Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

z teki dworzaczka

29 sty 2021, 16:01

Witam, będę wdzięczny za rozszyfrowanie zapisu w Tece Dworzaczka:
1856.13/8. * (Sniaty), ch. 7/9. Marjanna Juljanna, c. poprz. Rzewuskich [Antoniego Rzewuskiego i Korduli Majewskiej] dz-ców -- chrz. nieszl. W skrótach znalazłem tylko c.:)

Re: z teki dworzaczka

29 sty 2021, 20:02

Nie pisze Pan, co jest niejasne,
zatem:

[urodzona dnia] 1856.13/8. * (Sniaty), [chrzest] ch. 7/9. Marjanna Juljanna, c. poprz. [córka poprzednich - tj. podanych we wcześniejszym wpisie] Rzewuskich [Antoniego Rzewuskiego i Korduli Majewskiej] dz-ców [dziedziców]-- chrz. nieszl. [chrzestni nieszlachta]

Re: z teki dworzaczka

15 mar 2021, 20:34

dziękuje bardzo, teraz już wszystko jasne:). Szczególnie chodziło i o chrz. nieszl. i teraz rozumiem. Przepraszam, że tak długo nie odpowiadałem.

Re: z teki dworzaczka

01 cze 2023, 07:48

Proszę jeszcze o pomoc w podobnym wpisie: 57504 (Wilkowo Polskie)
1858.18/6. * (Sniaty), ch. 23/6. Władysława, c. poprz. Rzewuskich [Antoniego Rzewuskiego i Korduli Majewskiej] dz-ców -- Hipolit Gurczyński pos., i Juljanna Majeska filia
Tym razem chodzi mi o końcówkę: Julianna Majeska filia, rozumiem, że córka, ale czyja?

Re: z teki dworzaczka

01 cze 2023, 17:47

Filia to córka i tyle . Znaczy to, że niezamężna.
W Liber Baptisatorum (duplikaty z Basi) jest tak : Julianna Majewska virgo czyli panna.
Nie wiem z której księgi korzystał pan Dworzaczek . Być może w oryginale kościelnym jest filia . A w sumie virgo i filia znaczą to samo w tym przypadku bo niektóre chrzestne mają przy nazwisku uxor lub vidua.

Pozdrawiam
Janusz

Re: z teki dworzaczka

01 cze 2023, 21:03

miałem nadzieję, że będzie wiadomo czyja córka:) Czyli nie ma co szukać tego kościelnego oryginału?
Odpowiedz