Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Szkoła podstawowa Poznań

13 lip 2022, 17:30

Gdzie w Poznaniu w latach 50-tych mieściła się szkoła podstawowa nr 72 ?

Re: Szkoła podstawowa Poznań

13 lip 2022, 19:04

A istniał w tamtych czasach taki numer? Ja chodziłem do SP 65 która powstała dopiero w roku 1975 bodajże.

Re: Szkoła podstawowa Poznań

13 lip 2022, 19:19

SP 65 istniała dużo wcześniej przy alei Stalingradzkiej (dziś Niepodległości) po sąsiedzku ze SP 66 do której ja chodziłem. Po jej zamknięciu numer ten nadano nowej szkole. Myślę, że adres SP 72 można by odnaleźć w książce telefonicznej. W Archiwum mamy jedną z (jeśli dobrze pamiętam) roku 1959.

Re: Szkoła podstawowa Poznań

14 lip 2022, 06:18

Łukaszu istniała bo mam zdjęcia mojego starszego Brata z 1957 roku - pierwszy dzień szkoły - i ma na rękawie tarczę z numerem 72. Mieszkał wówczas z Rodzicami na Jackowskiego pod 36.
Dziękuję Księdzu, muszę się pofatygować do Archiwum

Re: Szkoła podstawowa Poznań

14 lip 2022, 07:09

Jan M. Musielak napisał(a):SP 65 istniała dużo wcześniej przy alei Stalingradzkiej (dziś Niepodległości) po sąsiedzku ze SP 66 do której ja chodziłem. Po jej zamknięciu numer ten nadano nowej szkole. Myślę, że adres SP 72 można by odnaleźć w książce telefonicznej. W Archiwum mamy jedną z (jeśli dobrze pamiętam) roku 1959.


SP 65 współdzieliła budynek z podstawówką 43, do której ja chodziłem.

Re: Szkoła podstawowa Poznań

14 lip 2022, 07:35

O szkole

Trochę historii...

W 1957 roku u zbiegu ulic Przybyszewskiego i Świerczewskiego (obecnie ul. Bukowska) powstała Szkoła Podstawowa nr 71 i Szkoła Podstawowa nr 72.

Pierwszym dyrektorem SP nr 71 został Władysław Uszko, a SP nr 72 mgr Antoni Zajączkowski.

Po odejściu na emeryturę pana Władysława Uszki od 1 września 1969 roku nowym dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 71 została pani Irena Kowalewska.

Sport był ulubionym zajęciem młodzieży. Uczniowie już w 1959r. zaczęli plasować się na pierwszych miejscach dzielnicy, miasta, województwa, kraju w wielu dziedzinach sportu. Sukcesy sportowe zadecydowały, że Szkoła Podstawowa nr 71 otrzymała w 1972r. imię wybitnego sportowca- Janusza Kusocińskiego, a w 1974r. profil szkoły sportowej o specjalności piłki ręcznej.

W 1975 roku za całokształt bardzo dobrej pracy dydaktyczno- wychowawczej wręczono szkole sztandar (wg projektu ucznia kl. VIIIa Jacka Karonia).

28 sierpnia 1976 roku, po dwudziestu latach samoistnego bytu, dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 71 im. Janusza Kusocińskiego i Szkoła Podstawowa nr 72 im. Dzieci Wrzesińskich, decyzją władz oświatowych połączone zostały w jeden organizm. Z uwagi na małą ilość młodzieży jeden budynek dwóch szkół stał się siedzibą jednej szkoły- Szkoły Podstawowej nr 71.

Re: Szkoła podstawowa Poznań

14 lip 2022, 07:48

Dzięki Włodku, o to chodziło :)

Re: Szkoła podstawowa Poznań

24 sie 2022, 10:37

A propos tematu tego postu: mam w albumie rodzinnym fotkę grupy szkolnych uczniów szkoły podstawowej najprawdopodobniej w Poznaniu,na której są uczniowie szacunkowo wg wyglądu 10-letni,wśród nich mój przodek mateczny po mieczu.Urodzony w r.1885.
Może ktoś byłby chętnym zobaczyć tę fotkę i rozpoznałby Swojego przodka płci męskiej na tej fotce?
Cały album można szacunkowo datować z grubsza na ok.1885-1895 r.Zawiera on liczne fotki,którymi także mogę się podzielić na zasadzie skanów.
Jestem coraz starszy i być może w końcu przekażę ten album do Archiwum Miejskiego w Poznaniu.Szkoda,aby po stu kilkudziesięciu latach
zachowania go uległ wyrzuceniu.Proszę o propozycje udostępnienia dla uczestników Forum za wczasu.
Pozdrawiam Wszystkich.
Jacek"gerszewski"
Odpowiedz