Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Parafie geograficznie - od Turostowa do Poznania.

03 lip 2022, 15:08

Witam,

Będąc w oczekiwaniu na tłumaczenie aktu zgonu mojej prapraprababci (Karoliny Sprólewicz z d. Szczerbskiej/Szczebskiej) z jęz. niemieckiego w dziale "tłumaczenia" pragnę niezależnie zapytać względem możliwych parafii jej urodzenia. W roku 1831 zawarła ślub w Turostowie (jako Szczerbska), zaś w akcie zgonu (jako Szczebska) jest napisane zdaje się, że urodziła się w Poznaniu (zięć zgłaszający jej zgon mógł jednak nie określić precyzyjnie jej miejsca urodzenia, a jedynie uogólnić). Z wyliczeń z aktu ślubu oraz z aktu zgonu wychodzi na to, że urodziła się mniej więcej w latach 1807-1809. Ani w Turostowie, ani w Kiszkowie nie odnalazłem aktu jej urodzenia, ani urodzenia żadnego dziecka pochodzącego od rodziców, gdzie ojcem był mężczyzna o nazwisku Szczerbski lub Szczebski. Nie wiem jak często zdarzało się w tamtych latach, że panna młoda zawierała ślub nie w swojej parafii urodzenia, niemniej pomyślałem, że warto, aby stworzyć listę parafii od Turostowa po kolei idąc na zachód do Poznania (to łącznie 35-40km). Tak, jak wspomniałem, Turostowo i Kiszkowo jeśli chodzi o lata 1800-1815 przebadałem. Czy mógłbym prosić o pomóc, aby ktoś życzliwy spróbował stworzyć listę możliwych parafii idąc po kolei od Turostowa aż do Poznania włącznie? Mógłbym wtedy spróbować po kolei badać te parafie w tych latach (jeśli istnieje do nich dostęp) i może uda mi się koniec końców natrafić na urodzenie mojej prapraprababci, jak i na jej (póki co nieznanych mi) rodziców.

A niezależnie poniżej oba posiadane przeze mnie dokumenty dotyczące Karoliny (ślub oraz zgon) - może w czymkolwiek tu dopomogą:

Obrazek

Obrazek

Z góry bardzo dziękuję za ewentualną pomoc.

Radek

Re: Parafie geograficznie - od Turostowa do Poznania.

03 lip 2022, 16:06

Dąbrówka Kościelna, Wronczyn, Murowana Goślina, Owińska, Wierzenica, Kicin i parafie poznańskie.

Re: Parafie geograficznie - od Turostowa do Poznania.

03 lip 2022, 16:14

Bardzo dziękuję, Bartku.
Biorę się więc za wykopaliska.
Wierzę, że nie tylko mi przedstawiony przez Ciebie wykaz przyda się względem poszukiwań w tej okolicy.
Czy parafie poznańskie również można podzielić na niejako te wschodnie, centralne i zachodnie?

Pozdrawiam serdecznie,

Radek

Re: Parafie geograficznie - od Turostowa do Poznania.

03 lip 2022, 20:25

Poznań św. Marcin ślub 42/1807 Antoni SZCZERSKI - może tam szukać?
Odpowiedz