińska) zamieszkały Wielenin lat 61 wziął ślub z wdową Agnieszką Molanczyk lat 38 w roku 1842 Wielenin. Żył jeszcze w roku 1848 podczas ślubu syna Felicjana Wincentego z Agnieszką Kowalską w Wieleninie. Poszukuję aktu zgonu Jana albo jego drugiej żony Agnieszki. Najprawdopodobniej nie żył w roku 1858 kiedy wyszła za mąż kolejna córka Marcjanna w Chodowie wartkowickim. Proszę o pomoc w ukończeniu półrocznych poszukiwań Jana Kafczyńskiego. To już finał.

Re: Nieuchwytny owczarz

10 paź 2019, 09:59

Niestrudzenie szukam Jana. Rozważam wersję że około 1835 roku w Kozankach mieszkały dwie pary Jan-Tekla Buczkowska oraz Jan-Marianna Rosińska. Ale gdzie są inne akty dla tej drugiej pary? Powinny być jakieś w okolicznych parafiach. Urodzenie, zgon cokolwiek. Tymczasem mamy jeden akt urodzin córki Marcjanny z 1835 taki gene meteor i cisza. Nie ma też aktu ślubu tej pary, nie ma aktów zgonu. Dziwne, bo ta pisownia Kafczyński przez f zaweża teren do okolic Psary-Przekona oraz Wrząca-Dęby Szlacheckie - Brdów.
Skąd się wzięła ich córka Marcjanna w Chodowie w 1858 roku podczas ślubu nie wiem. Rodzice jej już wtedy nie żyli. Więc zmarli w latach 1836-58.

Re: Nieuchwytny owczarz

10 paź 2019, 14:37

Mój prapradziadek,który też był owczarzem, urodził się w obecnym pow.wolsztyńskim,a zmarł w pow.gostyńskim.Miejscowości dzieli około 80 km, więc musisz poszerzyć rejon poszukiwań.Wiadomo,że owczarze przemieszczali się.Mój pra...przemieszczał się z żoną i córką.
Chyba już to robiłeś,a jeśli nie,to sprawdź parafie,w których mieszkały dzieci.Kombinuj ze zmianą liter w nazwisku, np.Kalczyński, Kaleczyński, Pafczyński itp.
Najgorzej,jeśli zmienili nazwisko.

Re: Nieuchwytny owczarz

10 paź 2019, 15:40

pepowianka napisał(a):Mój prapradziadek,który też był owczarzem, urodził się w obecnym pow.wolsztyńskim,a zmarł w pow.gostyńskim.Miejscowości dzieli około 80 km, więc musisz poszerzyć rejon poszukiwań.Wiadomo,że owczarze przemieszczali się.Mój pra...przemieszczał się z żoną i córką.
Chyba już to robiłeś,a jeśli nie,to sprawdź parafie,w których mieszkały dzieci.Kombinuj ze zmianą liter w nazwisku, np.Kalczyński, Kaleczyński, Pafczyński itp.
Najgorzej,jeśli zmienili nazwisko.


Córka była zwana Kawka, pytanie czy Kafczyński to nie jakaś kalka niemiecka. Widać nie doceniłem owczarzy bo szukałem w promieniu 40 km od Wielenina. Kafczyńskich zatrzesienie w Okolicach Wrzącej ale i w Psarach koło Turku. Rosińscy też się tam pojawiają. Szurgociński świadek urodzin Marcjanny to okolice Dębów Szlacheckich.
Odpowiedz