Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Wielkopolski Krzyż Powstańczy,Krzyż Kawalerski OOP-dokumenty

17 mar 2022, 11:32

Dzień dobry,

Poszukuję informacji odnośnie otrzymanych odznaczeń przez mojego pradziadka Wawrzyniec (Warzyn) Janiak : Wielkopolski Krzyż Powstańczy i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Pradziadek brał udział w Postaniu Wielkopolskim (ziemia ostrzeszowska 12 Pułk Strzelców Wielkopolskich) i w bitwach I Wojny Światowej pod Verdun i nad Marną.

Nie zachowały się niestety żadne dokumenty, tylko 2 w/w odznaczenia bez legitymacji.
1. Wielkopolski Krzyż Powstańczy – tu przydatna jest wyszukiwarka odznaczonych – będę pisała do Archiwum Prezydenta RP (tam według uzyskanych informacji mam się zgłosić)
2. Krzyż Kawalerski OOP – tu nie wiem nic, tylko że pradziadek był odznaczony. Czy Archiwum Prezydenta RP udostępni mi materiały bez podania szczegółowych danych?

Każda nawet maleńka wzmianka o pradziadku jest dla mnie bezcenna.
Do tej pory otrzymałam dokumenty z Wojskowego Biura Historycznego (tylko 2 kartki o odrzuceniu wniosku o członkostwo w Związku Powstańców Wielkopolskich – ale jest zdjęcie)
Pisałam do Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – informacje o pradziadku znajdują się w wydanej publikacji „Powstańcy wielkopolscy… Biogramy uczestników powstania wielkopolskiego 1918/1919 – nie otrzymałam jednak zwrotnej odpowiedzi.

Gdzie się udać? gdzie pisać? Czy są gdziekolwiek dostępne kopie legitymacji?
W was forumowicze jedyna nadziej

Pozdrawiam
Asia

Re: Wielkopolski Krzyż Powstańczy,Krzyż Kawalerski OOP-dokum

17 mar 2022, 12:07

Witam.

Może to się przyda?

https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanydetale_wy ... lne/41071/

Na liście Powstańców też jest, nie wiem, czy to masz-
http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Wielkopolski Krzyż Powstańczy,Krzyż Kawalerski OOP-dokum

17 mar 2022, 12:25

Witam,
Dziękuję za odzew - dokumenty z WBH posiadam

Asia

Re: Wielkopolski Krzyż Powstańczy,Krzyż Kawalerski OOP-dokum

17 mar 2022, 18:31

Do Asi

Proszę przesłać na adres : bazaindeks@gmail.com e-mail z krótką informacją.
Mam możliwość pomóc w poszukiwaniach.

Pozdrawiam

WOjtek

Re: Wielkopolski Krzyż Powstańczy,Krzyż Kawalerski OOP-dokum

18 mar 2022, 08:31

Droga Joanno, chętnie pomogę.

Rodzina Janiaków to zasłużona rodzina w Powstaniu.

Protoplastami rodu Janiaków był Marcin Janiak i Julianna Magdziak. Rodzina pochodzi z Gorzyc Wielkich.

Marcin mał synów: Jana i "mojego" Kacpra

Kacper miał syna Ludwika - Powstańca, a Jan - Wawrzyńca - Powstańca

Proszę o kontakt: musar@o2.pl

Re: Wielkopolski Krzyż Powstańczy,Krzyż Kawalerski OOP-dokum

18 mar 2022, 09:49

Witam,

Wojtku, Macieju napisałam e-mail

Bardzo dziękuję za odzew :)

Asia

Re: Wielkopolski Krzyż Powstańczy,Krzyż Kawalerski OOP-dokum

19 mar 2022, 09:33

W Wielkopolsce, na rozkaz głównodowodzącego wojskami byłego zaboru pruskiego gen. Józefa Dowbor Muśnickiego, odbywała się organizacja Bytomskiego Pułku Strzelców (rozkaz dzienny nr 172 z dnia 11 maja 1919) pod dowództwem mjr Romana Witorzeńca.
Niezależnie od tego, w dniu 28 maja 1919 r. wydano rozkaz o utworzeniu we Wrześni oddziału szturmowego. Oddział ten miał być w założeniu skierowany do walki o Śląsk. Dowódcą oddziału wyznaczono ppor. Ludwika Janiaka. Ludwik Janiak był powstańcem wywodzącym się z oddziałów ostrzeszowskich, później służył w 70 pp. Oddział ten, przyporządkowany służbowo dowództwu odcinka III – południowego (stąd w nazwie OW III) miał się składać wyłącznie z ochotników i poborowych powracających z Niemiec. Nieistotne przy tym była przynależność do rodzaju broni.
Oddział ten z kolei za rozkazem nr 156 z dnia 9 czerwca miał mieć etatyzację kompanii. Jednak już wkrótce, rozkazem nr 198 z dnia 21 lipca 1919 r. wielkość oddziału określono na batalion (według etatyzacji jak dla batalionu niesamodzielnego). Wynika z tego, że był przygotowywany do wejścia w skład innych jednostek. W dniu 2 września 1919 r. rozkazem nr 218 przeniesiono ppor. Ludwika Janiaka do 12 pułku S.W. a na jego miejsce skierowano ppor. Mieczysława Szreybrowskiego z 11. Pułku Strzelców Wielkopolskich.
Michał
Odpowiedz