Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Alegata i spisy parafian-gdzie szukać?

05 sie 2021, 15:01

Witam!
Mam problem z odnalezieniem przodków, którzy mieszkali/ brali śluby w poniższych parafiach. Czy ktoś posiada informacje na temat alegat lub spisów parafian z tych parafii, które ułatwiłoby poszukiwania?
1.Brzostków-w 1820 ślubują Antoni Urbański i Marianna Daniertowa. Ona pochodzi z Brzostkowa, natomiast skąd pochodził Antoni nie wiadomo. W jego akcie zgonu również nie ma żadnych informacji.
2.Sośnica k.Pleszewa-tam mieszkała rodzina Urbańskich od lat 30 XIX wieku. Tam umiera Antoni w 1858.
3.Poznań-Jeżyce. W 1831 w parafii św.Wojciecha biorą ślub Mathias Dutkiewicz i Marianna Świderska. Marianna zmarła w tamtejszej parafii w 1844, Mathias w 1867. Marianna pochodziła z tamtejszej parafii, natomiast aktu urodzenia Mathiasa jeszcze nie znalazłem (pozostały mi trzy poznańskie parafie do sprawdzenia).
Za wszelkie sugestie, gdzie mógłbym szukać informacji będę przeogromnie wdzięczny.
Pozdrawiam,
Wiktor Jatkiewicz

Re: Alegata i spisy parafian-gdzie szukać?

05 sie 2021, 16:04

Ad 3.
Pobliską parafię Wiry sprawdzałeś? W 1803 r. ślubuje tam Mateusz Dutkiewicz, może rodzina?

Re: Alegata i spisy parafian-gdzie szukać?

05 sie 2021, 17:35

Dziękuję, sprawdzę też Wiry.

Re: Alegata i spisy parafian-gdzie szukać?

05 sie 2021, 19:20

A odpowiadając ogólnie: nie są mi znane alegata, spisy parafian ani księgi meldunkowe pozwalające rozwikłać te zagadki.

Tu może warto zaznaczyć, że alegata z terenu Prowincji Poznańskiej są dla genealoga mniej przydatne niż alegata z terenu Kongresówki, zawierają zwykle tylko zgody sądowe a nie odpisy metryk. Kojarzę księgę w AAP, gdzie mogą się znaleźć alegata do drugiego ślubu tego Dutkiewicza (bo rozumiem, że po śmierci Marianny wziął sobie żonę z parafii Wiry - to jego ślub w 1844?), ale właśnie - niewiele wniosą.

Re: Alegata i spisy parafian-gdzie szukać?

05 sie 2021, 19:26

Tak,to jego ślub w 1844 w Wirach. Bardzo dziękuję za rady.
Odpowiedz