Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Jakub i Stanisław Bartczak – gdzie szukać

23 sty 2022, 16:47

Witajcie,
Ponownie zwracam się do Was z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu z moim praprapradziadkiem Jakubem Bartczakiem oraz prapradziadkiem Stanisławem Bartczakiem.

Jak już kiedyś pisałem, Stanisław urodził się w 1849 roku w Kruczynie jako dziecko Jakuba Bartczaka i Agnieszki Szuycuwny / Szugcówny / Szycówny [w rodzinnych zapisach pojawia się też wersja Smyczewska]. W tzw. międzyczasie trafiłem na informację, która to potwierdza – akt ślubu Stanisława z 1915 roku, który bierze jako 66-letni wdowiec (podani rodzice: Jakub Bartczak i Agnieszka Szycówna).

Problem jest jednak taki, że w przypadku pierwszego ślubu Stanisława – z Marianną Zalewską w 1874 roku (parafia Mchy) – jako rodzice pana młodego podani są… Jakub Bartczak i Rozalia Sujka / Siejka. Nie znalazłem innego mogącego pasować ślubu pary o takich lub zbliżonych imionach i nazwiskach.

Mimo że przeglądałem różne księgi bezpośrednio w archiwach oraz te zindeksowane w BASi, nie znalazłem też żadnych innych dzieci Jakuba i Agnieszki. Trafiłem za to na dzieci Jakuba i Rozalii, przy czym nie wiem czy były to dwie żony tego samego Jakuba. Co prawda wszystkie dzieci z Rozalią jakie znalazłem rodzą się później (1851, 1852, 1853), ale nie znalazłem daty ślubu Jakuba i Agnieszki, a jedyny mogący pasować ślub Jakuba i Rozalii na jaki trafiłem miał miejsce w 1840 (Jacobus Bartczak i Rosalia Suykowna).

Mimo że głowię się nad tym już kilka lat, nie mam za bardzo pomysłu gdzie szukać rozwiązania. Pomyślałem że odpowiedź na to czy był jeden czy dwóch Jakubów, a być może także dwóch Stanisławów, albo że Agnieszka i Rozalia to jedna osoba znajdę w księgach dusz poszczególnych miejsc pojawiających się w aktach. Są one przechowywane w AP w Gnieźnie i miałem w planach wyjazd tam, ale plany pokrzyżowała pandemia…

Oczywiście mam nadzieję, że w końcu tam dotrę, ale być może macie jakieś inne pomysły na to, gdzie szukać dokumentów lub wpisów mogących pomóc rozwiązać tę zagadkę.

Re: Jakub i Stanisław Bartczak – gdzie szukać

23 sty 2022, 18:16

witam,

Zobacz tutaj...jak znasz parafie to przeszukaj rejestr archiwalny

http://archiwum.archidiecezja.pl/downlo ... -AKMII.pdf


Gniezno, OO Franciszkanie AP 238 AKM II 39
Gniezno, bł. Jolenty AP 164
Gniezno, bł. Michała Kozala AP 170 AKM II 285
Gniezno, Katedra AP 50 AKM II 283
Gniezno, Matki Bożej Miłosierdzia AP 216
Gniezno, św. Jan AKM II 40
Gniezno, św. Krzyż AKM II 41
Gniezno, św. Michał AP 47 AKM II 42
Gniezno, św. Trójca AP 59 AKM II 38
Gniezno św. Piotra AP 110 AKM II 43
Gniezno, św. Wawrzyniec AP 99
Ostatnio edytowano 24 sty 2022, 11:26 przez henry, łącznie edytowano 1 raz

Re: Jakub i Stanisław Bartczak – gdzie szukać

23 sty 2022, 20:28

Witam,
Dziękuję za odpowiedź, ale nie do końca rozumiem tę listę gnieźnieńskich parafii.

Re: Jakub i Stanisław Bartczak – gdzie szukać

01 lut 2022, 10:46

Być może mało precyzyjnie wyraziłem moje pytanie albo opatrzyłem zbyt długim wstępem więc pozwolę sobie jeszcze raz ale krócej:

Czy macie pomysł lub wiedzę w jakiego typu dokumentach, spisach czy zapisach mogę znaleźć informacje, które mogłyby potwierdzić że dane osoby żyły w danym czasie w określonym miejscu i to razem?

Skoro akta metrykalne za bardzo nie pomagają w tym przypadku (a dodatkowo wprowadziły zamieszanie), to czy poza listami dusz – w grę wchodzą tu m.in. Kruczyn, Sebastianowo, Chromiec, Klęka, Lubrze – są inne spisy, w których takie informacje mógłbym znaleźć?
Odpowiedz