Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Stanisław Graczyk dwie róźne osoby czy jedna i ta sama?

20 kwi 2022, 13:45

Witam serdecznie. Nanoszę sobie ostatnio poprawki w drzewie genealogicznym, i mam taką oto sytuację spędzającą mi sen z powiek :)

Józefa Graczyk urodzona ok 1845r. córka STANISŁAWA GRACZYKA i APOLONII NIEBOJEWSKIEJ. (Podam cały zarys tej rodziny, żebyście Państwo mieli punkt odniesienia, jeżeli będziecie chcieli pomóc). Pierwotnie Józefę miałam przypisaną do małżeństwa STANISŁAWA GRACZYKA i MARIANNY NIEBOJEWSKIEJ, ale to mi nie pasowało, z kilku względów. STANISŁAW GRACZYK w przypadku małżeństwa z MARIANNĄ NIEBOJEWSKĄ urodził się ok 1822 roku. Marianna urodziła się w 1834 wg moich poszukiwań. Ślub ze Stanisławem brała w 1859 (parafia Parchanie). I tu mamy następujące nieścisłości. Józefa nie mogła być jej córką, bo wówczas Marianna miałaby 11 lat w momencie jej urodzenia, rzecz druga urodziła by się na długo przed ślubem swoich rodziców.
Poszperałam bardziej, udało mi się ustalić, że Józefa to córka STANISŁAWA GRACZYKA i APOLONII NIEBOJEWSKIEJ. W tym drugim przypadku Stanisław urodził się ok 1817 a Apolonia ok 1816, ślub brali w 1845r (parafia Pieranie). Sugerując się małżeństwem z Apolonią ustaliłam, że rodzicami Stanisława byli Kazimierz Graczyk i Franciszka Dębowianka. Myślałam, że może owdowiał i znalazł sobie drugą żonę, nawet gdzieś w rodzinie żony, gdyż nazwiska takie same, ale wg geneteki wychodzi na to, że Stanisław Graczyk który brał ślub z Marianną Niebojewską był kawalerem. Niestety nie ma chyba ksiąg online, więc sama przyjrzeć się nie mam jak, albo źle szukam, że nie umiem znaleźć. Wg geneteki Stanisław Graczyk zmarł 28.09.1868 w Parchaniu. Zgon zgłasza żona, ale nie wiem nic więcej. Marianna Niebojewska umiera jako wdowa 18.05.1872 w Parchaniu. Jednak nie mogę nic znaleźć o Apolonii. Jeśli by umarła w okolicach roku 1859 mogłoby to sugerować, że Stanisław ożenił się drugi raz. Rodzicami Apolonii byli Józef Niebojewski i Katarzyna Jarlok a rodzicami Marianny Niebojewskiej byli Wojciech Niebojewski i Petronela Górecka.
Czego szukam? Czegokolwiek, co pomoże mi ustalić czy Stanisław w obu przypadkach to jedna i ta sama osoba czy może dwie różne osoby. Z góry dziękuję za wszelaką pomoc. Pozdrawiam!

Re: Stanisław Graczyk dwie róźne osoby czy jedna i ta sama?

20 kwi 2022, 16:49

Ciekawe, w Parchaniu też urodziła się około 1845 r. Józefa Graczyk, ale z innych rodziców : Jana i Małgorzaty.

W Pieraniu natomiast, w 1873 r. bierze ślub Józefa Graczyk (wdowa po Kapelinskim) ur. ok. 1845 r. z ojca Stanisława i matki Marianny Niebojewskiej.
Być może macochę wpisali zamiast matki. Mam podobną sytuację, że wpisali ojczyma zamiast ojca.

Na Poznan Project jest komentarz osoby, która się pewnie tym ślubem interesuje i podany jest e-mail.

Re: Stanisław Graczyk dwie róźne osoby czy jedna i ta sama?

20 kwi 2022, 17:23

Theofilos napisał(a):Ciekawe, w Parchaniu też urodziła się około 1845 r. Józefa Graczyk, ale z innych rodziców : Jana i Małgorzaty.

W Pieraniu natomiast, w 1873 r. bierze ślub Józefa Graczyk (wdowa po Kapelinskim) ur. ok. 1845 r. z ojca Stanisława i matki Marianny Niebojewskiej.
Być może macochę wpisali zamiast matki. Mam podobną sytuację, że wpisali ojczyma zamiast ojca.

Na Poznan Project jest komentarz osoby, która się pewnie tym ślubem interesuje i podany jest e-mail.


U mnie w drzewie mnóstwo właśnie jest takich błędnie wpisanych danych przez księdza, ale dość szybko da się udowodnić innymi dokumentami te błędy. Tu natomiast sytuacja jest nieco trudniejsza :) Mogło być tak jak Pan pisze i wpisali macochę zamiast prawdziwej matki, co może mnie skłaniać ku temu, że Stanisław zarówno jeden jak i drugi to jedna i ta sama osoba, aczkolwiek pewności nie mam. Co ważne, Józefa o której piszemy, podczas małżeństwa z Kapelińskim ma wpisaną matkę Apolonię, stąd udało mi się wpaść na jej trop jak próbowałam rozwikłać jakim cudem Marianna urodziła w wieku 11 lat :) Coś w tym musi być. Spróbuję skontaktować się z tą osobą na poznan project. Dziękuję za wskazówkę, bo na nią nie wpadłam :)

Re: Stanisław Graczyk dwie róźne osoby czy jedna i ta sama?

20 kwi 2022, 20:57

Dobrze by było zdobyć skany/zdjęcia ślubów Stanisława i Józefy. Może tam jakieś wskazówki będą, jakieś dodatkowe informacje.
W tym celu najlepiej udać się do Archiwum Państwowego w Inowrocławiu, albo zlecić poszukiwania FamilySearch.
Na dole strony
https://www.familysearch.org/en/family- ... up-service
jest zielony przycisk "REQUEST LOOKUP"
gdzie można zamówić kadr ze skanu księgi metrykalnej.

Skoro mamy śluby Stanisława z dwiema kobietami, a kobiety o tych samych imionach występują jako matki przy ślubach jednej i tej samej Józefy, to jest duże prawdopodobieństwo, że jedna z nich to macocha.
Może w akcie zgonu Józefy będą jakieś informacje. Pewnie zmarła w miejscowości Przybysław koło Pierania, bo tam mieszkała w 1894 r.

Re: Stanisław Graczyk dwie róźne osoby czy jedna i ta sama?

21 kwi 2022, 10:04

Theofilos napisał(a):Dobrze by było zdobyć skany/zdjęcia ślubów Stanisława i Józefy. Może tam jakieś wskazówki będą, jakieś dodatkowe informacje.
W tym celu najlepiej udać się do Archiwum Państwowego w Inowrocławiu, albo zlecić poszukiwania FamilySearch.
Na dole strony
https://www.familysearch.org/en/family- ... up-service
jest zielony przycisk "REQUEST LOOKUP"
gdzie można zamówić kadr ze skanu księgi metrykalnej.

Skoro mamy śluby Stanisława z dwiema kobietami, a kobiety o tych samych imionach występują jako matki przy ślubach jednej i tej samej Józefy, to jest duże prawdopodobieństwo, że jedna z nich to macocha.
Może w akcie zgonu Józefy będą jakieś informacje. Pewnie zmarła w miejscowości Przybysław koło Pierania, bo tam mieszkała w 1894 r.

Poszukam tego aktu zgonu. Może umarła w latach gdzie jeszcze są dostępne księgi online. Jej córki brały ślub w USC Dąbrowa Biskupia więc myślę że tam warto zacząć. W końcu Przybysław też do tego USC należy

Re: Stanisław Graczyk dwie róźne osoby czy jedna i ta sama?

21 kwi 2022, 10:57

Przy ślubie Anastazji (10/1898 Dąbrowa Biskupia) - córki z drugiego małżeństwa Józefy, jest komentarz i podany e-mail. Może ta osoba też coś będzie wiedzieć na temat rodziny.
Z aktu USC wynika, że Józefa żyła jeszcze w 1898 r.

Re: Stanisław Graczyk dwie róźne osoby czy jedna i ta sama?

21 kwi 2022, 12:52

Theofilos napisał(a):Przy ślubie Anastazji (10/1898 Dąbrowa Biskupia) - córki z drugiego małżeństwa Józefy, jest komentarz i podany e-mail. Może ta osoba też coś będzie wiedzieć na temat rodziny.
Z aktu USC wynika, że Józefa żyła jeszcze w 1898 r.

Też to zauważyłam właśnie. Przejrzę księgi USC Dąbrowa, jak nic nie znajdę może odezwę się do USC Trzemeszno z prośbą o pomoc
Odpowiedz