Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Armia Pruska

16 lip 2020, 12:18

Mój Dziadek Jan Misiak urodził się 17.01.1868 r. w Staniewie par. Koźmin Wlkp. i mając lat 19 lub 20 został powołany pruskiego wojska. Służył w cesarskiej doborowej jednostce Grenadierregiment w Berlinie. O przebiegu służby wiem tylko, że w skład umundurowania wchodziły czapki z białymi piórami - nie wiem natomiast od kiedy do kiedy służył, jaki miał stopień jakie odznaczenia? Tu mam pytanie czy istnieją jeszcze jakieś dokumenty z tamtych czasów i gdzie ich szukać?

Re: Armia Pruska

16 lip 2020, 20:45

Witaj,

Spójrz na listy strat z I WŚ
https://des.genealogy.net/eingabe-verlu ... arch/index

Po wpisaniu nazwiska Misiak są trafienia z okolic Koźmina dla Johannesa Misiaka.

Pozdrawiam,
Mateusz

Re: Armia Pruska

16 lip 2020, 21:37

Analiza:
1.osoba ma w chwili wybuchu wojny 46 lat. Zasadniczo nie może brać udziału w wojnie z uwagi na wiek.
2.są dwa wykazy Misiaków: jeden z datą urodzenia 1.7.xxxx czyli nie ten, drugi poległ.
3.raczej trudno przypisać im podane miejsce urodzenia, chyba że to okolica.
Reasumując: wniosek - raczej to nie on jest opisany w Verlustlisten.
Zwracam uwagę, że w Berlinie stacjonowały jednostki straży cesarskiej (Garde) i tam ubiór paradny mógł być ciekawy. Można znaleźć w internecie liczne przykłady.
Michał

Re: Armia Pruska

17 lip 2020, 11:29

1.Nie brał udziału w I wś
2.Oczywiście Niemcy pisali Johann
3.Mnie interesują lata służby tj.ok.1888-1891
4.Do wojska odchodził prawdopodobnie z miejscowości Kaniew (pow. Krotoszyn)

Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam - Stefan
Odpowiedz