Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Poszukiwanie grobu polskiego oficera-czołgisty

14 cze 2022, 13:51

Witam.
Zwrócili się do mnie o pomoc krewni oficera 16 Brygady Pancernej 2 AWP. Do dzisiaj nie mają informacji, gdzie został on pochowany po tym, jak zginął w nieszczęśliwym wypadku w Czerwonaku 8 marca 1945 roku. Niestety dokumenty tego związku zostały utracone w czasie walk pod Dreznem. Razem z kolegami od dłuższego czasu staramy się odtworzyć okoliczności wypadku, a przede wszystkim odnaleźć miejsce pochówku.
Z własnego doświadczenia poszukiwawczego wiem, że w przypadkach śmierci w szpitalu lub nieszczęśliwego wypadku koledzy zmarłego starali się pochować go na miejscowym cmentarzu. Znam takie przypadki. Zgon i pochówek żołnierza był odnotowany w księdze cmentarnej
Jak się dowiedziałem, w Czerwonaku w 1945 roku cmentarza nie było. Zatem wchodzą w grę dwa najbliższe cmentarze - w Kicinie i w Owińskach. W biurze parafialnym w Owińskach poinformowano mnie, że księgi zgonów mają dopiero od 1949 roku, starsze przekazano do Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Czy mogę prosić o pomoc kolegów z WTG Gniazdo o sprawdzenie, czy w archiwum są księgi zgonów parafii w Kicinie i Owińskach z 1945 roku?
Ze swej strony oferuję pomoc w Archiwum Archidiecezjalnym w Gdańsku.
Pozdrawiam

Re: Poszukiwanie grobu polskiego oficera-czołgisty

14 cze 2022, 14:24

Z Owińsk są:
http://aap.bibliosys.pl/cgi-bin/koha/op ... mber=52173

Re: Poszukiwanie grobu polskiego oficera-czołgisty

15 cze 2022, 11:40

Dziękuję za informację.
Niestety nie mogę otworzyć strony. Czy trzeba się tam rejestrować?

Re: Poszukiwanie grobu polskiego oficera-czołgisty

15 cze 2022, 14:17

Dziwne, u mnie działa na każdej przeglądarce.

Owińska zgony 1895-1946 - dostępne w CAAP (komputer w pracowni naukowej archiwum). Na końcu księgi zmarli ze szpitala 1938-1939.

Re: Poszukiwanie grobu polskiego oficera-czołgisty

15 cze 2022, 15:16

Na cmentarzu parafialnym w Owińskach w zespole grobów żołnierzy LWP są dwa groby NN:
http://www.poznan.uw.gov.pl/system/file ... ennego.pdf

Re: Poszukiwanie grobu polskiego oficera-czołgisty

17 cze 2022, 09:52

Dziękuję.
Bardzo prawdopodobne jest to, że zmarły oficer jest jednym z tych NN.
Odpowiedz