Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Amelia Eisler z d. Schrag

08 wrz 2022, 17:21

Amelia Eisler z d. Schrag była nauczycielką w szkole podstawowej w Dominowie w latach 1945-1961, do której uczęszczałam.
Po przejściu na emeryturę wyjechała do syna Zbigniewa Eisler i jego żony Marii lub Marianny do Gdyni - czy tam jest pochowana, tego nie wiem.
Zbigniew był zawodowym żołnierzem w stopniu kapitana, niestety nie wiem czy służył w marynarce czy w wojskach lądowych.
Rodzina pochodziła prawdopodobnie z Wołynia lub Ukrainy, być może z miejscowości Koturzyńce (Kotiurzhyntsi).
Amelia miała dwóch braci, Ludwika Schrag i Aleksandra Schrag.
Aleksander zmarł po 1980 r. w Swarzędzu, jednak ze względu na swoje wyznanie, nie jest tam pochowany, poza tym dla mnie nie rodzina - nie powiedzą.
Pytałam w szkole, ale ponoć nie ma żadnych dokumentów dot. Amelii Eisler z d. Schrag.
To jest moja cała wiedza w tym temacie.

Może gdzieś traficie na poszukiwaną Amelię, choć to pewnie przy tak skąpych informacjach, szukanie igły w stogu siana.

Re: Amelia Eisler z d. Schrag

09 wrz 2022, 09:31

Można spróbować zwrócić się z zapytaniem do Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
Dokumenty z lat 1945-1950 znajdują się w AP w Poznaniu, pewnie trzeba by szukać w dokumentach Wydziału Osobowego lub Inspektoratu Szkolnego w Środzie.

Re: Amelia Eisler z d. Schrag

10 wrz 2022, 09:54

Zbigniew Eisler r.1949 pochowany w 2002 w Elblagu.

Re: Amelia Eisler z d. Schrag

10 wrz 2022, 14:07

Drodzy Koledzy.
Serdecznie dziękuję za wskazówki, podpowiedzi i poświęcony czas.
Może od poniedziałku poszukiwania Amelii ruszą choć trochę do przodu.
Sprawdzę każdą podaną przez Was informację.
Odpowiedz