Tutaj prosimy umieszczać wszelkie prośby o lokalizację miejscowości, parafii, USC, prośby o odszukanie dokumentów w archiwach, znaczenie nazwisk itp.
Odpowiedz

Włodarz dworu.

30 wrz 2022, 19:28

Witajcie,
Doczytałem w jednym z aktów, że mój prapra..dziadek był włodarzem dworu Morownickiego, zmarł w 1827r. (obecnie jest to gmina Śmigiel)
Elegancko było by gdyby jakieś dokumenty z tego dworu gdzieś się zachowały, może dowiedziałbym się czegoś więcej.
I tu pytanie, czy macie jakieś podpowiedzi tudzież sugestie, gdzie tego szukać po archiwach?
Dodam, że wpisywałem hasła m.in. w Szukaj w Archiwach itp. ale nic mi konkretnego nie pokazuje.

Re: Włodarz dworu.

30 wrz 2022, 20:38

Wygląda na to, że akta majątku się nie zachowały. Sprawdź jeszcze, kto posiadał Morownicę w tym czasie, co jeszcze do niego należało i czy istnieje np. zbiór jego korespondencji.

Re: Włodarz dworu.

01 paź 2022, 18:45

Wg Regestru Diecezjów 1783-1784 Wieś Morownica w parafii Śmigiel należała do Antoniego Małachowskiego.
Także - Zalesie Wielkie parafia Pępowo, Małachowski, pułkownik [czy to Antoni - nie wiem]

Re: Włodarz dworu.

03 paź 2022, 20:03

Witajcie,
Bartek i Danka - serdecznie Wam dziękuję za naprowadzenie. Teraz zabieram się do szperania:)

Re: Włodarz dworu.

18 paź 2022, 22:45

Macpablo,mój prawie-krajan (Rumia przylega do Trójmiasta) zainspirował mnie do mego zapytania:
mój praszczur (nie mylić z pewnym prezydentem miasta:-)) był także rządcą we dworze w Mirotkach
na Kociewiu,objętym zasięgiem Poznan Project,gdzie potwierdziłem jego istnienie i ślub.
(Za czasów pruskich teren ten podlegał pod powiat Kwidzyn(kreis Marienwerder),a centralnie-pod
Bydgoszcz [Bromberg]).
Nazywał się Valentinus G[i]erszewski,urodził się wg PP w r. 1805,nie wiem,gdzie,z jakich rodziców,
a chciałbym się tego dowiedzieć,miał ślub z Viridianą Hasse (wedle źródła parafialnego-z Virginią Hass)
(o której też nic więcej nie wiem) we Fordonie
Parafia katolicka Fordon, wpis 2 / 1832
Valentinus Gerszewski (27 lat)
Viridiana Hasse (17 lat),
miał z nią pięcioro dzieci (znanych mi z imion i dat urodzin)
i umarł w r.1840, prawdopodobnie - w Mirotkach (par.Barłóżno),gdzie był wspomnianym rządcą u dziedzica
prawdopodobnie o nazwisku Górski.
Jeżeli mogę poprosić o podobne ukierunkowane mnie odnośnie dalszych danych wspomnianego przodka,
to "z góry" bardzo dziękuję.
I pozdrawiam.
Jacek"gerszewski"

Re: Włodarz dworu.

19 paź 2022, 17:17

gerszewski napisał(a):Macpablo,mój prawie-krajan (Rumia przylega do Trójmiasta) zainspirował mnie do mego zapytania:
mój praszczur (nie mylić z pewnym prezydentem miasta:-)) był także rządcą we dworze w Mirotkach
na Kociewiu,objętym zasięgiem Poznan Project,gdzie potwierdziłem jego istnienie i ślub.
(Za czasów pruskich teren ten podlegał pod powiat Kwidzyn(kreis Marienwerder),a centralnie-pod
Bydgoszcz [Bromberg]).
Nazywał się Valentinus G[i]erszewski,urodził się wg PP w r. 1805,nie wiem,gdzie,z jakich rodziców,
a chciałbym się tego dowiedzieć,miał ślub z Viridianą Hasse (wedle źródła parafialnego-z Virginią Hass)
(o której też nic więcej nie wiem) we Fordonie
Parafia katolicka Fordon, wpis 2 / 1832
Valentinus Gerszewski (27 lat)
Viridiana Hasse (17 lat),
miał z nią pięcioro dzieci (znanych mi z imion i dat urodzin)
i umarł w r.1840, prawdopodobnie - w Mirotkach (par.Barłóżno),gdzie był wspomnianym rządcą u dziedzica
prawdopodobnie o nazwisku Górski.
Jeżeli mogę poprosić o podobne ukierunkowane mnie odnośnie dalszych danych wspomnianego przodka,
to "z góry" bardzo dziękuję.
I pozdrawiam.
Jacek"gerszewski"

Witam.

Jacku, trochę ksiąg dotyczących Barłożna i Mirotek jest w AP w Gdańsku- niestety bez skanów.

Akta kościelne z Barłożna i Garczyna:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/web ... A5o_cur=22

Mirotki- akta metrykalne i ziemskie:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/wys ... sult_cur=1

Nie chce się skopiować link do Barłożna-
Jacku wpisz, proszę, w wyszukiwarkę Barłożno- są dobra ziemskie, wykaz właścicieli, USC:

PTG-
Barłożno- w roku 1840, oprócz Walentego lat 38, umiera Ignacy Gerszewski lat 98. Obydwu łączy analogiczny zapis- przedrostek "de" przed nazwiskiem.
Tak się zastanawiam, czy to ma jakieś znaczenie?
Osób o tym nazwisku jest w tej parafii dużo zapisanych, a tylko Walenty i Ignacy mają ten wspólny mianownik.
Czyżby sporządzający akt chciał w ten sposób zaznaczyć pokrewieństwo między nimi? 
http://www.ptg.gda.pl/index.php/certifi ... n/searchD/

Geneteka-
Na Genetece jest błąd w indeksie:
Barłożno 1834, urodz.- Anna Gerszewska, ojciec Walenty.
Walenty i Wirginia nie mieli córki Anny, tylko Anastazję ur. 1834.
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=


W akcie małż. Walentego i Wirginii jest wpisana miejscowość z której Walenty pochodził/mieszkał- nie jestem pewna odczytu, Garczyn? Może tam się właśnie urodził?
Obrazek

Poniżej trochę o Mirotkach- 
Na dzierżawę zostały wydane w 1829. Jan Górski stał się właścicielem części Mirotek w roku 1889, a więc po śmierci Walentego.
http://www.dialektologia.uw.edu.pl/inde ... irotki-mwr

http://gminaskorcz.pl/asp/pl_start.asp? ... ja=artykul

https://skarbnica.tczew.pl/wp-content/u ... _nr_73.pdf

Może coś z tego przyda się Tobie.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

Re: Włodarz dworu.

20 paź 2022, 03:27

Dziękuję Ci serdecznie, Małgosiu,jesteś jak zawsze niesamowita i niezawodna.
Bardzo dużo potwierdzasz tego,czego się spodziewałem tak trochę intucyjnie.
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę dobrej nocy,a potem - dnia i zbliżającego
się weekendu.

Jacek"gerszewski"

Re: Włodarz dworu.

29 paź 2022, 21:41

Dzień dobry,
W temacie wątku.
Mój najdalszy przodek z linii Gromadków/Gromadzińskich - Bartłomiej Gromadka był włodarzem w Otorowie.
A konkretnie najpierw był parobkiem, później włodarzem, a później kmieciem, o czym informują zapisy w metrykach.
Stąd moje pytanie, czy istnieją jakieś dokumenty na temat służby we dworze w Otorowie? Właścicielami byli wtedy Bronikowscy.
Zagadką jest luka 8-letnia (1748 - 1755) w urodzeniach dzieci Bartłomieja i jego II żony Reginy. Myślę, że prawdopodobnie mieszkali w innej parafii, bo w Otorowie śladu po nich nie ma. Czy jest to możliwe, że Bartłomiej służył w tym czasie w innym dworze lub Bronikowscy przenieśli się gdzieś indziej na kilka lat i przeniósł się razem z nimi? Ostatni raz pojawia się w 1750 jako świadek. Później dopiero w 1756. Nie wiem gdzie go szukać. Zauważyłem, że najbliższa rodzina Bartłomieja była związana z dworem, np. obie żony służyły we dworze, syn Jakub ożenił się z córką parobka/stróża, potem chałupnika.
Poniżej wszystkie zapisy dot. Bartłomieja z BaSI:

Otorowo (par. rzymskokatolicka) - akt małżeństwa, rok 1744 , wpis nr 6,
Bartholomeus parobek
Hedvigis z dworu
Inne osoby występujące w dokumencie:
Stanislaus Szulczewski - organista
Josephus Hała
Komentarz indeksującego:
Otorowo

Otorowo (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1744 , wpis nr 54,
Catharina , rodzice: Bartholomeus Parobek , Hedvigis ,
Inne osoby występujące w dokumencie:
Petrus krawiec
Margaretha
Komentarz indeksującego:
Otorowo

Otorowo (par. rzymskokatolicka) - akt zgonu, rok 1744 , wpis nr 16 ,
Hedvigis (30 lat)
małżonek Bartholomeus Gromatka
Komentarz indeksującego:
Otorowo

Otorowo (par. rzymskokatolicka) - akt małżeństwa, rok 1746 , wpis nr 19,
Bartholomeus Gromadka
Regina pokojowa
Inne osoby występujące w dokumencie:
Jacobus Kubacki - gościnny
Adalbertus Szulczewski - organista
Komentarz indeksującego:
Otorowo

Otorowo (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1747 , wpis nr 33,
Jacobus , rodzice: Bartholomeus Włodarz , Regina ,
Inne osoby występujące w dokumencie:
Josephus Bronikowski - syn dziedzica
Teressia Bronikowska - siostra chrzestnego
Komentarz indeksującego:
Otorowo

Otorowo (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1756 , wpis nr 29,
Hedvigis , rodzice: Bartholomeus Gromatka , Regina ,
Inne osoby występujące w dokumencie:
Joannes Haydesz
Marianna szewcowa
Komentarz indeksującego:
Otorowo

Otorowo (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1759 , wpis nr 48,
Catharina , rodzice: Bartholomeus Gromatka , Regina ,
Inne osoby występujące w dokumencie:
Valentinus Szeremet - ekonom
Margaretha Wroblewska
Komentarz indeksującego:
Otorowo

Otorowo (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1763 , wpis nr 2,
Stanislaus , rodzice: Bartholomeus , Regina ,
Inne osoby występujące w dokumencie:
Joannes Dobak - karczmarz
Margaretha Heydaszka
Komentarz indeksującego:
Otorowo

Otorowo (par. rzymskokatolicka) - akt zgonu, rok 1765 , wpis nr 8 ,
Bartholomeus Gromadka - kmieć
Komentarz indeksującego:
Otorowo

Otorowo (par. rzymskokatolicka) - akt zgonu, rok 1778 , wpis nr 30 ,
Regina Gromadkowa - wdowa
Komentarz indeksującego:
Otorowo

Z góry dziękuję za wskazówki.

Re: Włodarz dworu.

30 paź 2022, 08:05

Niekoniecznie musiał być "co rok prorok", mogły też się rodzić dzieci martwe lub poronione. Martwych dzieci się nie chrzci, stąd brak wpisów w księdze chrztów, a poronionych mogli nie zdążyć ochrzcić. Trzeba poszukać w księdze zgonów, ale niestety nie były one prowadzone zbyt dokładnie. Czasami wpisano tylko, że zmarło dziecko lub dziecko martwo urodzone, bez podania rodziców.
Tylko raz, w parafii Wiry, spotkałem się z tym, że wpisywano w księdze urodzeń dzieci poronione (abortus/abortum).

Re: Włodarz dworu.

30 paź 2022, 17:37

Oczywiście, że tak też mogło być. Chociaż tutaj jest dosyć długa przerwa, w porównaniu do innych moich przodków.
Sprawdziłem zgony bez imion, ale nie ma tam żadnego dziecka zmarłego w Otorowie i które by pasowało.

W parafii Otorowo występują też inne osoby o nazwisku Gromadka, których nie mogę połączyć z moimi, np.:
Piotr Gromadka (zapisywany też jako Piotr Pietrowicz/Pietrowin, jego żona Zofia, ślub 1780, on zmarł w 1799 - Otorowo)
Błażej Gromadka (zapisywany jako Błażej Błach/Błaszyk, dopiero po przeprowadzce do parafii Wilczyna jako Gromadka, jego żona Apolonia Stefan ślub 1796, zmarli oboje w 1827 - Sękowo)
Może ktoś coś wie?

Re: Włodarz dworu.

30 paź 2022, 18:17

Jeśli coś nie wynika z zapisów w księgach, to reszta jest tylko zgadywaniem ;-)

Dodam tylko, że nazwisko Szarata/Szaraleta/Szaroleta/Szaruleta występuje w parafiach Głuszyna i Wiry.
Ostatnio edytowano 30 paź 2022, 18:27 przez Henryk Krzyżan, łącznie edytowano 1 raz

Re: Włodarz dworu.

30 paź 2022, 18:26

Tu się zgodzę :wink:
Wracając jeszcze do pytania początkowego, może ktoś z forumowiczów wie, czy są gdzieś dokumenty na temat służby pałacu Bronikowskich w Otorowie z XVIII wieku?
Raczej nie byłoby tam informacji o dzieciach Bartłomieja, ale może coś więcej o nim się dowiem.

Re: Włodarz dworu.

24 sty 2023, 23:14

"Zagadką jest luka 8-letnia (1748 - 1755) w urodzeniach dzieci Bartłomieja i jego II żony Reginy. Myślę, że prawdopodobnie mieszkali w innej parafii,..... Nie wiem gdzie go szukać."

Jacku, ja także miałem podobną lukę i całkiem przypadkiem trafiłem na brakujące zapisy w parafii oddalonej o około 15km.
Przodek miał 4-letni okres w innym miejscu, po czym wrócił niedaleko "starych śmieci".
Wiem że to bardzo pracochłonne postaraj się przeszukać okalające rejony/parafie.

Powodzenia

Re: Włodarz dworu.

25 sty 2023, 23:10

Macpablo napisał(a):"Zagadką jest luka 8-letnia (1748 - 1755) w urodzeniach dzieci Bartłomieja i jego II żony Reginy. Myślę, że prawdopodobnie mieszkali w innej parafii,..... Nie wiem gdzie go szukać."

Jacku, ja także miałem podobną lukę i całkiem przypadkiem trafiłem na brakujące zapisy w parafii oddalonej o około 15km.
Przodek miał 4-letni okres w innym miejscu, po czym wrócił niedaleko "starych śmieci".
Wiem że to bardzo pracochłonne postaraj się przeszukać okalające rejony/parafie.

Powodzenia

Pawle, dziękuję za wskazówkę. Będę szukać, chociaż przodków mam też w okolicznych parafiach i jak na razie "przypadkiem" nie natrafiłem na mojego przodka.
Henryk Krzyżan napisał(a):Dodam tylko, że nazwisko Szarata/Szaraleta/Szaroleta/Szaruleta występuje w parafiach Głuszyna i Wiry.

Henryku, umknęła mi twoja edycja, teraz dopiero zobaczyłem :) . Nazwisko moich przodków "Szarata" występuje w parafii Lwówek. Ale kto wie? Sprawdzę to. Dziękuję.
PS. Znam też osoby o nazwisku "Szarletta".

Re: Włodarz dworu.

26 sty 2023, 09:08

W Basi tego nie sprawdzisz, bo Piotr nie raczył jeszcze dodać indeksów parafii Głuszyna i Wiry.

Re: Włodarz dworu.

26 sty 2023, 18:49

A no tak :(
Odpowiedz