Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Morderstwo w lesie dóbr Kuźnica Grabowska 1901

15 cze 2020, 18:36

Dzień dobry

Gazeta Kaliska z dnia 11.10.1901 r. nr 243 podaje, że cyt:

"Zabójstwo. 19 września br. w lesie dóbr Kuźnica Grabowska, pow. wieluńskiego, włościanie wsi Mielcuchy, gminy Kuźnica Grabowska, Andrzej Zakręt i Andrzej Zieliński zabili mieszkańca pow. sieradzkiego, Walentego Majewskiego"

Chciałem zapytać czy ktoś z Państwa spotkał się z tą przykrą historią podczas swoich poszukiwań genealogicznych. Jeden ze sprawców prawdopodobnie jest moim przodkiem dlatego ta sprawa bardzo mnie interesuje. Czy można znaleźć gdzieś w sieci dodatkowe informacje na temat tego zdarzenia (proces, wyrok, okoliczności morderstwa)? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i pomoc.
Paweł

Re: Morderstwo w lesie dóbr Kuźnica Grabowska 1901

15 cze 2020, 18:47

Pawle.

Poszukiwałam informacji o rodzinie przemieszczającej się pomiędzy opolskim a wielkopolskim, a interesował mnie czas tych migracji.
Wklepałam nazwisko w wyszukiwarkę biblioteki cyfrowej Polona. O dziwo, w prasie nie pojawiła się informacja o zmianie miejsc zamieszkania,
ale przeczytałam, że jeden z członków tej rodziny został zastrzelony na tle politycznym.
Przy pomocy Forumowiczów mam nawet jego akt zgonu, i wiem na którym cmentarzu został pochowany, za co jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Może w prasie też odszukasz jakąś wzmiankę?
Odpowiedz