Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Chrzest z Jarocina

08 lip 2022, 12:37

Dzień dobry,
Potrzebuję sprawdzić informacje w sprawie chrztu dziecka ochrzczonego w Jarocinie. Urodzona 28.10.1928 Cecylia Adamczak, czy jest tam jakikolwiek przypisek o śmierci. Zmarła najpóźniej w 1930. Wg relacji rodziny zmarła krótko po, ale nic nie znalazłem. W akcie z USC nie odnotowano żadnego przypisku. Dziecko mogło być nieślubne i pod nazwiskiem Kmieciak Cecylia

Jeżeli ktoś może to sprawdzić albo bywa na parafii, ma jakikolwiek indeks, byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam, LS

Re: Chrzest z Jarocina

08 lip 2022, 16:23

Akty urodzenia są w archiwach po stu latach. Młodsze w USC lub w parafii.

Pozdrawiam
Janusz

Re: Chrzest z Jarocina

08 lip 2022, 20:18

janusz59 napisał(a):Akty urodzenia są w archiwach po stu latach. Młodsze w USC lub w parafii.


Niestety w diecezji kaliskiej do tej pory nie zorganizowano archiwum, do którego przekazywane byłyby księgi, więc w parafiach trafiają się tam metrykalia nawet z XVII wieku, a co dopiero takie sprzed około 100 lat.

Re: Chrzest z Jarocina

09 lip 2022, 15:54

Łukasz Bielecki napisał(a):
janusz59 napisał(a):Akty urodzenia są w archiwach po stu latach. Młodsze w USC lub w parafii.


Niestety w diecezji kaliskiej do tej pory nie zorganizowano archiwum, do którego przekazywane byłyby księgi, więc w parafiach trafiają się tam metrykalia nawet z XVII wieku, a co dopiero takie sprzed około 100 lat.


Te księgi nie trafiają do Archiwum Państwowego w Kaliszu?
https://www.archiwum.kalisz.pl/

Re: Chrzest z Jarocina

09 lip 2022, 17:39

Księgi cywilne( w tym duplikaty z parafii przeznaczone już przy wytworzeniu dla władz państwowych) trafiają do archiwów państwowych. Księgi kościelne do archiwów kościelnych.

Pozdrawiam
Janusz

PS Od 1928 roku nie minęło jeszcze sto lat. Taki był sens mojego wczorajszego wpisu.

Re: Chrzest z Jarocina

09 lip 2022, 18:15

Księgi parafialne nie. Przedmówca pytał o kogoś kto sprawdzi w parafii.
Tylko metrykalia posiadane aktualnie przez USC trafiają do AP w Kaliszu. Rzadko bo rzadko, ale czasem trafiają się wśród nich księgi powstałe jako parafialne, ale jak już to raczej na terenie dawnej Kongresówki, a nie zaboru pruskiego.

Slawo napisał(a):
Łukasz Bielecki napisał(a):
janusz59 napisał(a):Akty urodzenia są w archiwach po stu latach. Młodsze w USC lub w parafii.


Niestety w diecezji kaliskiej do tej pory nie zorganizowano archiwum, do którego przekazywane byłyby księgi, więc w parafiach trafiają się tam metrykalia nawet z XVII wieku, a co dopiero takie sprzed około 100 lat.


Te księgi nie trafiają do Archiwum Państwowego w Kaliszu?
https://www.archiwum.kalisz.pl/

Re: Chrzest z Jarocina

09 lip 2022, 20:54

Tak, o to mi chodziło. Z akcie urodzenia z USC nie było żadnego przypisku o zgonie tego dziecka, więc miałem nadzieję, że ktoś bywa w kancelarii i może to sprawdzić. Przejrzałem akty zgonu na szukaj w archiwum zgony z 1928-1930 i nie odnotowano tego zgonu.
Odpowiedz