Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Herb szlachecki

09 cze 2020, 11:46

Witam Forumowiczów z kolejnym pytaniem.
Czy ktoś rozpoznaje herb szlachecki widoczny po lewej?
Muszę dodać, że nie należy do mojej rodziny, a w profilu umieściłem go wyłącznie na potrzeby tego zapytania. (Wciąż nie udaje mi się wkleić obrazka bezpośrednio do samego postu, z czym - jak widzę - doskonale radzi sobie np. DankaW. POZDRAWIAM.)
Herb zdobi ścianę kościoła w Chodzieży. Ród może być odległy, ale zarazem znaczący, co sugeruje fakt iż jego znak umieszczono na jednej z dziesięciu tarcz zdecydowanie wyróżniających się wielkością i kształtem - m.in. z Jagiellonami i litewską Pogonią. Wszystkich herbów jest trzydzieści, z czego większość zdołałem ogarnąć.

Z poważaniem Zenobiusz

Re: Herb szlachecki

09 cze 2020, 12:09

To bardziej wygląda na herb miasta, co sugeruje mur z 4 basztami. Herby szlacheckie było wpisane w tarczę herbową i są bardziej ozdobne.

Re: Herb szlachecki

09 cze 2020, 12:12

Zenobiuszu,
trzy wieże przedstawia herb Grzymała, pięć wież występuje na odmianie herbu Grzymała zwanej Dzianot. Otrzymał go w 1662 roku od króla Jana Kazimierza niejaki Piotr Dzianott de Castellati. Pieczętowały się nim rodziny Dzianott i Dzianott de Castellati. Jednak w tym herbie na środkowej wieży siedzi dwugłowy czarny orzeł.
Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Herb szlachecki

09 cze 2020, 13:19

Po wpisaniu do googla herb cztery wieże wyskakuje coś takiego: http://glombiowski.eu/mediafirewall.php?mid=M51&ged=g%C5%82ombiowski%20&cb=38bbd261
Może to coś pomoże.
Edit: oraz to.

Re: Herb szlachecki

09 cze 2020, 13:43

Zenobiuszu, tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące wstawiania zdjęć na forum
viewtopic.php?f=12&t=15613

Re: Herb szlachecki

09 cze 2020, 17:53

Zenobiuszu,
jeśli jest to herb umieszczony nad wejściem do Kaplicy św. Antoniego w kościele p.w. św. FLoriana w Chodzieży, w której spoczywa fundatorka tegoż kościoła, tj. Katarzyna z Przyjemskich Grudzińska, to może (jeśli nie umieszczono tam właściwego herbu Grzymała Grudzińskich) być to wypaczony przez twórcę herb Grzymała. W informacjach o kościele można znaleźć notkę, że są to herby osób pochowanych w kryptach kościoła. Wspomnieć należy, że Grudzińscy herbu Grzymała byli właścicielami Chodzieży przez prawie dwa wieki.
Są to jednak tylko przypuszczenia.
Pozdrawiam
Eugeniusz

Re: Herb szlachecki

09 cze 2020, 21:40

Jak podaje książka M.Paszkiewicz i J.Kulczuckiego "HERBY RODÓW POLSKICH" wydanie Londyn 1990 (na strona 97)
"Herb Gołębiowski. W czerwonym polu srebrny, czarno fugowany mur, na nim cztery wieżyczki, każda o dwóch otworach, w hełmie trzy pióra strusie białe między czerwonemi.
Gołębiowscy Rejmanowie w Prusiech na Pomorzu zachodzą 1370 r. Historycy wspominają Jana Rejmana (także Reyman) z Gołębiowa męża wybitnego."

Mamy tutaj dokładny opis herbu z kościóła w Chodzieży. Herb szukany przez Zenobiusza to herb Gołębiowski.

Re: Herb szlachecki

10 cze 2020, 20:10

Witam. Nie spodziewałem się takiej mobilizacji, jak również tak szybkiego załatwienia sprawy. Cieszę się, że mamy to forum i wciąż tak wielu ludzi gotowych podzielić się swą wiedzą. Herb to rzeczywiście Gołębiowski. Dzięki MaćkowiS i Stanowi zobaczyłem go w całej krasie, ponieważ w kościele mamy jedynie godła (czyli tzw. mobilia) i kolory tarcz herbowych.
Tarcze nie są w oryginalnym kształcie. Przyczyna? Właśnie...
Muszę tu jeszcze poprosić o słówko Eugeniusza, któremu, jak widzę, jest blisko do dziejów naszej starszej świątyni katolickiej.
Czy mógłbyś podpowiedzieć, gdzie czytałeś, że te wszystkie herby należą do osób pochowanych?
Ja do tej pory wyobrażałem sobie, że postaci zasłużone i spoczywające w kościele będą na 10-ciu większych polach - kształtem przypominających zarys trumny - natomiast na 20-tu pozostałych malunkach, mniejszych i ośmiokątnych - kojarzących się z kamiennym budulcem - znajdują się pozostali zasłużeni. Fundatorzy, darczyńcy itp.
Gdyby co, pogląd będę musiał zmienić, a swoją drogą powinienem również sięgnąć do międzywojennej Kroniki Kościołów Chodzieskich. Kto wie czy czegoś nie przegapiłem.
Herby umieszczone są tak jak piszesz, czyli nad wejściem do kaplicy św. Antoniego oraz na przeciwległej ścianie. Grzymała występuje dwa razy, może z racji, że wcześniejszy ród Potulickich, podobnie władający Chodzieżą ok. 200 lat, był tego samego herbu.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie, również Henryka, z którym miałem już przyjemność korespondować, a także D-100 (jestem coraz bliżej umiejętności zdjęciowych) i każdemu z osobna BARDZO DZIĘKUJĘ
Zenobiusz

Re: Herb szlachecki

11 cze 2020, 09:38

Eugeniuszu, informację o którą Cię prosiłem właśnie znalazłem. Potwierdza się oczywista prawda, która mniej więcej powinna brzmieć tak: "Szukasz, zacznij od Wikipedii". Ale pomysł zawdzięczam Tobie.
Pozdrawiam
Zenobiusz

Re: Herb szlachecki

11 lip 2021, 15:32

Dzień dobry, znalazłem wątek przypadkiem
do Eugeniusza:
Opis herbu Dzianott: na zielonej podstawie mur czerwony ceglany, na murze pięć wież, środkowa wyższa, brama i tło niebieskie. Na środkowej bramie dwugłowy orzeł Rzeszy Niemieckiej - dzioby otwarte, wystają języki czerwone, na głowach orłów korony i aureole złote. Nad nim zbroja złocisto-srebrna, korona złota, wieńczy ją orzeł, taki sam jak w tarczy. Labry czerwone, podszyte niebiesko
Herb Dzianott niema nic wspólnego z herbem Grzymała.
Dzianottowie pieczętowali sie tym herbem Dzianott od 1644 z nadania Cesarza Ferdynanda III. Niestety jeden z nas udowodnił w XVIII wieku swoje szlechectwo podobieństwem do herbu Grzymała i stąd , później, te fałszywe zapisy/powiązania.

pozdrawiam serdecznie
Dominik Dzianott

Re: Herb szlachecki

01 kwi 2023, 19:47

Witam po dłuższej przerwie,
ponownie w sprawie trumiennych tarcz herbowych w naszym kościele. Czy ktoś zetknął się z herbem szlacheckim widocznym w moim awatarze po lewej? Szukam od dłuższego czasu i wciąż nic.

Pozdrawiam Forumowiczów
Zenobiusz

Re: Herb szlachecki

04 maja 2023, 18:24

Witam,
podobnie jak w poprzednim poście, w sprawie trumiennych tarcz herbowych w naszym kościele. Oto kolejna, widoczna po lewej jako awatar. Układ godła, a raczej... godeł, przypomina herby spotykane na Białorusi choć barwy, tła i trzymanej przez orła tarczy, mamy tu odwrotne.

Pozdrawiam Forumowiczów
Zenobiusz
Odpowiedz