Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Armia Andersa

05 lut 2022, 17:23

Witam.

Proszę o pomoc i wyjaśnienie poniższych kwestii.

Czy można określić w jakiej formacji wojskowej, do czego (czapki?) był przypięty ten orzełek?
Jest wykonany z mosiądzu (?).
Właścicielem jego był krewny biorący udział w bitwie o Monte Cassino, gdzie zawędrował z Armią Andersa.

Obrazek

Na liście żołnierzy 3 Dywizji Strzelców Karpackich, 2 Korpus Polski, przy nazwisku są skróty, co one oznaczają?
stopień przed demobilizacją- bomb./bombardier?
ostatni przydział- 1. pal.?
Nr ewidencyjny 22- czy to oznacza, że pod tym nr można szukać dokumentacji dotyczącej tego żołnierza?

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Armia Andersa

06 lut 2022, 09:04

Jeżeli stopień wojskowy bombardier to służył w artylerii. Skrót '1.pal' może oznaczać pułk artylerii lekkiej. Przy czym 1 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów został rozwiązany po Kampanii Wrześniowej.
W strukturze 2 Korpusu Polskiego była 2 Grupa Artylerii ale tam nie było związku artylerii lekkiej.
W składzie 3 Dywizji Strzelców Karpackich był 1 Karpacki pułk artylerii lekkiej i zapewne o ten związek chodzi.

Re: Armia Andersa

06 lut 2022, 16:45

Witam.

Pawle, dziękuję pięknie za pomoc.
A może można znaleźć gdzieś akta personalne żołnierzy tego pułku?
Oprócz imienia, nazwiska, i podejrzenia co do roku urodzenia (te dane są na tej liście) nie mam pewności, że chodzi o osobę, którą szukam.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Armia Andersa

07 lut 2022, 07:35

Małgosiu
jeżeli są to najpewniej w CAW

Re: Armia Andersa

07 lut 2022, 17:31

Witam.

Tak też myślałam, jednak nie mogę znaleźć.

Pawle, dziękuję za informacje.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Armia Andersa

08 lut 2022, 08:08

Małgosiu, napisz do CAW

Re: Armia Andersa

08 lut 2022, 17:43

Witam.

Dziękuję Pawle za podpowiedź- z pewnością napiszę.
Zastanawiam się tylko, czy udzielą mi informacji na temat tego żołnierza- nie jest to moja rodzina.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Armia Andersa

08 lut 2022, 20:12

Alfred Jan Schmidt płk. piechoty

http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Jan_Schmidt

zdjęcie na samym dole strony
[ uzupełniłem wpis w Wikipedii o dacie zgonu ] na podstawie tej tablicy Gniezno cm. ul Witkowska

http://www.leszekkabacinskikabat.com/li ... liscy.html
Odpowiedz