Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Interpretacja wpisu

04 sty 2021, 16:30

Opis sytuacji: poszukuję w parafii bukowskiej mojej przodkini Agnes Kornosz. Ślub brała w Łagwach w 1834, podano wiek 24 lata. Przy zgonie w 1907 r. podano wiek 97 lat, miejsce urodzenia Wiktorowo (to raczej błąd, na początku XIX wieku różni Kornosze występują wyłącznie w Łagwach).

I jedyny wpis, jaki natrafiłem w okolicy, to taka adnotacja w styczniu 1811. Imię się zgadza, rok mniej więcej też, nawet te Łagwy pasują. Ale nazwisko ojca brzmi Groyzer, a na marginesie inną ręką dopisano "Kornoś". Aha, jak widać, cały ten wpis jest też inną ręką niż pozostałe wpisy w tych latach. Jak zinterpretowalibyście poniższy wpis?

Obrazek

Re: Interpretacja wpisu

04 sty 2021, 16:33

Żeby było zabawniej, dwa wpisy wyżej jest jej pierwszy mąż - a przy ślubie podano wiek 21 i 24 :)

Re: Interpretacja wpisu

04 sty 2021, 18:46

Grojzerowie/Grajzerowie to parafia Bytyń, być może któryś wżenił się w gospodarstwo i zaczął używać nazwy gospodarstwa lub nazwiska np. teścia Kornoś jako własnego nazwiska, stąd dopisek. Nie byłby to pierwszy taki przypadek.

Re: Interpretacja wpisu

04 sty 2021, 19:50

Henryk Krzyżan napisał(a):Grojzerowie/Grajzerowie to parafia Bytyń, być może któryś wżenił się w gospodarstwo i zaczął używać nazwy gospodarstwa lub nazwiska np. teścia Kornoś jako własnego nazwiska, stąd dopisek. Nie byłby to pierwszy taki przypadek.

Dzięki, Henryku! To interesująca koncepcja. Poszukam, rzecz jasna, ślubu Krzysztofa i Marianny - może wtedy się potwierdzi. I dziękuję za wskazanie Bytynia.

Re: Interpretacja wpisu

05 sty 2021, 19:00

Ślub znaleziony, 9 lat wcześniej, Krzysztof występuje w nim bez nazwiska, tylko jako "owczarz". A ponieważ ojciec Marianny był kmieciem, więc teoria o wżenieniu wydaje się być potwierdzona - pytanie tylko, skąd wzięło się nazwisko Groyzer i czy podczas zapisywania ślubu zostało po prostu zignorowane przez księdza? Będę szukał narodzin Krzysztofa.

Obrazek

Re: Interpretacja wpisu

05 sty 2021, 19:26

Jak coś odkryjesz to napisz, bo Grojzerowie/Grajzerowie to moi przodkowie. Krystian urodził się w Koszanowie (Huby Koszanowskie), a osiadł na gospodarstwie żony Anny Rosiny (Rozalii) w Gorgoszewie, które odziedziczyła po ojcu Wojciechu Pawłowskim (ewangeliku). Grajzerowie z kolei byli katolikami, znam tylko imię ojca Krystiana, więc interesuje mnie wszystko co dotyczy tej rodziny.
Krzysztof urodził się w Olędrach koło Rudników, to bodajże parafia Opalenica.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rudniki_( ... lkopolskie)

Re: Interpretacja wpisu

05 sty 2021, 21:09

Masz na myśli Łęskie Olędry? Te pośrodku mapy? Bo ani w księgach opalenickich, ani na mapie nie znajduję Rudnickich Olędrów.

Obrazek

Re: Interpretacja wpisu

05 sty 2021, 21:30

Nie wiem jak się nazywały te Olędry, przepisałem to co jest w akcie.

Re: Interpretacja wpisu

05 sty 2021, 21:33

Rozumiem. A ten Krzysztof to jest Twój wstępny czy jakaś boczna odnoga. W sensie - czy to mógłby być mój Krzysztof? Mój urodził się ok. 1782

Re: Interpretacja wpisu

05 sty 2021, 21:43

Mój to Krystian (Christianus) zapisywany również jako Chryzostom i Krzyżan (imię), przodek w linii prostej. Nie wprowadzam do swojego drzewa linii bocznych, poprzestaję na rodzeństwie i ew. małżonkach rodzeństwa moich przodków. Gdybym wprowadził wszystkich to zrobiłby się z tego baobab, bo niektórzy przodkowie mieli po kilkanaścioro rodzeństwa :-)

Re: Interpretacja wpisu

05 sty 2021, 21:45

Ale w tamtym poście piszesz najpierw o Krystianie, który urodził się w Koszanowie, a potem o Krzysztofie urodzonym w Olędrach koło Rudników?

Re: Interpretacja wpisu

05 sty 2021, 21:53

Krzysztof jest od nowej linii, więc można się domyślić, że chodzi o Twojego owczarza i akt, który zamieściłeś. Chyba, że tego aktu nawet nie przeczytałeś ;-)

Re: Interpretacja wpisu

05 sty 2021, 22:08

A wiesz, że kompletnie nie zwróciłem uwagi na drugą linijkę :D Skupiłem się na tym Kozłowie! Dzięki za wskazanie.

Re: Interpretacja wpisu

05 sty 2021, 22:56

To żeby lekko przykryć tę kompromitację - chyba namierzyłem Krzysztofa. Chrzest zapisany w Łękach, ale ta sama para - Michał i Anna (Roser/Grosser/Grose) - w kilku innych rocznikach chrzci synów w Łęskich Olędrach. Różnica wieku w porównaniu z zapisem ślubu wynosi aż 6 lat (chrzest jest z 1776), ale innych Groserów w Łęskich Olędrach nie ma.

Obrazek

Re: Interpretacja wpisu

05 sty 2021, 22:57

Był owczarzem z Kozłowa, a pochodził/urodził się w Olędrach.
Coraz bardziej się przekonuję, że to ta sama rodzina, bo mój też pisał się Groser/Graser. Może uda się Tobie namierzyć akt urodzenia Krystiana, bo wiem tylko, że jego ojciec pochodził z Koszanowa, ale w Bytyniu nie znalazłem jego aktu urodzenia. Może miałem mylny trop.
Urodził się ok. 1784 roku.

Parafia ewangelicka Szamotuły, wpis 2 / 1808

Christian Graser (24 lat)
ojciec: Michael Graser + , matka: Anna Boitner
Anna Rosina Pawlowski (18 lat)
ojciec: Georg Pawlowski + , matka: Eva Welske
Odpowiedz